Antidepresiva v těhotenství - dovolili vám to lékaři?

Anonymní
27.8.21 12:49

Antidepresiva v těhotenství - dovolili vám to lékaři?

Ahoj,
ráda bych se zeptala těch, co braly antidepresiva v těhotenství, případně podstupovaly umělé oplodnění při braní AD. Jak na to reagovali doktoři že jste braly AD? Nemyslím tím psychiatra, ale gynekologa a doktory v CARu a v porodnici… Neměli s tím problém? Řešili to nějak?
Snažíme se s přítelem už dva roky a teď jsme se objednali do CARu a mám strach, aby po mě nechtěli, abych před pokusy o otěhotnění nejdříve vysadila AD. To jsem zkoušela už několikrát, ale vždy se mi opět rozjely hrozný úzkosti a musela jsem je začít brát znovu, takže vysazení pro mě nepřipadá v úvahu.
Beru Asentru 50mg, což si myslím, že není nějak velká dávka, přesto se bojím, co mě s tím v těhotenství čeká.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
81
27.8.21 12:59

Někde jsem četla, že v posledních 3 měsících může závazně poškodit plod, což určitě nechceš.. a vůbec s těma antidepresivama to nebude moc šťastné..během vývoje může poškodit detatku i celkově nervový systém.. Určitě bych řešila na tvém místě neco, co bude vhodné pro těhotné a v každém případě to tedy napřed probrala s lékařem, než se do toho pustite. Přeji hodně sil a štěstí..Nebude to žádná legrace starat se s úzkostí o miminko a ještě ty poporodni hormony do toho..Držím palce, ať vše dobře dopadne ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4466
27.8.21 13:11

Brala jsem normálně Zoloft 100mg cele těhotenství i po porodu. Po prvním porodu se mi rozjela těžká poporodni deprese, takže AD nasazeny v druhem těhotenství jako prevence, aby se to neopakovalo. Nikdo se mě nikdy na nic neptal, akorát jsem nahlásila léky, všechno ok. Až po porodu v porodnici za mnou chodili víc na kontroly, jestli se u mě nerozjede zase nějaký psycho stav, naštěstí vše bylo ok. Syn má 9M, já už mám vysazeno, je naprosto zdráv a v pořádku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.8.21 13:22

@Berkyova
Vím že to není ideální, ale to bych nemohla otěhotnět nikdy.. Jen dodám, že s AD jsem naprosto v pohodě, naopak vždy když jsem byla bez nich, se to pokaždé nakonec vrátí. Proto jsem psala že vysazení pro mě bohužel nepřipadá v úvahu :(
Ale přesto děkuji za odpověď i podporu :)

• Citovat
  • Nahlásit
81
27.8.21 13:45

Je jasné, že to bohužel někdy úplně vysadit nejde..jen určitě konzultovat, aby jste měla nějaké co nejmíň škodlivé AD. A bylo by možná podle mě dobré klidně už dnes začít brát třeba kyselinu listovou, která je prý dobrá proti vývojovým vadám a užívá se v těhotenství. Přeji krásný zbytek dne a hodně štěstí..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1236
27.8.21 14:14
@Berkyova píše:
Někde jsem četla, že v posledních 3 měsících může závazně poškodit plod, což určitě nechceš.. a vůbec s těma antidepresivama to nebude moc šťastné..během vývoje může poškodit detatku i celkově nervový systém.. Určitě bych řešila na tvém místě neco, co bude vhodné pro těhotné a v každém případě to tedy napřed probrala s lékařem, než se do toho pustite. Přeji hodně sil a štěstí..Nebude to žádná legrace starat se s úzkostí o miminko a ještě ty poporodni hormony do toho..Držím palce, ať vše dobře dopadne ;)

To s tím poškozením je takové nejasné… Jistá část dětí rodiček na AD ta poškození má (objeví se ale většinou až v předškolním, školním věku, někdy až v rané dospělosti) - jenže není jasné, jestli je tam kauzalita. Těch důvodů může být víc - nejen vliv AD, ale i dědičné „zatížení“, důsledek soužití s „psycho-diagnostikovanou“ matkou, nebo i shoda náhod. Prostě ty studie mají z etických důvodů omezené možnosti realizace. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2762
27.8.21 16:37

Hele, v klidu. Když tě bez potíží během těhotenství „otečkují“ a ještě ti to doporučí, tak nějaká antidepresiva (navíc ještě minimální dávka těch snad nejbezpečnějších a dlouhodobě nejprozkoumanejsich) nemůže nikoho rozhodit. ;) Myslím, že to nikdo řešit nebude, takových ženských ve stejné situaci je hafo. Rozhodně nejsi první ani poslední.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.8.21 22:53

@Verurizeckova
Super, moc děkuji za uklidnění :)
Takže ani v těhotenství jsi kvůli lékům nemusela absolvovat žádná vyšetření navíc? A kojit jsi mohla?

• Citovat
  • Nahlásit
299
27.8.21 22:55

Já brala Asentru 50 mg už před otěhotněním a sice jsem o dítě přišla (zástava srdce), ale jsem si na 99,9 % jistá, že to s tím nesouviselo. ;) Brala jsem Brintellix a ten se v těhotenství nedoporučuje, tak jsem se poradila s psychiatrem a kvůli plánování těhotenství mi ho změnil na Asentru. Akorát sestra u gynekologa se ptala, jestli jsem probírala AD v těhotenství s psychiatrem, tak jsem řekla, že ano. Doktoři jsou na to zvyklí, plno žen musí něco brát v těhotenství a nemohou to jen tak vysadit kvůli strachu z vedlejších účinků. To už jsou víc rizikové ty invazivní testy vývojových vad jako odběr choriových klků nebo odběr plodové vody, co tu plno lidí doporučuje a prezentuje jako maličkosti na úrovni běžné injekce, případně pití alkoholu, to je také nebezpečné v těhotenství.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4466
28.8.21 07:54
@Anonymní píše:
@Verurizeckova
Super, moc děkuji za uklidnění :)
Takže ani v těhotenství jsi kvůli lékům nemusela absolvovat žádná vyšetření navíc? A kojit jsi mohla?

Nemusela jsem absolvovat nic dalšího. Jako napr odběr plodovky atd. Všechny screeningy v těhotenství dopadly dobre, takže to nebylo nutné. Kojit jsem mohla a taky jsem chvíli kojila, akorát ze prolaktin prohlubuje depresivní stavy a mě proste nedělá dobre. Každá ženská to ma jinak. Syn se narodil v listopadu a jak byla furt tma a sestinedeli, tak jsem cítila, ze už mi začíná zas trochu jebat. Měla jsem děsné myšlenky, jen teda večer. Po poradě s psychiatrem jsem nakonec kojení po měsíci zastavila, aby se u mě nerozjelo něco většího jako u prvního syna. Toho jsem kojila jen osm dni, pak mě musel manžel odvézt na psychiatrii kvůli te poporodni depresi. Každopádně jsem věděla, ze nekojeni nic extra neznamenalo, mám krasne dva zdrave kluky a ti potrebuji hlavně pohodovou matku :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1438
28.8.21 08:26
@Verurizeckova píše:
Brala jsem normálně Zoloft 100mg cele těhotenství i po porodu. Po prvním porodu se mi rozjela těžká poporodni deprese, takže AD nasazeny v druhem těhotenství jako prevence, aby se to neopakovalo. Nikdo se mě nikdy na nic neptal, akorát jsem nahlásila léky, všechno ok. Až po porodu v porodnici za mnou chodili víc na kontroly, jestli se u mě nerozjede zase nějaký psycho stav, naštěstí vše bylo ok. Syn má 9M, já už mám vysazeno, je naprosto zdráv a v pořádku.

Taky tak podobně, maminek na AD je spousta, nikdo se nepozastavoval :nevim:
Btw. Zoloft a Asentra mají stejnou účinnou látku- Sertralin.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
28.8.21 13:52

Holky, moc děkuju :kytka:
Každá zkušenost někoho podobného mě uklidní :)
Tak snad to doktoři v CARu taky nebudou moc řešit, protože přítel ani moje rodina to moc nechápou (jen mamča, po které jsem ty úzkosti podědila a tak ví, co ty stavy dovedou), takže tím mi to moc neulehčují.
Ale taky si myslím, že psychická nepohoda matky napáchá víc zla než povolené medikamenty…

• Citovat
  • Nahlásit
3303
28.8.21 14:10
@Anonymní píše:
Tak snad to doktoři v CARu taky nebudou moc řešit, protože přítel ani moje rodina to moc nechápou (jen mamča, po které jsem ty úzkosti podědila a tak ví, co ty stavy dovedou), takže tím mi to moc neulehčují.
Ale taky si myslím, že psychická nepohoda matky napáchá víc zla než povolené medikamenty…

I já jsem brala v těhotenství Asentru. Pokus o vysazení byl, pod dohledem psychiatričky, ale nebylo to dobré. Takže jsme ji nasadili zpátky. Ležela jsem chvíli na rizikovém, když hrozil předčasný porod, braní AD mi posvětili i tam. V porodnici se celý pobyt průběžně ptali, jak se psychicky cítím. S kojením problém nebyl. Syn byl jako mimino velmi dráždivý chodili jsme do roka na rehabky, ale nikdo nemůže říct, že by to souviselo s braním AD.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
981
28.8.21 14:11
@Berkyova píše:
Někde jsem četla, že v posledních 3 měsících může závazně poškodit plod, což určitě nechceš.. a vůbec s těma antidepresivama to nebude moc šťastné..během vývoje může poškodit detatku i celkově nervový systém.. Určitě bych řešila na tvém místě neco, co bude vhodné pro těhotné a v každém případě to tedy napřed probrala s lékařem, než se do toho pustite. Přeji hodně sil a štěstí..Nebude to žádná legrace starat se s úzkostí o miminko a ještě ty poporodni hormony do toho..Držím palce, ať vše dobře dopadne ;)

Prosím tě jdi se vycpat s tím „někde jsem četla“! Když už chceš děsit úzkostlivou osobu, uváděj alespoň věrohodné a přesné údaje. Tento tvůj příspěvek je akorát tak dobrý, aby jí prohloubil její obavy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
981
28.8.21 14:15
@Anonymní píše:

A tohle zdravotníci moc dobře vědí, takže je jen dobře, že jsi na to připravená a nemusíš mít obavy. Ty víš, že děláš všechno nejlepší pro svoje budoucí dítě a okolí tě nemusí zajímat. U každé léčby vždy platí, že přínos musí být větší než případná rizika. A to u tebe platí, takže si nedělej zbytečné starosti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat