Akumulace majetku versus SJM

41
22.3.21 12:58

Akumulace majetku versus SJM

Zdravím,
z dlouhé chvíle zakládám toto téma pro vlastní vzdělání a zábavu. Tento portál jsem si zvolil kvůli různorodosti uživatelů a jejich zkušeností a taky kontroverznosti.

Dejme tomu, že je nějaký pan Novák a ten má:

• Stabilní práci a příjem
  • Naspořeno např. 1 milion
  • Koníček své úspory investovat a zhodnocovat všemi různými možnostmi (nemovitosti, akcie, komodity, kryptoměny), kde investice jsou dost agresivní a riziko se ziskem vyšší
  • Před svatbou!

Hlavní problém - SJM a záměna formy hodnoty.
Novákovi úspory sice nespadnou do společného vlastnictví manželů, ale kdyby je investoval a potom pobral zisky, tak již všechny finance, či jiná forma, i s výdělky padají pod SJM, je tomu tak?

Řešení:
Přenechat tyto operace na jinou entitu, kterou bude pan Novák pouze spravovat. Takže kdyby si pan Novák založil před sňatkem s. r. o., kde by uložil úspory a už by přímo nefiguroval jakožto fyzická osoba. Přes s. r. o. by pouze prováděl transakce, s tím, že by finance byly stále v majetku firmy a pan Novák by se nikdy nevyplatil.

Jaký na to máte názor?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
68447
22.3.21 13:14

Chápu, že pan Novák chce, aby 1 mil. nespadl do SJM. Dovedu si představit i spoustu situací, kdy nechce, aby partnerka v budoucnu měla mít podíl na zisku z tohoto milionu. Ale víceméně je to vše řešitelné tím, že se zkrátka ženit nebude.
Nenapadá mi moc situací, kdy bych měla potřebu se vdávat a zároven chránit takto majetek. :think: Nebo proč se chce pan Novák ženit? :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
41
22.3.21 13:22
@Lama Lama píše:
Chápu, že pan Novák chce, aby 1 mil. nespadl do SJM. Dovedu si představit i spoustu situací, kdy nechce, aby partnerka v budoucnu měla mít podíl na zisku z tohoto milionu. Ale víceméně je to vše řešitelné tím, že se zkrátka ženit nebude.
Nenapadá mi moc situací, kdy bych měla potřebu se vdávat a zároven chránit takto majetek. :think: Nebo proč se chce pan Novák ženit? :think:

Není na tom nic složité, když bude chtít vybrat, tak ano, spadne to do SJM. Jde jen o případnou ochranu procesu. Co když peníze vybrat chtít nebude?
Všechen jeho osobní příjem bude spadat do SJM.

Dám takový malý příklad. Vy jako manželka by jste od rodičů dostala darem nemovitost a mezitím by se začalo rozpadat vaše manželství, ne vaší vinou. Určitě by jste nechtěla se o tuto nemovitost dělit. Ale zároveň by jste měla možnost zhodnotit bez jakéhokoli rizika tuto nemovitost třeba dvojnásob, jenže ta možnost by do rozvodu vypršela.
Tohle by bylo jen řešení pro ochranu pohybu hodnoty, jinak by jste byla jako rukojmí, protože při případném prodeji nemovitosti, už by jste se musela dělit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1142
22.3.21 13:26

A co před svatbou zrušit SJM u notáře?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
41
22.3.21 13:29
@FraDeu píše:
A co před svatbou zrušit SJM u notáře?

Spousta žen tohle bere jako ohrožení sebe sama. SJM je super věc pro ochranu rodiny. Ale co ochrání majetek, který nespadá do SJM, ale majitel s ním chce hýbat a ponechat jej v budoucnu mimo SJM?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
68447
22.3.21 13:33
@Entity píše:
Není na tom nic složité, když bude chtít vybrat, tak ano, spadne to do SJM. Jde jen o případnou ochranu procesu. Co když peníze vybrat chtít nebude?
Všechen jeho osobní příjem bude spadat do SJM.Dám takový malý příklad. Vy jako manželka by jste od rodičů dostala darem nemovitost a mezitím by se začalo rozpadat vaše manželství, ne vaší vinou. Určitě by jste nechtěla se o tuto nemovitost dělit. Ale zároveň by jste měla možnost zhodnotit bez jakéhokoli rizika tuto nemovitost třeba dvojnásob, jenže ta možnost by do rozvodu vypršela.
Tohle by bylo jen řešení pro ochranu pohybu hodnoty, jinak by jste byla jako rukojmí, protože při případném prodeji nemovitosti, už by jste se musela dělit.

Kdybych takové obavy měla, tak se nevdávám. Což považuji za legitimní možnost.
Ale pro mě zamě, jestli se na tom Novák s nastávající Novákovou dohodnou, ˇať si dělaj, co uznají za vhodné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18281
22.3.21 13:34
@Entity píše:
Zdravím,
z dlouhé chvíle zakládám toto téma pro vlastní vzdělání a zábavu. Tento portál jsem si zvolil kvůli různorodosti uživatelů a jejich zkušeností a taky kontroverznosti.

• Koníček své úspory investovat a zhodnocovat všemi různými možnostmi (nemovitosti, akcie, komodity, kryptoměny), kde investice jsou dost agresivní a riziko se ziskem vyšší
  • Před svatbou!

Novákovi úspory sice nespadnou do společného vlastnictví manželů, ale kdyby je investoval a potom pobral zisky, tak již všechny finance, či jiná forma, i s výdělky padají pod SJM, je tomu tak?

Řešení:
Přenechat tyto operace na jinou entitu, kterou bude pan Novák pouze spravovat. Takže kdyby si pan Novák založil před sňatkem s. r. o., kde by uložil úspory a už by přímo nefiguroval jakožto fyzická osoba. Přes s. r. o. by pouze prováděl transakce, s tím, že by finance byly stále v majetku firmy a pan Novák by se nikdy nevyplatil.

Jaký na to máte názor?

Já bych si zas chtěla založit takový eserocko, který by místo mě bylo doma na mateřský a já nepřicházela o 20 tisíc měsíčně, dál by to eserocko vzalo zkrácený úvazek a řešilo nemoce s dítětem ve školce a pak by mi ještě to srocko dorovnalo výši důchodu. Já jsem přišla mateřstvím taky o milion, tak ať Novak soupe nohama a nechová se jak de.bil, co mu musí zdrhnout manželka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2365
22.3.21 13:38
@Entity píše:
Zdravím,

• Před svatbou!

Řešení:

Jaký na to máte názor?

A kdo by byl společník té s. r.o., když ji má „pouze spravovat“, tak někdo jiný?

Když bude mít Novák podíl v s. r.o. před manželstvím, tak je to mimo SJM. Dokud si nevyplácí zisk nebo nevkládá do majetku společnosti ze SJM, je to oddělené.

Ovšem v případě výživného se to vezme jako majetková hodnota, kterou vlastní, to je jiná věc.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19640
22.3.21 13:40
@Entity píše:
Zdravím,

• Před svatbou!

Řešení:

Jaký na to máte názor?

chceš nabízet podobná s. r.o.? ;)
já bych to tak neřešila -) buď chci manželství se vším všudy, tedy i sjm a důsledky z toho vyplývající, nebo nechci a žiju život na psí knížku. Řešit kvůli tomu s. r.o. by se mi fakt nechtělo a navíc mi to zavání podvodem, jak odrbat druhou stranu o něco, na co má ze zákona nárok, a na to já moc nejsem…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
41
22.3.21 13:43
@Bubla Bůčková píše:
Já bych si zas chtěla založit takový eserocko, který by místo mě bylo doma na mateřský a já nepřicházela o 20 tisíc měsíčně, dál by to eserocko vzalo zkrácený úvazek a řešilo nemoce s dítětem ve školce a pak by mi ještě to srocko dorovnalo výši důchodu. Já jsem přišla mateřstvím taky o milion, tak ať Novak soupe nohama a nechová se jak de.bil, co mu musí zdrhnout manželka.

Je to pouze prevence před extrémními situacemi, které jsou stále dost časté, tj. vaše drahou polovičku začne pálit dobré bydlo a bude se snažit ze situace získat co nejvíce.
A hlavně to nemá nic společného s mateřskou, kde pánův příjem bude součástí SJM. O tom vymyšleném milionu by nikdo ani nemusel vědět.
Ale dle citovaného textu soudím, že vy by jste si dělala nárok na majetek, který by zřejmě váš nebyl tj. dar, nebo cokoliv před SJM.

Příspěvek upraven 22.03.21 v 14:10

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
41
22.3.21 13:45
@aquarian píše:
A kdo by byl společník té s. r.o., když ji má „pouze spravovat“, tak někdo jiný?

Když bude mít Novák podíl v s. r.o. před manželstvím, tak je to mimo SJM. Dokud si nevyplácí zisk nebo nevkládá do majetku společnosti ze SJM, je to oddělené.

Ovšem v případě výživného se to vezme jako majetková hodnota, kterou vlastní, to je jiná věc.

Případ by byl, že by se nevyplácel - proto jakožto ochrana procesu výměny hodnoty. Při vyplácení by to do SJM spadalo.
Nemusíte se tady rozvášňovat. Celý princip tématu je, že majetek, který do SJM vůbec nepatří je tzv. zamknutý, neboť při jeho pohybu už do SJM spadne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
41
22.3.21 13:47
@Keyllah píše:
já bych to tak neřešila -) buď chci manželství se vším všudy, tedy i sjm a důsledky z toho vyplývající, nebo nechci a žiju život na psí knížku. Řešit kvůli tomu s. r.o. by se mi fakt nechtělo a navíc mi to zavání podvodem, jak odrbat druhou stranu o něco, na co má ze zákona nárok, a na to já moc nejsem…

Jak již jsem výše zmiňoval, nejde o to nikoho odrbat, ale ochránit v první řadě to, na co neměla nárok už dříve.
A je to pouze hypoteticky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2454
22.3.21 13:47
@Entity píše:
Je to pouze prevence před extrémními situacemi, které jsou stále dost časté, tj. vaše drahou polovičku začne pálit dobré bidlo a bude se snažit ze situace získat co nejvíce.
A hlavně to nemá nic společného s mateřskou, kde pánův příjem bude součástí SJM. O tom vymyšleném milionu by nikdo ani nemusel vědět.
Ale dle citovaného textu soudím, že vy by jste si dělala nárok na majetek, který by zřejmě váš nebyl tj. dar, nebo cokoliv před SJM.

Ale uvejs, taková argumentace.
Bubla pouze poukazuje na to, že normální chlap by měl být ochoten do manželství něco dát a jak sám poukazuješ, dokud se s daným majetkem nedisponuje, je jeho. Žena mateřstvím ekonomicky hodně ztratí (pomineme kdo chce děti a že získá děti), chlap co má tendenci šušňat si jeden milion bokem stojí za prdlajs. Ona by bez něj měla víc, on bez manželství také, takže jsme u toho, proč do něj leze?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18281
22.3.21 13:49
@Entity píše:
Je to pouze prevence před extrémními situacemi, které jsou stále dost časté, tj. vaše drahou polovičku začne pálit dobré bidlo a bude se snažit ze situace získat co nejvíce.
Ale dle citovaného textu soudím, že vy by jste si dělala nárok na majetek, který by zřejmě váš nebyl tj. dar, nebo cokoliv před SJM.

Jako že kdyby začalo pálit bidlo pana Nováka, tak šlechetne se o sro podělí? :mrgreen: na dar není ze zákona nárok a na věci před svatbou taky ne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
68447
22.3.21 13:50
@Keyllah píše:

NO, přesně tak. :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat