Astigmatismus a dioptrie u 20měsíčního dítěte

19
28.11.20 20:37

Astigmatismus a dioptrie u 20ti měsíčního dítěte

Ahoj :) s dcerou jsme podstoupili oční vyšetření plusoptix a hodně nás překvapilo, že ji byl zjištěn astigmatismus a zároveň naměřeny poměrně silné dioptrie. Chci se zeptat zda tu má někdo zkušenost s takhle malým dítětem a brýlemi? Zlepšil se zrak s postupem věku? Nechali si děti brýle nasazene? Také by mě zajímalo jak probíhá měření na dětském očním, vůbec si neumím představit, že by spolupracovala Předem děkuji za všechny rady a zkušenosti :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3306
28.11.20 20:50

@Any0230 ahoj, my to u syna nepoznali, jezdil na odrazedle, poznal barvy, chytl špetku,… ale stejne když jsme ve školce dostali možnost plusoptix tak jsme ho premerili. Též má astigmatismus a 8 dioptrie na obou oči. Bylo nám řečeno že už se to nikdy nevyleci a dioptrie nesnizi. Ale nám když to synovi zjistili byli 3 roky. Takže zkušenost s takto malým dítětem nemám.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
28.11.20 20:55

Dcerce byly zjištěny taktéž poměrně vysoké dioptrie (kolem 6) před druhým rokem. Ač cizí lidi hodně nemusela, vyšetření zvládla… Nejprve říkala, co vidí na obrázcích (kočka, kačenka, dům, atp.), tehdy ještě nemluvila, tak říkala gaga, mňau, atp.. Pak koukala do přístroje na měření dioptrií na horkovzdušný balón.. To ji zaujalo. Tím se orientačně ověřilo, že vidí špatně. Takže jsem vyfasovali atropinové kapky a museli jsme 4 dny doma kapat (to byl horor největší) a pak proběhlo přeměření dioptrií na přístroji plus vyšetření očního pozadí (tam nespolupracovala, tak to byl též horor, ale zvládlo se to, za půl roku už to bylo mnohem lepší). Dostala brýle a ty nosila bez problémů - u vysokých vad tohle problém nebývá, neboť dítě najednou vidí. Za čtvrt roku dostala okluzor na jedno oko.. To bylo horší, ale zpětně musím říct, že byla zlatá a nosila poctivě. Teď po pěti letech.. Dioptrie stále stejné, ale okluzor pomohl a s brýlemi vidí, jak by měla..přečte všechny řádky. Okluzor měla do 6ti let, ke konci už jen na hosinu denně a to už jsme dost flákali. Není tupozraká.. A to je momentálně hlavní.. Brýle ji nijak zvlášť nevadí.. Postupem času je dostalo vícero dětí z ročníku, v těch dvou letech byla výjímka. Kdyby tě cokoliv zajímalo, tal se klidně ptej..

• Citovat
  • Nahlásit
18
28.11.20 21:05

Mám úplně stejnou zkušenost. Synovi zjistili na vyšetření Plusoptixem ve 20 měsících necelé 4 dioptrie na obou očích, k tomu astigmatismus. S nošením brýlí nikdy neměl potíže, opravdu ani den. Mnohem lépe s nimi viděl, neměl důvod je sundávat. Vše jsme si vysvětlovali přiměřeně věku, aby věděl, proč je má a tak. Hráli jsme si na očního doktora, vyrobili brýle pro naše hračky, cvičil očka i s bráchou, který byl navic typozraký. Navíc já i jeho starší bratr nosíme brýle, tak měl radost, že jsme stejní. To určitě hodně pomohlo. Od svých prvních obrázků se maluje s brýlemi :) Je to odmalička první věc, kterou ráno hledá. Pořídili jsme brýle i s gumičkou místo klasických nožiček za uši, aby s nimu mohl pohodlně běhat, ale nakonec jsme je ani moc nevyužili. Když brýle dobře vyberete, opravdu drží, výběr je velký. Vyšetření na očním probíhalo standardně, chodili jsme a stále chodíme na dětské oční, kde to s dětmi umí. Nyní je mu 6, na obou očích má necelou 1 dioptrii. Určitě se to dá i s brýlemi zvládnout, buďte ráda, že jste na vyšetření byli a máte teď dost času na to, vadu řešit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19
28.11.20 21:16

@Danysa tak to je téměř totožný případ, také má skoro + 4 dioptrie, i když to podrobné oční vyšetření nas teprve čeká, prý se to může lišit. Moc jste mě potěšila, že se to s věkem u vašeho syna zlepšilo. S těmi brýlemi je to moc dobrý nápad, zkusíme to s plyšáky i na nás 🙂 Akorát toho očního se pořád tak nějak bojím, navíc má teď asi něco jako separační úzkost, bojí se cizích lidí i v cizím prostředí a určitě nebude schopná pojmenovávat obrázky a dívat se dobrovolně do nějakého přístroje už vůbec ne…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19
28.11.20 21:32

@89Luca nám naměřily 4 dioptrie a to jsem si myslela, že to je opravdu hodně 8o Paní která nás měřila tím plusoptixem nám říkala, že by se to mohlo zlepšit, ale i zhoršit. Vím, že jsou i horší věci, ale opravdu nás to překvapilo, protože v rodině žádné oční vady nemáme.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18
28.11.20 21:33

@Any0230 Ono to vyšetření na očním netrvá moc dlouho, je to otázka pár minut. Celou dobu mi seděl na klíně, koukal se do „dalekohledu“ na obrazovku na horkovzdušný balón a říkala jsem mu, ať se kouká fakt dobře, jestli tam nevykoukne krteček. Věděla jsem, že bude koukat na balón, tak jsme si den předem dali pohádku o Krtkovi, jak letěl balónem a fungovalo to skvěle. Seděl jako přibitý :) potom pan doktor zkoušel oční pohyby a šilhání pomocí tužky s návlekem plyšové žirafy, tak koukal po žirafě a bylo to taky raz dva. Opět byl na u mě na klíně. Syn už v té době celkem dobře mluvil, ale pro případ, že by se „zasekl“ a nechtěl, tak jsem ho před vyšetřením naučila otáčet písmeno E vystřižené z kartonu podle vzoru, aby mu doktor mohl očka vyšetřit takto a syn nemusel nic pojmenovávat. Zvládl to v pohodě. Myslím si, že dětem hodně pomůže, když vědí přesně, co je čeká.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2109
28.11.20 21:35

Me kamaradce se stalo, ze ji tak male dite nechteli vysetrit, nakonec uspela v Kukatku. Nasi dceri zjisteno to stejne az pred 5 rokem veku, bryle a 3 mesice okluzor

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19
28.11.20 21:41

@Danysa naučila otáčet písmeno E? Tomu moc nerozumím :D Ja se ji samozřejmě budu snažit připravit na to co nás čeká, ale sama jsem to doteď moc nevěděla. My se zatím snažíme dceru učit koukat do dalekohledu. Takže při tom měření dioptrií se oči nijak nerozkapávají?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
28.11.20 21:52

Jak píše @Danysa, to vyšetření se opravdu dá zvládnout. Určitě si předem na to doma zahrajte. Dcera byla v té době celkem asociál.. Ale tohle zvládla.. S tím krtečkem je to dobrý nápad.. My jsme při měření dioptrií zase říkali, ať kouká, jestli tam nevykoukne kočička (ty měla dcera nejradši).. Oni oční lékaři to s dětmi většinou umí.. Nám dala doktorka čas na adaptaci.. Když brečela, tak ji nechala a neměla blbé řeči. Jednou ( ne poprvé) se zasekla hodně, tak nás poslali do čekármy a vzali někoho jiného a pak opět nás.. Když jsme to zvládli my, vy to též zvládnete :-). Jinak 4 dioptrie není žádná hrůza, pokud po rozkapání nebude víc (u dalekozrakosti bývá cca o dioptrii až dioptrii a půl víc, ale s astigmatismem nevím). V tomhle věku má zdravé dítě cca +1 - +1,5 dioptrie

• Citovat
  • Nahlásit
18
28.11.20 21:54

@Any0230 Nevím, jestli můžu v diskusi sdílet odkaz, asi ne… Tak si zkuste zadat do Googlu test zrakové ostrosti, písmeno E. Najdete tam celou řadu odkazů i s návody, jak na to. Jinak naše zkušenost u obou dětí je, že oči se rozkapávají 1× ročně, na kontrolu a přeměření se chodí min. 2× ročně. Synovi to rozkapání nevadilo, když byl maličký. Paradoxně vždycky vyváděl ten starší :) A i mladšímu to bylo nepříjemné až tak kolem 4 let. Po kápnutí kapky nebýváte celou dobu v ordinaci, na cca půl hodinky si jdete hrát do čekárny. A vzhledem k tomu, že astigmatici vidí dost často neostře a rozmazaně, tak to rozkapání nevnímají tak tragicky jako lidi, co potom vidí znatelně hůř. Toť moje zkušenost astigmatičky :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
28.11.20 21:56
@Any0230 píše:
@Danysa naučila otáčet písmeno E? Tomu moc nerozumím :D Ja se ji samozřejmě budu snažit připravit na to co nás čeká, ale sama jsem to doteď moc nevěděla. My se zatím snažíme dceru učit koukat do dalekohledu. Takže při tom měření dioptrií se oči nijak nerozkapávají?

Nám je poprvé nerozkapávali v ordinaci, ale kapali jsme bohužel doma :D. Pak už 1× za rok v ordinaci.. Bez rozkapání u takhle malých dětí dioptrie přesně nejdou stanovit..

• Citovat
  • Nahlásit
19
28.11.20 22:00
@Anonymní píše:
Jak píše @Danysa, to vyšetření se opravdu dá zvládnout. Určitě si předem na to doma zahrajte. Dcera byla v té době celkem asociál.. Ale tohle zvládla.. S tím krtečkem je to dobrý nápad.. My jsme při měření dioptrií zase říkali, ať kouká, jestli tam nevykoukne kočička (ty měla dcera nejradši).. Oni oční lékaři to s dětmi většinou umí.. Nám dala doktorka čas na adaptaci.. Když brečela, tak ji nechala a neměla blbé řeči. Jednou ( ne poprvé) se zasekla hodně, tak nás poslali do čekármy a vzali někoho jiného a pak opět nás.. Když jsme to zvládli my, vy to též zvládnete :-). Jinak 4 dioptrie není žádná hrůza, pokud po rozkapání nebude víc (u dalekozrakosti bývá cca o dioptrii až dioptrii a půl víc, ale s astigmatismem nevím). V tomhle věku má zdravé dítě cca +1 - +1,5 dioptrie

Tak to jsem vůbec nevěděla, že i zdravé dítě má třeba +1,5 dioptrie. Tak snad také narazíme na fajn doktora. Takže rozkapání se zřejmě nevyhneme, že? Určitě to zvládneme, ale chtěla jsem nás trochu připravit. Navíc nám chtěli dát termín až v červnu a nebo si přijít vysedet 3hodinovou frontu, takže jsme si vybrali to druhé, takže počítám že tam budeme celé dopoledne

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19
28.11.20 22:09
@Danysa píše:
@Any0230 Nevím, jestli můžu v diskusi sdílet odkaz, asi ne… Tak si zkuste zadat do Googlu test zrakové ostrosti, písmeno E. Najdete tam celou řadu odkazů i s návody, jak na to. Jinak naše zkušenost u obou dětí je, že oči se rozkapávají 1× ročně, na kontrolu a přeměření se chodí min. 2× ročně. Synovi to rozkapání nevadilo, když byl maličký. Paradoxně vždycky vyváděl ten starší :) A i mladšímu to bylo nepříjemné až tak kolem 4 let. Po kápnutí kapky nebýváte celou dobu v ordinaci, na cca půl hodinky si jdete hrát do čekárny. A vzhledem k tomu, že astigmatici vidí dost často neostře a rozmazaně, tak to rozkapání nevnímají tak tragicky jako lidi, co potom vidí znatelně hůř. Toť moje zkušenost astigmatičky :)
@Danysa píše:
@Any0230 Nevím, jestli můžu v diskusi sdílet odkaz, asi ne… Tak si zkuste zadat do Googlu test zrakové ostrosti, písmeno E. Najdete tam celou řadu odkazů i s návody, jak na to. Jinak naše zkušenost u obou dětí je, že oči se rozkapávají 1× ročně, na kontrolu a přeměření se chodí min. 2× ročně. Synovi to rozkapání nevadilo, když byl maličký. Paradoxně vždycky vyváděl ten starší :) A i mladšímu to bylo nepříjemné až tak kolem 4 let. Po kápnutí kapky nebýváte celou dobu v ordinaci, na cca půl hodinky si jdete hrát do čekárny. A vzhledem k tomu, že astigmatici vidí dost často neostře a rozmazaně, tak to rozkapání nevnímají tak tragicky jako lidi, co potom vidí znatelně hůř. Toť moje zkušenost astigmatičky :)

Už jsem si to vyhledala a moc díky za dobré info, ale bohužel tento test dcera uricte ještě nezvládne :) Tak snad to tak bude i z nás 🙂

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3306
28.11.20 23:53

@Any0230 nám na rovinu řekli ať nečekám se zlepšením, ae že kdoví co bude až malej bude plnoletej. Za mě jsem určitě proti laserové operaci, ‚nastesti‘ s těmi jeho dioptriemi to ani nejde. Malej si též rychle na brýle zvykl a je na ně opatrně, největší problém je v okluzorech, to mi stagnuje a odmítá. Takže musím být dost přísná, což mi vadí, pac ten okluzor je příšerně. Zkoušela jsem si ho a i se mi z něj motala hlava. Chudáci děti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat