Antikoncepce a Crohnova nemoc

8
8.1.20 07:08

Antikoncepce a Crohnova nemoc

Ahoj všichni! :mavam: :mavam:
Chtěla bych Vás požádat o radu.

Téměř 10 let užívám antikoncepci Sunya, v říjnu 2019 mi zjistili Crohnovu nemoc. Tak jsem ohledně Crohna a v zjišťování informací v počátcích. Na Crohna nyní užívám léky Imuran a Pentasa sachet.

Letos bychom se s přítelem chtěli pokusit o miminko (třeba až za půl roku). A tak se Vás ptám, bude lepší antikoncepci vysadit hned nebo až těsně před snažením?
Bude se muset tělo „vyčistit“ od HA nebo je to jedno, protože se stejně tělo nevyčistí kvůli těm lékům, co užívám na Crohna?

Ještě jedna otázka, museli jste v začátku těhotenství Imuran a Pentasa sachet vysadit nebo tyto léky na těhotenství nemají negativní účinky?

Jak říkám, jsem v tom nová, a tak vůbec nevím, co se sebou dělat. Každopádně mě zajímají Vaše zkušenosti.
Je pochopitelné, že i tak budu mé dotazy směřovat i k mému specializovanému doktorovi.

Předem děkuji za odpovědi. :) :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

53489
8.1.20 08:08

@Lixie mě HA u crohna dělá docela velké problémy, takže ji neberu. Každá žena na vysazení reaguje jinak, takže to je těžké radit. A otěhotnění je vždy dobré konzultovat s lékařem, který tě má v péči a může rozhodnout a doporučit co a jak. Pentasa v těhotenství nevadí, imuran není úplně ideální, ale určitě je lepší než rozjetý zánět. U imuranu akorát pozor, protože zůstává dlouho v těle, tak je dobré ho vysadit aspoň 2 měsíce před otěhotněním.
Crohna mám téměř 14 let a byla jsem i několikrát těhotná, ale vždy jsem nejprve konzultovala s lékařem, případně mě před těhotenstvím poslal na vyšetření, hlavně kolonoskopii, aby se vědělo v jakém jsem stavu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8
8.1.20 08:36

@tezi u mě HA nedělá právě nic, cítím se velmi dobře, takže se bojím, že až jí vysadím, že mi bude dělat neplechu. Je otázka, jestli jí mám vysadit teď nebo až těsně před tím než se budeme o mimčo snažit.
A jak tedy probíhala Vaše těhotenství, pokud se mohu zeptat? Vysadila jste všechny léky? Hned jak se potvrdilo těhotenství, musela jste být na rizikovém? Někde jsem četla, že ženy, co mají Crohnovu nemoc musejí rodit císařem, jak to bylo u Vás?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
53489
8.1.20 09:08

@Lixie možná bych HA vysadila po kontrole u doktora, aby si tělo zvyklo a případně byl čas, aby se nemoc uklidnila. Nikdo dopředu nedokáže říct jak bude tělo reagovat, protože všechno je velmi individuální.
těhotenství jsem měla vedené jako rizikové, ale byla jsem doma s dětmi, takže jsem to nijak neřešila. V jednom těhotenství jsem brala pentasu a imuran, potom už jenom pentasu. Těhotenství bez problémů akorát na začátku než se srovnaly hladiny hormonů, tak mě trápily průjmy, většinou teda jenom ráno a během dne už byl klid. Ohledně porodu záleží v jakém stavu jsou střeva a celkově nemoc. Rodila jsem 1× sekcí, ale ta byla kvůli špatné poloze miminka, jinak normálně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
10689
8.1.20 09:15

Tělo se od antikoncepce čistit nepotřebuje. Naopak mnohdy se zadaří početí hned po vysazení, občas se krátkodobé užívání HA a její vysazení používá k lehkéstimulaci vaječníků.

Tohle ale především řeš s ošetřujícími lékaři - primárně potřebuješ mít zaléčného toho crohna! A v žádném případě nevysazuj léky, jen proto že máš špatný pocit, že by mohly ublížit děťátku. Naopak rozjetý zánět, způsobený expereminety s „očistou od zlých léků“ může těhotenství ukončit a nebo dítě poškodit. Léky které se používají mají vždy variantu, která nevadí ani při těhotenství, ani při kojení.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
113
8.1.20 09:26

Ahoj, já brala antikoncepci taky a k tomu mi před rokem a něco zjistili Chrona. Momentálně jsem v 16tt. Vysadila jsem po domluvě s doktorem prášky až po tom co se Chron uklidnil. Nadále užívám 8mitan ráno a večer a pytlicek Pentasi. Jestli budeš chtít tak klidně napiš.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8
8.1.20 09:36

@tezi Tyto odpovědi mě trochu uklidnily. Děkuji. :) :)
Ještě se zeptám na dost intimní téma. Po vysazení HA jak poznám období relapsu (období křečí) od bolesti před menstruací?
V období užívání HA jsem měla jen mírné a chvilkové křeče. Po vysazení HA to bude úplně jiné, jak to mám poznat, abych náhodou něco nezanedbala nebo nepřišla k doktorovi s tím, že mám bolesti v břiše a přitom by to byly bolesti pouze od menstr.? :nevim: :nevim: :think: :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8
8.1.20 09:45

@Ou Děkuji za odpověď. :) :)
Určitě nehodlám vysazovat léky na Crohna, jen mě zajímalo vysazení HA.

Holky, jak jste se vypořádali s tím, že Vám Crohna zjistili?
Já vím, není to konec světa. Dokonce mi je konečně i dobře po všech těch lécích a tak, ale když si představím, že nyní už budu celoživotně jen brát léky, ovládat se (např. při konzumaci alkoholu - né, že bych někdy užívala mnoho alkoholu, ale někdy za ten život se trochu opít, na tom není nic špatného), že se budu muset starat o to co jím a nejím atd. a taky že budu neustále docházet na kontroly, odběry krve, kolonoskopii atd., mě trochu děsí. :,( :,(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8
8.1.20 09:47

@Beth 92 Tak to ti přeji, aby vše bylo v pořádku :) :) Děkuji za odpověď.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
113
8.1.20 10:33

@Lixie děkuji. I tobě to určitě vyjde. Jinak co se týče přijmutí Chrona, hodně mi pomohla rodina a přítel. Kolonoskopii jsem měla naštěstí jen jednou. Alkohol nepotřebuji pít vůbec, s léky jsem se vyrovnala lepší než být v nemocnici s hadickou do nosu. Jinak nejím jen to co mě nadýmá jinak všechno :). Musíš vychytat co ti dělá a nedělá dobře. Bohužel odběry krve a návštěva na gastru je už součástí toho všeho. Nástěstí tam chodím jednou za 8 týdnů +-

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8
8.1.20 10:55

@Beth 92 Já mám odběry krve nyní jednou za měsíc, v počátcích jsem je měla jednou týdně, hrůza děs, když z injekcích mám fobii :( :( :mrgreen: :mrgreen:
Já to mám tak, že čím víc čtu o Chronovi různé články, tím víc jsem ve stresu. Říkám si co, když tohle, co když tamto. Četla jsem i o operacích a odejmutí několik cm střev, o tom, že spousta Crohnařů měli takové komplikace, že jim lékaři museli udělat stomii (vývod), o tom, že se u Chrohnařů více vyskytují rakoviny atd..

Tím nechci nikoho strašit, ale vážně se toho bojím. :,( :,(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
113
8.1.20 11:06

@Lixie nesmíš si to tak propouštět k tělu. Jsem zdravotní sestra a kdybych měla mít všechno co jsem viděla nebo si načetka tak už tady nejsem. Říká se, že v těhotenství se Chron uklidňuje, nevím co je na tom pravdy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
53489
8.1.20 11:31

@Lixie tak křeče od menstruace by měli po pár dnech zmizet. Většinou si říkám, že mě trošku zlobí střeva a většinou během pár dní dostanu ms a je klid.
Zjištění, že mám crohna jsem brala jako vysvobození v podstatě několikaletých problémů, když jsem skončila na víc jak měsíc v nemocnici. U mě se nějakou dobu zjišťovalo, jestli se jedná o crohna nebo kolitidu, která mi ve výsledku přišla horší. Vyrovnat se s nemocí a přijmout ji mi pomohl jeden hodně silný zážitek na JIPu v nemocnici. Nemoc jsem přijala za svoji součást a nějak jsem neměla a ani nemám potřebu řešit proč jsem nemocná apod. Postupně jsem se naučila co můžu a nemůžu jíst a už mi ani nepřijde, že mám nějaká omezení. Na kontroly chodím v současné době 3× za rok tzn. přibližně každé 4 měsíce, kolonoskopie 1× za 2-3 roky.
V tuhle chvíli jsem bez léčby a měla bych brát jenom vitamíny - vápník a vit. D, případně draslík. V mém okolí spousta lidí vůbec neví, že jsem nemocná, protože žiju naprosto normální život se kterým jsem spokojená. Z alkoholu piju teda jenom víno, výjimečně o svátcích aperitiv, tvrdý alkohol ne. Většinou si dám 1-2 skleničky, ale zvládla jsem i víc. Člověk se musí naučit počítat s tím, že občas mu něco nemusí udělat dobře. Pokud mi po nějakém jídle, potravině bylo zle, tak jsem ho hned nezařadila mezi ty co nemůžu, ale zkusila jsem znovu. Pokud to bylo podruhé v pohodě, tak jsem dál neřešila, pokud jsem měla problémy, vyzkoušela jsem s větším odstupem a vyřadila.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
53489
8.1.20 11:39

@Lixie sice jsou u crohnařů určitá rizika, na druhou stranu jsi pravidelně hlídaná včetně kolonoskopie ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8
8.1.20 12:00

@Beth 92 to jsem také četla, že v těhotenství se Chron uklidňuje. :) :)
@tezi takhle jsem o tom nepřemýšlela, že vlastně jsem alespoň kontrolována doktorem. Už se cítím o hodně lépe. :) :) :D :D

Holky, děkuji moc za odpovězené dotazy. :D :D :)
Nebudu Crohna tak hrotit. Můžu být tak maximálně ráda, že se léčím a že mi ustály problémy, které jsem mívala před tím než mi ho zjistili.

Kdyby mě opět něco napadlo, tak se ozvu :mrgreen: :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama