Autismus - GAPS vs GFCF dieta - zkušenosti

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
AliTad
Kelišová 5303 příspěvků 13.11.14 16:12
Autismus - GAPS vs GFCF dieta - zkušenosti

Možná se to už v nějaké diskuzi řeší, ale já už nemám kapacity na to, abych dál hledala. Máme čerstvou diagnózu (syn skoro 4 roky, vysoce funkční autismus, je spíše pasivní, kontaktu se ale nebrání, v MŠ normálně funguje už druhým rokem - zde byli z dg spíše překvapeni, hlavní deficit je řeč, která se momentálně celkem rychle rozvíjí co do slovní zásoby, ale gramaticky naprosto blbě - Toník dát auto (chce po Toníkovi auto), Toník taky dát auto (chce po něm druhé auto), Toník utíkat (když ho Toník mlátí a on chce, aby šel pryč), jinak je nekonfliktní, velmi adaptabilní, žádné záchvaty vzteku - doma se tedy občas vzteká, ale naprosto adekvátně věku, mladší bratr se už teď vzteká mnooohem víc).
Studuji a studuji a chtěla bych vyzkoušet některou z výše uvedených diet (samozřejmě vedle postupu doporučeného odborníky co se týká přístupu k němu, logopedie…). Bere DMG a pomáhá. Dále mu dávám rybí tuk (klasický hnusný z lékárny), Chlorellu a Spirulinu.
Dnes jsem se informovala v MŠ a bezlepková a bezmléčná dieta by patrně byla realizovatelná i tam. Ale zase někde čtu, že GAPS má lepší výsledky. Pokud do kterékoli půjdeme, tak celá rodina, aby mu to nebylo líto. A odmítám vařit 2×. Mám ale strach třeba i o svoje zdraví. Jsem momentálně fakt vychrtlá (170cm a 48 kilo) a kojím (hodně) mladšího. Má někdo zkušenost s kombinací obou diet - start dle GAPS (vývary) a poté zachování bezlepkových obilovin v omezené míře a třeba brambor? A celkově, jak vaše děti dietu snášely (jako syn je i v jídle velice nenáročný, kromě luštěnin jí naprosto vše), jaké byly výsledky a kdy se dostavily? Má smysl testovat opioidní peptidy z moči před zahájením diety? Pomohlo někomu vyřazení třeba jen mléčných výrobků (na ně je z mé strany rodiny několikrát prokázaná alergie) a co se lepku týče třeba jen toho (nejagresivnějšího) pšeničného?
Děkuji.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Babišovka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.11.14 16:19

@AliTad Off topic… dlouho jsem tady nebyla, prosím, jak to dopadlo s tvým mužem? :kytka:

AliTad
Kelišová 5303 příspěvků 13.11.14 16:27

@Babišovka Nakonec dobře, nezapomenuto, ale odpuštěno. Překvapivě bych řekla, že to našemu vztahu pomohlo. Teď jsem zvědavá, co s ním udělá další zatěžkávací zkouška jménem autismus…

Babišovka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.11.14 16:28

@AliTad držím moc palce :hug:

zrzana2
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.11.14 16:34

Zkus napsat na nick Bubii, snad se nebude zlobit, že jsem ji tu zmínila. Ale určitě v tomto bude umět poradit.

AliTad
Kelišová 5303 příspěvků 13.11.14 16:54

@Babišovka Díky.

AliTad
Kelišová 5303 příspěvků 13.11.14 16:55

@zrzana2 Děkuji, napsala jsem.

MartinaIrena
Extra třída :D 10675 příspěvků 13.11.14 16:58

Snad mě nezpražíš. Něco jsem našla, co by tě mohlo zajímat.
http://vyzivadeti.cz/…vyvoj-mozku/
Mrkni na klíčové živiny pro vývoj mozku a zdroje. Dál už je to spíš placený odkaz. Nemám zkušenosti s dietami u dětí, ale byla bych opatrná, aby mu spíš nějaké živiny nechyběly. Za mě především bych nevyřazovala ryby = jód, červené maso =železo, zelenina = kys. listová.
Přeji hodně zdaru. :hug:

AliTad
Kelišová 5303 příspěvků 13.11.14 17:11

@MartinaIrena Nic z toho, co je tam uvedeno, by se z diety GFCF nevyřazovalo (u GAPS se právě bojím těch obilovin komplet). Odstraněním lepku se tělo o nic nepřipraví, ohledně mléka - je potřeba hlídat přísun vápníku. Pokud se pro něco z toho rozhodnu, určitě to budu předem konzultovat s pediatričkou s tím, že bych se s ní domluvila i na nějakých pravidelných odběrech.

S.Ivanka
Závislačka 3065 příspěvků 13.11.14 18:16
@MartinaIrena píše:
Snad mě nezpražíš. Něco jsem našla, co by tě mohlo zajímat.
http://vyzivadeti.cz/…vyvoj-mozku/
Mrkni na klíčové živiny pro vývoj mozku a zdroje. Dál už je to spíš placený odkaz. Nemám zkušenosti s dietami u dětí, ale byla bych opatrná, aby mu spíš nějaké živiny nechyběly. Za mě především bych nevyřazovala ryby = jód, červené maso =železo, zelenina = kys. listová.
Přeji hodně zdaru. :hug:

Máme autíka - 3 roky - nedovedu si představit dát mu k jídlu něco jiného než sám chce…v rodině už druhý autista ( ne pokrevně) je mu 14 a dodnes jí jen 3 jídla, kaši a karbanátek, kaši a řízek a kaši s párkem..bohužel, autismus je jako takový nevyzpytatelný a každé dítě to má jinak, ale co se týče jídla tak problém má snad každý. Držím palce aby se povedlo mu nějak nastavit jídelníček, u nás to nejde..

AliTad
Kelišová 5303 příspěvků 13.11.14 19:36

@S.Ivanka Ten náš právě nemá s jídlem problém absolutně žádný. Takže toto problém nebude určitě. Jde mi jen o to, aby mu to nebylo líto, takže to vyřadím před ním úplně.

blueice
Stálice 98 příspěvků 13.11.14 19:59

Nemohu bohužel poradit s konkrétními zkušenostmi, nicméně chci poradit něco dalšího ke studiu - mám doma knihu The Nourishing Tradition of Baby and Child Care, kde jsou popsána obecně platná výživová doporučení pro zdravý vývoj mozku, z kterých GAPS dieta vychází, velmi velmi doporučuji. Popisovaný systém výživových opatření podle mě dává smysl, stejně jako GAPS. pokud ti není cizí angličtina, opravdu vřele doporučuji. Potom existuje ještě knížka syndrom trávení a psychologia, to lze sehnat ve slovenském překladu a zde se věnují GAPS dietě a užším souvislostem psych. poruch, včetně autismu. V obou knihách bezmléčnou a bezlepkovou dietu v léčbě autismu nedoporučují, konkrétní důvody už nevím… Co se týká doplňků stravy, jeden z nejkvalitnějších rybích tuků na trhu je fermentovaný olej z tresčích jater od firmy Green Pasture, objednávám si ho ze zahraničí - http://www.greenpasture.org/…CodLiverOil/. Je to drahý jako prase, ale je to asi jediný produkt, kde jsou omega3 kyseliny zachovány ve své původní podobě, při výrobě „obyčejných“ rybích tuků dochází k zahřívání a omega3 se znehodnocují. A určitě dávat synovi kvalitní probiotika, nejkvalitnější sehnatelné jsou asi probiotika Bio-Kult. Tím se rozhodně nic nezkazí… Já bych ve tvé situaci šla do GAPS diety, je několik mezistupňů, tuším že k tomu striktním režimu je potřeba se dopracovat postupně, nástup je méně drastický co se týká omezení… Vyzkoušela bych to :kytka:

Příspěvek upraven 13.11.14 v 20:08

AliTad
Kelišová 5303 příspěvků 13.11.14 20:05

@blueice Děkuji. A máš prosím nějaký tip (konkrétní značku) na kvalitní probiotika? Začala jsem mu teď dávat dětské od Swissu, a to spíš z důvodu zvýšení imunity. Knihu mám objednanou, tak jsem zvědavá. Největší strach mám z toho, že tato dieta nebude realizovatelná ve školce. A školka mu určitě zase prospívá jinak.

blueice
Stálice 98 příspěvků 13.11.14 20:13

@AliTad Bio-Kult. Jsou ve verzi pro děti, kde je 7 kmenů a potom v klasické verzi pro dospělé, tam je 14 kmenů. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že jsou to probiotika s nejsilnějším účinkem, jaké jsem zkoušela užívat. Myslím si, že tvůj 4letý už by mohl ty pro dospělé… S tou školkou to asi problém bude… leda ho naučit si z jídla vybírat to co může a zbytek nechat na talíři - sníst maso a nechat přílohu :nevim: Nebo si nosit jídlo z domova. Nastuduj si přesně potraviny, které může a které nemůže a uvidíš jak by se to dalo realizovat… Držím palce :kytka:

blueice
Stálice 98 příspěvků 13.11.14 20:30

@AliTad Ona GAPS dieta vlastně vychází z předpokladu, že autismus a další poruchy jsou způsobeny špatným osídlením střeva, kde je málo prospěšných bakterií a přemíra kvasinek, proto ta probiotika i vynechání obilnin - sacharidů, které právě ty kvasinky živí… Ta teorie je hodně promyšlená. Přečti si knížku a uvidíš, zda ti to bude dávat smysl a půjdeš do toho :)

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?

Těžko obhájíte, že se make-up hodí jen pro dospělé, když v hračkářstvích... číst dále >

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako... číst dále >

Články z Expres.cz

Česká novinářka Engelová: Pro Terezu je trest výhra, na odvolání bude čekat roky

Téměř devět let v pákistánském vězená si bude muset odsedět Češka Tereza... číst dále >

Jsi nula, opustil jsi rodinu! Fanoušci grilují Plekance za vyjádření k soudu

Velká spousta lidí mu v rozvodové bitvě, vítězoslavné výkřiky na internetu si... číst dále >