Architekt navrhnul dražší dům, než jsme chtěli

Anonymní
27.5.21 16:19

Architekt navrhnul dražší dům, než jsme chtěli

Dobrý den, potřebovala bych vědět váš názor, hlavně, jestli jste neřešili někdo něco podobného. Před rokem jsme oslovili architekta, že chceme postavit dům. Cenovou hladinu jsme si stanovili na 6-7mil. Aktuálně jsme dostali nabídku jedné firmy, která by to postavila na klíč. A cena je nyní 11,5 mil. Rozpočet nastřelený projektantem je úplně stejný :nevim: Tak se chci zeptat, jestli dodavatelsky máme šanci dostat se o dost níž a pokud ne, tak co s tím? :zed: Architekt tvrdí, že ceny šly za ten rok nahoru. To chápu, ale asi ne tak, že by to udělalo rozdíl 5 mil. na domě.

Dům je velký cca 160m2, takže taky žádná hacienda z hlediska rozměrů. Měli jsme akorát požadavky na větší prosklení, které vím, že stavbu můžou podražit. Ale o tolik? Co když teď kvůli financím nebudeme moct stavbu realizovat? Architekt si řekl taky o nějaké peníze za projekt.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2474
27.5.21 16:27

Zkusenosti nemam, ale pripada mi to jako zasadni nedodrzeni podminek vasi dohody s architektem.

Mate nejake pisemne zadani, smlouvu, kde jste specifikovali vysi celkovych nakladu? Mate tam inflacni dolozku? Pokud jo, vratila bych mu to k prepracovani, normalne, slusne. Ceny za rok sice vzrostly, ale myslim ze ne o tolik. Akceptovala bych maximalne napr 30% a zbytek ho pozadala at upravi.

Taky bych zohlednila, jestli Vas prubezne upozornoval na prekroceni planovaneho rozpoctu, protoze jestli ano, bude se hure argumentovat, ze cenovy navrh prestrelil.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21523
27.5.21 16:28

Ceny materiálu šly letos o 30%, cena práce šla taky nahoru. Pokud nebudete stavět svépomocí, tak se níž nedostanete. Pokud vám nebudou finance stačit, budete se muset uskromnit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
388
27.5.21 16:30

Tak architekt zjevne nesplnil zadani, chtela bych tedy po nem projekt, ktery odppvida zadani… proto si snad clovek nabira profika.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.5.21 16:31
@Janli píše:
Ceny materiálu šly letos o 30%, cena práce šla taky nahoru. Pokud nebudete stavět svépomocí, tak se níž nedostanete. Pokud vám nebudou finance stačit, budete se muset uskromnit.

To všechno chápu, ale pořád mi to nějak nevychází…

• Citovat
  • Nahlásit
Velešínka
27.5.21 16:34

Ahoj, bohužel projektant ani firma o tom vzrůstu cen nekecá. My jsme začali stavět loni na jaře, zvládli jsme postavit polovinu domu za staré ceny. Druhou bohužel ne, čekáme, že přestřelíme tak o 2 000 000,–. Fakt je teď všechno dražší až o 100 %. Bohužel. Teď sháníme izolace, polystyren. A nemůžeme ani sehnat. :zed: Covid s tím docela zamával. Jak byl každý druhý na jaře v karanténě, tak nebyli lidi a nevyráběl se materiál.

• Citovat
  • Nahlásit
12838
27.5.21 16:34
@Anonymní píše:
To všechno chápu, ale pořád mi to nějak nevychází…

Architekt i projektant asi vidi, ze neumite rict „ne“ a chteji vas trosku podojit.
Na druhou stranu, pokud jste si dali megalomanske pozadavky, ze kterych nechcete ustoupit, tak se nedivte, ze ta cena tomu odpovida.
Trosku ubrat.
Ono je to milion sem, milion tam, ale kdo to pak ma splacet, ze jo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13144
27.5.21 16:35

Jak nesplnil? Jina firma to muze nacenit na 8M a dalsi na 13M. To porad nezpochybnuje jeho praci. Oni maji ty ceny tabulkove. Jinak jen okna v hliniku s HS portalem vyjdou cca 450-600k.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Velešínka
27.5.21 16:37

Jediné, co mě ještě napadá, je to řešit buď svépomocí nebo subdodávkami a nasmlouvat si jednotlivé řemeslníky místo stavby na klíč.

• Citovat
  • Nahlásit
13144
27.5.21 16:37

A ze si rekl za projekt penize? To je spatne? Nebo si rekl moc?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13144
27.5.21 16:41

Ale k reseni. Prakticke reseni je za A, sve pomoci za B, dodavatelsky ( to je narocny a ve finale ani nemusite usetrit za C, dum zmensit treba na 110-120m D, koupit byt

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.5.21 16:44

@Lucie_Sx Ale oni nam to stavet nebudou. To nedava smysl, jak by nas podojili?

• Citovat
  • Nahlásit
665
27.5.21 16:45

Jako, když si nasmlouvám nějaký strop, předpokládám, že to dotyčný dodrží, v případě, že se to nedá, tak čekám, že mi zavolá a domluvíme se, kde se dá ubrat, jestli jiné materiály, zmenšit plochu nebo jiné alternativní řešení. Covid nekovid, když mi někdo pod nos strčí barák za téměř dvojnásobnou cenu, než jsem mu zadala, tak ho asi pošlu do háje. Je mi úplně zle z té situace v ČR. Ceny totál mimo realitu a ještě můžu čekat, že když zadám projekt a řeknu, že se potřebuji vejít do 6 milionů, že mám počítat s dvojnásobkem??? No, zrovna hodlám kontaktovat architekta s obyčejným jednopatráčkem chci se vejít do 6 mil, tak už aspoň vím, co mohu očekávat… :potlesk: :poblion:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64457
27.5.21 16:50

Ceny šly strašně nahoru.. Nás rekonstrukce zatím vyšla o dřív jak Mega víc. Bohužel.. A fakt je to cenou materiálu atd..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13144
27.5.21 16:52

@Danuska89 ale tu cenu nastrelila firma. Samostatny obchodni subjekt. Architekt, preci nemuze zodpovidat za naceneni firmy. Vzdyt ja mela jen na okna 10 ruznych nabidek a nektere se lisily v radu statisicu :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat