Reklama

Aspirin ve třetím trimestru

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Jareach
Kecalka 104 příspěvků 17.12.17 20:33
Aspirin ve třetím trimestru

Zdar, mám dle screeningu vyšší riziko preeklampsie a růstové restrikce, beru Aspirin. Všechny kontroly zatím dopadly dobře, žádný problém. Blížím se ke konci druhého trimestru a v příbalovém letáku je výslovně varování před užíváním ve třetím. Vlastně po přečtení těch informací jsem ho nechtěla brát vůbec, ale moje doktorka řekla, že to nemám číst a že už to bralo hodně žen přede mnou.. Přesto mi to vrtá hlavou a radši bych ho už nebrala, nebo snížila dávku. Navíc se chci pokusit o VBAC po akutním SC a nechci si to zkomplikovat. Podle doktorů bych ho měla brát do 36. (!) týdne.
Kdo s tím má zkušenost, prosím o názor.

Reklama

Reakce:

bibi2233
Kecalka 458 příspěvků 9 inzerátů 17.12.17 20:54

Beru Godasal (to je totéž) také kvůli preeklampsii. Jsem začátek 35. týdne a popravdě bych si rozhodně netroufala ho sama vysadit. Hlídají si mě v rizikové poradně, pravidelně mi pokaždé dělají odběry na výši nějakých hormonů, které by ukázaly, že se preeklampsie rozjíždí. Čím víc se blížíme k termínu porodu (případně vyvolání), tak to hlídají více. Letáky nečtu, všechno má negativní účinky, ale někdy to prostě nejde jinak. Píchám si inzulín a beru ještě další léky na cukrovku apod. A co je VBAC?

ka2ka
Extra třída :D 12762 příspěvků 1 inzerát 17.12.17 20:55

No upřímně prošla jsem si 2× preeklampsií a jsem ráda že jsme i s dítětem přežili a to myslím vážně takže bych nevysazovala ani omylem

bibi2233
Kecalka 458 příspěvků 9 inzerátů 17.12.17 20:57

@ka2ka Můžu se zeptat, jak to probíhalo? Mám z té preeklampsie dost strach, vyšlo mi hodně vysoké riziko. :(

Jareach
Kecalka 104 příspěvků 17.12.17 20:58

@bibi2233 VBAC je vaginální porod po císařském řezu. Já jiné léky neužívám. V tom letáku píšou, že užívání ve třetím trimestru může ohrozit matku i dítě a odložit porod (což je taky cesta k dalšímu SC).

Jareach
Kecalka 104 příspěvků 17.12.17 21:01

@ka2ka Taky ji nechci riskovat, ale já ji neměla. Měla jsem v závěru těhotenství několikrát zvýšený a při porodu vysoký tlak. Proto došlo k SC. Jinak bylo vše v pořádku, ale asi hraje roli i věk, nebo nevím co ještě.

ka2ka
Extra třída :D 12762 příspěvků 1 inzerát 17.12.17 21:02

@bibi2233 měla jsem hodně vysoký tlak na který nezabírali žádné léky brala jsem 8× dopegyt, 4× betalog + 8× hořčík a tlak 150/90 a víc takže jsem ležela v nemocnici a čekalo se jestli vydržím do 38tt a nebo zkolabuju, hlídalo se dítě jestli ještě žije nebo ne. Brněla mě hlava, nohy, nemohla jsem dýchat, bolel mě hrudník, ležela jsem měsíc než mě řízli a já děkovala bohu že jsme přežili.

bibi2233
Kecalka 458 příspěvků 9 inzerátů 17.12.17 21:05

@ka2ka @ka2ka Tak to muselo být hrozně stresující :-( Je štěstí, že to dobře dopadlo, jsem ráda. Já mám zatím tlak spíš dost nízký, ale prý se to může kdykoliv změnit.

ka2ka
Extra třída :D 12762 příspěvků 1 inzerát 17.12.17 21:06

@bibi2233 jo v podstatě ze dne na den

bibi2233
Kecalka 458 příspěvků 9 inzerátů 17.12.17 21:08

@Jareach @Jareach Já měla první těhotenství ok, a teď mi vyšlo to riziko dost vysoké. Nerada bych riskovala, aby se cokoliv mimču stalo, celé toto těhotenství bylo hrozně komplikované a ráda bych to dotáhla do dobrého konce, i za cenu císaře, to fakt neřeším, hlavně ať se mimčo narodí živé a zdravé.

tezi
Hvězda diskuse 49739 příspěvků 1 inzerát 17.12.17 21:10

@Jareach brala jsem anopyrin, v podstatě to samé co acylpirin a vysazoval mi ho doktor taky až kolem 37tt. K tomu jsem ještě měla injekce na ředění krve a tyto 2 léky spolu reagují tak, že zvyšují riziko krvácení. Taky jsem nebyla nadšená, ale věřila jsem lékaři, že ví co dělá.
Všechno dopadlo naprosto skvěle a dokonce jsem rodila normálně po CS asi 10 dní před termínem ;)

bibi2233
Kecalka 458 příspěvků 9 inzerátů 17.12.17 21:12

@ka2ka To je zákeřný, že to může přijít bez varování.

Motýlice
Kelišová 5043 příspěvků 17.12.17 21:54

Osobně bych Aspirin ve 3. trimestru opravdu nebrala. Tou dobou se uzavírá u plodu jeden důležitý otvor ve velkých cévách kolem srdce a salicyláty tento proces mohou narušit. Založit dítěti dobrovolně na srdeční vadu… No nevím. Podle mě existují (v těhotenství) bezpečnější léky na ředění krve. A doteď jsem si myslela, že se nízkomolekulární hepariny používají u takto rizikových těhotných standardně. A že to bralo spousta ženských před vámi a ok? No, my taky vyrostli jako děti na Aspirinu a svým dětem bych ho už vzhledem k současnému stavu poznání nedala. A to mám Aspirin jako takový celkem ráda. Ale dětem a těhotným v poslední třetině prostě NE. PS: Jsem farmaceut.

bibi2233
Kecalka 458 příspěvků 9 inzerátů 17.12.17 22:20

@Motýlice A co byste doporučovala? Jezdím do rizikové poradny do FN v Plzni, ten doktor tvrdil, že teď byl na nějaké nejnovější konferenci ohledně preeklampsie, a že ten Godasal (resp. ta účinná látka v něm) v dávkování, v jakém mi ho nasadili, je v současné době jediný způsob, jak aspoň trochu ovlivnit, aby preeklampsie nenastala.

Jareach
Kecalka 104 příspěvků 18.12.17 20:10

Díky všem za příspěvky. Třeba budou zajímat ještě někoho dalšího. Pěkné svátky!

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní... číst dále >

Články z Expres.cz

Do čela s ním! 5 důvodů, proč by Kubera byl skvělým předsedou Senátu

Primátor Teplic Jaroslav Kubera (ODS) slaví úspěchy nejen v domovském městě,... číst dále >

Proč Třešničková otálí s návratem do Česka? Vliv na to má infekce i kuchař

V Istanbulu popálená Týnuš Třešničková (23) uklidnila všechny své fanoušky.... číst dále >

Články z Ona Dnes

Sedm hříchů, které škodí pleti. Pozor na mačkání pupínků i dietu

Péče o pleť je pro většinu z nás každodenní součástí života. Často se však... číst dále >

OBRAZEM: Vzácná onemocnění, která mění lidi k nepoznání

Lékaři dnes znají celkem sedm tisíc vzácných onemocnění a asi 80 procent z... číst dále >