Antibiotika zabrala - výtěr negativní

Light-fury
17.2.20 14:39

Antibiotika zabrala - vyter negativni

Dobry den maminky,

Jsem 8 mesicu po porodu a za tu dobu uz jsem brala cca 5× antibiotika ( zanety dutin, naposledy angina). Problem je, ze u nas se ATB nasazuji podle symptomu, nikoli podle vyteru z krku/ nosu, protoze vysledky jsou az za tyden po odberu.

ATB mi pokazde zaberou do 2-3 dnu, na konci lecby, kdyz jsou k dispozici vysledky, se vsak pokazde ukaze, ze vyter je negativni.

Nechapu, jak je mozne, ze ATB zaberou/ ulevi se mi po nich, i kdyz zadneho bacila nemam ( prestoze odkaslavam do barvy a je mi “ na smrt”, nase deti mely ve stejnou dobu streptokoka).

Mate prosim nekdo podobnou zkusenost?

Nyni me tyden po dobrani “ zbytecnych” ATB opet skrabe v krku, ze zoufalstvi jsem si koupila volne prodejne leky a budu se lecit sama.

Dekuji za zpetnou vazbu

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

1501
17.2.20 14:43

Je dost možné, že by to přešlo zrovna tak i bez prášků. Ono ty nemoci většinou bývají 2-3 dny děs a pak se to zlepšuje. Každopádně bych k tomuto Dr nechodila, to je přesně ukázka toho, jak se ATB neordinuji.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17.2.20 14:45

@Light-fury můžeš toho streptokoka mít víc dole, kde ti to nevytřou… Čistíš si zuby před výtěry? Mě říkala doktorka, že i to může ty bakterie dost zredukovat :-)

A ještě existuje virová angína :-) tak třeba máš to… zkus stopangin :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
60977
17.2.20 14:46

Tak podle symptomu se ordinuji a i podle CRP - to dela? Vyter k tomu potreba byt nemusi. Spise ale posiluj imunitu prirodne. Na krk doporucuju vyplachy ohratou vincentkou a dubove kapky

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
17.2.20 14:53

@Light-fury Výsledky týden po výtěru se mi zdají dost dlouho. Já teď dobrala ATB, naposledy jsem je měla před sedmi lety a doufám, že je dlouho zase mít nebudu. Děti mi přinesly ze školky něco, co skolilo i dospělé. Nicméně já měla CRP jen 8 a pár dní teplotu do 38, nicméně nejhorší byl kašel o barvě se ani zmiňovat nemůžu :D :D MUDr. mi kromě CRP žádný výtěr nedělala, tak nevím, ale u tebe se mi zdá mít 5× ATB během krátký doby docela dost. Nemáte v rodině nějakýho bacilonosiče?

• Nahlásit
  • Citovat
Light-fury
17.2.20 14:54

@blumen dekuju, ano CRP dela pokazde a i to byva nizke. Deti vsak mely pri streptokoku taky CRP 5 a ATB dostaly, kdo se v tom ma vyznat.

Imunitu se snazim posilit doplnky stravy. Na sport nemam kvuli miminku a fofru kolem rodiny cas a silu, a nez stihnu vlezt do sauny, uz jsem zase k. o.

• Nahlásit
  • Citovat
Light-fury
17.2.20 14:59
@Anonymní píše:
@Light-fury Výsledky týden po výtěru se mi zdají dost dlouho. Já teď dobrala ATB, naposledy jsem je měla před sedmi lety a doufám, že je dlouho zase mít nebudu. Děti mi přinesly ze školky něco, co skolilo i dospělé. Nicméně já měla CRP jen 8 a pár dní teplotu do 38, nicméně nejhorší byl kašel o barvě se ani zmiňovat nemůžu :D :D MUDr. mi kromě CRP žádný výtěr nedělala, tak nevím, ale u tebe se mi zdá mít 5× ATB během krátký doby docela dost. Nemáte v rodině nějakýho bacilonosiče?

Dekuji, ja mam znicenou imunitu historicky po tezke nemoci a nasledne lecbe. Posledni dva bacily domu prinesl syn ze skoly ( prolecila jsem se ja a deti, manzel byl zdravy). Predtim jsem mela zanety dutin, byla jsem nemocna jen ja. Manzelovi jsem uz dnes rano vysvetlila, ze se musi nechat vysetrit i on a pripadne prelecit. Jinak se budeme stale tocit v kruhu.

• Nahlásit
  • Citovat
Light-fury
17.2.20 15:00
@welovefashion píše:
@Light-fury můžeš toho streptokoka mít víc dole, kde ti to nevytřou… Čistíš si zuby před výtěry? Mě říkala doktorka, že i to může ty bakterie dost zredukovat :-)A ještě existuje virová angína :-) tak třeba máš to… zkus stopangin :-)

Dekuju - starej dobrej stopangin by mohl pomoci.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
17.2.20 15:03

@Light-fury To je rozumný. Manžel by to měl pochopit. V širší rodině jsme měli taky skrytýho bacilonosiče kdysi dávno. Všichni kolem byli nemocní stále a pořád a jen jeden člen bez příznaků, pak ho dokopali jít na výtěry a hle bylo to tam.

• Nahlásit
  • Citovat
Light-fury
17.2.20 15:07

Ze zoufalstvi jsem se jiz objednala k cinskemu leciteli, ale na posledni chvili jsem cukla ( precetla jsem si, co se udajne dava do preparatu), navic jsem v Cine byla a clovek si tam nemohl dat ani jabko se slupkou, i mistni si to okrajovali. Bylinkare zadneho neznam, chlorele neverim, nevim, jak se ztoho bludneho kruhu nemoci dostat. Lekarka doporucila spanek a sport ( a asi ma pravdu)

• Nahlásit
  • Citovat
4043
17.2.20 15:34
@Light-fury píše:
Dobry den maminky,

Jsem 8 mesicu po porodu a za tu dobu uz jsem brala cca 5× antibiotika ( zanety dutin, naposledy angina). Problem je, ze u nas se ATB nasazuji podle symptomu, nikoli podle vyteru z krku/ nosu, protoze vysledky jsou az za tyden po odberu.

ATB mi pokazde zaberou do 2-3 dnu, na konci lecby, kdyz jsou k dispozici vysledky, se vsak pokazde ukaze, ze vyter je negativni.

Nechapu, jak je mozne, ze ATB zaberou/ ulevi se mi po nich, i kdyz zadneho bacila nemam ( prestoze odkaslavam do barvy a je mi “ na smrt”, nase deti mely ve stejnou dobu streptokoka).

Mate prosim nekdo podobnou zkusenost?

Nyni me tyden po dobrani “ zbytecnych” ATB opet skrabe v krku, ze zoufalstvi jsem si koupila volne prodejne leky a budu se lecit sama.

Dekuji za zpetnou vazbu

Kultivace ze stěru je subjektivní test, v laboratoři vždy něco vyroste a laborant pak na základě vstupu od doktorky rozhodne zda se jedná o patogen, tj. výsledek kterej dostane doktorka z laboratoře závisí na diagnoze kterou se vzorkem do laboratoře poslala. Doktoři jsou takový exoti že ti klidně na vytěr z krku prdnou dignozu pacienta kterému před tím braly stěr z konečníku a když jim zavoláš tak ti ta studovaná pipina řekne a jejda já team nenom něco prskla…, nebo mně se to skopírovalo z předchozí žádanky… Takže si pro jistotu nahlédni do karty, a koukni se na žádanku která šla do laboratoře zda obvoďák tu žádanku vyplnil dobře.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4864
17.2.20 18:57

@Light-fury
Tak ona mohla být ATB taky ve všech případech zbytečná, virové angíny svým klinickým obrazem mnohdy věrně imitují angíny bakteriální (streptokokové). Záněty dutin se primárně ATB neléčí.

Záleží taky na kvalitě provedení stěru z mandlí, když se šmrncne jazyk, tak tam streptokok nebude. A v neposlední řadě záleží na laboratoři.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Light-fury
17.2.20 19:10
@Doctus píše:
@Light-fury
Tak ona mohla být ATB taky ve všech případech zbytečná, virové angíny svým klinickým obrazem mnohdy věrně imitují angíny bakteriální (streptokokové). Záněty dutin se primárně ATB neléčí.Záleží taky na kvalitě provedení stěru z mandlí, když se šmrncne jazyk, tak tam streptokok nebude. A v neposlední řadě záleží na laboratoři.

Dekuji za komentar.
Sestricka je zkusena, myslim, ze vi, jak to nabrat. Prekvapuje me, ze je vubec mozne to nabrat spatne. Myslela jsem, ze je to zakladni dovednost sestry.
Dale, v laboratori jim to snad vyjde pozitivni nebo negativni ( je to tam nebo to tam neni, existuje i jina moznost?)
Dale je zajimavy tvuj komentar ohledne zanetu dutin a neleceni ATB. Muzu se zeptat, proc se to neleci primarne ATB? Mivam “ dutinovy” hlas, teplotu a boli me z toho priserne hlava, pokazde skoncim u PL, protoze to vubec neustupuje ( napr 4-5 dni). Po ATB mam do 2 dnu pokoj.
Dekuji

• Nahlásit
  • Citovat
4864
17.2.20 19:24

@Light-fury
Už jsem viděl hodně špatných stěrů od „zkušených“ sester. V každém stěru z krku vyjde hotová zoologická zahrada, takže záleží i na tom, kdo to odečítá. Pozitivní nebo negativní je třeba u stěru před hemokulturou nebo v rámci hemokultury samotné, dále třeba mozkomíšní mok. Jinak stěr z krku, konečníku, moč… to nejsou sterilní oblasti či materiály.

Žádná rhinosinusitida se neléčí primárně ATB, cílem je obnovit normální ventilaci dutin, takže aplikace nosních kapek s obsahem xylomethazolinu či oxymethazolinu (Nasivin, Olynth), toto kombinovat s různými „slanými roztoky“ (Quixx, Respimer atd.). ATB jsou indikována u těžkých průběhů, vysokých horeček, silné jednostranné bolesti a zvýšených markerů zánětů (a samozřejmě - a hlavně - u komplikací rhinosinusitid).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Light-fury
17.2.20 19:26

@Doctus dekuji :thumbsup:

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie