ABKM s non IgE křížová alergie mléko x pily

8686
1.7.15 11:23

ABKM s non IgE křížová alergie mléko x pily

Ahoj všem, obracím se na vás s prosbou o sdělení zkušenosti s ABKM, je tu mnoho různých diskuzí, ale dle diagnózy má můj syn údajně zkříženou formu alergie, která se vůbec neprojevuje ve výsledcích z krve.

Popíšu situaci: syn 2,5 roku, byl kojený, prospíval perfektně a přibýval až nadměrně, někdy ve 4m je objevila krev ve stolici(drobné nitky), dle pediatra je to běžné, v nemocnici udělali výtěr a žádný rotavirus nebo jiná infekce. Bylo mi doporučeno zkusit eliminační dietu-tzn. vysadit alergizující potraviny a hlavně kravské mléko ve všech podobách, což jsem udělala, krev ve stolici prakticky asi po 3 dnech vymizela. Po 14 dnech diety jsem postupně zkoušela jogurty a OK, krev se již neobjevila, s pediatrem jsme se shodli, že původcem podráždění mohly být lískové oříšky, které jsem snědla den před projevem. Dále jsem neřešila a zaváděla jogurty, bílky, kravské mléko do potravy malého a vše bylo OK. Nyní ve dvou letech (letos v únoru) po krátké viróze stále kašlal a kašel neustával. Na ORL sdělili, že má mandli II. stupeň a doporučili ihned operaci, i když problémem byl kašel a občasná rýma, nosem dýchá normálně, nechrápe, ani nebyl častěji nemocný. Nechtěla jsem to uspěchat, zkoušeli jsme homeopatika, Joalis, klasické i bylinné sirupy a kašel stále trval, v noci až do zvracení, před den se zhoršoval s námahou. Po mém naléhání nás pediatr odeslal na alergologii, mezitím jsem šla ještě jednou na ORL, předepsán Nasonex, mandle prý naprosto v normě bez indikace k operaci! Po Nasonexu do 5 dnů kašel po 4 měsících úplně pryč stejně jako rýma. Na alergu vyšel hraniční výsledek u břízy, jarních trav, oříšku a bílku. Dle dr. máme nasadit bezmléčnou dietu a diagnozou je ABKM s non IgE projevem.

Stejnou dietu mám mít i já, druhý syn 3m je kojený a je už asi 3 týdny zahleněný, takže vzhledem k tomu, že jsou bratři, alergoložka došla ke stejnému závěru i u malého.

Chci se zeptat, jestli máte některá zkušenost s touto diagnozou? Syn miluje jogurty a všechny mléčné výrobky, nepůsobí mu žádné zažívací obtíže a úplným vyloučením kravské bílkoviny vypadne ze stravy většina jídel na která je zvyklý. Zkouším už třetí den omezovat, abych postupně vynechala mléko, ale je to boj…Já jsem u sebe nasadila bezmléčnou dietu hned, abych viděla zda se efekt projeví, ale nejsem si jistá, zda u celkově zdravého a prospívajícího 2,5 roku starého má toto radikální omezení význam. Dr. ještě poznamenala, že kdybych bývala dodržela u prvního syna bezmléčnou dietu po celé kojení, nemusel teď tuto alergii mít 8o 8o Přitom jsem se důrazně tenkrát ptala několika doktorů a prý když prospívá a nemá opakovaně krev ve stolici, tak mléko nevadí.

Ještě poznamenám, že ani jeden ze synů nikdy neměl žádný kožní problém nebo ekzémy.

Předem díky za vaše zkušenosti :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

5730
1.7.15 11:44

Ona ABKM je zrovna na testy nespolehlivá, tím bych se rozhodně neřídila. A je pravda, že se vůbec nemusí projevovat typickými trávícími problémy, ale klidně i ve formě ekzémů, nebo i v té formě, jak jsi popisovala… :nevim:
Osobně bych to vyzkoušela, synovi tím neublížíš. ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8686
1.7.15 12:03

@malinika Jj jsem připravená do toho jít, ale třeba se školkou je problém…to by tam v podstatě nesměl jíst vůbec nic. Ono je určitě jednodušší udělat omezení ve stravě u batolete, ale ze dne na den malému sebrat v podstatě vše co doposud jedl a měl rád je docela kruté. Trošku se bojím, že jen experimentujeme a jde o klasickou pilovou alergii, já vím že tím malému rozhodně neublížím, ale samozřejmě si říkám, jestli to vůbec stojí za to a projeví se nějaký výsledek…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5730
1.7.15 12:25

@lucillee Jenže ona ABKM je průkazná právě jen tím experimentem…Ve školce se to dá řešit 2 způsoby - pokud bude svolná kuchařka, může část jídla oddělit a upravit bezmléčně a nebo holt nosit vlastní obědy a svačiny (také to tak dělám). Je to vopruz, ale za to dítě to stojí. Jsou mnohem horší věci, než nějaké potravinová dieta. ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5730
1.7.15 12:27

A ještě jsem chtěla napsat, že to dítě to bez toho také zvládne. Jen je potřeba mu to trošku vysvětlit, ono i batole to dokáže pochopit. ;) jo a doma tyhle věci zásadně nemít nikde poschovávané pro další členy rodiny, aby mu to nebylo líto.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
1.7.15 15:08

Ono se to může projevovat jen nafouklým bříškem a větší plačtivostí v době kojence či batolete..
Pak dcerka měla období okolo pěti let, kdy si rok stěžovala na bolest břicha, lítali jsme po doktorech a nic (ke konci se začala i po počurávat), pak mě napadlo vysadit i stopové množství a najednou byla bez problémů.
Doposud má testy na alergii negativní, jen reakce již je rychlejší (dříve po třech týdnech ml. výrobek 3× do týdne, dnes už po třech dnech zátěže)

E.

• Nahlásit
  • Citovat
8686
1.7.15 17:41

On právě malý nikdy neměl žádné bolení bříška ani koliku, jako miminko kojené ani pak pozdějí na sunaru nikdy neměl zažívací obtíže, byl naprosto dokonale klidné, hodné miminko, s příkrmy začal kakat pravidelně denně dokonce ve stejnou dobu, vše zcela ukázkové…tak je mi právě záhadou, že by se ABKM projevila až ve 2,5 a zrovna tak, že má kašel (který je způsoben podrážděnou nosní sliznicí…) :think: :think: proto mě právě zajímají zkušenosti jiných maminek, jestli se u někoho ABKM projevila jen takto - respiračně bez jakýchkoli jiných projevů.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3743
1.7.15 18:18

Osobně já sama mám z mléčných výrobků „ucpaný“ nos a migrénu. Migrénu - vyvolávají zralé sýry, mně ji však vyvolává i obyčejný jogurt či mléko.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama