Asertivita - jak se jí naučit a jak ji především zvládat

Anonymní
8.1.21 15:07

Asertivita - jak se jí naučit a jak ji především zvládat

Prosím anonymně, nemusí každý, kdo mě tu zná, vědět, jaká jsem ve skutečnosti moula. Mám takový problém, aspoň tedy myslím, že mám problém. Jsem asi až moc ochotná a ustupující a ohleduplná. Když mě někdo o něco požádá, snažím se ze všech sil vyhovět. Nejsem zase úplně hloupá, že bych třeba rozdala veškeré peníze, nebo když na mě někdo houkne, tak na něj kašlu, ale pokud ten člověk slušně požádá, hledím vyhovět. Potíž je, že mým dětem a manželovi to asi čím dál víc vadí. Například sousedce nedávno vadila naše rohožka, údajně špatně chytá smetí, tak jsem koupila jinou. Jiné sousedce vadilo, že večer vaříme teplá jídla, která jsou více cítit, že ten pach/vůně jim už večer vadí. Tak jsem se tomu snažila přizpůsobit. Nedávno jsme jeli ke tchýni a šli jsme tam s dětmi sáňkovat na kopec a přišla tam maminka, že má v domě u toho kopce na zahradě miminko, které zrovna spí a že jestli nemůžeme odejít, že bychom jí to dítě probudily, tak jsem děti vzala a šly jsme na jiný kopec. Děti se zlobily a požalovaly manželovi a s tím jsme se pak docela „pohádali“, mně to nepřišlo jako problém, ale prý to přeháním a nejsem dost asertivní. Od té doby jsem se snažila být teda asertivní, což asi nějak vycítit ještě dokážu, co je tak nějak ještě moje právo a je to ok a co už je zase neslušné, ale horší je, že tu asertivitu nezvládám, je mi pak úplně špatně a říkám si, jak jsem ty lidi naštvala, že jsem jim odmítla vyhovět, přitom mě slušně požádali. Trochu se s tím peru. Ani nevím, co chci slyšet, možná jak to máte Vy samy?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
9285
8.1.21 15:25

Tak to jídlo bych asi neudělala, tu rohožku moc nechápu, můžeš to nějak rozvést a matce bych vyhověla taky, když byla ta možnost. My třeba bydlíme v domě a v určité chvíli měla rodina vedle dvě malé děti a my jsme odložili i rekonstrukci jedné věci na zahradě(hlučnější práce asi na půl dne), protože to nebylo akutní, abychom ty děti nerušili. Nikdo mi nemusel ani říkat.
Pokud by děti žalovaly, tak bych je asi poučila tím, že bych je ráno výrazně dříve vzbudila a když by protestovaly, řekla bych jim, že takhle se cítí to miminko, kvůli kterému si stěžovaly.

Příspěvek upraven 08.01.21 v 15:29

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1268

Já působím navenek celkem nepřístupně, takže po mě nikdo nic moc nechce :lol: když už si někdo troufne, tak většinou uspěje, pokud mě tedy moc nenaštve a přednese svůj požadavek patřičně zdvořile. Jinak vyletí čertík z krabičky :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
14939

První krok je uvědomit si svoje potřeby a hranice.
Druhý krok je být si vědomá potřeba a hranic těch ostatních a počítat s tím že pokud se chceš s druhýmu domluvit k vzájemné spokojenosti, tak je potřeba respektovat potřeby a hranice jak svých tak těch druhých.

Asertivita není úplně marná, ale je docela mechanická a velmi snadno se sveze k agresivitě.

Mrkni na koncept nenásilné komunikace - tady dokument - chceš si to poslechnout

https://vltava.rozhlas.cz/…kace-6249993

a tady je k tomu kniha https://www.kosmas.cz/…ace-v-praxi/

plus nejjednodušší je dát si nějaký seminář - když se to dělá prakticky a s ostatními, naučí se člověk nejvíc https://nenasilnakomunikace.org/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17215
8.1.21 15:28

Máš pěknou smůlu na sousedky :? Z kopce bych odešla taky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23
8.1.21 15:31

Bývalý byl taky takový, snažil se vyhovět všem, ale nakonec nebyl vlastně spokojený nikdo a ještě se divil že jsou na něho všichni naštvaní. 😀 Z vás to asi musí okolí cítit, protože mě nikdo takhle nezkouší. A to nemyslím nijak špatně teď. 🙂

Třeba se v tom zlepšíte cvimem, případně existuje i nějaká literatura.

Já když vím že nedělám nic špatného, tak s rodinou to rozumně prodiskutuju. Cizí po mě nic nechtějí a v práci jsem se naučila s čím pomoci a čím už lidi zneužívají ochotu.🙂

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1268
8.1.21 15:32

A ještě nechapu, proč si paní nedala to mimco dovnitř a šla vás prudit na ten kopec 8o asi bych ji připomněla, ze existuje i tato možnost :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9285
8.1.21 15:33
@Semtex píše:
A ještě nechapu, proč si paní nedala to mimco dovnitř a šla vás prudit na ten kopec 8o asi bych ji připomněla, ze existuje i tato možnost :mrgreen:

Třeba proto, že by se to oblečené dítě při manipulaci probudilo a takhle oblečené je dovnitř dát nemůžeš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
8.1.21 15:35

@Sany80s podle sousedky ta rohožka, co jsme měli předtím, měla nízký vlas a když se o ni čistily boty, tak kamínky odpadávaly mimo rohožku, já to většinou udělám i proto, že se nechci hádat, ale podle manžela bych někdy měla, to s dětmi ho naštvalo hodně a říká, že nemám děti učit až tak moc ustupovat, že si nebudou umět uhájit ani své potřeby, jako prý neumím já, docela mě to od něj šokovalo, obvykle se nehádáme, skoro vůbec, ale to je asi i moje zásluha, já se nehádám, nebo strašně výjimečně.

• Citovat
  • Nahlásit
1268
8.1.21 15:36
@Sany80s píše:
Třeba proto, že by se to oblečené dítě při manipulaci probudilo a takhle oblečené je dovnitř dát nemůžeš.

Můžeš, stačí rozepnout a neprikryvat, já problém nevidím :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9285
8.1.21 15:37
@Anonymní píše:
@Sany80s podle sousedky ta rohožka, co jsme měli předtím, měla nízký vlas a když se o ni čistily boty, tak kamínky odpadávaly mimo rohožku, já to většinou udělám i proto, že se nechci hádat, ale podle manžela bych někdy měla, to s dětmi ho naštvalo hodně a říká, že nemám děti učit až tak moc ustupovat, že si nebudou umět uhájit ani své potřeby, jako prý neumím já, docela mě to od něj šokovalo, obvykle se nehádáme, skoro vůbec, ale to je asi i moje zásluha, já se nehádám, nebo strašně výjimečně.

Já bych se tady s těmi dětmi a kopcem absolutně nedala.
A ono jí to nějak padalo do jejího prostoru?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9285
8.1.21 15:37
@Semtex píše:
Můžeš, stačí rozepnout a neprikryvat, já problém nevidím :nevim:

Jenže některé dítě se při tomhle probudí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4179
8.1.21 15:51

Tak se mnou by to teda sousedky tak lehké neměly. :cert: A matka co si myslí, že kvůli jejímu spícímu dítěti se zastaví svět by se měla taky vzpamatovat. Když vyjdu k nám na zahradu, tak slyším vlak, auto, slepice, teď práskla dokonce nějaká petarda… Mohla kočár zavézt na jinou stranu domu a nevyhazovat jiné děti. Nebo snad její dítě má na čerstvý vzduch nárok a jiné ne?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1268
8.1.21 16:10
@Sany80s píše:
Jenže některé dítě se při tomhle probudí.

No a? :lol: Netřeba být příliš servilní. Když bude léto, nebudou si sousedé smět na zahradě grilovat nebo povídat, protože vedle bude spát mimčo?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
8.1.21 16:29

S tím miminkem je to spíš tak, že ona ho nebere moc ven a pořád spí na té zahradě a maminka má klid, tak jí asi docela vadí, když to dítě někdo budí. Jenomže ten druhý kopec, co je dál, je takový malý a většina dětí tam sáňkuje na kopci, který částečně končí před jejich zahradou, ale je to třeba 10 metrů, ne u plotu. Být to naopak, mě by to nenapadlo, vyhazovat cizí lidi z veřejného kopce trávy, kvůli tomu, že mi na zahradě spí miminko, ale to je asi ta moje povaha :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat