Reakce na Sama doma - zas rodičák

Anonymni
13.11.07 17:32

a zas rodičák-reakce na Sama doma

Ahoj holky,
tento týden v pořadu sama doma probíhá diskuze na téma sociální dávky od 1.1.2008, tedy i rodičáku.
Dneska jsem zapnula televizi pozdě a navíc jsme u toho obědvali,takže jsem chytla jen konec rozhovoru a ten mi vyzněl tak, že…všichni, kteří v současné době pobírají RD si k lednu musí zažádat znovu a uvést, jak dlouho budou doma a to i ti, jejichž děti jsou starší 2 let.
Já jsem doma s 20m. dcerou, beru klasiku 7600, to mám letět na sociálku znovu žádat?
Opravdu jsem ten rozhovor neslyšela celý, ale vyznělo mi, že ano, že na to je do konce roku spousta času.
Neviděla jste to některá?Mám tam tedy letět?
Dík za odpověď
nepřihlášený Stepik

 • Nahlásit
 • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

2427
13.11.07 17:44

ahoj, já to poslouchala na půl ucha, ale mám je to tak, že opravdu musíš nahlásit, jak dlouho budeš doma…a ten chlapík tam tuším říkal, že těm, kdo už pobírají rodičák, dojde dopis s formulářem, když ne, tak tam musíš dojít osobně, a pokud se nepletu, tak v brzké době by ten formulář měl být na stránkách ministerstva práce www.mpsv.cz

a odtud je také následující popis:

Nová úprava rodičovského příspěvku od 1. 1. 2008
7.11.2007, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
S účinností od 1. ledna 2008 se mění výše a způsob čerpání rodičovského příspěvku.

Nárok na rodičovský příspěvek v dosavadní podobě k 31. 12. 2007 ze zákona zaniká. Pokud rodič, který v současné době rodičovský příspěvek pobírá, jej chce pobírat i nadále od 1. ledna 2008, musí si o něj znovu požádat. Důvodem nové žádosti je doložení nových skutečností, které doposud nebyly třeba.

Pro informaci bychom Vás rádi seznámili s podmínkami nároku a možnostmi čerpání rodičovského příspěvku v nové podobě, která bude platit od 1. ledna 2008:

1. nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině a toto dítě zakládá nárok na rodičovský příspěvek, u něj se také sleduje splnění podmínek nároku na rodičovský příspěvek.

Možnosti volby a pobírání rodičovského příspěvku od 1. ledna 2008

podle věku dětí:

 1. nový způsob čerpání rodičovského příspěvku se vztahuje na všechny děti, tzn. i na děti narozené před účinností tohoto zákona;
 1. rodič, pečující o dítě, které bude k 1. lednu 2008 starší 3 let, bude pobírat rodičovský příspěvek ve snížené výměře (3 800 Kč) až do 4 let věku dítěte;
 1. rodič, pečující o dítě, které bude k 1. lednu 2008 starší 21 měsíců a mladší 3 let věku (a tudíž si rodič nemůže ze zákona zvolit možnost čerpání rodičovského příspěvku), bude pobírat rodičovský příspěvek v základní výměře (7 600 Kč) do 3 let věku dítěte a následně rodičovský příspěvek ve snížené výměře (3 800 Kč) do 4 let věku dítěte;
 1. rodič, pečující o dítě, které bude k 1. lednu 2008 mladší 22 týdnů, se může rozhodnout o možnosti rychlejšího čerpání rodičovského příspěvku, nebo pobírat rodičovský příspěvek v základní výměře do 21 měsíců věku dítěte a následně učinit další volbu mezi základní a pomalejší variantou čerpání;
 1. rodič, pečující o dítě, které bude k 1. lednu 2008 starší 22 týdnů a mladší 21 měsíců, se může rozhodnout mezi klasickým a pomalejším čerpáním rodičovského příspěvku.

2. rodičovský příspěvek lze čerpat ve třech výměrách daných v pevných měsíčních částkách - zvýšené (11 400 Kč), základní (7 600 Kč) a snížené (3 800 Kč);

3. rodiče si mohou zvolit čerpání rodičovského příspěvku po dobu dvou, tří nebo čtyř let. Volbou doby čerpání si rodiče zároveň volí i k ní příslušnou výši příspěvku, a to:

*

rychlejší čerpání rodičovského příspěvku - po peněžité pomoci v mateřství, nebo peněžité pomoci poskytované mužům (dále jen PPM) ve zvýšené výměře (11 400 Kč) do 2 let věku dítěte; o tuto formu čerpání však může požádat pouze rodič, který má nárok na PPM ve výši alespoň 380 Kč za kalendářní den; *

klasické čerpání - po PPM v základní výměře (7 600 Kč) do 3 let věku dítěte; o tuto formu čerpání může požádat pouze rodič, který má nárok na PPM, nebo nemocenskou poskytovanou v souvislosti s porodem; *

pomalejší čerpání - po PPM nebo od narození dítěte (nevznikl-li nárok na PPM) v základní výměře (7 600 Kč) do 21 měsíců věku dítěte a dále ve snížené výměře (3 800 Kč) do 4 let věku dítěte.

4. I nadále může rodičovský příspěvek čerpat matka i otec. Jediné, co je ze strany rodičů vyžadováno, je učinění rozhodnutí ohledně délky čerpání příspěvku. O vybranou dobu a výši čerpání rodičovského příspěvku musí rodiče písemně požádat příslušný úřad státní sociální podpory na předepsaném formuláři. Časové momenty pro rozhodnutí o délce čerpání jsou dva:

*

o rychlejší čerpání musí rodiče požádat nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém nejmladší dítě dosáhne 22 týdnů života, resp. ve kterém současně narozené nejmladší děti dosáhnou věku 31 týdnů života; *

o klasické čerpání musí rodiče požádat nejpozději v kalendářním měsíci, ve kterém nejmladší dítě dosáhne 21. měsíce věku.

5. Pokud rodiče nepožádají o rychlejší či klasické čerpání rodičovského příspěvku nebo nesplňují podmínky pro tuto volbu, je rodičovský příspěvek po 21. měsíci roku věku dítěte vyplácen v režimu pomalejšího čerpání, tzn. ve snížené výměře do 4 let věku dítěte.

6. Dobu a výši čerpání rodičovského příspěvku je možné zvolit pouze v rozhodných obdobích (kalendářní měsíc po 22. týdnu věku dítěte a 21. měsíc věku dítěte). Po učiněném rozhodnutí je vybraná možnost čerpání již nezměnitelná a nelze ji uplatňovat zpětně, a to ani při střídání rodičů v pobírání rodičovského příspěvku.

U zdravotně postižených dětí má rodič nárok ode dne posouzení dítěte jako dítěte dlouhodobě zdravotně postiženého nebo dlouhodobě těžce zdravotně postiženého na rodičovský příspěvek v základní výměře (7 600 Kč) do 7 let věku dítěte, a to bez ohledu na dříve zvolenou možnost čerpání rodičovského příspěvku (před posouzením zdravotního stavu dítěte). To platí i v případě, že takové dítě není nejmladším dítětem v rodině.

Podmínky pro rodičovský příspěvek s novou právní úpravou se mění, tzn. rodičovský příspěvek náleží, pokud:

*

dítě mladší 3 let navštěvuje jesle nebo obdobné zařízení pro předškolní děti nejvýše 5 kalendářních dnů v měsíci; *

dítě starší 3 let navštěvuje mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení pro předškolní děti v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně nebo nejvýše 5 kalendářních dnů; *

dítě navštěvuje léčebně rehabilitační zařízení nebo jesle, mateřskou školu nebo obdobné zařízení pro zdravotně postižené předškolní děti v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně; a dítě školního věku, které navštěvuje základní školu speciální, v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně; *

dítě zdravotně postiženého rodiče navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení pro děti předškolního věku v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně.

Příjem rodiče není testován, rodič může být výdělečně činný, aniž ztratí právo na pobírání rodičovského příspěvku. Po dobu své výdělečné činnosti musí však rodič zajistit péči o dítě jinou zletilou osobou.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
16938
13.11.07 17:45

Já jsem slyšela, že všem pobírajícím RP přijde během listopadu či prosince od sociálky nový formulář, který jen vyplníš a odešleš zpět a běhat nikam nemusíš. Rozhodně bych vyčkala. Mě už se to bohužel (nebo naštěstí?) netýká, mladší dcerce budou za 14 dní 4 roky.
Jiřina

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
853
13.11.07 21:46

Díkybohu, že nesáhli na přivýdělek během rodičovského příspěvku s možností dávat dítko do školky na 4hodiny denně.

I kdyýž těch změn bude docela dost a ne pro nás vždy výhodných, ale to je holt náš stát.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
5444
13.11.07 21:58

Nevím, jestli něco přijde (jako lejstro), ale baba na sociálce mi při žádosti v září řekla, že mám v lednu přijít nahlásit, jak dlouho budu doma..

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
12968
13.11.07 23:02

Ahojky, dej blbovi moc a vymyslí lejstro :roll: :lol:

Koupila jsem si Mladou frontu a tam píšou, že zažádat musí všichni nejpozději do března (ale počítá se během prosince a ledna, březen poslední možnost). Do konce listopadu rozešlou formuláře. Takže vyčkám a uvidíme 8)

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
Anonymni
15.11.07 11:39
Nikkol píše:
Díkybohu, že nesáhli na přivýdělek během rodičovského příspěvku s možností dávat dítko do školky na 4hodiny denně.I kdyýž těch změn bude docela dost a ne pro nás vždy výhodných, ale to je holt náš stát.

anebo podej prst a ukousnou ti celou ruku. Bud rada Nikkol, ze si nezazila prispevek na MD 2.500,– s nemoznosti si privydelat nebo dat ditko hlidat…to bys mozna mluvila jinak. Mne se zmeny zdaji vyhodne a to dost.
Hanka

 • Nahlásit
 • Citovat
9534
19.11.07 20:46

Tak to jsem teda sama zvědavá jestli to opravdu pošlou :wink:

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama