Bdělá okna u miminka - režim, máte zkušenost?

478
9.6.21 16:30

Bdělá okna u miminka - režim, máte zkušenost?

Milé maminky, máte některá zkušenost s dodržováním bdělých oken u miminka? Mohly byste tady případně popsat Váš denní režim u malého i většího miminka?

Samozřejmě se tím nedá uplně řídit, ale pro představu, děkuji!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
18774
9.6.21 16:32

Dneska má všechno nějaký výraz čoveče :think: já jela systém „nebudit“ a jedl co tři hodiny, režimově jedeme v podstatě i s batoletem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5380
9.6.21 16:54

Bdělé okno slyším prvně. Já se držela od narození, nebo snažili jsme se, držet večerní ukládaní ke spánku cca 19-20:30. A přes den to záleželo na spoustě okolnosti…už jen v kolik se probudila ráno, zda už před sedmou, nebo až po osmé…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
336
9.6.21 17:02

@Bajina.P Dcera má 3 měsíce a jeden týden. Vždycky 1,5 hod. po probuzení už bývá unavená, ale někdy ji dávám spát až 2 hod. po, protože prostě nemám čas ji půl hodiny uspávat celý den :oops: Taky záleží, jak dlouho spala předtím. Spí 4× přes den.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11425
9.6.21 17:10
@Bajina.P píše:
Milé maminky, máte některá zkušenost s dodržováním bdělých oken u miminka? Mohly byste tady případně popsat Váš denní režim u malého i většího miminka?Samozřejmě se tím nedá uplně řídit, ale pro představu, děkuji!

Delala jsem to tak, ze si dite napozoruju a ukladam ke spanku ve chvili, kdy uz je na spani zrale. Nebudim a na rezim nehraju.
Kazde dite to melo trochu jinak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3059
9.6.21 17:21

V miminčím věku měl smysl režim akorát ve smyslu ukládání - že se chodilo spát vždycky cca mezi 19-20. Přes den chtěla kojit po třech hodinách, ale jak dlouho a jak často mezitím spala, jsem moc neřešila, stejně mimino nedělá nic jiného než že leží (nebo je v náruči/šátku) a to moje navíc bylo samouspávací, až se jí chtělo tak zavřela oči. V podstatě je to tak doteď, přes den se to řídí školkou a rodinnými plány a dodržujeme jen večerní spaní (pokud se nezasekneme venku). Pro režimový děti, potažmo rodiny je režim důležitá věc, ale zas jako není potřeba dělat z toho vědu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
88
9.6.21 18:24

Ahoj, ja jsem to nepraktikovala, jen ted jsem koukla jak jsou ty okna vymereny. A aktualne mi spi dite uplne jinak, nez se tam uvadi (1 rok) a i zpetne muzu rict, ze by to asi nesedelo :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1254
9.6.21 20:56

Ahoj, já se o bdělých oknech dozvěděla nedávno, ale od narození to vlastně praktikuji, jen jsem nevěděla, že se to tak nazývá :). Vždy jsem koukala, kdy je dcera unavená a jak rostla, tak jsem si všimla, že je vždy vzhůru nějaký čas, například 1hodinu a cca 15 minut a že tehdy ji mám nejlepší šanci uspat. Dát spát dřív bylo bez šance, později zas utrpení. Postupně se tento interval prodlužoval. Asi před měsícem jsem zjistila, že to je pojmenované jako bdělá okna. Nyní má dcera téměř šest měsíců a interval má asi 2 a půl hodiny. Za mě je to velký pomocník, protože vím, kdy budu uspávat, kdy jít s kočárkem, kdy si naplánovat nákup a tak. U nás to teď je zhruba tak, že ráno mezi 5 a 6 dcera vstává, za 2 a půl hodiny usne. Pak záleží, jak dlouho spí. Má teď nově 3 denní spánky po hodině, jeden bývá o něco delší. Takže spí ráno, přes poledne a odpoledne. Večerní interval se mi posouvá na tři hodiny, někdy tři a půl, aby to vyšlo na 19-20 večerka. Musí ale odpoledne vstát do 17:30, jinak večer usne příliš pozdě a já nemám klid pro sebe :D. Poslední dobou usíná spíš k té 20. hodině. Pamatuji si jako u malého miminka, že mívala interval třeba tu hodinu, ale jednou za den byla vzhůru třeba dvě, typicky před polednem, když jsem potřebovala vařit oběd (to mě naučilo vařit hned po ránu a pak už jen dovářet nezbytné :lol: ). Ale jsou dny, kdy se o nějakém režimu vůbec nedá mluvit. :lol: Jo, jinak hezky jsou ta okna vidět třeba na výletě, kdy jedeme s kočárkem nebo v nosítku, kde by se nabízelo, že bude spát hodně. Chvíli spí, pak se probere, dáme třeba pauzu na pasení, kojení, pak jdeme dál a ona usne přesně až když uplyne to okno. Já si řeknu, měla by usnout kolem půl třetí, ona kouká kouká z kočárku a najednou. v půl třetí vytuhne. :P

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
117
9.6.21 20:58

Nám jsou dva měsíce.. malá většinou ráno asi hodinu a půl nespí a pak asi od 15:00 do 18:00 nespí.. po 18:00 hodině spí a vůbec jí nebudím prostě až se sama probudí tak se nají.. někdy je to ve 2 ráno a někdy třeba až ve 4 ráno.. ale vůbec nikdy nebudím.. vždycky nám to nějak vyjde.. buď se probudí po těch 3 hodinách a nebo až po 6 hodinách a pokaždé je strašně spokojená a usmívá se :*

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
79
9.6.21 21:07

Já podle toho jedu od narození dítěte, takže půl roku. Mateřství pro mě není intuitivní a tohle mi celkem pomohlo. Režim ti asi nebude k ničemu, protože se neustále mění. Malé je teda 6m a aktuálně přechází ze 4 denních spánků na 3, takže den závisí na tom, jak dlouho si zdřímne ( do teď měla období půlhodinových spánků). Vstává v 6, první okno má cca 2h, druhé 2 a čtvrt a před spaním 2,5 hodiny. Když spí krátké spánky, nevydrží vzhůru tak dlouho, takže jde spát dřív, ale čtyřikrát. Večer chodí spát kolem sedmé, když má 3 denní spánky, tak klidně i v šest. (Všechno je přibližně, když bude po hodině a půl vřískat únavou, tak ji samozřejmě dám spát a nebudu ji držet vzhůru do termínu :D )

Na internetu je hromada informací, zejména v angličtině. Zadej si do googlu „sample schedule X month old“ a vyjede ti spousta zdrojů. České zdroje typu spánek miminek na IG jsou jenom špatně přeložené anglické weby, to bych nečetla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
167
9.6.21 21:22

@Bajina.P Tak ja to spis nazyvam „spaci okna“, kazde dite v ruznem veku to ma jinak. vetsinou to spaci okno poznate tak, ze dite se zakouka do jednoho bodu a prestane reagovat. Nekdo ma to okno kratsi, nekdo delsi. Miminka je vetsinou maji cca 5 min., ty starsi deti (6 m. a vice) uz je mivaji delsi. Aby to dite v to okno usnulo - nestaci jen polozit do postylky, musi byt na spanek pripraveno (ritualek, uklidneni). kdyz se jedno okno zavre, tak dalsi prijde vetsinou po 20 min., jenze kdyz nechytnete to prvni, tak v to dalsi uz se diteti nejde usnout tak snadno, proto obcas to uspavani trva dlouho - treba 40 min. (usne az v to treti okenko), nebo 1 hod. (az v to ctvrte). Kdyz se ve dne nedari miminko ulozit behem 40 min., je lepsi ukladani odlozit, provest klidne bdeni a zkouset zase za 20-40 min. kdyz to okenko otevrene neni, tak Vam miminko neusne, i kdyz uz vypada hodne „na spani“. O pevnem rezimu se neda mluvit cca do 10 m. - delka bdeni se porad meni, a tak lze organizovat pouze rezim „plovouci“. Normy spanku kdyztak se daji najit tady: https://www.baby-dreams.cz/…-sp%C3%A1nku
Do 6 m. vetsina miminek to ma priblizne stejne, ale od 6 m. uz je to hodne individualni, ty normy jsou orientacni.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
167
9.6.21 21:25

@Kolicek95 Mate to hezky ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64236
10.6.21 07:05

@Bajina.P od začátku sleduji, poznám, kdy je utahany.. Hodně i záleží, jak spal v noci atd.. Dneska se probral ve 4,pac vlaštovka v okně je strašná zábava, teď už má za sebou jeden spánek.. A takhle je to celý den. Někdy mu ty pauzy záměrně natahuju, někdy ho prostě nechávám být a ukládám hned. Včera usnul zcela nečekaně, když se mazlil s chlapem atd.. Prostě dle prcka. Režim udrzuju večer, ale to je tak všechno :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
336
10.6.21 08:53

@Viki89 To se mi nikdy nestalo. Čím déle vzhůru, tím rychleji usínají, protože už jsou prostě hodně unavení. Ale uspávám zásadně u prsa :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
167
10.6.21 08:56
@Dobrej_tym píše:
@Viki89 To se mi nikdy nestalo. Čím déle vzhůru, tím rychleji usínají, protože už jsou prostě hodně unavení. Ale uspávám zásadně u prsa :lol:

A co presne? Asi Vase deti maji vetsi sklony k samouklidneni, hodne deti tyto sklony nema, a tak pak z pretazenosti usinaji dele a ten spanek pak neni tak kvalitni, budi se z toho casteji a probudi se v horsi naladicce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat