Batole a spisovná čeština

598
31.5.13 09:23

batole a spisovná čeština

Ahoj, maminky-
mám dcerku-27m- a mluví moc hezky už od asi 18m -samozřejmě některé hlásky jí nejdou moc dobře - Ř, R, L, V, Š atd.- ale to není problém- spíš by mě zajímalo toto-

žijeme na Jižní Moravě s velmi svérázným nářečím-
nepoužívá se tady Ř ani klasické L / různé komoleniny a germanismy…/- ale blíží se už spíš slovenštině - já sama mluvím spíš spisovně / 12let jsem žila v Praze a studovala i spisovnou češtinu a výslovnost/
OTÁZKA:
máte zkušenost- jestli děcko, které kolem sebe poslouchá /babička, strýčci, děti ve školce atd./ nářečí a spisovně mluví vlastně jen matka a otec /částečně teda:-)/
mluví spíš spisovně nebo nářečím?

dekuji ¨

Příspěvek upraven 31.05.13 v 09:31

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
13088
31.5.13 09:28

Myslím, že spíš nářečím. Taky jsem to kopala, jak se dalo. Měla jsem problémy hlavně se slohovkama. Čím jsem byla starší, tím víc jsem mluvila spisovně. Teď už mi říkají, že sem snad ani nepatřím, že mluvím spisovně až moc - byla jsem několik let v Čechách.
Jsme ze Slovácka

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
336
31.5.13 09:28

Myslim, že to nebude tak horký, když maminka „studovala češtinu“ a napíše „skušenost“.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3743
31.5.13 09:30

Jako dítě jsem jezdívala na prázdniny na ostravsko a prý jsem tento přízvuk pochycovala a pak doma jsme se opět srovnala. Jako dospívají jsem si dávala pozor a mluvila správně. Žila jsem jsem v oblasti, kde se mluvilo bez nářečí.
Nyní žiji v kraji, kde nářečí je, ale doma tak nemluvíme.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
598
31.5.13 09:30
@katehon píše:
Myslim, že to nebude tak horký, když maminka „studovala češtinu“ a napíše „skušenost“.
děkuji za trefnou poznámku a přínosnou zkušenost

Příspěvek upraven 31.05.13 v 09:35

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
598
31.5.13 09:34
@omites píše:
Myslím, že spíš nářečím. Taky jsem to kopala, jak se dalo. Měla jsem problémy hlavně se slohovkama. Čím jsem byla starší, tím víc jsem mluvila spisovně. Teď už mi říkají, že sem snad ani nepatřím, že mluvím spisovně až moc - byla jsem několik let v Čechách.
Jsme ze Slovácka

děkuju- mě by právě zajímalo, jak to s ní udělat, aby uměla obojí a používala přirozeně spisovnou řeč/ mně nářečí nevadí- spíš sama vím, že je snazší život, když člověk po příchodu do jiného prostředí, nepůsobí se svou češtinou jako cizinec- ;)

Příspěvek upraven 31.05.13 v 09:36

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
56310
31.5.13 09:36

@rorozulka bude nejspíš mluvit nářečím, slyší ho všude kolem sebe akorát doma se mluví „jinak“ :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
50730
31.5.13 09:40

My doma mluvíme tak napůl - některé výrazy + takové tož, aj, nechcu apod. Podle mě děti mluví spíš tak jak rodiče. Moji prarodiče mluvili nářečím víc, než rodiče - trochu mě to ovlivnilo, ale spíš v tom, že znám ty výrazy, umím se „přepnout“, ale ve škole nás cepovali fest - tam se na nějaké tož, aj, nechcu nehrálo, museli jsme mluvit spisovně a mluvili tak i učitelé. Takže mluvím spíš spisovně se speciálními výrazy - švrlák, papuče atd., manžel i syn taky. Těžko bude říkat např. bačkory, když to v životě neslyšel, že jo :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
36938
31.5.13 09:44
@katehon píše:

udelas lepe, kdyz si priste, jak nekdo trefne napsal v jine diskusi, „sednes na ruce“
jinak by si zase jeden mohl pomyslet, ze kdyz se potrebujes zviditelnit tim, jak umis pravopis, ze to asi bude vrchol tvych znalosti a dovednosti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4750
31.5.13 09:48

Já přidám svoji zkušenost, ale ze střední až. Gramatika mi šla vždy dobře docela, ale u maturity z českého jazyka za nespisovne mluvení jsem dostala 2 přestože otázku jsem zvládla s přehledem ;-) tím chci poukázat na to, že když má člověk nervy a soustředí se na obsah a né na formu, tak podvědomě použije nejspíš to co je mu bližší.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
598
31.5.13 09:50

Moc děkuju za odpovědi-
mně se líbí, jak to děcko chytá všecko možné- ode mě třeba různé spisovnější věci–a jsem jediná, kdo u nás prababičce Vyká a ona to dělá po mně,–- i jak si přebítá celé výrazy z pohádek a potom po prabábě pleskne nějaký totálně originální, téměř vymřelý horňácký obrat :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
598
31.5.13 09:54
@Lucinatko píše:
Já přidám svoji zkušenost, ale ze střední až. Gramatika mi šla vždy dobře docela, ale u maturity z českého jazyka za nespisovne mluvení jsem dostala 2 přestože otázku jsem zvládla s přehledem ;-) tím chci poukázat na to, že když má člověk nervy a soustředí se na obsah a né na formu, tak podvědomě použije nejspíš to co je mu bližší.

jojo, to je přesně to o čem mluvím :potlesk: a i si myslím, /teda nemusí to být nějak tipťop/ ale dobrá čeština patří k základnímu vzdělání- které opravdu využije-tak proto to řeším

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13088
31.5.13 09:55

@rorozulka hele, já v těch Čechách stejně byla divná. Možná jsem přejala nějaké výrazy, ale melodii řeči jsem měla moravskou a mám dodnes. Takže v Čechác hned poznají, i když mluvím spisovně, že nejsem z Čech :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2529
31.5.13 09:57

Když byl syn malý, jezdívali jsme často za známými na Moravu, tak na 14 dní 2×-4× do roka. I za tak krátkou dobu byl schopen do sebe nasát přízvuky a některá slova, která se u nás vůbec nepoužívají..Takže já myslím, že ten váš bude mluvit nářečím a občas použije slova od vás rodičů.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
598
31.5.13 09:59
@omites píše:
@rorozulka hele, já v těch Čechách stejně byla divná. Možná jsem přejala nějaké výrazy, ale melodii řeči jsem měla moravskou a mám dodnes. Takže v Čechác hned poznají, i když mluvím spisovně, že nejsem z Čech :mrgreen:

to přece nevadí- ono mezi náma pražská čeština je sama o sobě Nářečí ;), ale jiná věc umět - řeřicha-aniž by mluvila „anglickou“ :dance: výslovností

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat