Antidepresiva - ví někdo, co to znamená?

Anonymní
31.8.20 13:17

Antidepresiva, vi nekdo co to znamena?

Prosim muze mi nekdo vysvetlit jak je mozne ze kdyz si vezmu pram20mg je mi psychicky hur? Beru ho 18dni. Takze rano se ho bojim vzit skoro.. protoze jak ho vezmu je mi hur a nevim proc..

 • Citovat
 • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1015
31.8.20 13:32

Někdo to tak může mít, než se to ustálí. :) to ti tady nikdo neřekne na stoprocent. Zavolej pro jistotu svému lékaři :kytka:

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
Ou
14379
31.8.20 13:35

Pokud bereš Citalopram tak tohle je úplně běžné a znamená to, že léky dělají to co mají.

Vysvětlím.

Pokud trpíš úzkostně depresivním onemocněním tak závažným že už to chce nasadit léky, znamená to že tvůj mozek špatně produkuje určité hormony a neuotransmitery. Zejména bývá zádrhel v serotoninu.

No a antidepresiva se toto snaží srovnat.

Jenže mozek je orgán, který se vcelku intenzivně brání tomu aby do něj něco z vnějšku dlouhodobě zasahovalo a to i když zrovna není úplně optimálně funkční.

Proto trvá dlouho, než antidepresiva zaberou - většinou tak čtyři týdny a zrovna u toho typu co máš ty - skupina SSRI to sebou nese nepříjemné vedlejší účinky - třeba právě to, že se úzkosti zhoršují. Je to protivné a je těžké to vydržet, ale opravdu to je signál že se v mozku dějí věci díky lékům a že tedy je velmi pravděpodobné, že do dvou týdnů se to u tebe srovná a pak najednou budeš mít zase normální, neutrální pocit, ne furt ty úzkosti.

Klíčové je vydržet a nepřestat léky brát bez porady s ošetřujícím psychiatrem, protože když začneš do mozku, který zrovna nefugoval správně rýpat s léky a jen tak serotoninové hospodářství lehce podráždíš antidepresivy a pak je zase vysadíš, tak to může nadělat komplikace při případném dalším hledání jiného léku co by ti seděl.

Velmi časo se právě na první týdny nasazování léků předepisují i sedativa jako třeba neurol, aby si člověk ulevil pokud zrovna je úzkost nesnesitelná. Pokud je nebudeš brát denně a nevybereš víc jak jednu krabičku, není důvod se bát závislosti. Jen to chce otestovat dávkování, aby to něco dělalo a nebyla si moc utlumená.

Co určitě stojí za to je naučit se základní dechová cvičení - dech umí úzkost dost dobře rozpouštět. stáhni si do mobilu aplikaci nepanikař a začni ji používat

http://nepanikar.eu/

případně se nauč třeba pranajamu - jogínské dechové cvičení a cvič ho pravidelně ráno a večer a vždycky, když na tebe přijde úzkosta ty máš prostor se někam na pár minut zavřít a zklidnit dech

https://www.youtube.com/watch?…

Jo a tohle je velmi praktická a šikovn kniha https://obchod.portal.cz/…e-z-uzkosti/

Vydrž - srovná se to.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
31.8.20 14:12

@Ou Děkuji moc, mohli by jsme si napsat na fb?

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama