9 měsíců - rady u příkrmů

105
13.3.16 16:50

9 měsíců - rady u příkrmů

Zdravím matky, prosím o rady u příkrmů. Nejsem dobrá kuchařka (neumím pro dítě). Už měsíc různě marodíme a trochu jsme se zasekli jen na obídku a přesnídávce. Krmím odsátým MM a to chci už taky ukončit. Zkusili jsme nutrilon večer (70ml) a ten celý zvrátila i s přesnídávkou (možná ještě kvůli nemoci?!) MM nikdy nepila moc, ale teď dá max. 90ml ráno na 1 zátah takže ji to cpu po troškách často. I žloutek v jídle jí dávil. Pít nic moc taky nechce a lžičkou je celá mokrá. Z čeho dávat pít?

1. snídaně? Pečivo, s čím?
  2. svačiny? Přesnídávka, jogurt, s čím? Jaké piškoty, křupky, ovoce uvařit, smíchat?
  3. večeře? Kaši jsem zkusila mléčnou Nestlé, dala asi 3 lžičky

Kdy jí dávat mlíčko, když vypije tak málo?
Díky za rady a za takový zmatený dotaz, nemám moc času… Děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

28884
13.3.16 16:59

Snídaně-klidně na kostičky toustový chl. s žervé pomazánkou nebo s pom. máslem. Můžeš i nějakou pomazánečku-mrkvovou, svajíčkem na tvrdo, základ žervé sýr.
Nebo i vánočku s máslem a marmeládou, na kostky, at´si malá dá sama. K tomu do lahve mléko.
Svačiny-ov. přesnídávka s čímkoli-s jogurtem a piškotem, nebo jogurt samotný, s piškotem.
Večeře-klidně kaše, zkus domácí z ov, vloček, rýžovou a mixni do toho půlku zralejšího banánu. A s UM. JE TO MOC DOBRÉ.
Nebo to, co oběd, klidně hustší polévku.
Výborné jsou cuketové, dyńové, bramborové krémy.
Hlavně by jsi ji už měla směřovat k samostatnému jezení. Cvičit úchop a snahu se najíst sama.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3761
13.3.16 17:04

No říká se, že děti do 3let by měli vypít denně min. 0,5l mlíka, ve vyšším věku, když se už nekojí, tak se rozumí, že UM ne kravské, takže pokud to nepije, tak bych ho nabízela průběžně celý den. A co tedy jinak pije…?
Celkově by měla mít cca 1l tekutin

k snídani dávám pečivo + lučinu + rajčata (nejoblíbenější) + event. dušená šunka nejvyšší jakosti nebo plátkový sýr + vajíčko (rozmačkaný bílek, když žloutek nesnáší)
event. dávám bílý jogurt + dětská přesnídávka bez přidaného cukru (míchám dohromady

na svačinky dávám ovoce nebo zeleninu, křupky ty kukuřičné, ale ty moc nechce

oběd to co my, ale nesolené, nekořeněné, netučné, nesmažené

k večeři jsem dávala rýžovou kaši od Nestlé, do které jsem zamíchala trošk dětské přesnídávky, ale teď co jí je už rok, tak si
spíš dá to co my

Jinak když nemá náladu a sní toho málo, tak dokrmím UM

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3761
13.3.16 17:05

@berry4 přesně

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20286
13.3.16 17:30

@Leha82 K pití zkusit různé nádoby. Moje děti nemají od prvních příkrmů problém s netekoucím hrnkem s pevným pítkem, od těch 9-10 měsíců klidně z PETky ze sportovním uzávěrem od rajce.

Pokud Ti zvrací po žloutku, tak bych zpozorněla, zda to není nějaký projev alergie.

Pro devítiměsíční mi přijde brzo na nějaké pravidelné podávání pečiva, natož pak šunky či sýru (kvůli soli).
K snídani může mít klidně jen mlíko, nebo nějakou kaši, nebo jogurt. Lze udělat i pudink z UM.

Příprava ovoce - pokud zvládne třeba jen strouhané nebo mačkané či kousek jablka do ruky, tak klidně syrové, pokud potřebuje ještě hladkou konzistenci, tak podusit a namixovat, banán našťouchat vidličkou.

K večeři kaši. Pokud dala napoprvé jen tři lžičky, tak je to potřeba chvilku zkoušet, ne hned jsou děti z nového jídla odvařené. Chce to trpělivost. Kaši lze také uvařit doma z různých obilnin a dochutit dle preferencí dítěte (na sladko s ovocem, nebo se zeleninou).
Pokud se neujme kaše, tak to samé, co k obědu (nějaký zeleninový příkrm) nebo uvařit hustou miminkovskou polévku (a do té se dají úspěšně zamaskovat nějaké ty obilninové vločky).

Jogurt nejlépe bílý, pokud bude bílý nějak dlouhodobě sabotovat, tak ochucený ovocem nebo přesnídávkou.

Křupky neberu jako jídlo (nemá to žádnou výživovou hodnotu, je to dobré tak akorát na naučení žvýkání nebo jako nouzovka na zavření pusy nemluvněte).Piškot je pro mně jen pochutina, takže dávám občas (a až o pár měsíců starším dětem), nevím, proč by měl být nějakou stálou či pravidelnou součástí jídelníčku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16105
13.3.16 17:58

Já dávam malýmu k snídani jogurt s piškoty, pak svačinku lahev mlíka, oběd omáčky, zeleninku apod. na svačinu přesnídávku, nebo čerstvě ovoce, pek ještě lahev mléka a večeře pečivo většinou třeba s lučinou, máslem a plátkem sýra nebo dětský krutí šunky, těsně před spaním vypije většinou eště tak 90-120ml mlíka a občas se vzbudí na mlíko i v noci.
To mlíčko bych nabízele po troškách třeba po každym jídle na doražení, nechat to po ránu to by toho měla vypít nejvíc a skusit i před spaním. Ten žloutek bych vynechala když ho nesnese…
@Conulka 1l tekutin se mi zdá moc na takle malý dítě. Malej vypije sotva 0,5 l mlíka a normálního pití se sotva dotkne… Slyšela jsem že se má pít 1l tekutin na 25kg váhy člověka…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3761
13.3.16 18:31

@Kriss Tina http://www.lekarnice-maminky.cz/index.php?…

hned první odkaz, na který jsem narazila
pravda, že zakladatelka má teprve 9m miminko, ale to už by se kolem cca toho 1l tekutin za den mohlo pomalu pohybovat

to samé jsem se dočetla v takových těch chytrých brožurkách co mám doma ještě z porodnice

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3761
13.3.16 18:35

http://www.maminkam.cz/…cu-a-batolat

a třeba ještě tohle, jasně, že ne každé miminko tolik pije, já jen, že je to doporučované

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
111
13.3.16 19:10

Ahoj holky tak tu pročítám tu diskuzi a chtěla bych se zeptat jak dáváte pečivo třeba s plátkem sýru nebo rajčetem, jak to krajite? Já jsem male zkusila dat jednou kousek peciva a začla se mi dusit. Má devět měsíců. Krupky ji v pohodě a obědy ji mackam vidlickou…
Omlouvám se ze se do toho zakladatelce pletu ale fakt mi to není jasne :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16105
13.3.16 19:16

@Sachmetkaa já dávam slabší krajíček chleba a nakrájim ho na kostičky (nejdřív namažu, obložim, potom krájim). Většinou dam větší vrstvu třeba lučiny aby to nebylo moc suchý.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20286
13.3.16 19:16

@Sachmetkaa Nakrájej na kostky, sýr a rajče na kousky vedle. Pokud se ti dusi, tak má prostě ještě čas. Jedno dítě mi zvládlo kousky od 10 měsíců, druhé az od 11 a to ještě zatím jak co (krajinou zeleninou nebo jablkem se mi rozhodně zatím ještě nenaji).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3761
13.3.16 19:31

Naše malá se taky docela slušně dusila kouskama, možná ještě v těch 9m nesnesla ani rýži a pak kolem 11m se to zlomilo a mám pocit, že čím větší kousky jí dám tím lépe - ty malé se jí blbě sbírají z talířku :)
chci tím říct, že časem se to spraví
každopádně u nás se pouze maže pečivo a zelenina (ovoce) se krájí na malé kousky a dávám je vedle, nikoli na chleba - to by asi nezvládla

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3599
14.3.16 00:22

@Leha82 Ahoj, aktuální jídelníček, 8m:

Snídaně - MM
Svačina - banán
Oběd - zelenina (mnoho druhů), příloha (rýže, jáhly, polenta, batáty, brambory), velmi zřídka maso
Svačina - MM
Večeře - ovoce (jablko, hruška), ovesné či špaldové vločky

Banán rozmačkám. Vše ostatní povařím, smíchám, rozmixuju. Po každém jídle vždy ještě kojím.

Žádné pečivo, přesnídávky, jogurty, piškoty, křupky, instant kaše (natož od Nestlé) a vejce nedávám.

Kojím, takže vůbec netuším, kolik MM vypije. Jinak podávám vodu, ale to si dá nula nula nic.

Příspěvek upraven 14.03.16 v 00:42

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3599
14.3.16 00:29

@Sachmetkaa Ahoj, Tý jo, pečivo, sýr a čerstvé (nepovařené) rajče si pro takto malé dítko vůbec nedokáži představit :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
123
15.3.16 17:43

Ahoj…
Myslim, ze je to hodne individualni… Mam temer 9m holcinu- jeste nesedi a nedokazu si predstavit dat ji pecivo :-) natoz aby se ucila jist sama :mrgreen: jeste trpi obcas na prdiky.. Tak musime opatrne..
Jidelnicek:
Snidane: kojeni
Svaca : mala presnidavka
Obed : varim vse mozne pro mimi..
Svaca : ovoce/ presnidavka, mlicko s se susenkama- sunarky pro prvni zoubky - rozmackane, nebo presnid.se susenk., nebo platky mrkvicky, okurky…
Veca : kojeni + 180ml mlicko s kasi…

Po samotne kasi se budila cca po hodinkach s bolebrichem.. Tak jsme je zrusili…
Nekdy v noci kojime..

Pit moc taky nechce, ale pije mi od Hipp svestk. stavu - i kuli kakani.. Trochu stavy a doliju celou lahvicku prev.koj.vodou a vypije mi cca 150ml. denne…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama