Ambulantní porod v dnešní době

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
5.1.22 12:56

Ambulantní porod v dnešní době

Rodila jste některá ambulantně? Jak to probíhalo, za jak dlouho vás pustili domů a co to poté obnášelo?

Kam jste chodily na vyšetření s miminkem, do porodnice k lékařům? A můžete tento typ porodu doporučit?

Děkuji za každou zkušenost :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
sao
1717
5.1.22 14:09

Rodila jsem ambulantně před rokem. Rodila jsem v porodnici, kde s tím nemají problém (jsou na to „zvyklí“), s dulou, a měla jsem to napsané v porodním plánu. Nebylo to ale definitivní, chtěla jsem se definitivně rozhodnout až po porodu, zda se na odchod domů cítím. Ihned po porodu (kdy vše proběhlo v pořádku) se mě lékařka ptala, zda tedy chci jít s dcerou domů. Řekla jsem, že ano. Porodnice tedy začala zařizovat a připravovat vše pro to, abychom mohly domů co nejdříve. Hned na pokoji jsem dostala různé papíry, které jsem musela vypsat, podepsat (souhlas s riziky, že můžeme umřít atd.), udělali mi utz dělohy pár hodin po porodu, prohlédli malou, o vše se prostě postarala porodnice. Už si přesně nepamatuji, co všechno jsem podepisovala. Každopádně, dcera se narodila ve 3.15 nad ránem, domů jsme šly kolem 12.00. Stihli jsme s manželem vyřídit i matriku. Ještě cestou domů jsem si zavolala na ambulanci novorozeneckého oddělení ve fakultce v Olomouci, kde jsme si dohodli termín (konkrétně na 3. den po porodu) a tam nám udělali kompletní novorozenecký screening na počkání, ambulantně. Běžně to tam takhle dělají po ambulantních porodech. Takže nikam jinam už jsme nemuseli. Jen jsem si ještě zavolala pediatrovi a ten se přijel na malou podívat k nám domů hned druhý den po porodu (ohledně tohoto jsem se s ním domlouvala už během těhotenství).

Za sebe můžu jenom doporučit, pokud porod i šestinedělí probíhá normálně. Ve své posteli jsem si mnohem lépe odpočala (žádné vizity atp.), lépe jsme se jako rodina sžívali, mohla jsem si dělat všechno po svém - nikdo mě nebuzeroval např. kvůli tomu, že spím s malou v posteli (tak jako v porodnici), nikdo mě nestresoval a nekecal mi do kojení (vyhla jsem se těm nemocničním mnohdy škodlivým radám). Po předchozích 4 porodech jsem zůstávala v porodnici tradičně 3 dny, takže mám s čím porovnávat ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
598
5.1.22 22:47

Po prvním porodu jsem šla domů za 36 hodin a i ten jeden den v porodnici byl příliš. Další dva porody už byly ambulantní. Na ambulatní porod jsem se připravovala předem, ale konečné rozhodnutí jsem udělala až po porodu. Ideální moment na sdělení zprávy nemocničnímu personálu je v momentě, kdy ti řeknou, že vše proběhlo bez problémů a miminko i ty jste v pořádku. Doma jsem si mnohem lépe odpočinula a miminko k nám vždy úplně přirozeně vplulo. S praktickými záležitostmi bohužel neporadím, nebylo to v ČR. Ale rozhodně doporučuji. Zejména v době koronavirové. U nás by se třeba sourozenci na miminko ani nemohli přijít podívat do porodnice, na šestinedělí mohl jen otec a ještě omezeně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1651
5.1.22 23:19

Znám ambulantní porod, kde byli doma snad už za tři hodiny po něm. Myslím, že podepisovali revers, podmínkou samozřejmě bylo zdravé dítě i matka. Jezdili pak nějakou dobu (asi týden?) denně na kontroly k lekari, ale nevím kam

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
307
7.1.22 13:10

Já jsem měla za to, že jsou všechny alternativní druhý porodu zakázané. Podle by ani porodni asistentka, která někde pracuje k porodu domu nešla. Dost se o tom psalo. Tak nevím, podle mě jsou obecně ty alternativní způsoby v praxi nedostupné.
Ono taky je to zbytečné buď rodim v lese nebo v porodnici, cokoliv navíc je zbytečný hybrid. :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29554
7.1.22 13:13
@Gežitka píše:
Já jsem měla za to, že jsou všechny alternativní druhý porodu zakázané. Podle by ani porodni asistentka, která někde pracuje k porodu domu nešla. Dost se o tom psalo. Tak nevím, podle mě jsou obecně ty alternativní způsoby v praxi nedostupné.
Ono taky je to zbytečné buď rodim v lese nebo v porodnici, cokoliv navíc je zbytečný hybrid. :lol:

8o nemusíš se vyjadřovat do každé diskuse, když o problematice nic nevíš - i tady píšeš nesmysly, stejně jako do diskuse o příspěvku na bydlení

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
7.1.22 13:19

@Gežitka
Co je prosím tě alternativního na tom porodit v porodnici a v případě, že je všechno v pořádku, jít brzo domů? Pokud si matka ví s dítětem rady, třeba už rodila víckrát a všechno zná, nic jí není ani dítěti, tak k čemu má zůstávat v porodnici?

• Citovat
  • Nahlásit
13145
7.1.22 16:47
@Dahlia0409 píše:
Rodila jste některá ambulantně? Jak to probíhalo, za jak dlouho vás pustili domů a co to poté obnášelo?

Kam jste chodily na vyšetření s miminkem, do porodnice k lékařům? A můžete tento typ porodu doporučit?

Děkuji za každou zkušenost :)

moje zkušenost už je poněkud staršího data, „miminku“ už bude sedmnáct :-) ale tak k poporodní organizaci - zrovna jsem starším dětem měnila pediatra (jejich odešel do důchodu a zástup mi nevyhovoval), tak jsem hledala takového, který je ambulantním porodům nakloněný. jako kdybych nenašla, ambulantně nerodím :nevim: s pediatrou jsem tedy byla domluvená, že za mnou přišla po návratu zporodnice převzít si dítě do péče, a potom přišla ještě jednou, aby dítě překontrolovala a provedla odběr krve z patičky na novorozenecký skreening. obojí bylo v rámci zdravotního pojištění. kromě toho jsem měla domluvenou porodní asistentku, která dítko i mne přišla zkontrolovat tuším třikrát. opět ze zdravotního pojištění, ale musela jsem mít žádanku z porodnice. teď jsem jenom tak narychlo projela gůgl, zdá se to, že to stále platí (nejenom pro ambulantní rodičky, i pro ty nemocniční), akorát klasicky VZP dělá ofuky :nevim: vzpomínám si, že tehdy jsem řešila i očkování na TBC, tehdy ještě povinné, to ti dnes odpadá. sono kyčlí jsem si domlouvala první kontrolu dřív, protože jsem přišla o nemocniční kontrolu (ale tam, co jsem rodila, stejně nedělali sono, ale „jenom“ dítěti zahejbali nožičkami… to dělala i pediatra, i když si netroufám odhadnout, jak moc by odchylky poznala nebo nepoznala v porovnání s ortopedem). na druhou stranu od té doby přibyly i další skríningy, pokud vím, tak vyšetření šedého zákalu (to je jenom prosvícení očiček, to zvládne i pediatr, myslím) a vyšetření sluchu (tam už je to horší, je k tomu potřeba přístroj a spící dítě).

jinak já neměla problém s porodem v nemocnici (už jsem v té nemocici rodila i předchozí dítko a na pobyt jsem si nemohla stěžovat… pravda, byla jsem tam tehdy nadstandardu, který mi z jakéhosi bonus programu hradila zdravotní pojišťovna, takže jsem měla pokoj sama pro sebe), ale doma je doma :-) ale tedy starší dvě děti byly u prarodičů a ty mi je v prvních dnech vodili na návštěvu, pobyt doma tedy nebyl o tom, že bych jela od prvního dne po porodu v zápřahu péče o celou rodinu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
11.1.22 10:18

Rodila jsem ambulantně loni, porod byl plánovaný jako domácí (několikátý), ale nevyšel, i bez přípravy a porodního plánu jsem mohla odejít domů 2 hodiny po porodu placenty, ale jelikož bylo v tu dobu 4 h ráno, v porodnici se mnou nikdo nebyl a neměla jsem se jak dostat domů, tak jsme si s mimčem šli odpočinout na novorozenecké a odchazeli jsme až v 8ráno (7 hodin po porodu miminka, 6hodin po porodu placenty), vše v pohodě a bez problémů. Další den se přišel podívat domů na miminko náš pediatr (byl u nás i po porodu doma), když přišel čas, šla jsem s miminkem k němu na odběr z patičky, pak na kyčle. Posílal nás i na jiná vyšetření, co se dělají v porodnici (sluch, zrak), ale ta jsem nikdy, ani s ostatními, nepodstoupila..ono je to opravdu náročné to pak obíhat, ale pokud má člověk na tom zájem, tak to jistě dá. Vnímám v tom velký posun a popravdě jsem docela příjemně paf @sagina, z Tvé zkušenosti, tady nic takového neexistuje ani teď a před 15ti-17ti lety úplné sci-fi, i když jsem myslím četla, že třeba na Moravě to alespoň trochu funguje např. s těmi návštěvami PA.

• Citovat
  • Nahlásit
sao
1717
11.1.22 13:11

Anonymní - právě veškerá vyšetření, co se dělají v porodnici (sluch, zrak, ledviny, odběry z patičky…) nám udělali na počkání ve fakultce v Olomouci na novorozenecké ambulanci. Strávili jsme tam cca hodinku..? Už si to přesně nepamatuji. Ale bylo to úplně na pohodu, personál moc hodný, vstřícný, nikdo se ničemu nedivil (jakože proč jsme rodili ambulantně atp.), bylo to moc milé a příjemné. Pouze na kyčle jsme se objednávali na ortopedii. Vše ostatní se udělalo na jednom místě, žádné obíhání, žádné další starosti. Ale nevím, jestli to tak funguje i v jiných nemocnicích… Mám zkušenost jen s Olomoucí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat