Aberantní pravá podkličková tepna - ARSA

27
12.12.19 10:37

Aberantni prava podklickova tepna - ARSA

Dobry den,

vcera sme boli v PROFEME v Podoli u Mudr. Frisove na 2. screeningu v 20tt. Uz na prvom screeningu nam nasli odchylku a to ze nasa holcicka ma len jednu pupecnikovu arteriu namiesto dvoch. kedze to bola len jedna odchylka, tak to neriesili a miminko prehlasili za zdrave. z krvy mi vsetko vyslo perfektne, aj holcicka ma vsetky organy, a testy uplne super. a vcera nam teda na druhom screeningu povedala Mudr. Frisova ze holcicka ma Aberantni pravou podklickovou tepnu. samo o sobe to nicemu nevadi, ale nekdy to byva znak Edwards/Patau syndromu. Poslala nas na krevni testy s tim, ze mame hranicni hodnoty. priznam sa ze som z toho vcera bola uplne znicena. v cestine ani v slovencine o tom nie je vela informacii. nastastie v anglictine som sa docitala ze to ma az 1.5% zdravych deticiek. nemate s tym prosim niekto skusenost? vysledky budeme mat az 23.12.2019, a to teda dufam ze sa podaril odber na prvy krat.
Moc dakujem za akekolvek informacie.
Zuzana a Ninuska

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
225
12.12.19 12:21

@Miticka ahoj,mam zkusenost s Arsou, vyhrozovali Downem.. že lidi s Downem mají ve zvýšeném množství Arsu.. nicméně je to těžce odhalitelna odchylka a dříve byla téměř nezjistitelna.. můžeš ji mít a nevíš o tom.. byli jsme v Motole na UTZ se srdickem, tam nás pan doktor hodně uklidnil tímhle a že to víceméně nic nedělá, max může mít miminko ze začátku problém s refluxem.. malymu jsou 3 roky a žádné potíže nemá s ničím ani není kvůli tomu hlidany na kardiu.. u nás je ještě ta zvláštnost, že jedno z jednovajecnych dvojčat ji má a druhý ne :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27
12.12.19 14:50

@Martinka654 moc dakujeeem za vasu spravu, velmi mi pomohla :) aj ste boli na krvnych testoch? ci len na tom ultrazvuku? na zaklade ultrazvuku srdiecka ste nadobudli klud ze je miminko v poriadku? alebo kedy ste si boli uplne ista?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18795
12.12.19 14:56

@Miticka já tě můžu uklidnit tím, že na tohle je doktorka Frisova profík a jste v nejlepších rukou. Nám odhalila srdeční vadu, primář v porodnici kroutil hlavou, že vůbec tohle zjistila, kardio to samé, chlapeček je v naprostém pořádku, příští kontrola za trh roky. A máš tedy tu Panoramu asi že? No držím palce, ať máte pod stromeček krásné zprávy :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
225
12.12.19 15:26

@Miticka měli jsme rozhovor na genetice, zr je tu šance na Downa a máme si rozmyslet odběr plodovky.. prvně jsme ale sli do Motola, kde doktor také prave řekl, že je strašně těžko odhalitelné a může to mít mnohem více lidí, než se ví.. jediná spojitost mezi zvýšeným rizikem postižení a Arsou je ta, že se postižení lidé více zkoumají a prakticky ten test se delal jen v UK na lidech s Downem, procento je navíc mizivé.. na genetice jsme už byli ve 12tt a děti byli ok, takže odběr plodovky by byl mnohem větší riziko než to, ze bude mít jedno z dvojčat Downa.. prostě můžu to mít i já a nevím to, tohle odhalí jen špičky ve svém oboru a nebo velká náhoda :-) navíc jsme si řekli, že ikdyby se ukázalo, že jeden bude mít Downa, tak ten druhý by ho neměl a nenechám si v sobě zabít dvě děti ve 20 tt a ještě je odrodit.. takže nebylo moc co řešit

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27
16.12.19 12:15

@Martinka654 dakujem velmi pekne za vysvetlenie. uz mam precitane vsetky mozne syndromy, verim ze nasa holcicka je zdrava, ma krasnu tvaricku a vsetko ostatne ma v poriadku, aj srdiecko, aj ladviny, proste vsetky tie klasicke javy. uz mam nastudovane vsetky syndromy ktore snad existuju. to cakanie este tyzden je celkom neunosne. nedari sa mi pracovat alebo plnit si nejake povinnosti. no uz nech mame ten test v rukach.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27
2.1.20 10:26

Tak testy panorama nam dobre dopadli, tak to vyzera vsetko dobre :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10.3.21 08:31

@Martinka654 krásné ráno. Mám úplně stejnou záležitost. Potřebuji uklidnit. Je mi 32 let a všechny výsledky má miminko krásné a teď jsem šla na srdíčko ve 20tt a taky že Arsa a že to nic není, nicméně z hlášky že to zvyšuje riziko na downa jsem fakt špatná a přemýšlím že dám 12tisíc za test z krve ačkoliv mě uklidňují lékaři, že se bát nemusím kvůli výsledkům. Nevím co mám dělat. Už plaším že anomálie na srdci ne sice vada, ale aby syndrom náhlého úmrtí a kdesi cosi. Prosím o uklidnění, určitě jsou už dvojčátka velká :srdce: děkuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27
10.3.21 09:35

@BarčaViktorek. Ahoj Barco. Ohledne ty ARSA tak jsou 3 moznosti. 1. moznost a nas pripad je ze je to samostatni vada, ktera nic jineho nesignalizuje. A je jenom potrebne o tom dite casem informovat kvuli operacim ramene, aby omylem neprerizli tepnu 2. Moznost je vada srdicka a 3. Moznost je nejaky syndrom. Tu vadu srdicka by ti uz ted dokazali rict na zaklade ultrazvuku. To dokazou rozpoznat. A myslim ze i ty syndromy by uz dokazali rozpoznat. Kazdopadne my jsme mneli jeste dalsi odchylku tak jsme si zaplatili tech 12000. Nastesti je vse v poradku. Male krasbou zdravoy holcicku. Ale pamatuji si na to silene obdobi strachu. Jinak to nahle umrti podle mne moc nehrozi, kdyz reknou ze srdicko je v poradku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10.3.21 09:50

@Miticka mě řekli, že to není vada, ale anomálie, max můžou být trochu problémy s polykaním víc nic…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1153
20.4.21 19:25

@Miticka Muzu se prosim zeptat, kde bych k tomu mohla najit informace v anglictine? Skoncila jsem dnes se stejnou diagnozou (taky u Mudr. Frisove) a zatim k tomu nemuzu moc dohledat… :-(

Dekuji!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat