ADHD a medikace - zkušenosti?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
27.5.22 11:08

ADHD a medikace - zkušenosti?

Jsou tu prosím mezi uživateli tací, kteří buď sami o sobě anebo jejich děti mají diagnostikované ADHD a berou medikaci? Jakou a kolik? Co vám to dělá/nedělá, co jsou pozitiva a negativa? Vysazujete na víkendy či prázdniny? Doporučili byste zamedikovat dítě, předškoláka? Mám aktuálně 5-leté dítě, je zimní takže do školy půjde skoro v sedmi.

Zatím jsem o medikaci neuvažovala, klinická psycho nás vždy odbyla s tím, že až ve škole se případně uvidí… úplně mě dnes zarazila vzdálená příbuzná (MUDr., ale ne z oboru psycho), která mi naprosto přesvědčeně říkala, že by medikaci nasadila ihned, že není na co čekat a je to dnešní trend s výsledky a že by to děcku spíše pomohlo. Nemám na to názor a nechci z děcka dělat pokusného králíka.

Máme typ ADHD s impulzivitou, takže neposedí, vyrušuje, neplní pokyny, je hlasitý… pomohlo vám to na něco z těchto symptomů? Prosím, podělte se o zkušenosti, klidně anonymně.

Příspěvek upraven 27.05.22 v 11:27

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3853
27.5.22 11:17
@Anonymní píše:
Jsou tu prosím mezi uživateli tací, kteří buď sami o sobě anebo jejich děti mají diagnostikované ADHD a berou emdiakci? Jakou a kolik? Co vám to dělá/nedělá, co jsou pozitiva a negativa? Vysazujete na víkendy či prázdniny? Doporučili byste zamedikovat dítě, předškoláka? Mám aktuálně 5-leté dítě, je zimní takže do školy půjde skoro v sedmi.

Zatím jsem o medikaci neuvažovala, klinická psycho nás vždy odbyla s tím, že až ve škole se případně uvidí… úplně mě dnes zarazila vzdálená příbuzná (MUDr., ale ne z oboru psycho), která mi naprosto přesvědčeně říkala, že by medikaci nasadila ihned, že není na co čekat a je to dnešní trend s výsledky a že by to děcku spíše pomohlo. Nemám na to názor a nechci z děcka dělat pokusného králíka.

Máme typ ADHD s impulzivitou, takže neposedí, vyrušuje, neplní pokyny, je hlasitý… pomohlo vám to na něco z těchto symptomů? Prosím, podělte se o zkušenosti, klidně anonymně.

Mladší dcera (2. třída) má taky tento typ ADHD, plus dys poruchy, diagnózu máme pár měsíců. Zatím léky nemá, ale už se o nich mluvilo. Teď zavádíme opatření a pokud by to ani pak nešlo, jsem přístupná medikaci nasadit. Zatím ale nevidím důvod.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.5.22 11:29

@Murka Diky, mužu se zeptat jak zvládá školu a zvladala školku, má/měla k sobě asistenta? Její dg se projevila až teď ve škole? A léky vám bude psát psychiatr?

• Citovat
  • Nahlásit
3998
27.5.22 12:10

Syn má teď čerstvě diagnózu ADHD s přidruženou vývojovou dysfázií (expresivní), k tomu prý dyspraxie.

Medikaci jsme vůbec neřešili, je mu 4.5 roku.

Je hodně neposedny, ani u činnosti, které ho baví, nedokáže sedět v klidu, hodně hlasitý, zvýšené napětí ventiluje křikem (někdy i zničehonic). Ve školce si ho chválí, jsou na něj strašně hodné, nemají s ním moc potíží. U školy počítám s odkladem a uvidíme, třeba se naučí líp něco zpracovávat.

O medikaci zatím neuvažuju, hodně děláme extra terapie - teď kromě klinické logopedie ještě extra odpoledne s logopedii, ergoterapii a od září chci zkusit neurovyvojovou terapii, mám na to hodně dobré reference.

Chci mu dát možnost rozvoje a zvládání těch projevů sám, než ho ihned medikpvat. Ale. Samozřejmě, když to v budoucnu bude potřeba, tak se nedá nic dělat.

Teď mu jsou 4.5 roku, asistenta ve školce nepotřebuje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.5.22 13:12

Mám zkušenost z pohledu učitele. Klukům v pubertě medikace výrazně pomohla, sami si ji chválili. S takto malými dětmi zkušenost nemám.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
27.5.22 13:21
@Anonymní píše:
Mám zkušenost z pohledu učitele. Klukům v pubertě medikace výrazně pomohla, sami si ji chválili. S takto malými dětmi zkušenost nemám.

Diky. Cili z pohledu ucitele jsi ty kluky videla pred medikaci a po ni a asi se zklidnili, pripadne se zlepsila pozornost, soustredeni, zmirnily afekty atd? A asi nahodou nevis proc se pristoupilo k medikaci az v puberte? Nam zatim vsichni rikali ze se to dava az ve skole, drive ne, a az kdyz dite nezvlada bezny rezim :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
27.5.22 13:24

@Lara Farseer tak kdyz zvladate ve skolce bez asistenta, asi to nemuze byt tak hrozne (soudim dle zkusenosti s mym ditetem, ktere ve skolce sikanovali, az nas vystipali, dokonce ho bili)… a je tve dite jine nez ostatni? je to treba poznat na hristi? U nas ano, ne jen pokud je malo deti; jakmile je ve vetsim chumlu nebo v zajimavem, neznamem prostredi, videt to je, a zpetne si uvedomuju ze to byvalo videt uz treba i ve 2 letech, jen jsem nevedela, ze jde o diagnozu :,(

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
27.5.22 14:24
@Anonymní píše:
Jsou tu prosím mezi uživateli tací, kteří buď sami o sobě anebo jejich děti mají diagnostikované ADHD a berou medikaci? Jakou a kolik? Co vám to dělá/nedělá, co jsou pozitiva a negativa? Vysazujete na víkendy či prázdniny? Doporučili byste zamedikovat dítě, předškoláka? Mám aktuálně 5-leté dítě, je zimní takže do školy půjde skoro v sedmi.

Příspěvek upraven 27.05.22 v 11:27

Mám dvě děti se silným ADHD. Stejné rady mi dávala psycholožka, že ve škole se uvidí, že dávat takto malým dětem medikaci nemám, že to bude dobré atd. Zbrzdila nás tím a díky tomu šel vývoj pomalu, protože neudrželi pozornost ani chvíli. K paní psycholožce už nechodíme, asi bych jí za ty hloupé rady přerazila. Našli jsme si dětskou psychiatričku a ta když viděla děti, okamžitě navrhla medikaci a sdělila mi, že se nejen uklidní, ale budu překvapená, jak půjdou rychle dopředu. Jak řekla, tak se stalo. Starší dítě šlo do školy už ve stavu, kdy mi nikdo nevěří, že má silné ADHD, mladší dítě je miláčkem učitelek ve školce a jeho ADHD zná jen z vyprávění. Naopak se starším dítětem chodí do školy jiné dítě, u kterého se začalo jeho ADHD řešit až teď, když už mu hrozí horší známka z chování a pětek má jak máků. To je už podle mě pozdě, jak dohoní ten roční skluz? Navíc medikace se může upravovat ještě třeba dalšího půl roku.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
27.5.22 14:26
@Anonymní píše:
Mám dvě děti se silným ADHD. Stejné rady mi dávala psycholožka, že ve škole se uvidí, že dávat takto malým dětem medikaci nemám, že to bude dobré atd. Zbrzdila nás tím a díky tomu šel vývoj pomalu, protože neudrželi pozornost ani chvíli. K paní psycholožce už nechodíme, asi bych jí za ty hloupé rady přerazila. Našli jsme si dětskou psychiatričku a ta když viděla děti, okamžitě navrhla medikaci a sdělila mi, že se nejen uklidní, ale budu překvapená, jak půjdou rychle dopředu. Jak řekla, tak se stalo. Starší dítě šlo do školy už ve stavu, kdy mi nikdo nevěří, že má silné ADHD, mladší dítě je miláčkem učitelek ve školce a jeho ADHD zná jen z vyprávění. Naopak se starším dítětem chodí do školy jiné dítě, u kterého se začalo jeho ADHD řešit až teď, když už mu hrozí horší známka z chování a pětek má jak máků. To je už podle mě pozdě, jak dohoní ten roční skluz? Navíc medikace se může upravovat ještě třeba dalšího půl roku.

Diky za zkusenost. Co berete, jake davkovani, pozoruji to deti nejak na sobe nebo si to neuvedomuji? Mate nejake vedlejsi negativni ucinky leku? Hodne se pise o hubnuti z nechutenstvi…

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
27.5.22 14:49
@Anonymní píše:
Diky za zkusenost. Co berete, jake davkovani, pozoruji to deti nejak na sobe nebo si to neuvedomuji? Mate nejake vedlejsi negativni ucinky leku? Hodne se pise o hubnuti z nechutenstvi…

Starší dítě bere Concertu 36 mg a mladší (předškolák) Concertu 54 mg a už to berou asi 2 roky. Na těch lékách není moc hlad, ale sedne si to. Kromě menšího hladu a zájmu o jídlo žádné jiné vedlejší účinky u dětí nepozoruji. Dřív lítali zmateně po bytě a křičely od rána do večera a teď si normálně hrají. Jak někdo mluví o únavě, tak tu taky nepozoruji. Jinak, jestli to na sobě děti pozorují? Myslím, že to neregistrují. Jen to mají jako výmluvu, když jsou divoké, než zaberou léky. To říkají, že za to nemohou, že to dělá jejich hlavička a musím jim dát léky.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
27.5.22 15:02
@Anonymní píše:
Starší dítě bere Concertu 36 mg a mladší (předškolák) Concertu 54 mg a už to berou asi 2 roky. Na těch lékách není moc hlad, ale sedne si to. Kromě menšího hladu a zájmu o jídlo žádné jiné vedlejší účinky u dětí nepozoruji. Dřív lítali zmateně po bytě a křičely od rána do večera a teď si normálně hrají. Jak někdo mluví o únavě, tak tu taky nepozoruji. Jinak, jestli to na sobě děti pozorují? Myslím, že to neregistrují. Jen to mají jako výmluvu, když jsou divoké, než zaberou léky. To říkají, že za to nemohou, že to dělá jejich hlavička a musím jim dát léky.

Diky, zajimave! Takze starsi (a tezsi?) dite bere mene leku? S tim, jestli to na sobe deti pozoruji, jsem to myslela tak, ze jsem cetla (ale ve starsich diskusich ohledne skolaku, mozna pubertaku), ze to ty deti samy zacnou vyzadovat a jsou nestastne, kdyz se to vysadi, ze jim to nedela dobre… ale prave nekdo rika ze se to vysazuje, nekdo pres vikendy a nekdo na prazdniny, a to mi prijde osobne hrozny, rikam si kdyz uz to brat, tak porad a ne delat tem detem vlny - chvili tak a chvili tak :nevim:

Meli jste predtim problem s neposlouchanim? Zlepsilo se to? Syn je ve svym svete, neposloucha instrukce, on je slysi (rika mi, ze to slysi), ale proste poslechne az napoctvrte, napopate… je jasne videt mezi detmi v kolektivu, ze je jiny a problematictejsi, socialne pozadu… nema kamarady, ma afekty v nichz bere detem hracky, ma takove stavy ze prudi, nevim jak to popsat… znamy to vystihl hezka tak, ze ma z naseho ditete pocit, ze pred nim musis byt stale ve strehu, stale jej bavit… neni to proste to klidne hloubave dite, napriklad poznam, ze je nemocny tak, kdyz je 10 minut po ceste v MHD ticho… ja z nej byvala uplne KO uz kdyz byl batole, a nevedela jsem proc, dnes uz chapu… tohle se tim taky odstrani?

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
27.5.22 15:03

A jeste jaka je prognoza, to budou na lecich do smrti? Do puberty? Je tu nekdo, koho dite bere medikaci a je z Prahy?

• Citovat
  • Nahlásit
3853
27.5.22 15:06
@Anonymní píše:
@Murka Diky, mužu se zeptat jak zvládá školu a zvladala školku, má/měla k sobě asistenta? Její dg se projevila až teď ve škole? A léky vám bude psát psychiatr?

Zpětně jsem si uvědomila, že od mala byla trochu jiná. Hodně živá, neuvěřitelně upovídaná atd., ale nemyslela jsem si, že by to byl nějaký pojmenovatelný problém. Ve školce měli asistentku na jiné dítě, ale věnovala se všem těmto náročnějším dětem. Učitelky si na dceru nestěžovali, ty projevy nebyly nijak velké. Průšvih byl, že jsme nestihli PPP. Řádil covid a i přes včasné objednání nás nestihli vzít. Po poradě s učitelkami, školkovou psycholožkou a pediatrem šla tedy do školy normálně. A teprve tam začaly problémy vyplouvat na povrch. Postupně se to zhoršovalo, jak stoupaly nároky na výkon. Ve škole zatím asistenta nemá, ale příští rok už ve třídě bude.
O lécích jsme mluvili s psychiatrem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3853
27.5.22 15:14

Holky, jak bojujete s tou neustálou potřebou mluvit? Ona prostě ráno vstane, začne mluvit a skončí večer, kdy usne uprostřed slova. Jsou dny, kdy mám pocit, že mi vymluví díru do hlavy. A jsou dny, kdy se přistihnu, že ji prostě vypouštím a i když na mě mluví, tak jí neslyším. Nejhorší je, že ji nejde ani zastavit, sice na půl minuty přestane mluvit a pak jede na novo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3998
27.5.22 15:15
@Anonymní píše:
@Lara Farseer tak kdyz zvladate ve skolce bez asistenta, asi to nemuze byt tak hrozne (soudim dle zkusenosti s mym ditetem, ktere ve skolce sikanovali, az nas vystipali, dokonce ho bili)… a je tve dite jine nez ostatni? je to treba poznat na hristi? U nas ano, ne jen pokud je malo deti; jakmile je ve vetsim chumlu nebo v zajimavem, neznamem prostredi, videt to je, a zpetne si uvedomuju ze to byvalo videt uz treba i ve 2 letech, jen jsem nevedela, ze jde o diagnozu :,(

Jo, on to prý zatím nemá tak stašné. Do dvou let naprsoti zlaté dítě, pak se to začalo lámat, hodně se mu změnila povaha - z veselého na hodně úzkostného. On kromě toho, že ve známém prostředí je ukřičený a ulítaný, tak je hodně nejistý, chybí mu sebedůvěra, neumí pořádně s dětmi komunikovat a zapojit se. Jsou lidé, kteří téměř okamžitě poznají, že je něco jinak, a jsou lidé, kteří mi nevěří, že má nějakou diagnozu, myslí si, že je prostě neohrabaný, neposlušný.

Jinak je to vidět třeba když si děti spolu hrajou - je neohrabanější, nezvládá třeba nějaké skupinové cvičení (hlava ramena kolena palce), když chce někdo třeba na klouzačku, tak omažitě vyklidí pole, teď už začíáná ztrácet z hlediska her- jeho třeba baví se honit a věkove podobné děti už hrají trošku „sofistikovanější“hry. Celkově si hodně lidí myslí, že je třeba o rok mladší a i se ve společnosti mladších dětí cítí lépe. Je hodně drobný a hubený, takže mu to i prochází.

Děti ve školce ho mají rády, holčičky jsou do něj zamilované a chtějí ho pořád tulit a on je hubuje a odstrkává :D

Anonymní růžičko - s těmi léky děkuji za zkušenost, u nás se o tom zatím nemluví, nechám to otevřené… Je fakt, že nechuť k jídlu by byla problém, už teď jí málo a je strašně hubený, nemá ani 15 kilo, oblečení z něj padá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat