Alkoholik začal po léčení pít a nechce si to přiznat, co s tím?

16.10.19 19:42

Alkoholik začal po léčení pít a nechce si to přiznat, co s tím?

Ahoj holky, jdu si pro radu.

Mám strýce, který žije s babičkou v rodinném domě. Je to učitel na základní škole. Před pár lety jsme ho dotáhli celá rodina na protialkoholní léčení, protože už se to nedalo vydržet. Pak byl relativně pár měsíců klid a pak to začalo nejdřív nealko pivo, pak alko pivo a teď nacházím (vždy když k ní přijdu na návštěvu) v garáži lahve vodky (z kterých pravidelně jednou za pár hodin ubyde tak deci/dvě) s plechovkami piva. Na AA nechodí, s léčebnou vůbec není v kontaktu.

Konfrontovala jsem strýce s tím (byla jsem v klidu s tím, že relapsy jsou normální jen se musí podchytit a že mu pomůžeme atd…), a ten se mi prakticky vysmál, že o co mi jde, že on není alkoholik, že nepije přes pracovní dobu ani když má jít učit, že si dá jen přes víkendy a že z něj dělám alkoholika a jsem proti němu atd atd. Zatím se to nedostalo do takového stadia, že by se zpil do němoty, do školy chodí v pořádku (podle mě to ty děti stejně ale poznají, protože smrdí alkoholem už permanentně).

Babička ho omlouvá, že nepije v hospodě, že je doma a že to má pod kontrolou a že pije jen přes víkendy a že nikdo neřekl v léčebně, že už prostě nesmí vůbec pít a že to je normální, když si občas tvrdý alkohol dá a že prostě se neopíjí do němoty. (Je to její syn a snaží se ho omlouvat, takže to trošičku chápu)

Já si upřímně myslím, že se to bude jenom zhoršovat a že kontrolované pití u alkoholiků prostě nejde a neexistuje a že by se to mělo začít řešit než se to prostě zhorší, jak to bylo předtím - aspoň nějaké ambulantní sezení nebo cokoliv.

Myslíte, že přeháním, když se to snažím s mamkou (jeho sestrou) řešit? Mám kontaktovat léčebnu kde byl a popsat problém? Byl někdo v podobné situaci, když muž po léčení znovu začínal pít, ale zatím se to nedostalo do stadia, že by se opil do němoty, takže si to odmítal připustit?

Moc díky za radu a pomoc.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

3434
16.10.19 19:52

@Haninka13 Pochybuju, že by mu v léčebně neřekli, že už nesmí pít. Alkoholik nesmí ani to nealko pivo. Ale těžko s tím něco uděláte, pokud k tomu nedojde on sám. Možná i proto, že jste ho tam poprvé dotáhli vy (nebylo to jeho rozhodnutí), pije dál. A že to má pod kontrolou - to oni si myslí všichni.
Než začne pít znovu ve velkém, chvíli to trvá - začne to jedním pivem, pak dvěma, když to zvládnu, proč bych nezvládl panáka, žejo… Za chvíli v tom bude zas

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4228
16.10.19 19:59

Vidím. problém v tom, ze „jste ho na léčení dotahli“. Ze nešel sám, ze se sám nerozhodl. Udělal to kvůli vám, ne sobe. Musi chtit on, jinak není šance.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3434
16.10.19 20:01

@Haninka13 Jinak možnosti ambulantní léčby jsou, může chodit na antabus (pokud by se na to napil, bylo by mu strašně zle). Jsou i léky, které potlačují chuť, ale ty jsou docela drahé. Každopádně ale musí chtít on, jinak to nemá moc smysl

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16.10.19 20:03

@Halamka To jsem napsala trochu nešťastně - šel tam sám, akorát tomu předcházelo to, že zbytku rodiny už došla trpělivost nacházet ho zpitého do němoty před plotem, tak jsme na něj nastoupili a trvalo to x dní než tam šel. Ale šel sám. My ho do auta nenaložili a neodvezli nebo podobně. Taky mu pár dní na to umřela přítelkyně, že se prostě zpila a i to, že ho kvůli tomu vyhodili z práce napomohlo…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16.10.19 20:06

@Z.jev My mu to říkaly (klidně bychom to všechno i zaplatily), ale prostě tvrdí, že to nepotřebuje a že my z něj děláme alkoholika, co se opíjí. A my nevíme, jak ho k tomu přesvědčit, že prostě problém má, i když se zatím nezpíjí do němoty a pořád pracuje.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3434
16.10.19 20:06

@Haninka13 Jo, šel sám, ale na váš nátlak. Musí to chtít kvůli sobě

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3434
16.10.19 20:09
@Haninka13 píše:
@Z.jev My mu to říkaly (klidně bychom to všechno i zaplatily), ale prostě tvrdí, že to nepotřebuje a že my z něj děláme alkoholika, co se opíjí. A my nevíme, jak ho k tomu přesvědčit, že prostě problém má, i když se zatím nezpíjí do němoty a pořád pracuje.

S tím bohužel fakt nic nenaděláte. Někdy je potřeba v tom toho člověka nechat vymáchat, aby si fakt sáhnul na dno. Pak se možná rozhodne s tím něco dělat

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
16.10.19 20:16
@Haninka13 píše:

Neuděláte s tím vůbec nic a nemyslím to ve zlém. Z vlastní zkušenosti v rodině. Je smutné se dívat, jak se někdo v podstatě zabíjí. Jak říká, on problém nemá, máte ho vy. Zní mi to zoufale podvědomě. Nevím, co poradit, my už to vzdali :,(

• Nahlásit
  • Citovat
Ou
10278
16.10.19 20:23

No dokud není motivovaný ke změně, tak nic moc nenaděláš - je potřeba ho konfronovat s tím, že si namlouvá že má kontrolu, nežehlit za něj jeho průšvihy, nabízet pomoc s léčbou a doufat, že se chytí.

To že jste na něj tlačili aby šel do léčby bylo dobře, pomohli jste mu. Teď holt jde zase dolů.

Ano, bude se to zhoršovat. Ale je dospělý a svéprávný a holt má svobodu zničit si život.

Přechlastává nějaké deprese a úzkosti? Tam pak může pomoci vhodná medikace.

Primárně je ale potřeba chránit sám sebe.

Příspěvek upraven 16.10.19 v 20:24

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
16.10.19 20:23

@Haninka13
Alkoholik piti pod kontrolou mit nemuze. Bude se to zhorsovat, ale pokud on sam si neprizna, ze ty problemy ma, nic s tim neudelas a jen se sama budes stresovat. Lecebny chteji suchou domacnost, tzn. proste se nepije, neni tam alkohol a hlavne to vsichni dodrzuji. Urcite mu nikdo nerekl, ze pit muze. To je blbost a jen prevracena vymluva alkoholika.( aktualne: nesmi se kosmetika s obsahem alkoholu, nekdy ani energetaky, rumove treste… proste nic) Tim ze ho babicka omlouva, ho jistym zpusobem podporuje a omlouva. Bohuzel vim o cem mluvim. U nas si clen rodiny prosel lecbou a po case se k tomu opet vratil. Vse se horsilo a bohuzel trpela cela rodina. Dostalo se to do takove faze, ze jsme ho uz museli nechat klesnout na dno-jak zdravotne tak spolecensky (vyhazov z prace, slaby infarkt…). Uz to neslo, vse se tocilo jen kolem reseni jeho problemu. Narazil na uprimneho lekare a ten mu rekl, ze budeli pokracovat, za par mesicu jiz tady nebude. Rozhodl se s tim neco delat a teprve ted jsme zacali pomahat. Nasel si psychiatra a zacal lecbu Antabusem a antidepresivy na zvladnuti abstinecnich priznaku. Ale z donuceni by to nemelo vyznam. A co se tyce zapachu, oni to neciti, ale okoli ano. Jinak pokud pije pravidelne tak ty davky bude navysovat. Ze zacatku ho uspojilo jedno pivo, casem ke stejnemu uspokojeni bude potrebovat lahev vodky. Pokud bys ty vypila co on.. nepostavis se na nohy. Jemu to mnozstvi sice zvedne promile, ale bude jakz takz fungovat. A nejvic kdo bude trpet je rodina. Zkus navrhnout toho lekare, at si vyslechne odborny nazor, ale zase se jen vse toci kolem toho, zda bude chtit. Pokud odmitne - nech ho byt. Ty se tim budes nicit. (Prosim anonym - citlive info, jinak smazat.)

• Nahlásit
  • Citovat
7691
16.10.19 20:24

S tom nenadělás. On si problém evidentně nepřizná, bohužel není zralý na léčení.
Nevím, co bys kontaktovanim lecebny mohla získat? Radu? Oni ho přemlouvat k léčení nebudou. Je to na něm.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16.10.19 20:28

Holky děkuju aspoň takhle na dálku, už jsem si i pomalu začínala myslet, že jenom já z toho dělám prostě problém tam, kde žádný není…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19656
16.10.19 20:42
@Haninka13 píše:
Ahoj holky, jdu si pro radu.

Mám strýce, který žije s babičkou v rodinném domě. Je to učitel na základní škole. Před pár lety jsme ho dotáhli celá rodina na protialkoholní léčení, protože už se to nedalo vydržet. Pak byl relativně pár měsíců klid a pak to začalo nejdřív nealko pivo, pak alko pivo a teď nacházím (vždy když k ní přijdu na návštěvu) v garáži lahve vodky (z kterých pravidelně jednou za pár hodin ubyde tak deci/dvě) s plechovkami piva. Na AA nechodí, s léčebnou vůbec není v kontaktu.

Konfrontovala jsem strýce s tím (byla jsem v klidu s tím, že relapsy jsou normální jen se musí podchytit a že mu pomůžeme atd…), a ten se mi prakticky vysmál, že o co mi jde, že on není alkoholik, že nepije přes pracovní dobu ani když má jít učit, že si dá jen přes víkendy a že z něj dělám alkoholika a jsem proti němu atd atd. Zatím se to nedostalo do takového stadia, že by se zpil do němoty, do školy chodí v pořádku (podle mě to ty děti stejně ale poznají, protože smrdí alkoholem už permanentně).

Babička ho omlouvá, že nepije v hospodě, že je doma a že to má pod kontrolou a že pije jen přes víkendy a že nikdo neřekl v léčebně, že už prostě nesmí vůbec pít a že to je normální, když si občas tvrdý alkohol dá a že prostě se neopíjí do němoty. (Je to její syn a snaží se ho omlouvat, takže to trošičku chápu)

Já si upřímně myslím, že se to bude jenom zhoršovat a že kontrolované pití u alkoholiků prostě nejde a neexistuje a že by se to mělo začít řešit než se to prostě zhorší, jak to bylo předtím - aspoň nějaké ambulantní sezení nebo cokoliv.

Myslíte, že přeháním, když se to snažím s mamkou (jeho sestrou) řešit? Mám kontaktovat léčebnu kde byl a popsat problém? Byl někdo v podobné situaci, když muž po léčení znovu začínal pít, ale zatím se to nedostalo do stadia, že by se opil do němoty, takže si to odmítal připustit?

Moc díky za radu a pomoc.

Naposledy mu říct, hele Franto, myslíme to s tebou dobře, nesmíš pít, ani trochu. Buď to přehodnotíš (jistě nechceš kvůli alkoholu přijít o práci)a my tě ve všem podpoříme, a nebo si žij jak chceš, ale nepočítej s tím, že tě někdo bude tahat z bryndy.
Pak ho nechat, ať mu to v hlavě šrotuje.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1985
17.10.19 08:29
@Haninka13 píše:

Klasická lež alkoholika jak z učebnice. Samozřejmě, že alkoholik se nikdy nedokáže vyléčit, stane se z něj pouze doživotní abstinent.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama