Devítiměsíční miminko se nebatolí a stoupá si, je to v pořádku?

35
24.3.21 15:00

9ti měsíční se nebatolí a stoupá si.

Zdravím.
Můj devíti měsíční chlapeček si začal stoupat, ale nebatolí se. Doplazí se ke gauči, vleze na kolínka a na tzv. rytíře si stoupne. První problém je, že neumí zpátky. Nepomáhám mu, jsem od něj dál, mluvím s ním, ale přijde mi, že si raději natluče, samozřejmě pokud je v mé moci přibrzdit pád tak to udělám. Ukazuju mu jak zpátky na kolínka, nechci se stát jeho součástí vývoje, vím, že to není dobře. Další problém je, že si malý sedá mezi paty. Okamžitě ho z té pozice sundám. Je to náročné ho mít pořád na očích.
S pediatričkou jsem mluvila a prý to některé děti mají, že vynechaji batolení, ale i tak se s tím nechci smířit a malého nějak motivuji k lezení, nechám ho přes sebe lézt, hrajeme si na honenou, batolím se před ním. :lol:
Máte nějakou zkušenost a tip jak malého motivovat na ta kolena? Občas to zkusí, ale když chce se někam dostat tak se doplazí, jak profík. Ale teď ho zajímá jenom to postavení.
Nebo se ještě jednou obrátit na doktora a raději zkusit s malým nějaké cvíčo? Ničemu se nebráním.
Moc děkuju za odpověďi :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2789
24.3.21 15:26

Mě se syn skoro ani neplazil, na kolenou cca týden a v roce chodil… Některé děti to holt přeskočí ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1738
24.3.21 15:27

Batoleni rikas lezeni? Zatim se ti plazi, nebo jak se pohybuje? Lezeni je hodne dulezita faze vyvoje, kterou by pokud mozno nemel vynechat. Maminky (a hlavne babicky :D) se sice casto predhaneji ohledne chuze, ale lezeni je fakt dulezity. Byt tebou, pokud to doktorka zlehcuje, bych zasla na fyzio treba jako samoplatce, aby ti ukazali cviky. Podle netu nebo rad kamaradek bych necvicila. Syn zacal lezt cca kolem 8m (zkouset uz tak v 7m) a lezl jak drak skoro pul roku, nez se rozchodil. Kamaradky dcera lezt nechtela a fyzio ji dala cviky, aby alespon chvili lezla, nez zacne chodit. Stoupani teda jeste samozrejme ma k chozeni daleko, ale asi bych nejaky cviky nebo triky formou hry zkusila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2789
24.3.21 15:35

Podotýkám k mému příspěvku výše, že my chodili na rehabilitaci a na Vojtovku kvůli predilekci hlavy, takže byl syn pod kontrolou. Tam říkali, že sice je lezení důležité a prospěšné, ale pokud si sedá/stoupá ‚spravným postupem‘, je to ok.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
954
24.3.21 15:38

Šla bych k fyzio, lezení se přeskakovat nemá. Ale některé děti si dříve stoupnou, než začnou lézt, kamarádcina dcera to tak měla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
954
24.3.21 15:39

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
35
24.3.21 15:43

@Mutlice plazí se jak voják. Občas se pohoupne na kolinkach, ale kdyz se chce někam dostat tak šup na břicho a plazí se. Třeba se k tomu dopracuje, teď bych ocenila aby se naučil padat, aby nemusela být jak na trní😃

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
35
24.3.21 15:45

@czaky Tak nějak podobně mi to říkala doktorka, snad se neplete. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1738
24.3.21 16:03
@Cucuretka píše:
@czaky Tak nějak podobně mi to říkala doktorka, snad se neplete. :)

Tak samozrejme jsou deti, co preskoci lezeni. Neumira se na to. Ale pri lezeni se posiluje korpus (bricho, zada), tudiz je to prospesny kvuli budoucim problemum s pateri. Taky kvuli propojeni hemisfer. Z deti, co nelezly se (podle rehabilitacni doktorky, kam jsme chodili kvuli paseni) rekrutuji disgrafici a dislektici. Tak pokud tomu mamina muze pomoct, proc to neudelat… ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1151
24.3.21 16:07

Náš 10m se jen plazi a stojí, umí obcházet nábytek. Dnes jsem to říkala pediatrovi a byl úplně v klidu. Takže se toho nebojim. Kdyby bylo něco špatně, tak to řekne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
35
24.3.21 16:14

@Mutlice právě. Může to být maximálně k užitku🙂

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
483
24.3.21 21:42

@Mutlice Zase bych nestrašila, určitě je to pravda, ale nemusí to být pravidlem. Někdo přeskočí lezení a stejně je v pořádku. Tak jen ať se zakladatelka zbytečně neplaší předem.

Syn se začal v 6 měsících plazit, plazil se asi dva dny a hned si stoupnul k nábytku, další den ho začal obcházet. Lézt po čtyřech začal až pár dní na to. Některé děti mají ten postup trochu opačně. Lezení je důležité, jak už tady psali přede mnou, pokud možno to řešte včas třeba s fyzio, ale taky si k tomu chlapeček ještě může dojdít sám a nebudete muset ani cvičit. A padat se brzo naučí, ty začátky jsou těžké :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
35
24.3.21 23:46

@pujda Děkuju. Momentálně jsem tak uprostřed mezi všemi odpověďmi. Malý jde za 2 neděle na pravidelnou prohlídku, nechám to zatím být a udělám maximum abych ho navedla správným směrem, je pravda, že určitý pokrok vidím každou chvíli, například dnes večer si na kolena vlezl a udělal pár pohybů připomínající snahu se dostat dopředu. :potlesk: :lol:

Na to, až ten kluk objeví trochu pudu sebezáchovy se opravdu těším :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1738
25.3.21 08:15
@pujda píše:
@Mutlice Zase bych nestrašila, určitě je to pravda, ale nemusí to být pravidlem. Někdo přeskočí lezení a stejně je v pořádku. Tak jen ať se zakladatelka zbytečně neplaší předem.Syn se začal v 6 měsících plazit, plazil se asi dva dny a hned si stoupnul k nábytku, další den ho začal obcházet. Lézt po čtyřech začal až pár dní na to. Některé děti mají ten postup trochu opačně. Lezení je důležité, jak už tady psali přede mnou, pokud možno to řešte včas třeba s fyzio, ale taky si k tomu chlapeček ještě může dojdít sám a nebudete muset ani cvičit. A padat se brzo naučí, ty začátky jsou těžké :)

Ale já vůbec nestraším :mavam: Psala jsem v první své odpovědi jen, stejně jako ty, že lezení je důležitá součást vývoje, a pokud můžu jednoduchým cvikem přispět, že to dítě nevynechá, je to jen ku prospěchu. Nepíšu, že všechny nelezoucí děti budou v nepořádku. To, že to může za následek mít problémy se zády, nebo všechny ty „dis“, to jsem pak dodala v druhé odpovědi hlavně proto, že hodně maminek si neuvědomuje i takové drobné nuance, které mohou ovlivnit v dospělosti životní komfort. I v drobnostech může cvičení prospět. A nevíme, zda ti lidé, co třeba dneska v 50letech mají vyhřezlé plotýnky, propadlou klenbu na nohou atd třeba nevynechali zrovna to lezení. Nevíme, jestli dítě, které se dnes jako 3leté jeví v pohodě a nelezlo, nebude mít skoliozu a nohy do X v pubertě (to píšu jako vymyšlený příklad :mrgreen: )

Takže jsem to nemyslela jako strašení, ale jako něco, čím můžu prospět. Je to asi jako, když budu mít peníze na kvalitnější výživu, kdy budu vědět, že třeba obsahuje nějaký prospěšný probiotika, tak také nebudu v obchodě sahat po nejlevnějším pudinku v prášku, když můžu dítěti dopřát to lepší. A ten pudink mu přitom také neublíží vyloženě, ale neprospěje… A stejné by to mělo být s tím vývojem a motorikou. Když mi odborník řekne, že je vždy prospěšnější, když dítě alespoň pár týdnů leze, tak se budu snažit udělat něco proto, aby lezlo. Ale je to samozřejmě n každé mamince. Nemyslela jsem to jako strašení. Ono bohužel i pediatři (starší ročníky) velmi často doporučují věci, z kterých fyzioterapeutům vstávají vlasy hrůzou, nebo přehlíží věci, které by rehabilitační doktor dávno řešil :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25.3.21 11:35

Je :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie