Advokátní úschova - co to obnáší?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.11.12 12:18
Advokátní úschova - co to obnáší?

Dobrý den všem.
Snad pochopíte anonymní založení diskuse - jedná se o peněžní operace v řádu stotisíců…
V blízké době mě čeká koupě bytu. V návrhu kupní smlouvy se objevuje pojem „advokátní úschova peněz“. Chci se zeptat - které úkony jsou s advokátní úschovou spojeny, co jde „mimo“ ni, kdo je způsobilý vykonávat advokátní úschovu, kdy může dojít ke střetu zájmů v této věci??? Připište i cokoli dalšího, co s tématem souvisí jen okrajově. (A samozřejmě jsou vítány konkrétní zkušenosti.)
Všem přispívajícím - i moralistům - za příspěvky dopředu děkuji.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
MonikaG
Kecalka 353 příspěvků 02.11.12 12:38

Advokátní úschova peněz je taková nezávislá třetí strana mezi prodávajícím a kupujícím, kde se peníze pozdrží do doby převodu nemovitosti. Dnes je to běžný postup, vykonává většinou notář :)

HankaHK
Závislačka 4504 příspěvků 74 inzerátů 02.11.12 12:49

Někde jsem četla, že je lepší nechávat peníze u notáře(hlídá je vlastně notářská komora), než obyčejný advokát s nimi může zdrhnout a nenadělá se nic. Doufám, že jsem to pochopila a nyní vysvětlila správně.

Lucie77
Kecalka 399 příspěvků 02.11.12 12:59

U nás v realitce jsme advokátní úschovu využívali často. Obstarával to pro naše klienty advokát, se kterým RK spolupracovala. Advokátní úschova klientům vycházela o dost levněji než úschova peněz u notáře. Je pravda, že pokud by se jednalo o částku v řádu desítek milionů, neváhala bych svěřit peníze notáři. Pokud se jedná o statisíce či 2-4 mil, důvěřovala bych i advokátovi. S takovými drobnými by určitě neutíkal :lol: Úschovu peněz platí obvykle ten, kdo tam peníze ukládá, tedy kupující. Podmínky výplaty peněz z úschovy bývají uvedeny i v kupní smlouvě na nemovitost, samozřejmě pak jsou uvedeny ve Smlouvě o advokátní úschově, kterou musí podepsat jak advokát, tak kupující (složitel peněz)a prodávající (příjemce peněz).
Nejobvyklejší varianta byla, že peníze advokát zaslal na účet prodávajících po předložení listu vlastnictví, na kterém byli uvedeni kupující jako vlastníci kupované nemovitosti. Také jde dohodnout, že advokát přímo z úschovy zašle odpovídající částku na finanční úřad k úhradě daně z převodu nemovitosti za prodávající, samozřejmě po předložení příslušných vyplněných formulářu s razítkem finančního úřadu.

veria
Nadpozemská drbna 26048 příspěvků 02.11.12 13:18
@HankaHK píše:
Někde jsem četla, že je lepší nechávat peníze u notáře(hlídá je vlastně notářská komora), než obyčejný advokát s nimi může zdrhnout a nenadělá se nic. Doufám, že jsem to pochopila a nyní vysvětlila správně.

No to tedy nevím, jestli to notář dává na účet notářské komory ;) Mám za to, že to dává normálně na svůj účet, resp. účet úschovy a klidně s tím taky může zdrhnout. Ale nebála bych se toho, to rozhodně ne, takový notář by měl po životbytí a pro těch pár mega by mu to nestálo za to. U advokáta to bude zřejmě o něco levnější většinou, notáři jedou podle svých tabulek a je to dost drahé.

Jura007
Neúnavná pisatelka 18313 příspěvků 03.11.12 14:12

S dovolením bych do tématu vložil takovýto dotaz:
Dalo by se někde přesně dohledat, jaké podmínky musí být ze strany prodávajícího splněny, aby došlo k vyplacení peněz z advokátní úschovy? (V práci jsem se setkal jenom s dokumentárním akreditivem - a teď mně to vzdáleně připomnělo…)

veria
Nadpozemská drbna 26048 příspěvků 03.11.12 14:45

To je podle smlouvy o uschove. Obvykle v okamžiku kdy jedna ze stran předloží smlouvy potvrzené katastrem a výpis z listu vlastnictví na kterem je uz zapsán novy vlastník. Plus advokát nechává částku na zaplaceni dane z prevodu a tu pak zaplatí primo na účet FU po predlozeni daňového priznani.

Jura007
Neúnavná pisatelka 18313 příspěvků 03.11.12 15:09

@veria Takže jestli dobře rozumím, tak to není součást kupní smlouvy o prodeji nemovitosti, ale sepisuje se extra smlouva o úschově peněz. Je to tak??? (Takže vlastně na jednu transakci smlouvy minimálně dvě.)

veria
Nadpozemská drbna 26048 příspěvků 03.11.12 15:27

Píše se o tom stručně v kupní smlouvě, plus se ještě dělá extra úschovní smlouva stran s advokátem (protože ten nemůže být stranou v kupní smlouvě, že).

jancakral
Kecalka 180 příspěvků 12.06.14 23:48
cena advokátní úschovy

Ahojky, obnovuji-mamka kuouje zahrádku za 290 tis. jaká může být cca ceba advok. úschovy? děkuji

krtecek79
Zasloužilá kecalka 685 příspěvků 13.06.14 00:13

@jancakral to si každý advokát určuje sám. Já jsem si třeba úschovu jako takovou nikdy neúčtovala nic, stačilo mi, že klient platil za přípravu dokumentů týkající se koupě a přišlo mi blbý chtít ještě něco za úschovu peněz. Ale nemůžu mluvit za ostatní. Nejlepší je se poptat a pak si zvolit podle ceny. Jinak ne každý advokát úschovy dělá, protože na to musí mít speciální účty, vést evidenci, oznamovat údaje komoře a bance, takže ne každému se chce podstupovat tuhle byrokracii.

Osobně by mi přišla adekvátní odměna advokáta za úschovu částky 290 tis, tak maximálně 2.000+DPH.

martina.se
Hvězda diskuse 56909 příspěvků 13.06.14 06:45
@jancakral píše:
Ahojky, obnovuji-mamka kuouje zahrádku za 290 tis. jaká může být cca ceba advok. úschovy? děkuji

různá. Navíc by ji neměla platit ona, jako kupující, ale buď prodávající nebo makléř (pokud to jde přes něj).. U nás platí tuhle službu makléř, na 1 milion je to 9 tis.

krtecek79
Zasloužilá kecalka 685 příspěvků 13.06.14 08:59

@martina.se to je taky ruzny, nekde to chteji platit rovnym dilem a nekde to prodavajici nechce platit vubec (nejradsi by penize primo na svuj ucet), takze uschova chrani kupujiciho a casto si to prave musi zaplatit sam. Takze bude zalezet dost na tom jak to bude ozivovatelka diskuze mit.

martina.se
Hvězda diskuse 56909 příspěvků 13.06.14 09:03

@krtecek79 taky fakt.. u nás to šlo v pohodě, postarala se makléřka, zacvakala to :dance:

krtecek79
Zasloužilá kecalka 685 příspěvků 13.06.14 18:07

@martina.se to se pak pozná solidní realitka - tj. skutečně se o klienty starají a pak si člověk řekne, že si tu provizi i zaslouží :-)

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama