Absence komunikace v dlouholetém vztahu

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
6.11.21 20:53

Absence komunikace v dlouholetém vztahu

Chtěla bych se tu poradit se zkušenějšími.
Mám dlouholetý vztah, partnera miluji, ale jsme hodně rozdílných povah. Často se opakuje problém v komunikaci. Já bych mluvila stále, on ne. Já jsem usmiřovací a splachovací, raději se dojdu dříve usmířit. Děje se nám tedy často to, že na den/dva úplně zmizí vzájemné kontaktování, které je vyvoláno vždy nějakou banalitou, už ani nevím, co to vždy vyvolá. Naposledy se to stalo před týdnem, něco mi bylo vyčteno, zamrzelo mě to, a rozhovor skončil tím, že neumím přijmout konstruktivní kritiku a že mi nemá víc co říct. Někdy ty jeho věty fakt zabolí. Následovaly 2 dny bez veškeré komunikace.
Pro info, zařizujeme starý baráček, takže teď nějakou dobu bydlíme každý u svých rodičů.
Vím, že když teď komunikaci začnu, řekne mi, že to byla stejně moje chyba. Když nezačnu, nebudeme se schopni domluvit na podstatných věcech, co jsou v plánu.
Co mě vytáčí ještě více, že díky soc. sítím vidím, jak reaguje na každou fotografii svých kamarádek, co vidí. Prostě jako ve škole, a to nám bude třicet.
Jak byste reagovaly vy? Přijde mi, že v těchto chvílích často ztrácím svou důstojnost, jen aby byl klid.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Ou
18749
6.11.21 21:06

1. nestalkuj ho na sociálních sítích. Jedinné co to dělá je že ti to ubližuje a komplikuje možnosti se domluvit. Prostě to nedělej.

2. změnte způsob jak spolu komunikujete. Jako úplně. Výhodou je, že stačí aby si měnila svoje komunikační vzorce ty, on pak bude muset prostě reagovat jinak. No a v té změně máte největší šanci se znovu potkat a znovu spolu začít mluvit, namísto toho abyste jeden nad druhým chtěli vyhrát.

Mrkni se na koncept tzv. nenásilné komunikace - je postavený na tom, že si člověk důsledně uvědomuje svoje vlastní potřeby a potřeby toho durhého a že je úplně v pořádku že jsou odlišné a že je holt potřeba společně hledat, jak je naplnit. Ne donutit toho druhého, aby byl takový, jak já chci.

Pro začátek si poslechni tenhle audiodokument - je to tam hezky vysvětlené

https://vltava.rozhlas.cz/…kace-6249993

když tě to zaujme, tak tady kniha https://www.kosmas.cz/…ace-v-praxi/

A v ideálním případě se vypravte společně někam na seminář https://nenasilnakomunikace.org/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15959
6.11.21 22:23

Pritel je hodne chytry, hodne racionalni, striktni a zasadovy, malo empaticky a chapavy, vid?
Nikdy nevis, co ho nastve, pak s tebou nemluvi, ty nevis proc, casto jsi ve stresu z toho, aby ses vyvarovala vseho, co mu vadi?

Obavam se, ze tohle bude jen horsi. Utect, nez budou deti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7.11.21 01:40

Ahoj, jako bys popisovala můj vztah a mého manžela. :lol: Doopravdy.
Já - 33 let, otevřená, spontánní, praštěná, originální.
On - 43 let, flegmouš, pan „by the book“ a „mám ve všem pravdu“

O komunikačním problému s ním jsem věděla od začátku vztahu, a pracovali jsme na tom. Prostě když se choval zase pasivně-agresivně, nemluvil o tom, co ho tížílo (ale byla tichá domácnost), prostě jsem ho posadila někam a vybalila to na něj. Že partneři spolu prostě musí mluvit, jinak to půjde do kytek. Brala jsem si ho za manžela se slibem, že na sobě bude dál pracovat, že bude mluvit, když se mu něco nebude líbit atd. atd.

A to je asi jediný lék - otevřenost, komunikace, tolerance.
V nejhorším bodě vztahu (opět mě okázale ignoroval, nemluvil se mnou protože „zase“ jsem holt něco řekla/udělala/neudělala) jsem mu prostě řekla, že už na to nemám o ten vztah pořád dokola bojovat, číst mu myšlenky, dokola zpytovat svědomí a že bychom to tedy měli utnout. Zpozorněl, šli jsme se opít a konečně připustil, že pokud nechce žít sám, bude pro to něco muset i udělat. Kdyby tenkrát nešel do sebe, odešla bych. Je mnoho jiných kapříků v rybníčku. :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat