Autorská práva - úpravy na domě

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.05.19 21:38
Autorská práva - úpravy na domě

Zdravím.
Jak je to s autorskými právy na vzhled domu?
Před několika lety jsme kupovali byt v domě, ve kterém bydlíme dodnes.
Byla jsem přesvědčena o tom, že součástí kupní smlouvy byla i věta, že pro veškeré úpravy venkovního vzhledu jako třeba venkovní žaluzie je potřeba souhlas architekta v souladu s autorskými právy. Koukala jsme teď do kupni smlouvy a nic takového jsem nenašla, ale vím, že to někde bylo zmíněno.
V každém případe, jak to tedy je? Budeme se muset vždy na vše ptát architekta (na vše co změní vzhled domu) a jak dlouho tato práva od kolaudace trvají? Nedovedu si představit, že ho někde sháníme třeba za 20let, až se budeme snažit třeba nechat vyměnit okna za nová. A co když už třeba nebude žít? Jak to tedy je?
Chceme se samožřejmě vyhnout nějakým případným sporům.
Za odpovědi děkuji.

Reakce:
yweta
Závislačka 4163 příspěvků 13.05.19 21:46

Nebude to spíš tak, že změnu musíte konzultovat (povolení) od města?

AnastazieB
Echt Kelišová 8660 příspěvků 13.05.19 21:46

Nevím, jestli potřebujete přímo souhlas architekta, ale asi máte v domě nějaké společenství vlastníků nebo tak něco? Tam bych se zeptala. Nemůžete měnit vzhled domu zvenku, protože vám zvenku nepatří, patří vám jen vnitřní byt. Nemůžete si např. vysekat najednou balkón nebo větší okno nebo tak něco.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.05.19 22:26

Společenství vlastníků máme. Já bych to právě potřebovala vědět obecně… A jedná se mi právě o ty venkovní úpravy. Jeslti skutečně o venkovních zaluziích rozhoduje i původní architekt nebo stačí když mi to schválí ostatní spoluvlastníci. Jde mi vyslovenně o ta autorská práva.

Janli
Echt Kelišová 8425 příspěvků 13.05.19 22:35

Tak tohle snad musí vědět SVJ. Ptej se tam a ne nás tady. Většinou musí jakékoliv úpravy schválit SVJ v souladu jejich podmínkami a pokud je dům v chráněné nebo památkové zóně, tak i příslušný úřad.

Ju21na
Kecalka 406 příspěvků 13.05.19 22:42

Co vím, tak na veškeré změny, které se týkají změny vzhledu budovy, je nutné stavební povolení. Tj. mít od projektanta projekt. Správně by mělo být i tehdy, kdy se mění např. dřevěná okna za plastová - ale kdo to tak dělá, že? Možná, jestli je budova historická, bude třeba i vyjádření architekta. Nevím, toť moje domněnka.

Aduš8
Závislačka 4420 příspěvků 13.05.19 23:04

My jsme se kvůli tomuhle dohadování, když se prováděla rekonstrukce bytového domu, kde vlastním byt. Pár lidí si už předtím nechalo udělat plastová okna a neodhlasovalo se, aby se zbytku nájemníků udělala z fondů oprav, takže se udělala fasáda a polovině zůstala stará otřískaná okna. Když jsme je potom chtěli měnit, domovník na nás vychyloval, že je na fasádu deset let záruka a měnit je nesmíme. Jenže dle právníka jsou okna součástí bytu a ne fasády a nikdo to zakázat nemůže. Ale zároveň se musí dodržovat nějaká pravidla o celistvosti budovy, tzn. pokud má většina bílá okna, nemůžeš ty vyměnit za hnědá, pokud jsou prázdné tabule, nemůžeš vyměnit ty s optickým rozdělením atd. Tohle by ale mělo vědět družstvo nebo společenství vlastníků

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.05.19 23:18

Ne není to dům v chráněné ani památkové zoně. Je to relativně nový dům, ale žádné záruky se na něj již nezvtahují…
My kupovali byt od developera jako novostavbu. Ale má prostě své mouchy. Zvláště v poslední době v těch vedrech. Proto se třeba řeší ty venkovní žaluzie. :think:
Mimochodem okna jsou řešena " vtipně" vnitří část je naše, venkovní společenství. Ačkoli jsou to eurookna.

Janli
Echt Kelišová 8425 příspěvků 13.05.19 23:24

Nepočítej s tím, že by sis mohla dát předokenní žaluzie jen na svoje okna. To je zásah do vzhledu budovy, který sice nemá nic společného s autorskými právy architekta, ale mění ráz budovy a nelze ho udělat jen na některých oknech. Buď by se žaluzie museli dát na všechna okna a dané straně budovy nebo vůbec. Podej žádost o schválení na SVJ, ale moc nadějí si nedělej.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.05.19 23:42

@Janli No jo, ale kdo by to pak zaplatil… :think: já je zaplatím sobě, ale kdo těm ostatním, když nebudou souhlasit? To budou mít všichni, kdo by je chtěli, smůlu? Asi jo, co? :think: A zase jsme u toho, že se jedná o vnější plášť domu a ten je společný… :think:

Janli
Echt Kelišová 8425 příspěvků 13.05.19 23:48
@Anonymní píše:
@Janli No jo, ale kdo by to pak zaplatil… :think: já je zaplatím sobě, ale kdo těm ostatním, když nebudou souhlasit? To budou mít všichni, kdo by je chtěli, smůlu? Asi jo, co? :think: A zase jsme u toho, že se jedná o vnější plášť domu a ten je společný… :think:

Bohužel jo. Buď všichni nebo nikdo. Dá se domluvit, že to zaplatí SVJ a ti, kdo žaluzie dostali, je budou SVJ splácet. Už jen tím, že vnější část okna patří svj, si sychrují, aby nikdo nemohl s okny manipulovat a jakkoliv je měnit. Nejlepší bude, pokud zajdeš na příští schůzi svj a podáš návrh. Já bych se tím ovšem moc netrápila a pořídila vnitřní rolety s odstíněním. Měla jsem podkrovní byt otočený na jih a když jsem dala do oken reflexní rolety, tak se byt v létě citelně ochladil. Oproti venkovním žaluziím je to třetinová investice a bez zásahu do oken.

Uživatel je onlinemagratka
Zasloužilá kecalka 933 příspěvků 14.05.19 07:44

Tady u nás jsou na několika domech venkovní žaluzie na jednotlivých bytech, takže bych neházela flintu do žita.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.05.19 18:20

Tak jsem si nakonec vzpomněla na kamarádku právničku, že by třeba mohla vědět. Tak doporučuje požádat autora o souhlas. Barák totiž udajně vyhrál jakousi cenu (ehm, cena by se měla dávat alespoň po pěti letech užívání a za ve spolupráci s obyvateli :pocitac: ), a tím pádem by autor mohl žaluzie bez jeho souhlasu to napadnout u soudu jako poškození autorského díla.
Zdá se, že reflexní rolety budou lepší nápad. :palec: @Janli díky za tip. :*

Děkuji i ostatním.

Váš příspěvek
Reklama