8lété dítě nechce spát samo v pokoji

75
23.8.21 08:57

8lété dítě nechce spát samo v pokoji

Zdravím všechny,
Prosím, řešil někdo toto taky nebo něco podobného???
8leté dítě nechce spát samo v pokoji. Trvá to cca půl roku. Popíšu situaci každý den: začíná to už odpoledne, kdy se ptá, kde bude dneska spát a jestli nemá pršet atd., kolem 20 h. chodí do postele. V pokoji vždycky řev hysterie, chodí pořád tam a zpátky ( pro kapesník, WC, něco odnášet) jen aby nemusela spát. Začala smlouvat, že když bude mít před spaním mobil či tablet bude spát v pokoji. Dostala na chvíli telefon bohužel poté opět řev že neusne. Začala spávat v obýváku hned vedle ložnice mamky. Pár týdnů byl klid, ale nyní to opět začíná. Hysterie, řev i tady. Chodí klidně i do 1 h rána pořád někde, řev že neusne, že se bojí atd… Když ji po několika hodinách ustoupíme a dovolíme ať jde spát k mamce nebo ke mě tak spí během pár minut.
Ještě upřesnim že i když má pokoj sama tak hned ve vedlejší místnosti někdo je takže není někde, kde by se musela bát, pokoj má otevřený, lampičky všechno ale nic.
Přemýšlíme už nad psychologem. Má někdo s tímto zkušenost?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
213
23.8.21 09:01

A ceho se boji?
edit: duchu, tmy, samoty, nemiva nocni mury?
mate prehled o tom co na mobilu sleduje, co sleduje v televizi? ten strach muze pochazet odtud…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1057
23.8.21 09:10

Některé děti se bojí, nepomohla by rozsvícená lampička, případně si k ní na chvilku také lehnout? Starší se též bojí, ale ten tam většinou má mladšího bráchu. Zkusila bych ještě otevřené dveře, přisunout postel blíž ke dveřím…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
490
23.8.21 09:13

Nepřijde mi to jako nějaký rozmar. Když by ji někdo uspal v pokoji, tak by se budila? Já osobně bych dítě, co se v noci bojí, buď uspávala a nebo bych si ji brala k sobě do pokoje. Nemám s tím problém, klidně třeba do patnácti let. Já když se podívám na nějaký dobrý horor, tak se bojím jít v noci na záchod. No, jdu, jsem dospělá, že jo. Ale když mi na víkendu se školou kamarádi z 5. třídy povídali strašidelné příběhy, tak jsem se hrůzou budila možná také půl roku a viděla jsem v každém stínu ďábla. Moje máma to naštěstí nikdy nebrala na lehkou váhu, kdykoli jsem chtěla, mohla jsem za ní přijít. A jinak tuhle jsme si s kamarády povídali na toto téma a některé maminky mi říkaly, že jim pomohlo s dítětem udělat jakýsi rituál, aby to, čeho se bojí, zmizelo. Hodně o tom s dítětem mluvily a společně vymýšlely strategie, jak „to“ vlastními silami zahnat. Já s takovou metodou zkušenosti nemám, ale prý to fungovalo dobře. Děti tedy byly většinou předškolního věku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2088
23.8.21 09:14

Co ji místo telefonu nebo tabletu přečíst pohádku a lehnout si tam s ní, než usne?
Dát jí k posteli lampičku…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
75
23.8.21 09:14

@biancaa řekne že se bojí tam být sama, že je tma atd. Necháme ji lampičku, oddělené žaluzie ale nic.. Na telefonu sleduje pohádky ( prasátko peppa, lego friends, písničky) v TV jen když je pohádka jako např. Včera ledové království jinak televizi vůbec.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
75
23.8.21 09:25

@Nickjmeno @Masina @ivabozi. Je to dnes a denně. Uložíme ji do pokoje, jsme tam s ní, je to třeba i několik hodin, povídáme si a nic. A sedět u ní do ranních hodin vážně nejde. Sama pokoj má rok a půl. Předtím měla se mnou a někdy to bylo to stejné… Nepomůže nic, po dobrým ani po zlým, zaracha nic. Nyní jak spí v obývaku a už se to nedá vydržet tak si k ní lehne mamka a během pár minut usne, mamka odejde zpátky k sobě a za hodinu je zas vzhuru a chodí po domě…
Ona má pokoj otevřený, dveře nemá, má schody a hned pokoj a hned vedle mám pokoj já a za mnou teta, v patře jsou ještě i prarodiče. Takže vlastně vždycky vedle ní někdo je

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
981
23.8.21 09:29

Asi jí něco straší - zvuky z venčí nebo měla špatné sny a teď se bojí být sama. Mám skoro devítiletou a spí se mnou, svůj pokoj má, několikrát prohlašovala, jak už bude spát ve svém pokoji, ale vždy je do deseti minut zpět, že si to rozmyslela.
Je to celkem normální, hodně dětí se bojí spát samo. Když si vzpomenu na sebe, tak jsem vždy čekala, až bude aspoň jeden sourozenec v pokoji, jinak jsem se taky bála a to jsme měli jen 3+1 a bylo v bytě 5 lidí.
Tady je důležité dítě uklidnit, že se nic neděje, klidně jí umožnit, aby spala s někým z rodiny a nebo ji prostě uspávat a odcházet z pokoje, až když spí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14674
23.8.21 09:29

Nemuzes diteti prikazat, aby se nebalo. Kdyz se boji, tak se proste neceho boji a je potreba s tim strachem pracovat.
Proste ji nechte spat tam, kde chce. Je to tak obrovsky problem…?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
981
23.8.21 09:32
@EEllaaa píše:
@Nickjmeno @Masina @ivabozi. Je to dnes a denně. Uložíme ji do pokoje, jsme tam s ní, je to třeba i několik hodin, povídáme si a nic. A sedět u ní do ranních hodin vážně nejde. Sama pokoj má rok a půl. Předtím měla se mnou a někdy to bylo to stejné… Nepomůže nic, po dobrým ani po zlým, zaracha nic. Nyní jak spí v obývaku a už se to nedá vydržet tak si k ní lehne mamka a během pár minut usne, mamka odejde zpátky k sobě a za hodinu je zas vzhuru a chodí po domě…
Ona má pokoj otevřený, dveře nemá, má schody a hned pokoj a hned vedle mám pokoj já a za mnou teta, v patře jsou ještě i prarodiče. Takže vlastně vždycky vedle ní někdo je

Tak v tom případě ať spí s maminkou, ještě si vypěstuje nějakou poruchu z takového režimu. Je ještě malá a má nárok, aby se její strachy braly vážně. Že po zlém nic nezmůžete je celkem jasný, akorát se dítě bude bát vám něco říct.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
52356
23.8.21 09:32

No tak se bojí. To je takový problém, nechat dítě spát tam, kde chce? Ty sama spíš v pokoji dáma nebo s partnerem? Proč některým matkám přijde normální, že dospělý člověk nespí v pokoji sám, ale podle nich spát samo? :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
58726
23.8.21 09:35

A proč nemůže jít hned spát k tobě nebo k mamce??
Vždyť takhle se nikdo nevyspite

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
75
23.8.21 09:35

@Lucie_Sx @safina . Bohužel když člověk ráno vstáva do práce, školy atd. tak sedět u ní fakt nelze. Radili sme se s doktorkou, známou a obě říkaly že jedině psycholog, aby zjistil čeho se fakt bojí. Nám řekne, že jen být sama a že je tma. Mačkat se tři na posteli (140 cm) nebo u mě na (120 cm) taky není dvakrát fajn. A člověk se fakt nevyspi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
75
23.8.21 09:40

@Petra Z jak píšu níže mačkat se na posteli o těchto rozměrech nejde. Nicméně je tím narušený i mamčin a můj soukromý život.
A člověk na to už opravdu nemá sílu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14674
23.8.21 09:46
@EEllaaa píše:
@Petra Z jak píšu níže mačkat se na posteli o těchto rozměrech nejde. Nicméně je tím narušený i mamčin a můj soukromý život.
A člověk na to už opravdu nemá sílu.

Chudak segra. Fakt.
Detska matrace stoji 500, na tu se jeste vejde, a muze si ji hodit na stridacku na zem k mame nebo k tobe, aby vam to teda „nenarusovala“ moc.
To by slo, ne?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat