Antibakteriální saponáty. Mýdlový sliz. Šetrné uklízení.

Očkování byla původně dobrá myšlenka, asi jako komunismus a extenzivní zemědělství, například. Jen se to nějak pokazilo...

Otevřená skupina (volný vstup pro všechny návštěvníky)
Otevřené přispívání (kdokoliv může příspívat do skupiny)

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

eLena F
Ukecaná baba ;) 1907 příspěvků 18.02.13 13:07
Antibakteriální saponáty. Mýdlový sliz. Šetrné uklízení.

Od @Amber_1977 :kytka:

Antibakteriální saponáty X Tea tree olejíček nebo Bergamot
Kromě jiného obsahují antibiotikum jménem triclosan, které
se může do těla dostávat kůží nebo dýchací sliznicí. Našlo se i v mateřském mléce – kojící maminky pozor!
Namíchejte si vlastní čistící směs. Do litru vody přidejte několik kapek přírodního oleje s antiseptickými účinky, jako je např. tea tree nebo bergamot. Vznikne voňavá a zaručeně zdravá lázeň.

čistenie umývadla a batérie
používam pastu z jedlej sódy. Už asi pár mesiacov len to. Pomer je jednoduchý na jednu polievkovú lyžicu ide jedna lyžica vody, tak si vždy namiešam potrebné množstvo. Čistí to super. Nerobí škrabance, čistím s ňou skoro všetky povrchy, spotrebiče a dokonca aj hrnce..No ale späť ku kúpeľni. Vaňu aj umývadlo a batérie mám super čisté a ak chcem „dezinfikovať“ pridám tak 2 či 3 kvapky buď tea tre alebo bergamont alebo grep skrátka esenciálneho oleja s antivirálnymi čiže dezinfekčnými vlastnosťami.

Čističe na trouby X Kuchyňská sůl
Tyto přípravky patří k těm nejagresivnějším chemikáliím, s jakými se vůbec můžeme setkat. Co myslíte – jestliže rozpustí několikaletou spečenou mastnotu, co asi udělají s lidskou pokožkou?
Zašpiněný pekáč, gril nebo troubu posypte solí. Pomalu zahřívejte, dokud sůl nezhnědne. Pak ji vysypte nebo vymeťte, vytřete papírem a umyjte obvyklým způsobem.
Jinak jsem vyzkoušela na připáleniny (i v troubě) jedlou sodu čistí výborně • zasypat, zvlhčit, nechat přes noc, ráno setřít

Čištění odpadu – výlevky
Prevence: 1)Nasypat do výlevky 2–3 lžíce soli a zalít asi decinkou vařící vody a nechat tak půl hodiny působit. Někdy tam leju horký ocet, když čistím konvici. 2)Jednou týdně smíchejte jeden hrnek (125ml) jedlé sody s jedním hrnkem (250ml)soli. Nalijte čtvrt hrnku (60ml) této směsi do výlevky. Poté do odtoku nalijte nádobu vařící vody a na závěr vše spláchněte studenou vodou. Pokud tuto metodu opakujete jednou týdně, tak se váš odtok neucpe a zůstane bez zápachu.
Při ucpání:
Nalijte do výlevky čtvrt hrnku (60ml) jedlé sody a pak do ní nalijte ještě půl hrnku octa(125ml). Výlevku uzavřete do chvíle, kdy přestane syčení a pak přelijte vařící vodou. V případě neúspěchu použijte spirálu, která je k dostání ve většině obchodů pro řemeslníky. Pozor, při špatné manipulaci může poškodit potrubí.

čistenie odtoku
tam je vždy plno vlasov a tak, nasypem buď soľ alebo sódu a na to horúci ocot, vybuchuje to trochu ale vyčistí bez chémie.

Leštěnky na nábytek X Teplé pivo
Některé z těchto přípravků obsahují těkavé organické látky (VOC), které mohou způsobit bolesti hlavy, podráždění očí a dýchací potíže, podobně jako barvy, laky a izolační materiály.
Tato osvědčená metoda našich babiček byla téměř zapomenuta. je nejvyšší čas ji připomenout: dubový a mahagonový nábytek skvěle vyleštíme měkkým hadříkem, namočeným do vlažného piva.
Leštěný nábytek získá lesk, když na lněný hadřík nakapeme lněný nebo olivový olej s dvěma kapkami lihu a povrch nábytku přetřeme.
Kožený nábytek ošetříme měkkým flanelem se směsí jedné lžičky octa a jedné lžičky oleje.
Proutěný nábytek omýváme slanou vodou.
Při veškerém čištění se osvědčuje i použití mýdla (tuhé, mleté, tekuté i mazlavé).

Podlaha – ale pokud vám připadá, že ocet a eukalyptus je málo, přidala bych trochu něčeho mýdlovatého (jde použít i ten sliz na praní ). Ocet a eukalyptus jsou jako dezinfekce.

Čističe usazenin na WC X Ocet a sůl
Zcela bytečné „dryáky“, které bychom doma mít vůbec neměli. Dráždí pokožku a svými výpary i dýchací sliznice. navíc mohou být velmi nebezpečné malým dětem.
Roztok z jednoho dílu octa, jednoho dílu vody a několika lžic soli nalijte do mísy a nechte působit přes noc. Hadříkem, namočeným do octa, odstraníte i vodní kámen, usazený kolem vodovodních kohoutků.

Čistidlo na spáry mezi dlaždičkama:
60g jedlé sody
60g boraxu
80ml octa (nejlépe nebarvený)
sodu (jedlou) i borax mají normálně v drogerii za pár korun (aspoň teda u nás – soda 8Kč, borax 27Kč) vše se smíchá a starým kartáčkem na zuby nanese a vyčistí potřebná místa. Pak opláchnout, nebo setřít.

zázračný hadřík
Roztrhané punčocháče co bych stejně vyhodila porcuju na několik kusů a myju tím věci jako je vana, sporák, dveře, rámy atd. bez prášku a čehokoli, jen vodou. Struktura té punčocháčoviny to zvládá bez saponátu, mechanicky. Po zašpinění vyhazuju.
Pomocí utěrek z mikrovláken můžeme pouze teplou vodou čistit vany, umyvadla apod.

Uklid: Při uklidu využíváme ocet, který čisticí prostředky nahradí. Ucpané výlevky čistíme raději gumovým zvonem, perem (drátem), popř. sodou, ale rozhodně ne louhem. Snažíme se ucpaným výlevkám přecházet používáním sítka a občasným prolitím vařící vodou.

Osvěžovače vzduchu X Kapka parfému na žárovce
Tyto umělé vůně obsahují chemicky vyrobené pižmo, které se ukládá v našich tukových tkáních. Kromě toho může dráždit sliznice dýchacího ústrojí. Výběr vůní je značně omezený.
Jemně se rozvoní pokaždé, když na toaletě, v předsíni nebo kdekoliv jinde rozsvítíme. K tomuto účelu nepoužívejte vaši osobní vůni, spíš vzoreček z parfumerie.
namiesto osviezovaca vzduchu zapalte zapalku – odstrani neprijemne pachy

osvěžovač vzduchu:
1 čaj. lžička vodky
15kapek levandul. silice
10 kapek grapefruitové silice
1/2 l vody
vodku a silice smíchejte v lahvi s rozprašovačem o obsahu 1/2l přidejte vodu, protřepejte a můžete použít, neaplikujte přímo na tkaniny a dřevěné povrchy

zažeňte moly:
na ochranu proti tomuto hmyzu uložte do spíže mezi nádoby s fazolemi rýží apod. několik bobkových listů

mravenci
silný odvar pelyňku a potři nebo postříkej tím ty stoupačky.
Odvar (nevím jak silný, zkusila bych nejprve jako čaj) by měl fungovat jako repelent, když si tím před vycházkou omyjete ruce a obličej.
Pelyněk odpuzuje hmyz.
mravencům nevoní citron, takže do místa kde maj sněm by mělo postačit kápnout trochu éteráku nebo položit kolečko citrónu.
proti mravencům stejným dílem kajenský pepř, česnek a kopr rozemlít a nasypat kolem postižených míst.

Slimáci nepřelezou rozdrcené vaječné skořápky – sypte kolem rostlin. Slimáky které najdete posolte!!!

komáři a jiný bodavý hmyz
1 1/2 lžičky citronelové silice
1 1/2 lžičky levandulové silice
3/4 lžičky eukalyptové silice
1 lžička jojobového oleje
1/4 litru habrového extraktu • smíchejte a aplikujte rozprašovačem na tělo i oděv. Bez vedlejších účinků

univerzální postřik proti škůdcům
1 polévková lžíce přírodního tekutého mýdla na nádobí + 2,5l vody • používejte vytrvale (rozprašovač), dokud škůdci nepoleví

vlhčené ubrousky:
125 ml vařící vody
1 sáček heřmánkového čaje
1 lžíci mandlového oleje
4 kapky levandulového olejíčku
1 lžíce dětského šamponu nebo tekutého mýdla
Necháme heřmánkový sáček vyluhovat až do schladnutí a poté jej vytáhneme. Do „čaje“ přidáme zbývající ingredience, zamícháme a pořádně protřepeme. Zalijeme touto směsí (po doma vyrobené ubrousky – nastříhané kousky jakékoliv dobře sající látky), které dáme do nějaké dobře těsnící nádoby, třeba prázdné od koupených ubrousků. Zalijeme jen tolik, dokud nejsou „vlhké“, nesmí v té směci plavat. Pokud to přeženete, tak prostě jen trošku ty ubrousky vyždímejte
Pokud chcete, je možno ještě tuto směs dát do lahvičky z rozprašovačem a nastříkat pouze na zadeček než utřeme suchým ubrouskem.
Nevyužitou směs můžeme skladovat v lednici.
Nenamáčejte příliš mnoho ubrousků, tak zásobu na den či dva a pak přidejte směs, dlouho namočené ubrousky díky tomu, že tohle je „přírodní“ směs mohou začít trošku utuchat.
Pokud chcete trošku experimentovat, je možno přidat do této směsi hned ze začátku, když se luhuje heřmánek lžíci medu – má hrozně uklidňující účinek, obzvlášť na opruzený zadeček.
Můžete použít jiný olejíček místo levandulového, ale prosím zjistěte si nejdřív u prodejce, že je vhodný pro miminka.
Místo mandlového oleje můžete použít jakýkoliv jiný kvalitní rostlinný olej – např. olivový//
Je to opravdu prima, já jsem teda použila olivový olej a zatím to mám bez levandule, protože tu v našem bylinkářství jak na potvoru vyprodali. Dala jsem ty ubrousky do zelené krabice od Pampers a je jim tam dobře…

zubni pastu delam z jemnouckeho namleteho bileho jilu, nebo co to presne je, narazili jsme na to v reformnim, je to i na pletove masky a tak.
zalije se to solnym lakem (opravdova sul kamenna chemicky neopracovana v sobe totiz obsahuje vsechny potrebne stopove prvky a sama o sobe pry navraci zubum prirozenou belost a svezest -coz moje zlute kly nikdy nepochopily- ale v kombinaci s hlinou je to hlina)
a kapicku eteraku, aby to vonelo a chutnalo. nepeni to, konzervovano je to tou soli.
zpocatku mi to prislo strasne intenzivni, vsecky blomby mi zacly vibrovat, ale po case mi prestaly i takove veci jako precitlivelos­t dasni

Příspěvek upraven 18.02.13 v 13:43

Reakce:

eLena F
Ukecaná baba ;) 1907 příspěvků 18.02.13 13:38

CITRON • vymačkaný se dá ještě použít na vyčištění potřísněných rukou, na skvrna na prádle, na vnitřky zašlých skleněných váz, na hliníkové nádobí • citronová šťáva čistí skvrny na rukách po nikotinu a inkoustu • smíchaná se solí odstraní skvrny od rzi na prádle • čistí a pere deštníky, hedvábí, pozlacené kovy, měděné nádobí, perly, předměty ze slámy, slonovou kost, stříbro, dřevěné stoly a prkénka, vany, vlnu • odstraňuje skvrny od borůvek, čaje, čokolády, inkoustu, jablek, mléka, moče, zri, jodvé tinktury, trávy, propisovačky, červeného vína, žehlení • urychluje zkysnutí mléka • skvrny od citronu nejlépe odstraníme okamžitým přepráním v teplé vodě

kyselina citronova
je vybornym cistidlem:
2 – 5 lzic kyseliny na 1 l vody – cisti vyborne armatury, kachlicky, um hmotu, daji se tim odstranit i bile vapenate fleky na kvetinacich. jinak na fleky od ovoce i na spinavy limecek vyborne
v tomto redeni: pouzitelno i jako avivaz
odstranuje vapenate usazeniny v pracce i v mycce
(nepouzivat na povrchy alergicke na kyseliny: email, aluminium, mramor – nejlepe nejdriv vyzkouset na skrytem kousku)
100 ml octa
50 g kys citronove
20 ml univ cisticiho protsredku
200 ml vody
da vyborny cistic zachodovych mis, zkousela jsem i bez jaru a usazeniny pod okrajem se rozpoustely – no ani mistr propr tak necisti samozrejme pouzitelne kdekoliv v koupelne ci kuchyni, cisti vyborne

kyselina citrónová:
poporvé jsem asi do 4litrů vody dala 100g kys. citronové a asi 7ks biofrotek nechala 2hodiny louhovat, pak vymáchat v pračce. Po uschnutí byly o poznání jemnější. Teď jsem to udělala znovu se zbytkem biofrotek a 3bambuskama (protože v naší supertvrdé vodě hrubnou i vychvalované bambusky) a nechala přes noc, opět vymáchala v pračce – už při vytažení mě zarazila ta jemnost, tak pak poreferuju jaké budou až uschnou úplně

kyslina mléčná (odvápňovač):
http://www.lotties.cz/eshop/

eLena F
Ukecaná baba ;) 1907 příspěvků 18.02.13 13:44

Jar
samotny orisek zacal docela rychle ve flasce zapachat, tak jsem ho zkombinovala s kyselinou citronovou 40g, s octem 100ml, nalev z orisku mohlo byt tak 200ml. odmastuje nevidanym zpusobem, nepeni, to ale nemusi. kyselina to konzervuje i provoni.

prací sliz do myčky
Mám ho teda tužší, dělám z 1 mýdla na cca 7–8 litrů vody, do pračky ho pak nemusím dávat tolik a do té myčky – je právě potřeba větší koncentrace, jinak je to slabší. Běžně špinavé nádobí to myje ok, krásně to vyčistí myčku a větší připáleniny a mastnotu je potřeba odmočit, nebo prostě domýt v ruce. Ocet na oplachování dělá trošku zachlé kapičky právě v kombinaci se slizem, s běžným mycím práškem problém nemám. Je ale fakt, že u těch prášků není často potřeba leštidlo vůbec. S tou solí je to pravda, potvrdil mi to i opravář, nejlepší je koupit jen hrubozrnnou levnou (třeba aro), nebo nic, pokud je voda měkká.
mýdlový slizíček - nalila jsem ho do hrnce a dala na plotnu. Když jsem to pak přelila do kýble s vodou a hrnec od mydlinek vypláchla, málem jsem ztratila zrak. Ten nerezovej hrnec se tam, kde byly mydlinky, úplně blejskal jako novej, tak ho nikdy neumyla ani myčka, ani Amway! A já nemusela vzít do ruky houbičku! Takže horká voda a mýdlo za deset korun je úplněj blejskavej zázrak na nerez

PRÁŠEK DO MYČKY
smícháte jedlou sodu, kyselinu citronovou (nebo citronovou šťávu – pozor se sodou ale pění) a borax (mají v drogerii za 27Kč půl kila) v tomto pořadí v poměru 3–2–1 lžičky nebo odměrky, záleží, jestli si děláte jednu dávku rovnou do myčky, nebo do zásoby – na to je lepší použít sypkou kyselinu citronovou.
Myje to dobře, jsem spokojená, jen je jasné, že to není tak „žíravé“ jako běžné prášky, takže jestli máte hodně mastné a připálené hrnce, musíte toho dát víc. Nevím, jestli je lepší tohle, nebo prací sliz, připadá mi to podobné, vyzloušela jsem oboje a myčka stále funguje

tip na prostředek do myčky:
3 lžíce jedlé sody
1 lžíce boraxu
2 lžíce citronové silice
(v jiném receptu byly 2 lž. sody a 2 lž. boraxu)
mám jen obavu, jestli borax s tim citronem nějak nereaguje??? Dívala jsem se na běžné prášky do myček a ty jsou rovněž silně dráždivé, obsahují třeba uhličitan sodný.
Zatím používám do myčky prací sliz, ale je to trochu slabší, hodně špinavé nádobí myju radši v ruce.

Prostředky do myčky: davam obcas 1/2 tablety z dm, to kdyz je nadobi od jehneciho, je to desne mastne, na to nejak perkarbonat nestaci(na umyti uplne staci pulka tablety, lze dobre krajet nozem i s obalem. zda se mi pak nadobi uplne ciste oplachle, po cele tablete cosi drogerijniho z nadobi citim). no a jinak cca polevkovou lzici perkarbonatu, do nadrzky s lestidlem obyc ocet(muze byt s alkholem, rychleji pak schne, ale mi se zda skoda tam lit alkohol a ocet staci).
sul davam obyc z dm, kdyz mi kontrolka hlasi, je levna, nezavadna(ve slozeni pisou cista sul, tak snad opravdu jo).

Mytí nádobí:
Nádobí myjeme ve dřezu s horkou vodou a octem a potom jen krátce opláchneme vlažnou vodou. Spořiče na kohoutku poskytnou při stejném průtoku mnohem intenzivnější proud vody.?Prakticky žádný prostředek na ruční mytí nádobí neobsahuje fosfor, problematický pro životní prostředí.?U pros­tředků pro myčky je tomu jinak, protože jsou práškové a ve vodě se nejprve musí rozpustit. Mechanickou práci rukou navíc nahrazuje chemický účinek.
Na mytí zanešených věcí– třeba konvice od čaje, dřez, umyvadlo apod se mi moc osvědčil prášek jedlé sody

mřížky z plynovyho sporaku
ja je vcera hodila do mycky na 75 + perkarbonat a jsou jako nove – vrele doporucuju!!

Mastnota z pánví
Mastné nádobí napřed vytírám starými novinami natrhanými na kousky. Neliju starý olej do výlevky, protože jsem si někde přečetla, jak náročný je proces čištění vody od olejů. Noviny dávám na hrubší mastnotu, na dočištění používám ubrousky.

eLena F
Ukecaná baba ;) 1907 příspěvků 18.02.13 13:45

Zkopírováno z Ekologické domácnosti - holky, díky :kytka:

přírodní mýdlo na praní:
10 kapek grapefruitové silice
10 kapek levandulové silice
125g jedlé sody
120g boraxu
120g práškového mýdla z olivového oleje
Silice přidejte po kapkách k sodě, důkladně promíchejte ručním šlehačem. Přidejte borax a mýdlo a opět promíchejte. Uskladněte v uzavřené nádobě. Na jednu pračku dávkujte 60g přípravku.

Mýdlový sliz (nebo gel):
1 kostku mýdla na praní (jádrové, jemné, kokosové nebo teď jsem koupila Marseilské mýdlo) nastrouháš, zaleješ vodou (asi tak 1–1,5l, může být teplá) a necháš rozpustit. Pak přileješ horkou vodu (dávám to do 10l kbelíku) a přidáš kelímek krystalické sody (dávám ten velký od jogurtu) a mícháš (alespoň tak dlouho než se rozpustí ta soda) no a ono to do rána (teda, když to dělám večer) má to takovou gelovou konzistenci ( někdy je to tužší když se mi usype ruka se sodou)
uchovávám ho v 10l kbelíku, je plný z jednoho mýdla.
Protože tam nejsou ty optický zjasňovače tak něco časem trochu zešedne, mě např. zešedly bílý lemy u bílých triček malého, i když když tričko zůstalo bílé, ale jsem s ním jinak spokojená, skvrny přetírám žlučovým mýdlem.
ještě k slizu – já ho dělám z půlky mýdla a 5l vody a skladuju ho v plastové 5 flašce od vody Fromin.

Mýdlový sliz II:
Suroviny:
kostka nastrouhaného surového mýdla nebo kelímek (250 ml) mýdlových vloček, kelímek sody na praní
Postup:
V menší nádobě necháme předem v troše studené vody rozpustit
mýdlové vločky, dobře rozmýchaný roztok nalijeme do kbelíku
horké vody (10 l)a za stálého mýchání přidáme sodu. Celá příprava tvá
přibližně 15 minut, po vychladnutí vznikne hustší ‚sliz‘.
Použití:
cca 2 kelímky (500 ml) na plnou pračku velmi špinavého prádla,
nebo asi polovinu (250 ml) na malou dávku nebo málo ušpiněné
prádlo. Doporučuje se ke hlavnímu praní přidat ještě lžíci až hrst
jedlé sody nebo půl až 1 kelímek krystalické sody a k poslednímu máchání 100–150 ml octa jako dezinfekci
a změkčovadlo (aviváž).
vůně se dodá 4 kapkami éterického olejíčku.
prášek nedávám, dá se tam dát prací soda nebo jedlá soda. Mně toho stačí většinou jedna vanička vrchovatá (250 ml) nebo plný hrnek a přidávám půlku nebo ještě jednu dávku mýdla podle uvážení jak je to prádlo špinavé. Plus cca 108 ml nebo 215 ml sody taky podle toho jak se mi to zdá špinavé. A vyloženě špinavé nebo flekaté namáčím na 12–48 hodin do kýblu s vodou, tam jí dávám podle vody. Na plný kýbl 215 ml sody. Mám odměrky od prášků com jsem si schovávala.
Dělám to tak, že v jednom litru vody v kastrolu rozpustím 1/2 mýdla, stojí mi na sporáku třeba půl dne, občas to přihřeju, když to ztuhne, občas zamíchám…až je to rozpuštěné (nebo skoro rozpuštěné) tak tam nasypu zhruba 140–150 ml práškové sody, zamíchám, přeliju do flašky od Persilu a doliju zbytkem teplé vody. Pak to během tuhnoucí fáze občas protřepu, aby se to promíchalo.
Pokud je to hodně tuhé, tak se to z té láhve hůř nalívá, ale zatím se mi nestalo, že by to nešlo vůbec…protřepáním to vždy zřídne…a hlavně jsme už poučena a pod odměrku, do které to nalívám si dám třeba triko, co chci prát, takže případný sliz, který vyšplouchne z láhve je na tričku a ne na podlaze

sliz „nasucho“
Nastrouhat mýdlo na jemno dát rovnou do bubnu pračky a do nádobky na praní přidat práškovou sodu, nebo také do bubnu krystalickou. Kupodivu se mi prádlo taky vypralo a asi tak nesrmdí jako po slizu

tipy na praní • přidáme-li do posledního máchání sůl nebo trochu octa, bude naše prádlo hebké (to známe, ne ), mě zabírá spíš ta sůl než ocet a navíc mě Dr. ocet nedoporučila (malý má kontaktní dermatitidu) prý je to přece jen kyselina a může to citlivé pokožce vadit • přidáme-li do pracího prostředku jeden balíček prášku do pečiva, bude bílé jako sníh • ponožky budou jako nové, když je vypereme společně se lněným sáčkem, do kterého jsme vložili citrónovou kůru

Naše sůl na skvrnyje čistý perkarbonát sodný, který se při použití rozpadá na bělicí a dezinfekční kyslík a sodu. Náš tip: Tuto sůl můžete použít i místo tekutého písku. Vyčistí dokonce i připálené mléko na sklokeramické des¬ce!
domaci prostriedok na skvrny – 115 lm octu, 2 lyzice cpavku, 4 lyzice sody, 2 ltzice tekuteho mydla.
Přímo na banán mám nevyzkoušený recept z knížky – odstraníme vypíráním peroxidem vodíku rozředěným s vodou 1:1 a ještě mokré vystavím na slunce.
Na skvrny od ovoce se nejčastěji používá vymýváním sodou nebo potírání octem nebo citronem a vypráním, také nechat působit kyselé mléko ale pozor na barevné prádlo, může na něm dělat světlejší skvrny.
Staré a zaschlé skvrny se mají vyprat v čistém lihu.
No a babička říkala, že když se to nepovede, vyprání trvá do další sklizně.
Když se čímkoli pocintám, něco mi ukápne na oblečení, nejrychlejší a nejjistější je ožužlávat to tak dlouho, dokud skvrna nezmizí a pak tovyprat.

zanešená pračka, to by se stalo pokud bys přímo vsypala mýdlové vločky nebo strouhané mýdlo přímo do automatky a to NIKDO nedoporučuje. Žloutnutí prádla, tak to nastane pouze tehdy, pokud se nepoužije předpírka se sodou. A to proto, že mýdlový prostředek zareaguje se zbytky prášku v prádle. Stačilo mi pouze jednou přeprat i to zažloutlé prádlo a pohoda.

TRIK JAK VYBĚLIT PRÁDLO
Do bavlněného sáčku vložte několik čerstvých plátků citrónu. Sáček dejte spolu s prádlem do pračky. Výsledek je opravdu pozoruhodný.
Jak šetrně prát: Mýdlo se ve vodním prostředí velmi rychle a úplně biologicky rozkládá na látky v přírodě běžné.
Správně dávkujeme. Dávkování prášku závisí na tvrdosti vody, kterou vám sdělí správce vodovodu. V naší republice je ve vodovodech obvykle voda měkká, pro kterou stačí nejnižší doporučovaná dávka. Vždy použijte odměrku. Většina výrobců uvádí dávkování v mililitrech, běžná dávka je 200 ml, tj. cca 100g.

Aviváže na prádlo X Levandule, Pinie, Citron
Voní hezky, bohužel ale obsahují látky, které často bývají „startéry“ alergií. Nepodléhejte reklamě, použití aviváže nemá vliv na kvalitu vyprání ani hebkost prádla téměř žádný vliv.
Vaše prádlo bude jemně a přirozeně vonět, přidáte-li do poslední máchací lázně pět kapek levandulového, piniového nebo citronového oleje.

domacu avivaz :
1 pohar sody, 1 pohar octu, 1 pohar vody, par kvapiek esencialneho oleja.
ta soda zmakcuje vodu. aby to funovalo, musi sa najskor rozpustit soda vo vode a az potom pridat ocot. ked som to urobila opacne, besne to penilo a soda sa vobec nerozpustila.

Aviváž lze nahradit octem, je dobře odbouratelný a neutralizuje zbytky tenzidů. Je použitelný zejména pro kojenecké prádlo.
Nepředepíráme. Chceme-li dobře vyprat silněji zašpiněné prádlo, předem jej namočíme, než abychom zvyšovali dávky pracích prášků. Rovněž skvrny předem odstraníme např. citronem či žlučovým mýdlem, které lze koupit v drogeriích

Někdo jste psali o žehlení na hliníkové fólii, já jsem dost dlouho měla pod bavlněným ubrusem na žehlení podloženou takovou tu fólii, co se používá do auta na odrážení slunečního záření na přední sklo. Moc dobře se na tom žehlilo a taky jak to odráželo to teplo nazpátek, prádlo bylo vyžehlené z obou stran, takže to byla vlastně úspora za elektriku.

Metamorphosis 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.03.13 11:56

chytrá houba - přírodní prostředek proti plísním
http://www.biorepel.cz/
 http://www.chytra-houba.eu/

Ja si rikala, jestli tou houbou nemyslite tuhle. Ty chlapi z vyvoje znam. Delali jsme pokus lecby a nasich konich pri hnilobe kopyt. Tomu jednomu starymu se hniloba projevovala od ockovani cca 3/4 roku, pak klid ten maly zbytek do ocka. Musim rict, ze ta houba maka fakt skvele, akorat velky pozor – ona zpusobila rychly srust tkani v uzkem prostoru kopyta a pod ni plisen zustala a rozjelo se to extremne vic nemohli sme se te hniloby zbavit Na to uz musela zakrocit vetka, pac prirodni lecba nezabirala… Bohuzel kun se po teto lecbe schvatil, prestaval chodit, padal mu zadek( tim kun cely). Zde mi pomohl homeopat. Po prvni davce homeo, rada po telef( kone uz peclive znal), okamzita pomoc, prestal mu padat zadek, zacal hybat se zadnima nohama, po dalsich dvou se to vratilo do normalu.
Co me nas*alo, ze po teto zkusenosti panove prestali komunikovat.
Chytra Houba funguje, jen pozor co za misto s ni lecite.
@ArankaA

Metamorphosis 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.04.13 21:49

mýdlový sliz

Koupím v Makru sadu 10 mýdel Milo (100% natural, jinak oni mají i parfémové, to neberu) a u nás v Jednotě kilovku prací sody. Mýdlo stojí jedno necelých 12,– Kč a soda kilovka stála tuším 28,– Kč.
Suroviny na 10 litrů slizu: 1 mýdlo, 150 g sody, 10 litrů horké vody
Postup: do kýble nastrouhám mýdlo, zaliju litrem horké vody, nechám rozpustit, pak přidám sodu, opět nechám rozpustit a doliju horkou vodou do 10 litrů. Nechá se vychladnout a pak to slévám přes trychtýř do barelů od destilky (mám dva pětilitrové). Udělám to většinou večer a do rána to vychladne.
@Evulina

nastrouhám kostku mýdla, rozpustím v horké vodě se sklenicí sody a doliju do 10 litrů vody. používám naprosto na všechno. od mytí podlahy, koupelny, kuchyně, trouby až po praní. krásně odmašťuje a při použití eko mýdla se nebojím když se syn plazí po podlaze a cucá si ruce.
výroba z eko mýdla mě vyjde těch 10 litrů na cca 50 kč a místo aviváže dávám většího panáka octa… @Paola_white

chiara.simonova
Nováček 4 příspěvky 02.11.14 11:49

Dobrý den, začala jsem prát v mýdlovém slizu. 200g jelena,400g sody ( máme extrémně tvrdou vodu) a 5l vody.Sliz pere dobře, ale na většině oblečení jsou takové mapy. Nevíte čím to může být? nemám tam moc sody? nebo málo vody? Návodů na sliz je všude spousta a já našla tento jen tam bylo 200g sody a já dala 400g a jen 5 l vody, někde psali i 10l, ale v tomto návodu bylo jen 5l.
 Děkuji

Váš příspěvek
Zažádat o členství ve skupině
Přidat nové téma

Návštěvy uživatelů

Moderátor skupiny

Členové skupiny