AOK pojišťovna a náhrada za neplacené volno

Anonymní
10.10.19 15:45

AOK pojišťovna a náhrada za neplacené volno

Ahoj všem, dotaz na pendlery: pri narození dítěte má partner ci manžel ženy - pendler nárok na az dva měsíce neplaceného volna od zaměstnavatele s částečnou náhradou mzdy od zdravotní pojišťovny. Bohužel manželův zaměstnavatel jiného Čecha nemá a není schopen mu říct, jak, co a kde ma žádat. Volno mu dá. Manžel na tom ještě není tak parádně, aby si to sám vyřídil na pojišťovně, prostě se nám nedaří se dopidit. Asi tam s ním nakonec pojedu, jen me zajímalo, jestli s tím některá nemáte zkušenost. Prosím anonym, soukromé informace.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

5895
10.10.19 17:09

Nejedná se o neplacené volno ani nemocenskou, je to normální rodičovská dovolená, ktera je placená od státu, 65% platu bez nezdanitelných příjmů(příplatky za noční, svátky apod.) z průměru za posledních 12 měsíců. Jediný háček pro pendlery je v tom, že na ni muž má nárok pouze v případě, že žena pobírá rodičák z Německa (to je v případě, že nemá v ČR platbou pracovní smlouvu).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
679
10.10.19 17:10

Nám bylo řečeno, že bez trvalého bydliště jsou s tím jen problémy, dokonce známe pána, co byl doma kvůli tomu zadarmo.
Takže pro nás je řešení se na toto vykašlat, maximálně využít nějaké hodiny z Zeitkonta a holt to zvládnu sama.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
679
10.10.19 17:11

@Aduš8
Ne, ono opravdu pro otce něco existuje, jakási otcovska. Ale bývají s tím jen problémy, co jsem se kde dopidila.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5895
10.10.19 17:18

@NinaU. Jedná se o rodičovskou, ale zároveň její termín u muže musí zaměstnavatel schválit. Na jiné volno opravdu nárok nemá

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5895
10.10.19 17:22

V Německu jsou úplně jiné podmínky rodičovské dovolené. Základní rodičovský příspěvek je do roka dítěte, pokud ho má pouze žena. Pokud se chtějí s mužem,, vystřídat", dostanou „bonus“další dva měsíce. Zároveň mají možnost si je vzít současně, ale pořád to nesmí překročit 14 měsíců. Můžou si je třeba rozdělit napůl, to už je jedno. Právě proto pendlerům nárok nevzniká, pokud žena nepobírá rodičovský příspěvek z Německa.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
10.10.19 19:06

Ja právě vůbec nemám na mysli rodičovskou, ale jen to neplacené volno, max dva mesice, my chcem tak měsíc. Ale asi si to cizinci fakt moc neberou, ptz i známá, co u AOK dělá, ale teda něco jinyho, mi nebyla schopna poradit. Tak jsem si myslela, jestli tady někdo, pac tady se vyspekuluje vse a ouha, asi budu muset vyrazit do světa :zany_face:

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
10.10.19 19:08
@Aduš8 píše:
Nejedná se o neplacené volno ani nemocenskou, je to normální rodičovská dovolená, ktera je placená od státu, 65% platu bez nezdanitelných příjmů(příplatky za noční, svátky apod.) z průměru za posledních 12 měsíců. Jediný háček pro pendlery je v tom, že na ni muž má nárok pouze v případě, že žena pobírá rodičák z Německa (to je v případě, že nemá v ČR platbou pracovní smlouvu).

A pokud v ČR nemám platnou pracovní smlouvu? Skončila mi ted v září, jsem na md uz… Fakt jsem z toho :deer:

• Nahlásit
  • Citovat
5895
10.10.19 19:47
@Anonymní píše:
A pokud v ČR nemám platnou pracovní smlouvu? Skončila mi ted v září, jsem na md uz… Fakt jsem z toho :deer:

Tak budeš muset požádat o rodičák v Čechách, tam to ho zamítnou a s tím zamítnutím budeš muset žádat v Německu. Tam ho dostaneš do roka dítěte (300€ měsíčně) a poté budeš muset o zbytek do zřejmě 300 000 Kč, jestli to navýší, žádat v ČR. Tím pádem pro vás ale vznikne nárok na tu dvouměsíční otcovskou dovolenou, která je placená. Ta žádost je docela obsáhlá, pokud neumíte německy, tak si raději někoho zaplaťte. I tak ženský pendlerky na rodičák čekají i půl roku, než se žádost vyřídí. Manžel je Němec a i přesto jsme raději zašli na úřad, aby nám pořádně poradili. To poradenství je zdarma, ale bohužel tam většinou nikdo český hovořící nepracuje.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
10.10.19 19:59
@Aduš8 píše:
Tak budeš muset požádat o rodičák v Čechách, tam to ho zamítnou a s tím zamítnutím budeš muset žádat v Německu. Tam ho dostaneš do roka dítěte (300€ měsíčně) a poté budeš muset o zbytek do zřejmě 300 000 Kč, jestli to navýší, žádat v ČR. Tím pádem pro vás ale vznikne nárok na tu dvouměsíční otcovskou dovolenou, která je placená. Ta žádost je docela obsáhlá, pokud neumíte německy, tak si raději někoho zaplaťte. I tak ženský pendlerky na rodičák čekají i půl roku, než se žádost vyřídí. Manžel je Němec a i přesto jsme raději zašli na úřad, aby nám pořádně poradili. To poradenství je zdarma, ale bohužel tam většinou nikdo český hovořící nepracuje.

Hm, asi to budu muset probrat s pani, co nam delala Kindergeld. Jde nam v podstatě jen o ten první měsíc, nez si to sedne, měli jsme info, ze právě může muž byt doma na neplac. volnu a mzdu mu nahradí pojišťovna v nějaký vysi, asi 60%.Takhle nevim, jestli mi to za to stoji, pac o rodicak se tady žádá az po mateřský, ne, a ja potřebuji, aby byl doma hned. Úřady a lejstra, to je moje :poblion: diky :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
56953
10.10.19 20:04

Dle me mate spatne informace.
Ja bylo zmineno, jedna se o Elternzeit. Muze si vzit 2 mesice do 14 mesicu veku ditete, dostane myslim 60% platu (to nevim presne).
Zadat musi pisemne u zamestnavatele minimalne 7 tydnu pred nastupem na ni a maximalne 8 (kdyztak overit). A pak si zazada u prislusneho uradu. Pisu teda zkusenosti z DE, nejsme pendleri, dle me to ale bude stejne

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5895
10.10.19 20:05
@Anonymní píše:
Hm, asi to budu muset probrat s pani, co nam delala Kindergeld. Jde nam v podstatě jen o ten první měsíc, nez si to sedne, měli jsme info, ze právě může muž byt doma na neplac. volnu a mzdu mu nahradí pojišťovna v nějaký vysi, asi 60%.Takhle nevim, jestli mi to za to stoji, pac o rodicak se tady žádá az po mateřský, ne, a ja potřebuji, aby byl doma hned. Úřady a lejstra, to je moje :poblion: diky :mavam:

To, o čem se celou dobu bavíme je opravdu rodičovská dovolená. Chlapi si zpravidla berou ty dva měsíce. A neplatí to pojišťovna, ale stát. Logicky, proč by zdravotní pojišťovna platila člověku za to, že zůstane doma po porodu s manželkou :nevim: pokud by mu dal zaměstnavatel neplacené volno, může samozřejmě zůstat doma, ale bez náhrady mzdy a ještě zjistit, jak je to po tu dobu s placením zdravotního pojištění. Jinak i tady, pokud má žena mateřskou (je tady jen 2 měsíce po porodu), tak muž zůstat doma nemůže. Až po jejím vypršení, kdy začne žena pobírat rodičák.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5895
10.10.19 20:12

Ještě dám jednu radu. Zjistěte si opravdu, jak je to s žádostí o rodičák v případě, že pobíráte mateřskou v ČR. V Německu totiž platí, že musíte o rodičák zažádat nejdéle do 3 měsíců po narození dítěte, jinak nárok zaniká. Ty ale budeš ale mít mateřskou po porodu déle, až pak budeš muset v ČR zažádat o rodičák, jehož zamítnutí budeš muset doložit. Je to trochu blázinec, to nepopírám.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
10.10.19 20:24
@Aduš8 píše:
Ještě dám jednu radu. Zjistěte si opravdu, jak je to s žádostí o rodičák v případě, že pobíráte mateřskou v ČR. V Německu totiž platí, že musíte o rodičák zažádat nejdéle do 3 měsíců po narození dítěte, jinak nárok zaniká. Ty ale budeš ale mít mateřskou po porodu déle, až pak budeš muset v ČR zažádat o rodičák, jehož zamítnutí budeš muset doložit. Je to trochu blázinec, to nepopírám.

No, trochu dost. :laughing: V tomhle světle to spis vypadá, ze se na to vykaslu, nam slo hlavně o ten cas po porodu, ale prave jak píšeš, rodicak tady budu řešit az tak ve čtyřech měsících věku dítěte, takže stejně asi smůla a toho běhání, co jsem měla jen kvuli Kindergeld, a tohle je ještě zapeklitejsi.

• Nahlásit
  • Citovat
56953
10.10.19 20:28

No, je ale rozdil Elternzeit a Elterngeld. Ale jestli mu da zamestnavatel mesic neolacdneho volna, to by slo. Otazkou pak je, jak je to se socialnim a zdravotnim pojistenim, kdyz si ho vezme na cely ˇesic…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama