Autoprotilátky ENA, ANA a těhotenství

10.3.16 14:10

Autoprotilátky ENA,ANA a těhotenství

Ahoj maminky,

měla bych dotaz na ty z Vás, které mají pozitivní protilátky ANA a ENA, především Anti-SSA/Ro. Brali jste před těhotenství nebo v průběhu nějaké léky? Plánovali jste těhotenství dopředu? A byli jste sledovány na revmatologii i imunologii? Děkuji za odpovědi:-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3356
10.3.16 14:17

@mispulinkaM Pokud jsou jen protilátky a nejsou potíže, tak se žádné léky neberou, jen se sleduje. Jedny ENA protilátky jsou rizikové pro poruchy srdečního rytmu u miminka, ale zaboha si nemůžu vzpomenout které (myslím, že anti-SSB)-zeptejte se na to lékaře. A pozitivní protilátky má hodně lidí a často se žádná nemoc nemusí vůbecnikdy projevit :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4630
10.3.16 14:24

@mispulinkaM @BaMaK jsou to anti-SSB, měla jsem je pozitivní, hrozí 5% riziko kompletního AV bloku srdíčka u miminka. Více mě hlídali, chodila jsem na častější UTZ srdíčka, dopadlo to dobře :*

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3356
10.3.16 14:32

@estrela Tak trefa :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10.3.16 14:34

Děkuji:-)Já práve už jednu holčičku mám a má kompletní vrozený AV blok. Ale celé těhu probíhalo dobře a přišlo se na to až při akutním porodu. Revmatolog mi nyní říkal, že při druhém je pravděpodobnost AV bloku už 18% a že prevence je jen to sledování a UTZsrdíčka. Tak mě zajímalo, jestli tento postup je běžný:-) Při prvním těhu mi totiž nikdo ani nedělal test na ty protilátky, jinak by se na to přišlo asi před těhu a byl jiný dozor… Nebo jak to probíhalo u vás?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.3.16 14:38

@mispulinkaM Pokud už jednou problém byl, tak bych se rozhodně někam na imunologii vnutila. Kamarádka má Sjogrenův syndrom, dg. na základě potíží, pak dlouhodobě bez nich, těhotenství plánovala a celou dobu brala nízkou dávku kortikoidů (jako prevenci právě AV bloku u miminka).

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
10.3.16 18:27

Pozitivní protilátky mi zjistili mezi prvním a druhým těhotenstvím.
To srdíčko hlídali kvůli ENA protilátkám -více podrobněji si nepamatuji, už je to pár let (mám pozitivní 4 druhy protilátek).
V těhotenství mi od cca 18tt dělali UZV srdíčka asi každý týden či dva - tohle hlídali na místní klinice plus jednou za 3 týdny jsme jezdili na kontrolu do Brna. Potom po porodu dělali dítěti UZV srdce a mělo EKG 24hodin.

Krom toho jsem častěji chodila na kontrolu na revmatologii - odkud vycházeli všechny požadavky na hlídání ohledně těhotenství a do gynekologické rizikové poradny.

Z léků, akorát jsem užívala kys. listovou celé těhotenství.

E.

• Citovat
  • Nahlásit
10.3.16 20:16

Jj, prave premyslim, ze bych se chtela objednat i na tu imunologii. premyslime o druhym, ale po tech nervech co byly po porodu prvni, chci vse dopredu co nejvic podchytnout..zjistit veskere info a dostupne moznosti… Takze dekuju moc za vase informace:-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.3.16 21:31

Co očekáváš od imunologie? Jen si to nedovedu představit.

Spíš bych se/je informovala na revmatologii-předpokládám, že tě hlídají.

E.

• Citovat
  • Nahlásit
10.3.16 21:40

No četla jsem právě, že v případě pozitivních protilátek nasazují i nějaké léky před těhotenstvím 3 měsíce, které by měli minimalizovat riziko AV bloku u miminka…Což už tu i výše psala anonymka:-) Jde mi o to, že když první dítě mělo pravděpodobnost 5% a dcerka ho má, u druhého je to už 18% a to je pro mě šíleně moc… Takže rozmýšlím jestli vůbec jít do druhého a pokud ano, co vše lze udělat pro to, aby to dopadlo dobře… Na revmatologii hlídaná jsem, ale už jsem se přesvědčila, že věřit názoru 1 lékaře není vždy dobře. Proto mě zajímalo, jestli maminky s tímto problémem chodí jen na revmatologii, nebo i na imunologii… Slýchám, že jedna chodí tam, druhá tam, některá na obojí… Tak mě to jen zajímá

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
11.3.16 06:12

Pokud to jde ovlivnit, tak ano. Jak jsem psala výše, nevěděla jsem. Co takhle se ještě zeptat gynekologa, může se to toho vložit ještě genetik, což je asi na místě.

E.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat