Adenotomie(odstranění nosní mandle) u maličkých dětí

135
21.3.17 11:11

adenotomie /odstranění nosní mandle/ u maličkých dětí

Ahojda, prosím o zkušenost s odstraněním nosní mandle u dítěte batolecího věku. Nám je adenotomie doporučena /ještě nemáme dva roky/. Jak prosím probíhal zákrok - díky za zkušenosti. :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

R2
3655
21.3.17 11:18

Já jsem byla s malým před druhým rokem, samotná adenotomie byla v pořádku, ale měl komplikace s anestezií, čekali jsme několik měsiců a oddalovali to, pomohla mu na chrápaní, zlepšil se kašel, ale záněty ucha mu zůstali ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3727
21.3.17 11:31

Nemám zkušenost s odstraněním, ale mám zkušenost jinou. Záleží z jakého důvodu vám vyndání doporučili. Dcera měla NM zvětšenou, opakující se rýma, kašel, zánět ucha. Já ale nejsem zastáncem rýpání se v těla, všechno tam má dle mého svoje místo a funkci. Takže jsme operaci odložili a začali konzultovat s homeopatkou, moře, hory, hory, hory… A za půl roku byla mandle v normálu, paní doktorka tomu nechtěla věřit. Dcera povyrostla, na záněty uší už netrpí, rýma s kašlem se vrací, ale není to tak dramatické. Ať říká každý, co chce, zas taková pohoda ten zákrok není. Rozmyslela bych si to.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28852
21.3.17 11:32

Můj muž byl na tomto zákroku ve věku, kdy mu ještě nebyly ani dva roky.Jeho maminka říká, že už by do toho podruhé nešla, u tak malých dětí se to řeší v narkoze, stejně mu to nepomohlo, mandle dorostla a potíže se vrátily. To, že mandle znovu doroste, je prý častá komplikace u dětí, kterým je odstraněna takto brzy.

Moje dvě děti byly ve věku 5,5 roku, syn k vůli chrápání a „chrochtání“,dcera k vůli častým zánětům středouší. Hlavně dceři to pomohlo, od té doby jako když utne.

Teď to budeme řešit s nejmladší dcerkou, v lednu měla dva roky. V pátek jdeme na ORL na posouzení tohoto zákroku. Malá je astmatička, na ventolinu a často flixotide, má časté záněty průdušek a zelenou rýmu s prokázanými bakteriemi(streptokok, pneumokok, brandhanela).Nepomáhá už pamycon(atb kapky do nosu),po vyléčení celkovými atb má 14 dní klid a potom soplí na novo, sedne jí to na průdušky a skončí na kortikoidech nebo ATB.
Jsem zvědavá, co nám dr. řekne. Babička mě od toho díky zkušenosti se svým synem(jejím tatínkem),spíš odrazuje. Prý to máme vydržet, vyroste z toho.

Jo a mě nosní mandle taky trhali v dětství dvakrát, taky dorostla.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28852
21.3.17 11:36

@cverunka My jsme zkoušeli bylinné kapičky Naděje, dále antivirovou kalobu. Změna prostředí vždy dceři ublíží, než pomůže. Většinou to odstoná, to bychom u moře a na horách museli být minimálně 3 až 4 týdny v kuse, týden, deset dní nestačí. A to jaksi není v našich silách, že :mrgreen:

Nicméně souhlasím, že vše má v těle svoji funkci, tato mandle spontánně zaniká kolem 12 let.Taky bych nebyla odvázaná, kdyby nám to mudr. doporučila nechat vyndat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3727
21.3.17 11:41

@Jana206 To odstonání je docela normální, je to z části čistící proces. Dcera tento rok u moře dostala šílený kašel a rýmu - vychrchlala snad všechno, co nahromadila za celý rok :mrgreen:. Každé ráno jsem jí vzala brzy na pláž nadýchat se, dfala si i vodu do nosa a za 2 dny bylo po všem a pak měla opravdu 4 měsíce absolutní klid. Čím déle, tím lépe, ale my také jezdíme max na 2 týdny a i to má svůj efekt.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28852
24.3.17 10:53

Tak jsme byli dnes na vyšetření, u doktorky, která má spíše vyčkávací, někdy alternativní přístup. Než nasadí ATB, odebere výtěry a nechá dítě dva tři dny „dusit se“,než se to „vypěstuje“(48 hodin minimálně). A mandli pravděpodobně trhat půjdeme. Malá je zase nachlazená, zelenou rýmu a červený krk, tak odebrala ty výtěry, pokud tam něco bude(opakovaně bylo),tak se to bude muset asi zaléčit, protože v tomto stavu by ji nikdo neuspal. Teprve potom tu mandli bude moci pořádně vyšetřit, přes ty hleny tam nejde pořádně vidět, ale prý je zvětšená..A pošle nás na odstranění na dětské oddělení fakultní nemocnice, u nás v nemocnici by tak malému dítěti narkozu nedali.

V pondělí se domluvíme, co a jak.
Na jednu stranu se bojím, ale na druhou stranu by bylo fajn, kdyby jí to pomohlo, má permanentně rýmu, často s bakterií, pamycon do nosu už nezabírá. Často jí to „sleze“ na průdušky. Bránit se tomu nebudu, pokud půjdeme do FN, tak si ji tam vyšetří ještě sami a druhý názor uslyšíme.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3727
24.3.17 12:57

@Jana206 Já bych určitě radila nějakou dobu po nemoci s vyšetřením počkat. V době infekce se mandle přirozeně zvětšují a pak trvá, než se vrátí do původního stavu. Já moc nechápu, proč vůbec lékaři posílájí na posouzení stavu, když má dítě rýmu. Je to jako nechat si změřit tlak a před tím vypít kýbl kávy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28852
24.3.17 19:41

@cverunka Protože moje dcera má rýmu permanentně. To, že je mandle zvětšená, když má dítě infekt, dávno víme. Ale moje dcera nemá období, kdy ten infekt nemá, teď by teoreticky po dobrání ATB na zápal plic měla být zdravá. Není. Má zelenou rýmu, zarudlý krk a vypadá to, že jí tam zase něco raší.
Víš co, já jsem taky pro vyčkávání, ale odsud posud. Starší dceři odstranění nosní mandle pomohlo, zbavila se zánětů středouší, měla během dvou let uši třikrát píchané a nespočet zánětů bez píchání, buď ATB nebo jen Otipax, po odstranění mandle jako když utne.

Jak už jsem psala, pojedeme do FN na specializované pracoviště, kde udělají vlastní vyšetření a řeknou nám druhý názor.
V lékárně i jinde jsem nechala už dost peněz za různé kapičky, bylinky a alternativní prostředky. Je jasné, že hlavní důvod je zbavit ji problémů, ale taky bych ráda ušetřila, nic není zadarmo.
Je astmatička a vypadá to, že bude i alergička, po vysazení léků začala opuchat.Na alergologii jdeme v květnu, po půl roce. Testy se malým dětem nedělají, jsou neprůkazné.

Původně jsem s ní chtěla jít k dr.,který se nebojí radikálnějších metod, ATB nasazuje hned a nenechá dítko dva dny trápit, než přijdou výsledky. Nakonec jsem zvolila tuto paní doktorku a když se i ona přiklonila k tomu, že za určitých okolností by mandle měla jít ven, tak na tom něco bude.
Dcera má k vůli neustálé nemocnosti i odložené očkování, což já nechci, nejsem neočkovací, byla bych ráda, aby měla povinné očkování hotové.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9.9.17 22:21

@cverunka Chtěla jsem se tě zeptat, co z té homeopatie berete. My máme zvětšenou mandli třetího stupně, dcera 5let. V noci chrápe, špatně dýchá, říká, že ji v nose něco vadí. Vlastně to začalo tak, že s koncem školky přišlo takovéto kašlání jako při alergii, kašlala každých 10-20s, ale celý den. Po měsíci už jsme z toho byli na prášky, dětská doktorka na nic nepřišla. Až na ORL, že má velkou mandli, dali doporučení na vytrhnutí. Nějak se s tím nemohu smířit a tak jsem dceři nasadila Lymphomyosot, 10 kapek 2× denně, k tomu ráno vycucat 5 granulí Thuya 9 ch + večer Silicea 9 CH 5 granulí. Kašlání už není tak intenzivní, ale začla nosem chrochtat, jakoby by jí ta mandle tam vadila. Jeli jsme už na hory a zvažujeme, zda by nepomohlo moře. Omlouvám se za román :oops: Budu ráda, za jakoukoliv radu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3727
10.9.17 21:45

@zivanacka Měla toho víc, ale už si nepamatuji co všechno, napsala nám to homeopatka na papírek a já jen nakoupila, takže už fakt nevím. Určitě měla tu Siliceu 9CH a moře jí teda pomohlo dost. A výborná je také nosní konvička. Určitě vyzkoušejte, pokud ještě nemáte.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28852
11.9.17 04:37

Tak u nás dcerka byla na zakroku koncem června. Od te doby je zdravá, bez soplu, nekasle a nechápe. Mohla vysadit veškeré leky na astma, davam jen Arius na alergie. Uzili jsme si krásné léto, i ted se drží. Proverkou bude podzim az jaro, které vzdy prakticky promarodila.

Jsem ráda, ze jsme šly, i kdyz me od toho hodne lidí(hlavne maminky bez vlastni zkusenosti)odrazovalo a doporucovalo homeopatika apod.,za které bych jen vyhodila peníze oknem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13.9.17 15:28

@cverunka Díky za rady. Konvičku ještě nemáme, tak vyzkoušíme. U homeopatik zatím pozoruji, že kašel již není tak intenzivní, ale takový divný zvuky nosem dělá furt. Je jasný, že za 14dní nemohu čekat zázraky :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
135
26.9.17 13:55

@cverunka Ahojky, co je prosím nosní konvička? Jaký je rozdíl v tom, pokud koupím mořskou vodu v lékárně či ampule se slanou vodou? Není to stejný princip? Nám toto bohužel nepomohlo…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3727
26.9.17 18:58
@Simonea píše:
@cverunka Ahojky, co je prosím nosní konvička? Jaký je rozdíl v tom, pokud koupím mořskou vodu v lékárně či ampule se slanou vodou? Není to stejný princip? Nám toto bohužel nepomohlo…

https://www.rhinohorn.cz/

Tady se podívej. Konvíčka je hodně účinnější než mořská voda ve spreji a hlavne nesrovnatelně levnější, roztok se zadělává z mořské nebo i normální soli a vody z kohoutku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama