Antidepresiva v těhotenství, ano či ne?

949
31.1.16 10:27

Antidepresiva v těhotenství, ano či ne?

Dobrý den, jsem tu nová. Asi už tady diskuze na toto téma byly, ale ptám se znova : „Užíváte nebo užívala jste některá z vás antidepresiva v těhotenství? Jaký to mělo dopad na miminko?“ Beru Olwexyi 75mg jednou denně, nárazově sumatriptan na migrény, bez toho to dám.. Olwexyi jsem chtěla vysadit, ale je mi zle.. Děkuji za odpovědi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymní
31.1.16 11:29

Také by mě zajímalo, zda se nějaká antidepresiva v těhu můžou. Ptala jsi se na to svého doktora? Ten by ti měl poradit, zda je tento lék vhodný

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
31.1.16 11:31

AD se v těhotenství mohou, jen některá, ale mohou.

• Nahlásit
  • Citovat
200
31.1.16 11:33

:D příbalový leták je příliš mainstream?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
949
31.1.16 11:34

Doktor mi moc neporadí.. Jinak se ptám hlavně na zkušenosti :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
200
31.1.16 11:41

Tak jsem ten prášek našla. Průšvih jsou už dvě věci: krevní tlak, který ti to může zvýšit (a který může vlivem těhotenství vyeskalovat) a fakt, že se u mimin matek užívajících tenhle lék vyskytla plicní hypertenze. Ten lék funguje tak, že se ti neurotransmiter zodpovědný za náladu nerozkládá tak rychle. Může to mít tedy efekt, že mimino bude mít přehršle serotoninu, protože bude na něj účinkovat ten lék.
Reprodukční toxicita, jakou popisuje příbalový leták u zvířat, by nastala při výrazně vyšší dávce.
„Studie reprodukční toxicity na zvířatech zjistily u potkanů snížení hmotnosti mláďat, zvýšení počtu
mrtvě narozených mláďat a zvýšení počtu úmrtí mláďat v průběhu prvních 5 dnů kojení. Příčina těchto úmrtí není známa. Tyto účinky byly pozorovány pouze po dávkách 30 mg/kg/den, které 4 x převyšují
(v mg/kg) denní dávku pro člověka 375 mg. Dávka, při které se tento účinek neprojevil, odpovídala
1,3násobku dávky pro člověka. Potenciální riziko pro člověka není známo.“

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
31.1.16 11:42

Mám 2 děti, obě těhotenství s AD. Děti jsou v pořádku, běžné dětské nemoci a výchovné problémy. Lékař by Ti poradit měl, včetně tvých obav, pokud to nedělá, uvažovala bych o změně, pro mě je důvěra v léčbu a lékaře základní věc.

• Nahlásit
  • Citovat
200
31.1.16 11:43

@anonymní: a jaká AD to byla? Tohle se posuzuje hrozně blbě, jak to působí na jednoho, může mít výrazně jiný efekt na druhého.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
31.1.16 11:47

To mě je jasné a právě proto by měl fungovat lékař, on zná její reakce na léčbu, individuální citlivost, příbalový leták fakt nestačí k posouzení. U prvního Prozac u druhého Zoloft. Firmy se samozřejmě kryjí, jak mohou, bojí se žalob. Takže vždycky zvažuješ riziko, riziko těhotenství s AD a riziko těhotenství s neléčenou depresí.

• Nahlásit
  • Citovat
949
31.1.16 11:59

Brala jsem je před prvním, po testu vysadila. V těhotenství děsný stavy a následně poporodní deprese, úzkosti.. Proto se tolik bojím nic nebrat..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
200
31.1.16 12:10

@mayunka Tak ono u tohohle typu léků platí dvakrát, že jak nasazování tak vysazování by mělo být postupné. Jestli jsi to vysadila ráz naráz, tak se nedivím, že ti z toho bylo tak hrozně.
Ale tady nemá moc smysl se o tom bavit, opravdu to musíš zvážit se svým lékařem, jestli by se nehodilo aspoň snížit dávku na nutné minimum:) Sice ti bude asi pořád blbě, ale budeš aspoň moct fungovat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
458
31.1.16 12:36

Ten sumatriptan na migrény je podle mě v těhu přístě nedoporučovaný - viz. ty účinky v příbalovém letáku. Ty antidepresiva netuším.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3103
31.1.16 14:27

Mohu se také zeptat na lék escitil, brala jste ho některá v těhotenství? Mayunka ještě mě napadlo zavolat na genetiku

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
949
31.1.16 14:39

Rozeslala jsem par mejlu, dotazu na geneticka pracoviste. Zajimaji me ale zkusenosti

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2588
31.1.16 14:57

Já brala AD v tehu i při kojení u předchozích dvou děti ne a nevím jestli to může být těmi léky ale malá byla hrozně neklidné placctive a nespave dítě. První dva byli prumerna mimina.
Brala jsem venlafaxin

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama