Antibiotika při negativním výtěru?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
mattez
Ukecaná baba ;) 1242 příspěvků 07.01.19 11:09
Antibiotika pri negativnim vyteru?

Dobry den, mají nejaky smysl antibiotika při angine, když je vyter z krku negativni? Minuly tyden jsem dostala Klacid, v krku se mi zacaly delat cepy. Jelikoz mam doma dve male deti, tak jsem je radeji brala, i když jsem mela podezreni, ze je to virove (maly pritahl ze skolky nejakou virózu a nikde jinde jsem vlastne ani nebyla). V lekarne rikali, ze při nasazeni atb prestanu za cca tri dny byt infekcni. To ale asi neplati, když vyter na bakterie je negativni? Dnes jsem si volala pro výsledky, mam ještě dnes a zítra dobirat ATB. Je to tedy vůbec k necemu? Diky

Reakce:
Lucka1111
Ukecaná baba ;) 1353 příspěvků 07.01.19 13:38

@mattez pokud to bylo virové tak pak je zbytečné je dobírat. Ale může se stát, že tam třeba bakterie je a v tom výtěru se nezachytí, pokud bys třeba předtím jedla nebo pila, tak se to může stát. Ten výtěr byl dělaný před nasazením ATB? A jediný příznak byl čepy na mandlích? Pokud ano a je Ti dobře, tak bych klidně vysadila. Jestli jsi už před výtěrem měla třeba 1 tbl ATB, tak je výsledek ničemu. Já sama měla před rokem a půl nemoc ruka-noha-pusa. Začalo to horečkou a hroznou bolestí v krku s povleklými mandlemi. Tak jsem si udělala výtěr a nasadila jsem si penicilin protože mi bylo fakt zle. No další den výtěr negativní a osypaly se mi ruce a nohy a na mandlích se mi udělaly afty. Tak jsem to tenkrát taky vysadila.

Pocahonta
Kecalka 284 příspěvků 07.01.19 13:48

Určitě ty ATB dober… Jinak bych si nechala dělat CRP… Ale podle mě jasnou angínu s čepy by měl doktor poznat. Při virové tam jsou něco jako afty.

Lucka1111
Ukecaná baba ;) 1353 příspěvků 07.01.19 14:12

@Pocahonta vůbec v tom klinicky nemusí být rozdíl! Může to vypadat úplně stejně. U těch bakteriálních bývají většinou vyšší horečky a je jen ta angína, u virových třeba ještě rýma, bolesti svalů, zánět nosohltanu… To CRP je určitě dobré, ale po několika dnech ATB bude již nízké ať to bude bakteriální nebo virové.

Pocahonta
Kecalka 284 příspěvků 07.01.19 14:48

@Lucka1111 Nejsem doktor, ale dcera v roce a půl najednou vysoké horečky, bylo před víkendem, šla jsem k doktorovi, byl tam primář a řekl, že jasná angína (i mě ukazoval čepy v krku), chtěla jsem u ní CRP, ale řekl, že jí nechce stresovat, že tady je to evidentní. ATB zabraly… Jindy horečky, přestala jíst a pediatr řekl, že je to virová angína (v puse měla afty a to jí bolelo při jídle).
Mám za to, že čepy od aftů prostě doktoři poznají a já jak u sebe, tak i u svých dětí bazíruji na CRP a skoro vždy mi doktoři vyhoví. To CRP se má samozřejmě dělat před tím, než se vůbec o ATB uvažuje (to jsem tím myslela). Pokud ale vyjde nižší hodnota a problémy trvají déle, tak je třeba k tomu posoudit ještě další okolnosti. Nebo přijít za dva dny a udělat další CRP.

Lucka1111
Ukecaná baba ;) 1353 příspěvků 07.01.19 17:02

@Pocahonta já jsem doktor a spousta jasných angín má negativní výtěr a i nízké CRP. Takže jsou určitě virové. Fakt to na první pohled nelze rozeznat. Ideální je když je k dispozici streptest + CRP.

Pocahonta
Kecalka 284 příspěvků 07.01.19 19:31

@Lucka1111 Aha, tak to jo… Já jsem si prostě myslela, že když tam jsou jasné čepy, tak doktor z toho pozná, že se jedná o bakteriální angínu… Třeba u nás je doktor na ORL, ten koukne do krku a řekne: „Tak to je na ATB“, bez výtěru a CRP. K němu už nechodím…

mattez
Ukecaná baba ;) 1242 příspěvků 07.01.19 23:47

@Lucka1111 ja prave horecky nemela, jen zvysenou teplotu jeden den, a bolely me svaly, to jo..syn pritahl ze skolky nejakou virozu, takze dle me jsem to chytla od nej, akorat se to u me projevilo jinak..to jsem rikala dr a stejne mi dala atb..vyter byl delany pred atb. crp mi nedelali..

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Rozhovor: Jak přirozeně otěhotnět nebo připravit tělo na IVF

Na Lenku Malcher se mimo jiné obrací ženy, kterým se nedaří otěhotnět. Věnuje... číst dále >

DIY: Karnevaly se blíží. Vyrobte dětem originální masku

Každý, kdo se v posledních letech zúčastnil dětského karnevalu, ví, že se to... číst dále >

Články z Expres.cz

Rozhovor s primářkou nemocnice, kde leží Pomeje: Ročně u nás zemře 200 pacientů

Do Nemocnice Na Pleši byl před několika týdny přemístěn herec a producent... číst dále >

Kam zmizela nechvalně proslulá iniciátorka kauzy Me Too Asia Argento?

Bývalá herecká hvězda, Jimmy Bennett reagoval na loňskou vlnu Me Too, ve... číst dále >

Články z Ona Dnes

Horoskop 2019: Lvice si užijí ctitelů, ženy v Kozorohu vydělají peníze

Rok, na jehož prahu stojíme, slibuje, že bude sice na práci náročnější, ale... číst dále >

Vyprošťováky, které vás po divoké noci nakopnou do nového roku

Silvestrovská noc bude možná dlouhá a zábavná, ale první novoroční ráno může... číst dále >