ATB na základě poslechu

kerrankin
26.11.15 17:25

ATB na základě poslechu

Zdravím, popíšu situaci:

Dcera (skoro 4) má rýmu a kašel, týden až 10 dní, kašle málo, v noci vůbec. Včera jsme šli k doktorce s miminem, které má taky kašel, tak jsme ji vzali sebou. Doktorka ji poslechla, řekla, že má chycené obě strany a jsou tam „vlhké fenomény“, navíc jí naměřila teplotu 37,6 (měřila ji pod ofinou). Tak jsme odešli s Augmentinem pro oba 8o

Byla jsem hrozně překvapená, navíc nejsem zrovna nejduchapřítomnější a ještě ten debilní respekt k lékaři :mrgreen:, takže jsem se jenom podivila - na což mi řekla o těch fenoménech. V pátek máme zavolat, jak se to vyvíjí, jestli se oba zlepšili. Ale ona se NEMŮŽE zlepšit, kašle minimálně, teplotu nemá (když se ofina odhrne a čelo nechá vyvětrat) :nevim: Manžel řekl, že jí ty atb dáme, že doktorka snad ví, co dělá.

Už dvakrát nám atb na bronchitidu napsala, ale to bylo víceméně jasné. Poprvé zhoršení kašle + horečka asi po třech týdnech nachlazení, podruhé zase teplota, zrychlené dýchání, celkově zchvácenost, to byl i náběh na zápal plic.

Takže já se ptám - ví doktorka, co dělá? Může na základě poslechu a teploty určit, že to je na antibiotika? Jde mi o to, co budu dělat příště (kromě toho, že tam s dcerou už NIKDY nepůjdu jen tak, pro jistotu :jazyk: )

Díky :)

• Citovat
  • Upravit
Napsat příspěvek

Reakce:

17203
26.11.15 17:31

@kerrankin Dcery na průdušky dostaly antibiotika vždy jen podle poslechu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
33197
26.11.15 17:35

Ano, nám i podle poslechu :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31691
26.11.15 17:36

Na základě poslechu rozhodně jo :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2762
26.11.15 17:38

Pokud to padlo na průdušky, také jsme měli atb jen podle poslechu

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2346
26.11.15 17:43

Naše dr dělá CRP a podle toho vyhodnocuje. Poslechově už obě moje děti měly zánět průdušek, ale oba virovej, což zjistila právě podle CRP a tak ATB neměly

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
83630
26.11.15 17:46

@kerrankin vždy podle poslechu :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18072
26.11.15 17:50

Já osobně mám zánět průdušek taky bez horečky a taky kašlu minimálně a vždy ho doktorka pozná jen podle poslechu :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4115
26.11.15 17:51
@Fiialka píše:
Naše dr dělá CRP a podle toho vyhodnocuje. Poslechově už obě moje děti měly zánět průdušek, ale oba virovej, což zjistila právě podle CRP a tak ATB neměly

naše doktorka dělá crp, když si není jistá, když je teplota bez jiných příznaků atd. Prý není 100% a negativní crp automaticky neznamená, že infekce není bakteriálního původu. Někdy může být infekce bakteriální, ale na crp se prý neprojeví :nevim: Takhle mi to vysvětlovala. U nás když je zánět průdušek lehký, dá mi na výběr, jestli to chceme zkusit bez atb - tj. dát tomu třeba 3 dny a léčit sirupy, inhalacemi… Už jsme to takto zaléčili i bez atb.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
33197
26.11.15 17:52
@ka2ka píše:
Já osobně mám zánět průdušek taky bez horečky a taky kašlu minimálně a vždy ho doktorka pozná jen podle poslechu :nevim:

asi tak.. jak muj doktor, tak i dětská :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7531
26.11.15 17:52

Tak já jsem v šoku kolika dětem dávají doktoři ATB pouze podle poslechu, naše dr vždy jako první udělá CRP a dle toho se rozhodne. Zrovna před 14 ti dny měla malá fakt hnusnou virozu, horečky fakt vysoké ale pouze jednu noc, pak už klesali a kašel, ale CRP fakt nizoučké atb nedala ale stím že kdyby se cokoli zhoršilo okamžitě naklusat

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
zoy
1498
26.11.15 17:54

@lecijasek Opravdu může být crp negativní a infekce bakteriální, ale když se nabere znovu za 2 dny, tak už pozivní je.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7531
26.11.15 17:56
@zoy píše:
@lecijasek Opravdu může být crp negativní a infekce bakteriální, ale když se nabere znovu za 2 dny, tak už pozivní je.

no jasně, to nikdo nezpochybňuje, naše to právě dělá tak že pokud by se do 3 dnů nic nezlepšilo jdeme znova a je pravda tedy, že já dám hodně na přírodní léčbu jako zábaly na prsa, tymiánovou mast a pálím eukalyptový vonný olejíček. Teplo hodně tekutin a fakt se mi to vždycky vyplatilo

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
zoy
1498
26.11.15 18:00

No, právě proto mi přijde nasazovat atb hned (s tvrzením, že crp 100% nefunguje) nesmyslné, pokud se stav při léčbě bez atb nezlepšuje, tak snad každá matka dobrovolně nakluše znovu, zvlášť když jí to dr. řekne.
A to, že je crp negativní i při bakteriální infekci je relativně vzácný úkaz.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
kerrankin
26.11.15 18:00

Díky, tak jste mě trochu uklidnily - jako že je to všude stejné :kytka:
Když jsme tam jednou byli s teplotou bez dalších příznaků, tak crp dělala…

@lecijasek píše:
U nás když je zánět průdušek lehký, dá mi na výběr, jestli to chceme zkusit bez atb - tj. dát tomu třeba 3 dny a léčit sirupy, inhalacemi… Už jsme to takto zaléčili i bez atb.

To jsem si právě říkala, že jsem mohla navrhnout, jestli to nemůžeme zkusit do pátku/pondělí bez nich… Aspoň by mi pak třeba vysvětlila, jak to je s tím poslechem.

@Fiialka píše:
Naše dr dělá CRP a podle toho vyhodnocuje. Poslechově už obě moje děti měly zánět průdušek, ale oba virovej, což zjistila právě podle CRP a tak ATB neměly

Tak nějak jsem to myslela. Asi se zeptám, až půjdeme na kontrolu, když budu připravená, tak to zvládnu :mrgreen:

• Citovat
  • Upravit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama