Agresivní záchvaty vzteku u 3letého

11
4.11.19 17:36

agresivní záchvaty vzteku u 3letého

Syn 3 roky a 3 měsíce má poslední dobou čím dál častěji záchvaty vteku při kterých buď mlátí do věcí a když ho od nich odtrhnu tak začne bouchat do mě. Při tom křičí jak smyslů zbavený a nepomáhá nic. Zkoušela jsem pevné obětí-nejde ho udržet, řve, že nechce a mlátí kolem sebe. Zkoušela jsem dát na zadek (normálně nedostává a nejsem toho zastáncem) a bylo to ještě horší. I na studenou vodu na obličej došlo, taky bez výsledku. Dřív takový záchvat měl tak 1× za dva měsíce, většinou, když byl unavený-po tom hned usnul. Od září začal chodit do školky. Víc tam ale zatím nebyl než byl. Chodí po obědě. V říjnu přestal spávat po obědě, tak je možné, že je přetažený. Ale spávat přes den už nechce. Za poslední týden měl záchvat vteku skoro každý den. Předchází tomu, že nedostane co chce. Uvedu příklad: jdem na chvilku na hřiště. Přijdeme tam a chce něco na jídlo, řeknu, že nemám, že dostane doma. Začne řvát, že chce hned a chce tam zůstat. Nechám ho chvilku ječet, ale nabírá to na intenzitě a začne mě bouchat. Seberu se a řeknu, že jdem domů. Tahá mě za nohy a bouchá mě. Dovlečem se domů za šíleného řevu a začne kopat do dveří, že chce ven a ječí jak smyslů zbavený. Odtáhnu ho od dveří a začne bouchat do mě. Jako nechala bych ho vyvztekat, ale pořád do mě mlátí a já mu ruce oddělávám. Ať se hnu kam se hnu jde za mnou, ječí a mlátí. Zavřít se někam nehrozí, kope do dveří a věší se za kliku. Dnes to trvalo půl hodiny. Mám co dělat udržet nervy :) Pak to přejde, řekne, že to nešlo zastavit a omluví se. Jinak problémy žádné nejsou. Ve školce je bezproblémový spíše pozorovatel.
Začínám být z toho nervózní. Je to období vzdoru? Myslela jsem, že přichází dřív…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

18621
4.11.19 17:40

Neumi zvladat emoce. To se nauci, nekterym detem to trva dyl. Minimalizuj moznost pocitu nekonfortu (ber s sebou treba ven vzdy suchy rohlik jako nouzovku), zabran aby ublizivak sobe nebo jinym a rozbibek veci. Ten vztek musi pribehnout, nabidni mu treba zmlatit polstar nebo velkeho plysaka. A preju pevne nervy a hlavne se vyprdni na okoli.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
10249
4.11.19 17:53

Ideální by bylo najít nějakou intervenci před tím, než se rozjede.

Tedy hledat cestu jak mu odpovědět, že to co chce nebude, aby to zvládl bez záchvatu.

Zároveň v době klidu je fajn se s ním o tom začít bavit - s tím, že zkusíš spíš nechat víc mluvit jeho - s tím že teda popíšeš, že to bylo dneska pro tebe nepříjemné a poptáš se, jak se cítil on (fakt nějak nemanipultivně) a dojít nějak k tomu, že by bylo fajn kdyby se to co nemohl zastavit se vůbec nespustilo, jestli ho napadá nějaké způsoby jak by ten vztek dokázal zarazit předem.

Třeba z něj vypadne něco použitelného, ale primárně mu to pomůže začít vůbec přemýšlet o tom, že on není ta emoce a že nad tím potřebuje hledat kontrolu.

Teoreticky stojí za to domluvit si nějaké heslo, které zkusíš říct v okamžiku, kdy si myslíš, že by se mohl začít zase vztekat. Musí to být něco hodně směšného - aby to zabralo dřív, než frustrace.

Jinak potřebuješ pokud možno udržet neutárlní emoční stav, nezačít se taky vztekat, nenechat ho dosáhnout toho, co chtěl a pokud možno to prostě nechat projít a pak ho zas až tak netrestat.

Vztek nejrychleji přejde, když se nemá o co odrazit, když se ta emoce promáchne do prázdna (ne do záměrné ignorace, ale do neutrálního, spíš přijetí toho že holt teď se děje něco mimo jeho kontrolu, ale že to přejde.

Ještě se případně mrkni sem, jestli tam nenajdeš něco užitečného.

https://blog.linkabezpeci.cz/…jeho-rodicu/
https://blog.linkabezpeci.cz/…ekle-batole/
https://blog.linkabezpeci.cz/…u-potrebuje/

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
389
4.11.19 18:22

Nedá mi to - jestli na to věříš, zkus kineziologii. U malých dětí to terapeut dělá přes matku. Mám čerstou zkušennost. Zažívali jsme podobné chování u dcery. Teď je to měsíc, co jsem tam byla. Pomohlo nám to.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
4.11.19 18:27

@atacama uplne vidim svoje dite. Vystupnovalo se to loni, kdyz ve 4,5 nastoupil do skolky. To bylo vazne narocne obdobi, ktere trvalo do konce skolniho roku. Letos je v pripravce a je to uplne jine dite. Da se s nim na vsem domluvit, kdyz zacne startovat, tak se sam dokaze rychle zklidnit,… je starsi, mozek mu dozral. Pripravka ho moc bavi a cgodi tam rad. Myslim, ze za to tehdy mohla skolka. Tam byl hodny, tichy, s detma si nehral, pozoroval je. Hysteraky byly hned na chodniku pred skolkou (pozdeji uz v satne). Scena byla i rano doma pred odchodem. Startoval uplne na vse a vsude. Slovo skolka bylo u nas zakazane. A moje rada? Vydrzet a prezit to v psychickem zdravi. Zkusit se ho zeptat, co by mu v tu chvili pomohlo (ale myslim, ze na to je jeste maly). Vysvetlit mu, ze ho mas rada, ale nelibi se ti, jak se chova a ze te boucha. Nasmerovat ho na vhodnejsi chovani. Kdyz uvidis cizi vztekajici dite, ukaz mu ho. Predpokladam, ze se mu to chovani nebude libit. U nas pomahalo nechat vyvztekat. Dotahla jsem ho domu a hned za dverma nechala bez divaku valet po zemi. Vydrzel vetsinou tak hodinu. Pak jsem mu pomohla se svleknout a on vysilenim usnul. Kdyz me bouchal, pevne jsem mu chytila ruce a neznohl se na nic. Nebo jsem ho natazenou rukou drzela za hlavu a on jak byl dal ode me, tak bouchal do prazdna. No nerada na to vzpominam. Vydrz, to prejde :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
11
4.11.19 19:23

@Svistice s tím vyprdnutím se na okolí je to někdy fakt těžké :lol:

@Ou děkuji za příspěvek :palec: něco z toho už jsem zkoušela a ostatní vyzkouším. S tím udržet emoce naprosto souhlasím. Pokud jsem je neudržela bylo to ještě horší…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
228
4.11.19 20:19
@atacama píše:
Syn 3 roky a 3 měsíce má poslední dobou čím dál častěji záchvaty vteku při kterých buď mlátí do věcí a když ho od nich odtrhnu tak začne bouchat do mě. Při tom křičí jak smyslů zbavený a nepomáhá nic. Zkoušela jsem pevné obětí-nejde ho udržet, řve, že nechce a mlátí kolem sebe. Zkoušela jsem dát na zadek (normálně nedostává a nejsem toho zastáncem) a bylo to ještě horší. I na studenou vodu na obličej došlo, taky bez výsledku. Dřív takový záchvat měl tak 1× za dva měsíce, většinou, když byl unavený-po tom hned usnul. Od září začal chodit do školky. Víc tam ale zatím nebyl než byl. Chodí po obědě. V říjnu přestal spávat po obědě, tak je možné, že je přetažený. Ale spávat přes den už nechce. Za poslední týden měl záchvat vteku skoro každý den. Předchází tomu, že nedostane co chce. Uvedu příklad: jdem na chvilku na hřiště. Přijdeme tam a chce něco na jídlo, řeknu, že nemám, že dostane doma. Začne řvát, že chce hned a chce tam zůstat. Nechám ho chvilku ječet, ale nabírá to na intenzitě a začne mě bouchat. Seberu se a řeknu, že jdem domů. Tahá mě za nohy a bouchá mě. Dovlečem se domů za šíleného řevu a začne kopat do dveří, že chce ven a ječí jak smyslů zbavený. Odtáhnu ho od dveří a začne bouchat do mě. Jako nechala bych ho vyvztekat, ale pořád do mě mlátí a já mu ruce oddělávám. Ať se hnu kam se hnu jde za mnou, ječí a mlátí. Zavřít se někam nehrozí, kope do dveří a věší se za kliku. Dnes to trvalo půl hodiny. Mám co dělat udržet nervy :) Pak to přejde, řekne, že to nešlo zastavit a omluví se. Jinak problémy žádné nejsou. Ve školce je bezproblémový spíše pozorovatel.
Začínám být z toho nervózní. Je to období vzdoru? Myslela jsem, že přichází dřív…

Kdyz mlati syn do me nebo do veci a nic nepomaha, tak ho chytnu a drzim, nez se sklidni. Protoze uz ho jen tak neudrzim(20kg),tak ho doma znehybnim na zemi.Za minutku se zeptam, jestli uz ho mohu pustit, jestli uz me nebude kopat a je hotovo.Kdyz ho pustim a on nekdy zacne znovu, tak se zeptam, mam te zase chytit nebo uz prestanes kopat/bouchat a pak podle toho, co si vybere :mrgreen:.Jinak se snazim temto situacim predchazet.Kdyz jdeme na hriste mam jidlo a piti s sebou, kdyz jdeme do obchodu, tak mame domluvene, co si bude moci vybrat a za jakych podminek. Ted ma nauceno, kdyz na nej jde vztek vybit si ho tak, ze zadupe. Pokud bych s sebou nechtela brat jidlo, tak ho upozornim uz doma u svaciny, ze pujdeme na chvilku na hriste, ale jidlo s sebou neberu, tak se najez ted a dalsi jidlo bude az po navratu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11
4.11.19 20:50

@Oriseka taky se tomu snažím předcházet… předem říkám co je v plánu, dávám na výběr, dopředu řeknu např. ještě 5 minut a pak budem muset jít… Ale jsou situace, kdy se tomu předejít nedá. Jasně, jídlo s sebou beru, ale věděla jsem, že jdem jen na chvilku.
To přidržení na zemi můžu zkusit, ale má teda sílu (18kg):D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
228
4.11.19 21:39
@atacama píše:
@Oriseka taky se tomu snažím předcházet… předem říkám co je v plánu, dávám na výběr, dopředu řeknu např. ještě 5 minut a pak budem muset jít… Ale jsou situace, kdy se tomu předejít nedá. Jasně, jídlo s sebou beru, ale věděla jsem, že jdem jen na chvilku.
To přidržení na zemi můžu zkusit, ale má teda sílu (18kg):D

Taky vsemu nepredejdu.Tech 5 minut je moc abstraktnich, lepsi je jeste si 5krat sjedes skluzavku a nebo nastavit minutku nebo budik na mobilu nebo pocitam nahlas do dvaceti. Budik na mobilu byl jednu dobu hodne popularni.Na te zemi ho drzim tak, ze jako sedim(nemam samo na nem vahu) v kleku v urovni hrudniku, takze ruce blokuji svyma nohama a nohy jsou daleko, takze me nemuze ani prastit ani kopnout, zaroven mohu pekne navazat ocni kontakt, aby me zacal vnimat.Nema sanci se z toho dostat a to vypada, ze by mohl jit do skoly. Nesnasi takove omezeni svobody, takze ho mohu fakt za chvilicku pustit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama