AD, zkušenosti, vedlejší účinky, odvykání

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.09.18 12:46
AD, zkušenosti, vedlejší účinky, odvykání

Ahoj, celý život se peru s nadměrnou plachostí a neprůbojností, která v posledních letech vyústila v to, že mám strach chodit do práce (některé kolegyně si dovolují, ale nejedná se přímo o šikanu) a jsem více přecitlivělá, než obvykle. Někdy mám středně těžké deprese, úzkosti běžně v práci a teď se přidaly i v domácím prostředí, kde bych měla být relativně v klidu. Ale nejsem. Po měsíci nemocenské, kdy jsem už v práci nemohla dál a sesypala se, jsem skončila na psychiatrii s diagnózou sociální fobie. Chodím na terapie, léky zatím neberu a bráním se jim co to jde. Mám vyložený odpor k chemickým lékům. Snažila jsem se z toho dostat alternativně (změna stravy, pozitivní myšlení, cvičení, doplňování minerálů a vitamínů, potrav. doplňky jako třezalku, kozlík, rozchodnici, mega dávky hořčíku aj.), ale bohužel mi to moc nepomohlo. Cítím se stále hůř. Nyní jsem opět na nemocenské a na doporučení obvodní a psych. mám brát AD. Mám z nich ale neuvěřitelný strach, co mi to provede s tělem a myslí. Vím, že je to individuální, ale mnoho lidí má podobné vedlejší účinky-padání vlasů, přibírání na váze, zvracení, závratě… Zdá se mi, že AD mají více negativ než pozitiv. Chápu, že v těžkých případech není jiná možnost, ale automaticky člověka nacpat prášky? Problém se jen odsune a nevyřeší. A nechci rozebírat vysazování AD, prý se předešlý stav rád vrací a lidé sáhnou opět po prášcích :(
Chtěla jsem se zeptat těch, kteří užívali/jí AD Elicea (ale nejen těchto AD), jestli by se mohli podělit o své zkušenosti. Jak dlouho jste je brali, jaké jste měli vedlejší účinky, jestli jste se z problémů dostali a jaké bylo vysazování?

Příští týden mám kontrolu u obvodní a nevím jak zareaguje, když ji řeknu, že AD neberu. Mám obavu, že mi ukončí nemocenskou a pošle mě v tomto stavu do práce. Nechci být „chytřejší“ než doktor a nerada bych, aby si myslela, že její práci znehodnocuji, ale nevím co mám dělat, jak si pomoct bez léků.
Jen dodávám, že o práci přijít nechci a ani nemůžu. Okolí o mých problémech neví, jen přítel. Zatím se snažím v práci tutlat návštěvy psychiatra.

Děkuji vám za reakce a rady.

Prosím o anonym, jinak smazat. Děkuji.

Reakce:
Ou
Kelišová 5448 příspěvků 09.09.18 12:52

Antidepresiva nejsou návyková.

Návyková jsou sedativa typu lexaurin.

Ta panika z léků, které pomůžou jsou jeden ze symptomů, kterým se úzkost drží u moci. Moc dobře ví, že pokud se najdou účinné léky, tak přijde o spoustu síly. Proto ti nakecá libovolnou lež - o tom, jak jsou antiderpesiva strašlivá, zlá chemie, změní tě a jsou návyková, jen abys je nebrala a nechala svůj život i nadále té úzkosti.

Stejně tak se po AD nenabírá na váze - jedině v případě že v důsledku úzkostí nejíš a utlumením panických stavů se vrátí normální apetit. Escitalopram jsou lehé léky první volby, vedlejšími účinky je, že během prvních týdnů, než se najede na stabilní hladinu léku v mozku, tak se lehce zvyšuje neklid a úzkost. Ale to znamená, že léky dělají to co mají.

Přesťan poslouchat tu mrchu úzkost, už ti toho života ukradla příliš. Nech si konečně pomoci.

Emimin7
Echt Kelišová 9371 příspěvků 09.09.18 12:56

Ahoj, já je beru asi dva roky, vedlejší účinky trvaly 14 dní, nebyly nijak hrozné. A nepřibral jsem, spíš jsem ještě trochu zhubl.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.09.18 13:16

Ja mam sertralin.. ty vedlejsi priznaky nebyly nic hrozneho a tezko rict, zda to bylo od leku, nebo od psychiky.
Leky beru kvuli uzkosti a depresi a dekuji Bohu, ze neco takoveho je, jinak bych tu asi uz nebyla.
Ty jsi na antidepresiva rozhodne zrala. Takze to neodkladej a jeste dnes vecer to tam lupni. Bude se to akorat zhorsovat. A rozhodne se poohlidni v okoli pro kognitivne behavioralni terapii, ktera by ti s tou socialni fobii pomohla.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.09.18 13:56

AD jsem brala 3 roky pak 5 let pauza a ted druhý rok, vysazovala jsem postupně, žádné abstinenční příznaky nebyly, AD jsou nenávyková. Vedlejší účinky jsem měla 14 dní při zahájení léčby a to větší neklid, nervozita, průjem a u Zoloftu pocení. Nevím, na co čekáš, deprese a úzkosti ti stěžují každodenní život a jsi díky tomu práceneschopná. U první léčby jsem hodně litovala, že jsem nešla k psychiatrovi dřív. A můj doktor by tě teda do práce poslal, dá se s ním na všem domluvit, ale léčbu vede on, takže jen tak mrcasit se doma by mě nenechal.

Verurizeckova
Zasloužilá kecalka 999 příspěvků 09.09.18 14:28

Jsem dva měsíce na Zoloftu a pohoda… vedlejší účinky ze začátku, ze jsem měla tik v očích a jakoby takové motani v hlavě, ale nic co by se nedalo vydržet :) teď už se cítím velmi dobre, vysazování řešit teď nebudu, potřebovala jsem se dostat s depresi, to se stalo. Teď jsem šťastná jak blecha a o dalším postupu bude rozhodovat můj psychiatr :) neboj se toho…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.09.18 11:28

Děkuji za reakce, už jsem je začala užívat, snad pomohou.

Zakl.

Lasera
Nováček 3 příspěvky 27.11.18 10:58

Ahoj, má zkušenost s AD. Brala jsem 9 let Citalec na posttraumatický šok, 10mg (dle lékaře dětská dávka). Tenkrát jsem měla vedlejší účinky velmi nepříjemné, ale protože souvisely s problémem, dalo se to nechutenství a zhoršení stavu nějak zvládnout. Za 3 týdny jsem se začala cítit lépe. Podotýkám, že před nasazením AD jsem hubla 4,5 kg za týden, s AD se to zastavilo a pak se váha vrátila k normálu. Za 9 let jsem přibrala jen 4kg, což bude asi věkem. Nyní mně lékař předepsal Zoloft 50mg, protože se na mě valí tento rok jedna jobovka za druhou a „hrajou mně nervy zejména při řízení auta“ . Jeden den jsem vzala citalec a od dalšího dne zoloft - dle lékaře, je to to stejné. 14 dní pohoda, kulatá tabletka se změnila na podlouhlou. Od 15. dne užívání se mně začalo třást svalstvo, slabost, nevolnost, gradující nechutenství, průjmy, panické ataky, plačtivost a nesnesitelné bušení srdce. Jsem analytický člověk, pokud problému rozumím, zvládnu ho. Jen jsem nečekala, takovou reakci a tak mě změna zaskočila. Ale toto vše by se dalo nějak zvládnout, až na okamžik, který mě duševně nenávratně zlomil.
25. den užívání zoloftu mě vzbudila nutkavá myšlenka na sebevraždu. Naprosto jsem se z toho sesypala a už nechci vůbec nic. Nikdy jsem na nic takového v reálném životě nemyslela. Vědomí ztráty kontroly nad sebe samou mě zlomilo. Už nevěřím jen v jejich prospěšný účinek. Zavolala jsem lékaři, ten řekl, že jsou to jen vedlejší účinky a pozval mě na druhý den. Z návštěvy jsem si odnesla krabičku trittico 75. Ten večer jsem si vzala dle lékaře mini dávku. Ráno jsem nebyla schopna vstát z postele, tupě jsem zírala do prostoru a jakékoli fungování bylo „jako v tunelu“. Zavolala jsem lékaři, že takto to asi nepůjde. Divil se reakcím mého těla na pidi dávky AD. Už jsem trittico nevzala. Dnes je to 29.den užívání zoloftu 50mg, jsem na pokraji vysílení, váha letí pořád dolů, mám bolesti žaludku, jím minimum z nutnosti aby mně nespadl cukr, ráno průjmy, nálada na nule.
Jen podotýkám, můj psychiatr mně nikdy nedoporučil pro řešení krize nějaké AD typu lexaurin, neurol apod. - nikdy. Nikdy neřekl, mohly bysme začít vysazovat. Vždy jsem všeho brala minimální dávky a měla měsíce bez jakýchkoliv problémů. Jen mě trápily noční můry, se kterými se podle lékaře prý nedá nic dělat. Život není vždy jednoduchý, ale teď jsem si jista, že volba správného lékaře ho může naprosto změnit.
Přeji všem, ať se jim vedlejší účinky AD vyhnou a začne se už jen dařit.

Ou
Kelišová 5448 příspěvků 27.11.18 11:09

Ještě vydržte tak týden dva a případně je potřeba řešit to, že steralin není látka, na kterou byste reagovala. To se bohužel může stát.

Až se podaří najít vhodnou medikaci, která vám bude sedět a nálada a úzskoti se stabilizují, tak je možná na místě zvážit že vstoupíte do psychoterapie - jenom léky bohužel takhle hluboko usazené trauma nevyléčí. Pokud budete hledat, zkuste nějaké směry zaměřené na práci s tělem - u traumatu to dost pomáhá.

Tady jsou adresáře spolehlivých psychoterapeutů pracujících s tělem - alternativcům se vyhýbejte jak čert kříži - potřebujete někoho, kdo má oněch 5 let sebezkušenosti a práci pod supervizí - nechcete aby se vám ve starých ranách hrabal někdo, kdo absolvoval pár víkendů u magora, co si založil zázračný nový směr a vyléčí všechno, od autismu po nadměrnou kučeravost vlny.

http://www.pbsp.cz/…tovatele.htm
http://capzt.cz/…enti-vycviku
https://www.processwork.cz/terapeuti

Jinak znáte tuhle knížku? Je dost užitečná.

https://www.kosmas.cz/…uzeni-tygra/

Lollitka
Zasloužilá kecalka 631 příspěvků 27.11.18 11:16

@Lasera Ahoj, tak to mě mrzí, že máš takovéhle reakce na malé dávky AD, já brala Citalec (40 mg), Zoloft (300 mg) a Trittico (150 mg) a NÚ jsem měla jen na Citalecu, první týden šílené zhoršení úzkostí, že jsem myslela, že skočím z okna, nebo polezu po stropě. To, co popisuješ, ale vše na AD být může, včetně sebevražedných myšlenek. A proč ti dal místo Citalecu Zoloft? Citalec už nefungoval? To jsem nějak nepochopila, tak se omlouvám. A ten Zoloft musíš brát, když ti je na něm tak zle? Jinak Lexaurin a Neurol nejsou AD, ale benzodiazepiny, návykové léky na úzkost, ale někdy je doktoři při nasazení nových AD dočasně píší, aby se právě pomocí nich překlenuly ty NÚ. A psychoterapii ti lékař nedoporučil? Možná by stálo za to lékaře změnit, pokud to jde.

modravlocka
Kecalka 376 příspěvků 27.11.18 11:34

Nějak jsem nepochopila, proč Ti lékař vyměnil fungující Citalec za Zoloft? Není možné se k němu vrátit?

Ou
Kelišová 5448 příspěvků 27.11.18 12:25

@modravlocka předpokládám, že z důvodu zhoršení vnější situace citalec přestal zvládat a zkusil se Zoloft, který zatím nezabral.

Na změnu lékaře to zatím není, postup je zcela lege artis. Reakce na psychofarmaka může být dost individuální a ani pokud ten Zoloft do pár týdnů nezabere, tak to neznamená, že psychiatr je špatný. Naopak - dá se s ním konzultovat po telefonu a radí velmi příčetně.

Psychoterapii v okamžiku kdy je člověk rozhozený nemá moc smysl zkoušet, je potřeba nejdřítv stabilizovat. Nehledě na to, že jaksi čekací lhůty.

@Lollitka SSRI jako třeba zoloft v prvním měsíci, než se nastaví potřebné hladiny zhoršují příznaky - na jednu stranu to znamená, že mozek na léky reaguje a že je šance, že za těch 5-6 týdnů, až se to ustálí to skutečně zabere (člověk se probudí a najednou je v neutrálním stavu - po těch nočnách můrách fakt krása). Na druhou stranu je docela těžké to vydržet.

Lollitka
Zasloužilá kecalka 631 příspěvků 27.11.18 12:38

@Ou Já vím, že SSRI mohou ze začátku stav zhoršovat, ale všude v literatuře jsem nacházela, že většinou první až druhý týden a že pokud to veliké zhoršení ani do 14ti dnů nepřejde, tak je už na místě uvažovat o změně AD. Navíc mi přijde divné, že se to u ní objevilo až 15. den, ale tak nevím. Já právě to zhoršení třeba na Citalecu měla týden šílené, ale taky že pak zabral, alespoň na paniky ze začátku.

S tou psychoterapií vím, že se nedoporučuje někdy v akutním stavu, ale já mám třeba zkušenost, že jsem začala chodit v nejhorších stavech (měla jsem štěstí, že mě terapeut vzal hned) a bylo to pro mě důležité, i když jsme třeba tu hodinu jen brečela a klepala se.

Změnu lékaře jsem myslela ne kvůli jeho postupu, ale kvůli tomu, že mi přišlo, že @Lasera je s ním nespokojená. Navíc mi přijde divné brát AD 9 let, pokud už tam příznaky dávno nebyly, ale to zas nevím.

Lasera
Nováček 3 příspěvky 27.11.18 12:44

Ahoj, lékař změnil citalec na zoloft z důvodu mé podrážděnosti hlavně při řízení auta (na druhou stranu, co v dnešní dopravní situaci čekat) a taky jsem se vlivem všech negativních okolností kolem stala rychle „vytočitelná“ - vlítla jsem bezhlavě do bandy cikánů, co ničili zbrusu novou tramvaj. Až později mně došlo, jak to mohlo být nebezpečné. Mudr. usoudil, že zoloft na tyto reakce bude působit lépe a změnil AD. V lednu chci jít na 6 týdnů na denní psychoterapii. Zařizuje se to již půl roku, protože jsem se nesmířila s nočními můrami - mám 5 stejných pořád dokola, vím z čeho pramení, proč jsou, ale nedokážu je odbourat. Naučila jsem se zvládnout občasné ataky (ty mě taky přicházejí ve spánku), takže chci pokořit i ty noční můry a vím, že sama to nezvládnu.

Lasera
Nováček 3 příspěvky 27.11.18 13:13

Děkuji za zaslané odkazy, ta kniha mě opravdu zaujala.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Co si uvařit na Vánoce, když se snažíte zhubnout?

Pokud jste pevně rozhodnutá, že letos o Vánocích se ručička váhy nehne směrem... číst dále >

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Články z Expres.cz

Vánoční večírek podle Jana Tuny: 5 rad, které vám zachrání pověst i obličej

Pokud nechcete na vánočním večírku dopadnout jako Jan Tuna (45), který... číst dále >

Chlopčík chce do další řady StarDance! Trofej je letos v dobrých rukou, říká

Zdeněk Chlopčík bývá v taneční soutěži StarDance označován za kata poroty.... číst dále >

Články z Ona Dnes

Vyrostla v dětském domově, stará se o bratra i syna. Poprvé má svůj pokoj

Kristýna vyrůstala od tří let po dětských domovech, v jednadvaceti... číst dále >

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra... číst dále >