Reklama

Bezmezná úcta k autoritám?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Karlie
Stálice 59 příspěvků 13.03.18 05:05
Bezmezná úcta k autoritám?

Ahoj maminky, napadla mě taková ožehavá otázka. Vychovávate děti k takové té bezmezné úctě k autoritám? Řekněme k tomu, aby v případě učitelů a jiných autorit vždy pokorně sklopilo hlavu? Mluvíte před dětmi o učitelích špatně, nebo to není správé? Přemýšlím, zda není „špatně“, když staršího i mladšího vychovávávám k tomu, aby když se jim něco nelíbí, slušně vysvětlili a pokud si za tím stojí, vytrvali. Pro rýpalky, samozřejmě se to netýká samozřejmých věcí jako například proč musí dělat úkoly nebo proč musí být včas ve škole. Jde opravdu jen o názory. ;) Přijde mi, že člověk, který odmalička před každým klopí hlavu to v životě nemá šanci dotáhnout příliš daleko, protože se nechá zadupat davem… Jak na to koukáte vy? Ráda poznám I váš úhel pohledu. :)

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »

Reklama

Reakce:

Hojuza
Kecalka 121 příspěvků 13.03.18 05:47

Ahoj, ja se jim snazim, aby neklopily hlavu, aby byly sebevedome, ale zaroven vysvetluji, ze se obcas podridit musi a prijmout fakt, ze ucitelka/sef nejsou nejlepsi. Syn ma ted ucitelku, ktera neni moc dobra. Resili jsme to x krat s reditelkou, s ni atd. Neni to tak hrozny, aby ji vyhodili, ale zas to neni dobry. Se synem o ni mluvime realne, ale zaroven tak, ze to musi zvladnout. Prijmul tu situaci v pohode a dokonce s ni ani on nema problem.

Paní Colombová
Kecalka 199 příspěvků 13.03.18 05:55

Jak pises, taky si myslim, ze pak sklapi hlavu cely zivot. Vychova k sebevedomi a sebeduvere by mela mit urcite hranice. Jestli jsme je nastavili spravne ukaze cas ;)

Eule
Zasloužilá kecalka 993 příspěvků 13.03.18 07:10

Je to těžké… Na jednu stranu - ne vždy se bude po nich jejich názor chtít… Až budou mít v práci nadřízeného, taky se budou muset krotit.. Podle mě je to hodně o lidech. Spíš bych je učila poznávat, kdy má smysl říkat svůj názor a kdy je lepší to nechat být. Takže ano, učit je komunikovat, ale zároveň jim říci, že prostě jsou situace (vyšší postavení, „srážka s blbcem“), kdy je lepší mlčet…

Uživatel je onlinehanka.br.
Neúnavná pisatelka 18271 příspěvků 13.03.18 07:14

Myslím, že není třeba to hnát ode zdi ke zdi. Samozřejmě, že své děti učím, aby se uměly ozvat, aby byly slušné, žádné pokorné klopení hlav. Bezmezná úcta k autoritám se snad už nedrží pomalu třicet let. Nicméně nikdy jsem před dětmi nemluvila o jejich učitelích špatně, i když jsem si myslela něco jiného. K tomu snad není důvod, pokud chceme, aby naše děti byly slušné a ty „autority“ nakonec nebyly v právu.

Reflex
Ukecaná baba ;) 1970 příspěvků 13.03.18 07:17

Pro život je nejdůležitější je naučit tvářit se tak, aby nikdo nepoznal, co si myslí a svůj názor říct jen ve chvíli, kdy si předtím dobře rozmyslí, co tím sleduje. Prostě z nich vychovat chytré hráče.

Ijen
Zasloužilá kecalka 881 příspěvků 13.03.18 07:17

K bezmezne ucte urcite ne. Vychovavam ke slusnosti, ke schopnosti rici svuj nazor ale i k tomu, ze obcas je dobre mlcet. A rozhodne vysvetluju, ze nikdo, at uz ucitel, nadrizeny nebo premier nema patent na rozum, neni neomylny a dela chyby a je treba to tak brat.
O soucasne ucitelce nemluvim pred synem spatne, i kdyz si o ni moc dobreho nemyslim. A vim, ze nejsem dobra herecka, takze syn to stejne uz davno vycitil.

Karlie
Stálice 59 příspěvků 13.03.18 07:28

Prozatím děkuji za všechny komentáře. :) Vesměs s vámi souhlasím, možná až na to, že o učitelích špatně občas mluvím, pokud k tomu mám důvod. Na minulé základce (pak syn přešel, stěhovali jsme se) měl starší učitelku, která si hýčkala svoje oblíbence, nevšímala si šikany, která ve třídě z jejich strany bujela doslova jako mor a psychicky (neprůbojné, tiché, bázlivější) nebo fyzicky slabší děti podrážela, jak mohla a pěkně je dusila. O té jsem nikdy nemluvila hezky a každou chvíli jsem s ní něco ohledně syna řešila (nebyla jsem jediná) a slýchala, jak si za všechno mohl sám, protože byl "takový dětský). Ano, rád si hodně hrál a měl bujnou fantazii při vymýšlení různých aktivit a bál se mluvit před kolektivem, ale měl (a pořád má) skoro samé jedničky, výjimečně dvojku, proto to všechno. Kdyby nebyl na školu připravený, rušil nebo mu nic nešlo, neříkám ani půl slova, ale učitelka byla na neoblíbené děti vyloženě fúrie.

Uživatel je onlinehanka.br.
Neúnavná pisatelka 18271 příspěvků 13.03.18 07:36
@Karlie píše:
Prozatím děkuji za všechny komentáře. :) Vesměs s vámi souhlasím, možná až na to, že o učitelích špatně občas mluvím, pokud k tomu mám důvod. Na minulé základce (pak syn přešel, stěhovali jsme se) měl starší učitelku, která si hýčkala svoje oblíbence, nevšímala si šikany, která ve třídě z jejich strany bujela doslova jako mor a psychicky (neprůbojné, tiché, bázlivější) nebo fyzicky slabší děti podrážela, jak mohla a pěkně je dusila. O té jsem nikdy nemluvila hezky a každou chvíli jsem s ní něco ohledně syna řešila (nebyla jsem jediná) a slýchala, jak si za všechno mohl sám, protože byl "takový dětský). Ano, rád si hodně hrál a měl bujnou fantazii při vymýšlení různých aktivit a bál se mluvit před kolektivem, ale měl (a pořád má) skoro samé jedničky, výjimečně dvojku, proto to všechno. Kdyby nebyl na školu připravený, rušil nebo mu nic nešlo, neříkám ani půl slova, ale učitelka byla na neoblíbené děti vyloženě fúrie.

To mě vždycky zajímá, jak to maminky tak přesně vědí, že jsou schopné pomalu citovat, co učitelka dětem říká.

Malaga
Generální žvanilka 24563 příspěvků 13.03.18 07:41

@hanka.br. zlata muska zaleti na hodinu vyuky… ;)
Ale jako zase je to jako ve vsech profesich, nekomu to jde lip…jinemu zase hur…

kontramatka
Závislačka 3767 příspěvků 13.03.18 07:43

Dcera už měla to potěšení zažít nějaké křivdy ve škole ze strany učitelek. Naštěstí je to chytrá holka a když se o tom doma bavíme, sama řekne, jsou to jen lidi. Já ji vyslechnu a objektivně jí řeknu, jestli byla v právu ona nebo ne. Z pohledu dospělého pracujícího člověka, který je ve škole v permanentním stresu a pod neustálým tlakem. A ona už ví, že v životě se prostě křivdy stávají, umí se s tím srovnat, ale umí se i ozvat a bránit se v mezích slušnosti a s ohledem na svou pozici (dítě). Ale někdy ji to rozčílí. I co se týká třeba spolužáků. Když se na nich nějaká křivda děje, hrozně ji to pohoršuje a považuje to za selhání dospělého. Ano, i dospělí někdy mohou selhat ve své profesi. Učím ji chovat se uctivě a vždy když někam jede jí opakuju: před nikým se neponižuj a na nikoho se nepovyšuj. :srdce:

Kobliha51
Neúnavná pisatelka 16488 příspěvků 13.03.18 07:44

Aby se někdo neklaněl každé rádoby autoritě, je určitě v pořádku. Zároveň je nutné, aby ten člověk, co se neklaní, měl alespoň nějaký rozum a neměl IQ šumícího větru. Když mě zastaví policajt a vím, že jsem něco provedla a je to pravda, je třeba se s tím vyrovnat a ne se k policii chovat arogantně, protože se mi zrovna chce. To byl jen příklad a je toho spousta. Co si budeme povídat, spousta lidí ovládá svá práva a povinnosti už je nezajímají. A když jsou to malé děti, tak to co z nich vyroste, nemusí být nic příjemného a i ty děti to nebudou mít v životě lehké.

Karlie
Stálice 59 příspěvků 13.03.18 07:47

@hanka.br. Jak to tak přesně vím? Protože totéž řešila spousta jiných matek ve třídě a sama učitelka mi to tehdy na schůzkách takhle „vysvětlila“ a vůbec se tím netajila. ;)

@kontramatka To je hezké! Ta poslední věta je svatá pravda. :kytka: Je důležité, aby se děti uměly bránit i před autoritami a zároveň věděly, kde je hranice. :)

kontramatka
Závislačka 3767 příspěvků 13.03.18 07:49
@Reflex píše:
Pro život je nejdůležitější je naučit tvářit se tak, aby nikdo nepoznal, co si myslí a svůj názor říct jen ve chvíli, kdy si předtím dobře rozmyslí, co tím sleduje. Prostě z nich vychovat chytré hráče.

Tak to je hodně zajímavá strategie. Ale nemyslím si že by patřila do dětského světa. Není to nepřirozené? Ale je fakt, že jako dospělé, která je spontánní bytostí, mě to hodně zaujalo…asi by hodně věcí okolo mě bylo jinak, kdybych takto uvažovala. Ale jak můžeme vědět s jistotou, že by to bylo lepší, než se chovat zcela přirozeně a reagovat podle svého skutečného pocitu? :think: :think: :think:

Karlie
Stálice 59 příspěvků 13.03.18 07:49

@Kobliha51 Jak jsem psala v příspěvku, mluvím hlavně o opravdových křivdách anebo třeba obecných konverzačních názorech, které dětem některé učitelky vtloukají do hlavy, protože názor jiný než ten jejich je "špatný ". Samozřejmě je třeba vysvětlit, co je ve které situaci vhodné a co už ne. :srdce:

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní... číst dále >

Články z Expres.cz

Proč dítě Meghan Markle a prince Harryho nebude princ ani princezna?

Těhotenství Meghan Markle (37) oslavuje celá Británie, neboť je to událost,... číst dále >

Ivo Rittig se vyšňořil k soudu kvůli tunelování, na cestu se posilnil Moëtem

Lobbista Ivo Rittig je dnes na soudním projednávání ohledně kauzy údajného... číst dále >

Články z Ona Dnes

Jsem zvědavá, do světa mě to táhne pořád, říká Marta Jandová

Její kapela Die Happy patřila k nejpracovitějším v Německu, za pětadvacet let... číst dále >

Trhám si vlasy a ochlupení, protože mi to dělá dobře, říká nemocná žena

Osmadvacetiletá Sara Meucii z Itálie trpí poruchou zvanou trichotilománie.... číst dále >