Bezinkový likér - nechcete si taky uvařit?

Anonymni
15.9.09 19:31

Bezinkový likér - nechcete si taky uvařit?

Ahoj,
abych sem (ne emimino) pořád nechodila jen pro rady, tipy a nápady, rozhodla jsem se s vámi podělit o skvělý recept, na který jsem na netu narazila. Je možný, že už ho tady taky máte nebo ho v různých obměnách doma už vyrábíte, ale pokud ne, věřím, že nejednu kuchařinku zaujme. Už jsem navařila pár litrů a to jsme rodinka, kde alkohol, abys pohledal a když už si s manželem koupíme na silvestra šampáňo, zůstane netknuto až do dalšího konce roku;)
Bezinkový likér jsem porozlívala do nejrůznějších skleniček a když potřebuju někoho podarovat, rozdávám.
Jen k tomu receptu - dávám míň cukru (cca 1kg) a rumu jsem dala 0,5litru, to už záleží na tom, jestli to chcete víc nebo míň alkoholový. Tak doufám, že se najde někdo, kdo bude stejně nadšený jako já;) J.

Bezinkový likér
1,5 kg čerstvých odstopkovaných bezinek
1 litr vody
2 káv. lžičky mleté kávy
1,5 káv. lžičky mleté skořic
7 ks hřebíčku
1 ks citron
1,3 kg krupicového cukru
2 sáčky vanikového cukru
1 litr rumu
Postup:
Oprané bezinky odstopkujeme a dáme do hrnce. Zalejeme jedním litrem studené vody a dáme vařit. Než se bezinky s vodou přivedou do varu máme čas si připravit koření a oloupat citron. Citron nakrájíme na kolečka a vybereme pecičky. Jinak by šťáva zhořkla.
Jakmile se začnou bezinky vařit, za stálého míchání přidáme kávu, hřebíček, skořici a citron a vše necháme asi 5 minut povařit. Odstavíme a necháme do druhého dne v chladnu vyluhovat.
Druhý den šťávu přecedíme přes čistý hadřík a snažíme se z plodů vymačkat co nejvíce šťávy. Plody bezinek můžeme před cezením rozmačkat, nebo propasírovat sítem.
Znovu, teď už čistou šťávu zahřejeme, přidáme cukr a s cukrem povaříme 5 minut, přidáme vanilkový cukr a povaříme ještě 2 minuty. Šťávu necháme vychladit a do vychladlé přidáme rum.Plníme do čistých sklenic nejlépe od rumu nebo jiného alkoholu se šroubovacím uzávěrem. Získme asi 3 litry lahodného likéru, který užíváme jako lék. Štamprličku po snídani, nebo večer před spaním.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

2733
15.9.09 19:55

Manžel ho dělá každý rok, akort místo rumu dává slivovici-pravou domácí:)
Je to takové babské pití, popíjím celou zimu:) a taky dávám do malých lahviček k vánocům kamarádkám, co se navzájem obdarovábáme maličkostmi:)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
andela
15.9.09 21:34

hmmm ňam. to je veliká dobrota, u babičky jsme to chlastali i jako děcka )). Teda jen jednu štamprličku, víc nám nedala ;). Ale vřele doporučuju, je to fakt dobrota ))

• Nahlásit
  • Citovat
23548
15.9.09 22:17

Jé, úplně jsi mě připomněla dětství…babička nám taky dávala malou štamprlku :lol: :lol: :lol:
Musím zavolat mamce, ať mi bezinky natrhá, oni z toho nic nedělají a dám se do toho…dík :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16944
16.9.09 08:34

Bezinky máme moc rádi, děkuji za recept na likér, už jsem o něm slyšela, určitě vyzkouším.
Já jsem letos dělala marmeládu, je výborná, bezkonkurenční!
A sirup (klasický na ředění vodou).

Koho by zajímal recept na sirup - bezinky odšťopkovat, podlít trochu vodou, povařit, propasírovat. Potom dát znovu vařit, na 1 litr šťávy přidat 1,7 kg cukru a půl sáčku kyseliny citronové. Na pití ředit vodou v poměru cca 0,5 cm šťávy do 2 dl skleničky vody.

Někde jsem viděla recept na likér ředěný pouze vodkou, bohužel nevím kde, tak jsem zkusila „od oka“. Dostala jsem někde lahev pražské vodky, kterou nikdo nepijeme, tak se hezky zužitkovala. Ředila jsem to v poměru 1 díl sirupu, 1 díl vody a 1 díl vodky. Taky moc dobré.

Tento recept na likér bych také chtěla zkusit, musím to nějak propočítat kolik čeho, pokud použiju již hotový sirup (už jsem byla na bezinkách letos dvakrát a to pasírování teda nic moc).
Každopádně moc díky.
Jiřina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5527
16.9.09 23:13

Holky, má to nějaké vitamíny nebo tak něco? Zajímalo by mě, co jiného mi ta štamrlička po ránu dodá - teda krom energie a promile v krvi ;) Jo, taky mi to připomnělo dětství a asi si ho uvařím ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9592
3.10.09 20:33

Ahojky holky, tak jsem se vámi nechala inspirovat a dneska jsme s přítelem byli na bezinkách :-). TAkže se mi už na balkoně louhuje odvar :-)
Díky za dobrý recept

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9592
5.10.09 09:09

Ahojky holky, tak likér je hotový. :) Je to dobrůtka :)
Jen bych ho potřebovala trochu zředit, dala jsem tam 1 kg cukru a je to hóódně sladké. Je to možné zředit vodou nebo je lepší alkohol?
A měla bych to při ředění vodou nechat přejít varem ( ale to se asi alkohol vypaří ) nebo nemusím?
Díky za radu

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9549
5.10.09 09:20

Holky, ještě jsou bezinky? Jsem na nemocenské, takže jsem to nestihla nějak podrobněji monitorovat 8)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9549
5.10.09 09:22
lenous píše:
Ahojky holky, tak likér je hotový. :) Je to dobrůtka :)
Jen bych ho potřebovala trochu zředit, dala jsem tam 1 kg cukru a je to hóódně sladké. Je to možné zředit vodou nebo je lepší alkohol?
A měla bych to při ředění vodou nechat přejít varem ( ale to se asi alkohol vypaří ) nebo nemusím?
Díky za radu

Já bych to normálně naředila alkoholem nebo možná trochou převařené vychladlé vody, záleží, jak to chceš mít „alkoholicky vydatné“ :-D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9592
5.10.09 09:36

Ahoj Iffko, ještě bezinky jsou, ale je potřeba trochu vybírat. Chtělo by to co nejdřív zajít. Plánuju, že možná zajdu ještě jednou a udělám ho zase s jiným alkoholem :) . Líbí se mi to jako dárek pod stromeček apod.
S tou převařenou vodou je to dobrý nápad :wink: a pro jistotu tam dám ještě trochu rumu :)
díky

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7592
5.10.09 10:14

Holky jak poznám bezinky? Abych někoho neotrávila :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9592
5.10.09 11:06