Asistent pedagoga, děti a SVP, zkušenosti

4
15.5.21 11:08

Asistent pedagoga, děti a SVP, zkušenosti

Zdravím všechny diskutující,
ráda bych vás poprosila o sdělení vašich zkušeností s asistenty pedagogů.
Pokud jste třeba maminky dětí se speciálními vzdělávacími potřebami, maminky spolužáků dětí, paní učitelky, samotní asistenti, příbuzní atd., zajímalo by mě, jakou máte zkušenost s přístupem asistentů k dětem a jejich výběrem a kvalifikací.
Já mám vystudován čtyřletý pedagogický obor přímo vhodný pro práci asistenta pedagoga a k tomu pětiletou praxi v práci s dětmi se spec. vzdělávacími potřebami (mimo školské záření). Momentálně jsem po mateřské dovolené a k tomu jsem se přestěhovala mimo své rodné město, kde nemám žádné kontakty a obávám se, že najít práci asistenta bude velice těžké. Mám předešlou zkušenost s tím, že většinou se na tuto pozici dostal někdo na doporučení učitele nebo známá ředitele, kteří později jen prošli nějakým kurzem atd. V jednom případě šlo dokonce o paní, která neměla vůbec zkušenosti s dětmi s PAS a byla přidělena do třídy s dítětem s autismem. Dítě z toho samozřejmě bylo rozhozené, maminka taky a díky tomu zařídila čtvrtakovi přechod na jinou školu.
Já mám zatím zkušenost jen s jedním pohovorem, kdy nebyl ani zveřejněn inzerát, paní ředitelka mě kontaktovala na základě mnou zaslaného CV a motivačního dopisu, hned další den sem jela na osobní schůzku jen s ní a další den mi přišel mail, že byl vybrán jiný kandidát.
Moc by mě tedy zajímal i vhled ostatních, kdo máte zkušenosti s tímto tématem.
Dekuji!
B.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
418
15.5.21 11:16

Tak já zkušenost mám, ale jen v případě diabetu. Měla jsem s tím celkem problém. Dcera onemocněla vloni v létě a v září šla do třetí třídy. Asistentka ve třídě již na a došlo pouze na ústní dohodu, samozřejmě i na papíře sepsané co je třeba dělat. Nicméně to nefungovalo tak jak by mělo a jelikož jde o zdraví a když jsem měla jednu výtku, řekla že to dělat nebude. Takže jsem musela jednat přes SPC u nás. Proběhlo i pedagogické vyšetření a dcera má s biabetem ještě dysortografii. Toto onemocnění některé dítko zvládá, některé ne. Zvlášť že začátku. Dcera s tím měla problém ve společnosti s dětmi. Nechtěla nic řešit, na mě zprávy nereagovala. Zatím má svou asistentku do konce tohoto školního roku. Ve SPC říkali, že je to při tomto onemocnění na hraně, jako jestli je nutné dítě asistenta mírnění ne. Doporučila bych se na to zaměřit, dětí s diabetem přibývá a málokdo to dělat chce, jelikož je to i zdravotní problém.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
49024
15.5.21 11:33

@Balvína asistenti jsou do prac. pomeru prijimani uplne stejne jako jini pedagogicti pracovnici. Proste vybrali nekoho jineho. Hodne stesti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
35076
15.5.21 11:55

@Balvína Ve školství to tak funguje na všech pozicích, stará paní učitelka učitelka vytvoří „jméno“ a zajistí téměř jistou pozici pro svoje děti a vnoučata, nahlíží se na tyto lidi jinak, než když přijde do školství někdo úplně nový. Nemá cenu před tím zavírat oči. Ale potom už je jen na tom člověku, jak se uplatní, jestli přesvědčí. Má ale snadnější začátek a snadněji se k té práci dostane. Máme ve městě napříč školami několik rodin, kde jsou aspoň tři generace učitelů a čtvrtá generace právě studuje, oproti tomu mám kamaráda a kamarádku(nemají spolu nic společného), kteří po vystudování pdf práci ve školství nenašli(ani jeden nemá kantora v rodině), oba se ale umístili v knihovně, každý jinde v kraji.

Co se týče asistentů, máme tu trochu jinou situaci, protože máme speciální školy a spec. třídy v běžných školách. S trochou nadsázky bych řekla, že jako asistentka se tu aspoň na chvíli uplatnila každá matka, která si kurz dodělala na mateřské a o práci stála. Dále tato místa mají i učitelky nebo vychovatelky v důchodovém věku, které chtějí nějaký malý příjem na krátký úvazek, ale vzhledem k věku učit už nechtějí.

Až budeš hledat místo, včas rozešli životopis, motivační dopis a nezbývá než čekat. Co se týče nabídky práce, teď je to všechno posunuté k vůli koroně. Školy ještě nemají kompletní informace, kolik dětí bude potřebovat podporu. Vloni se místa pro AP řešily až v červnu a později. Ještě v srpnu byla poptávka ze strany škol.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30754
15.5.21 11:58

@lussinka AP nema lékařské vzdělání. Nema podavat zadne leky ani resit nejake prepocty jednotek atd. Muze jen dohlednout, ze se dite zmeri a pripadne naji. A na to se asistent nedava. Nekdy se to muze uhrat na nejakou tu poruchu uceni. Ale to moc ne hteji, krouhaji uvazky i autistum atd.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
35076
15.5.21 12:01
@vokishka píše:
@lussinka AP nema lékařské vzdělání. Nema podavat zadne leky ani resit nejake prepocty jednotek atd. Muze jen dohlednout, ze se dite zmeri a pripadne naji. A na to se asistent nedava. Nekdy se to muze uhrat na nejakou tu poruchu uceni. Ale to moc ne hteji, krouhaji uvazky i autistum atd.

Asi myslela osobního asistenta, sociální službu. Takový asistent za určitých podmínek s dítětem do školy může. Hradí ho rodiče.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30754
15.5.21 12:05
@Pears206 píše:
Asi myslela osobního asistenta, sociální službu. Takový asistent za určitých podmínek s dítětem do školy může. Hradí ho rodiče.
@Pears206 píše:
@Pears206 píše:

Uz myslim jinde řešila, ze byla ve třídě ped. as. a nechtela se starat o veci kolem diabetu jeji dcery. I tady to píše.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30754
15.5.21 12:06

Co to zase blbne, tolik citaci. :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10182
15.5.21 12:09
@lussinka píše:
Tak já zkušenost mám, ale jen v případě diabetu. Měla jsem s tím celkem problém. Dcera onemocněla vloni v létě a v září šla do třetí třídy. Asistentka ve třídě již na a došlo pouze na ústní dohodu, samozřejmě i na papíře sepsané co je třeba dělat. Nicméně to nefungovalo tak jak by mělo a jelikož jde o zdraví a když jsem měla jednu výtku, řekla že to dělat nebude. Takže jsem musela jednat přes SPC u nás. Proběhlo i pedagogické vyšetření a dcera má s biabetem ještě dysortografii. Toto onemocnění některé dítko zvládá, některé ne. Zvlášť že začátku. Dcera s tím měla problém ve společnosti s dětmi. Nechtěla nic řešit, na mě zprávy nereagovala. Zatím má svou asistentku do konce tohoto školního roku. Ve SPC říkali, že je to při tomto onemocnění na hraně, jako jestli je nutné dítě asistenta mírnění ne. Doporučila bych se na to zaměřit, dětí s diabetem přibývá a málokdo to dělat chce, jelikož je to i zdravotní problém.

Asistent pedagoga rozhodně nema řešit diabetes. Na to si porid osobního asistenta, ktereho zaplatíš z vlastních peněz.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
35076
15.5.21 12:14
@vokishka píše:
Uz myslim jinde řešila, ze byla ve třídě ped. as. a nechtela se starat o veci kolem diabetu jeji dcery. I tady to píše.

Aha, já si to tak nepamatuji, diskuze pouštím z hlavy :mrgreen: Nicméně pokud by měl asistent bakalářské vzdělání ve speciální pedagogice(poradenské), toto umí. Ještě teď se mi rosí zadek, co jsem se natrápila na zdravotnických předmětech během studia, jak funguje inzulín v těle a co dělat s malým diabetikem v různých situacích, bylo součástí dost hnusných zkoušek. Neměla bych problém ohlídat to, vyjít vstříc rodičům, ale stejně se musí při komplikacích volat RZ. Už jsem situaci s diabetikem zažila v praxi, dítě mělo po obědě špatné hodnoty a nešlo to stabilizovat. Opravdu je fajn, když asistent(nebo někdo jiný ve škole) ví, jak funguje inzulinová pumpa, umí spočítat ty jednotky a rozumí tomu, co dispečer RZ říká.

Osobně si myslím, že i AP by se měli nějak specializovat podle toho, co který umí :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
35076
15.5.21 12:17
@karkarka píše:
Asistent pedagoga rozhodně nema řešit diabetes. Na to si porid osobního asistenta, ktereho zaplatíš z vlastních peněz.

To si nemyslím. Spíš si myslím, že asistenti pedagoga by měli mít kvalitnější a hloubkové vzdělání, aby toho byli schopni. Právě tyto děti patří na běžné školy, ne děti s mentální retardací a 4. stupněm podpůrných opatření, které na konci 3.tridy nespočítají 5 plus 2 :zed:
S diabetiky jsem se setkala ve speciální školce a máme i ve škole, dále mám známou, která ma vnouče s diabetem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
418
15.5.21 12:18

@vokishka to je pravda, ale není to součástí toho, co je potřeba. Dcera si inzulín píchala sama a oběd připravili kuchařky podle jídelníčku který jim píšu. A svačiny má připravené své. Nevím proč by asistentka měla počítat jídlo to po ní nikdo nechce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
418
15.5.21 12:21

@karkarka to není vůbec pravda, dcera už naštěstí svou asistentku má, ne osobní ale asistent pedagoga. A jsem moc šťastná, že má tak skvělou a nemá vůbec s ničím problém. Tak jako tady čtu. Jde o dohled nic víc, nic míň

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
418
15.5.21 12:25

@Pears206 Ano při komplikacích se volá 155,ale to zatím nebylo potřeba. AP do toho někde slepé po hlavě, mám sepsané jasně co je potřeba kontrolovat, že začátku na telefonu a na vše se ptala a na všem jsme se domluvili. AP počítat jídlo nemusí umět, nikdo ve škole. Paní kuchařka nandá oběd podle toho co napíšu, třeba kolik gramů brambor.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10182
15.5.21 12:43
@lussinka píše:
@karkarka to není vůbec pravda, dcera už naštěstí svou asistentku má, ne osobní ale asistent pedagoga. A jsem moc šťastná, že má tak skvělou a nemá vůbec s ničím problém. Tak jako tady čtu. Jde o dohled nic víc, nic míň

To, že na dceru dohledne je dobrá vůle asistentky. Její povinnost to není. A jestli tvá dcera asistentku má, tak ne kvůli diabetu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat