Aspirin ve třetím trimestru

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Jareach
Stálice 100 příspěvků 17.12.17 20:33
Aspirin ve třetím trimestru

Zdar, mám dle screeningu vyšší riziko preeklampsie a růstové restrikce, beru Aspirin. Všechny kontroly zatím dopadly dobře, žádný problém. Blížím se ke konci druhého trimestru a v příbalovém letáku je výslovně varování před užíváním ve třetím. Vlastně po přečtení těch informací jsem ho nechtěla brát vůbec, ale moje doktorka řekla, že to nemám číst a že už to bralo hodně žen přede mnou.. Přesto mi to vrtá hlavou a radši bych ho už nebrala, nebo snížila dávku. Navíc se chci pokusit o VBAC po akutním SC a nechci si to zkomplikovat. Podle doktorů bych ho měla brát do 36. (!) týdne.
Kdo s tím má zkušenost, prosím o názor.

Reklama

Reakce:

bibi2233
Kecalka 438 příspěvků 11 inzerátů 17.12.17 20:54

Beru Godasal (to je totéž) také kvůli preeklampsii. Jsem začátek 35. týdne a popravdě bych si rozhodně netroufala ho sama vysadit. Hlídají si mě v rizikové poradně, pravidelně mi pokaždé dělají odběry na výši nějakých hormonů, které by ukázaly, že se preeklampsie rozjíždí. Čím víc se blížíme k termínu porodu (případně vyvolání), tak to hlídají více. Letáky nečtu, všechno má negativní účinky, ale někdy to prostě nejde jinak. Píchám si inzulín a beru ještě další léky na cukrovku apod. A co je VBAC?

Uživatel je onlineka2ka
Extra třída :D 12435 příspěvků 1 inzerát 17.12.17 20:55

No upřímně prošla jsem si 2× preeklampsií a jsem ráda že jsme i s dítětem přežili a to myslím vážně takže bych nevysazovala ani omylem

bibi2233
Kecalka 438 příspěvků 11 inzerátů 17.12.17 20:57

@ka2ka Můžu se zeptat, jak to probíhalo? Mám z té preeklampsie dost strach, vyšlo mi hodně vysoké riziko. :(

Jareach
Stálice 100 příspěvků 17.12.17 20:58

@bibi2233 VBAC je vaginální porod po císařském řezu. Já jiné léky neužívám. V tom letáku píšou, že užívání ve třetím trimestru může ohrozit matku i dítě a odložit porod (což je taky cesta k dalšímu SC).

Jareach
Stálice 100 příspěvků 17.12.17 21:01

@ka2ka Taky ji nechci riskovat, ale já ji neměla. Měla jsem v závěru těhotenství několikrát zvýšený a při porodu vysoký tlak. Proto došlo k SC. Jinak bylo vše v pořádku, ale asi hraje roli i věk, nebo nevím co ještě.

Uživatel je onlineka2ka
Extra třída :D 12435 příspěvků 1 inzerát 17.12.17 21:02

@bibi2233 měla jsem hodně vysoký tlak na který nezabírali žádné léky brala jsem 8× dopegyt, 4× betalog + 8× hořčík a tlak 150/90 a víc takže jsem ležela v nemocnici a čekalo se jestli vydržím do 38tt a nebo zkolabuju, hlídalo se dítě jestli ještě žije nebo ne. Brněla mě hlava, nohy, nemohla jsem dýchat, bolel mě hrudník, ležela jsem měsíc než mě řízli a já děkovala bohu že jsme přežili.

bibi2233
Kecalka 438 příspěvků 11 inzerátů 17.12.17 21:05

@ka2ka @ka2ka Tak to muselo být hrozně stresující :-( Je štěstí, že to dobře dopadlo, jsem ráda. Já mám zatím tlak spíš dost nízký, ale prý se to může kdykoliv změnit.

Uživatel je onlineka2ka
Extra třída :D 12435 příspěvků 1 inzerát 17.12.17 21:06

@bibi2233 jo v podstatě ze dne na den

bibi2233
Kecalka 438 příspěvků 11 inzerátů 17.12.17 21:08

@Jareach @Jareach Já měla první těhotenství ok, a teď mi vyšlo to riziko dost vysoké. Nerada bych riskovala, aby se cokoliv mimču stalo, celé toto těhotenství bylo hrozně komplikované a ráda bych to dotáhla do dobrého konce, i za cenu císaře, to fakt neřeším, hlavně ať se mimčo narodí živé a zdravé.

tezi
Hvězda diskuse 48643 příspěvků 1 inzerát 17.12.17 21:10

@Jareach brala jsem anopyrin, v podstatě to samé co acylpirin a vysazoval mi ho doktor taky až kolem 37tt. K tomu jsem ještě měla injekce na ředění krve a tyto 2 léky spolu reagují tak, že zvyšují riziko krvácení. Taky jsem nebyla nadšená, ale věřila jsem lékaři, že ví co dělá.
Všechno dopadlo naprosto skvěle a dokonce jsem rodila normálně po CS asi 10 dní před termínem ;)

bibi2233
Kecalka 438 příspěvků 11 inzerátů 17.12.17 21:12

@ka2ka To je zákeřný, že to může přijít bez varování.

Motýlice
Kelišová 5043 příspěvků 17.12.17 21:54

Osobně bych Aspirin ve 3. trimestru opravdu nebrala. Tou dobou se uzavírá u plodu jeden důležitý otvor ve velkých cévách kolem srdce a salicyláty tento proces mohou narušit. Založit dítěti dobrovolně na srdeční vadu… No nevím. Podle mě existují (v těhotenství) bezpečnější léky na ředění krve. A doteď jsem si myslela, že se nízkomolekulární hepariny používají u takto rizikových těhotných standardně. A že to bralo spousta ženských před vámi a ok? No, my taky vyrostli jako děti na Aspirinu a svým dětem bych ho už vzhledem k současnému stavu poznání nedala. A to mám Aspirin jako takový celkem ráda. Ale dětem a těhotným v poslední třetině prostě NE. PS: Jsem farmaceut.

bibi2233
Kecalka 438 příspěvků 11 inzerátů 17.12.17 22:20

@Motýlice A co byste doporučovala? Jezdím do rizikové poradny do FN v Plzni, ten doktor tvrdil, že teď byl na nějaké nejnovější konferenci ohledně preeklampsie, a že ten Godasal (resp. ta účinná látka v něm) v dávkování, v jakém mi ho nasadili, je v současné době jediný způsob, jak aspoň trochu ovlivnit, aby preeklampsie nenastala.

Jareach
Stálice 100 příspěvků 18.12.17 20:10

Díky všem za příspěvky. Třeba budou zajímat ještě někoho dalšího. Pěkné svátky!

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství,... číst dále >

Do první třídy jedině s kvalitní aktovkou. Víte, na co si dát při výběru pozor?

Prázdniny pomalu končí a blíží se začátek školního roku, pro mnohé děti... číst dále >

Články z Expres.cz

Dara drtí Alagič i Rytmuse: Takto odpovídá na jejich zamilované fotky!

Koncem března Dara Rolins (45) a Patrik Rytmus Vrbovský (41) informovali o... číst dále >

Vondráčková promluvila o rozchodu s Plekancem: Bylo to překvapení!

Když Tomáš Plekanec před týdnem prostřednictvím sociálních sítí informoval,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Kiki a Viki se vrací k rodině. Děti do dětských domovů nepatří

Sestry Kiki a Viki se po několika letech stěhování po ubytovnách a... číst dále >

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí... číst dále >

Reklama