Bije ostatní děti - co je povaha a co chyba ve výchově?

2964
20.9.10 19:10

Bije ostatní děti - co je povaha a co chyba ve výchově?

Ahoj,

moc bych potřebovala poradit od zkušenějších.
Mám syna 2 a 3/4roku, jehož vztah k ostatním dětem je od malička primárně a veskrze negativní. Ke každému dítěti, které potká, přistupuje se zastrašujícím mručením, strká do něj, začne ho tahat za šaty, když se dítě brání, tak i kouše. A to všechno bez zjevného důvodu nebo provokace. Troufá si i na starší a zejména na holčičky. Má staršího bráchu (4a půl), který by se pro něj rozkrájel (učí ho, povídá si s ním, vymýšlí pro něj hry). S ním si hraje a spolupracuje, ale jen po dobu, co ho to baví. Jak ho to bavit přestane, začne být agresivní i vůči němu.
Zkoušeli jsme ho za to plácat po zadku (důsledně!). Bez úspěchu. Zkoušeli jsme to otočit jako nesmělost - „aha, ty chceš chlapečkovi ukázat, jakýho máš koníka…“ To fungovalo krátce. Zkoušela jsem důraznou promluvu do očí, rozzlobit se a nemluvit s ním. Nic - do očí mi kouká a pak si jde po svých, stále stejně veselý. Prostě hrách na stěnu, příště to udělá zas. Povahu má absolutní - buď je absolutně štastnej, milej, přítulnej nebo absolutně nešťastnej, smutnej a vzteklej. Nic mezi. Rozumí dobře, to jsem si ověřila, ale trestání jde mimo něj. Něco zakážu, začne bulit. Okřiknu ho a vysvětlím, proč trest je. Přestane bulit, jde si po svých a zabaví se. Žádná lítost nebo sebezpytování.
A já teď prostě nevím, co s tím dál. Se starším jsem nic takového řešit nemusela - je přátelský, a případné řídké výpady vůči dětem stačilo korigovat malým bububu. Blíží se nám školka, a jestli bude ten zbojník takový i nadále, prosedí ji celou na oslovské židli, páč bude braný za „nevychovaného“ a nikdo se jím zabývat nebude.
Chtěla bych radu hlavně od někoho, kdo podobnou situaci řešil. Jestli se to s věkem upraví, jestli je to povaha nebo jen chyba v mém přístupu, jak tomu můžu pomoci, co prostě s tím?

Předem díky za všechny rady a komentáře.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

10365
20.9.10 19:16

Zkušenost nemám, přesto zareaguju :-) Když jsi staršího vychovala parádně a mladšího vychováváš stejně a nedaří se, tak bych řekla že to tolik výchovou nebude. Dětským psychologem nic nezkazíš.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1693
20.9.10 19:32

No, já si myslím, že je to výchovou.:-) Na každé dítě platí něco jiného a vy jste zatím nenašli nic co platí na mladšího.:-)
Plácání po zadku ani domluva moc nefunguje a to nejen na vašeho mladšího. Lepší je důrazně chytit za ruku a důrazně napomenout a říct, že když to udělá znovu, tak půjdete domů. Předpokládám, že se to děje někde mezi dětmi, v herně, na kroužku, na návštěvě… A pokud to opravdu znovu udělá, tak ihned obléknout a odejít. Pokud to udělá doma na staršího, tak ihned ukončit hru a zavřít třeba za trest na chvíli do vedlejšího pokoje.
Ty víš nejlíp, co má rád a co by ho opravdu potrestalo. Prostě je důležité ihned přerušit agresívní chování.
Můžeš taky zkusit tuto poradnu:
http://ona.idnes.cz/…/poradna.asp?…
A existuje spousta knížek na toto téma. ZKus třeba nakladatelství Portál.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17050
20.9.10 19:33

Ježiši díky za tenhle příspěvek. Zrovna dneska toho mám plnou hlavu. Tak můj syn je to samé. Bez toho kousání. Někdy je k dětem sladký jako medík a někdy je šílený tornádo bez citů a nezajímá ho, co řeknou na jeho chování ostatní. Mě to trápí, snažím se pořád vysvětlovat.. Aby byl empatický atd. No bez výsledku. Si můžeš alespoň říct, že fakt první máš jiné a pohodové. Ale mě stíhá právě ten pocit, že jsem něco ve výchově udělala nebo dělám špatně a nevím co. Tchýně mi zrovna včera po manželovi řekla, že se syn neumí chovat k ostatním dětem 8-o . No a nás školka nečeká, jsem dom s dcerou, takže smůla, tím hůř pro syna:(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17050
20.9.10 19:35
ZuzaM píše:
No, já si myslím, že je to výchovou.:-) Na každé dítě platí něco jiného a vy jste zatím nenašli nic co platí na mladšího.:-)
Plácání po zadku ani domluva moc nefunguje a to nejen na vašeho mladšího. Lepší je důrazně chytit za ruku a důrazně napomenout a říct, že když to udělá znovu, tak půjdete domů. Předpokládám, že se to děje někde mezi dětmi, v herně, na kroužku, na návštěvě… A pokud to opravdu znovu udělá, tak ihned obléknout a odejít. Pokud to udělá doma na staršího, tak ihned ukončit hru a zavřít třeba za trest na chvíli do vedlejšího pokoje.
Ty víš nejlíp, co má rád a co by ho opravdu potrestalo. Prostě je důležité ihned přerušit agresívní chování.
Můžeš taky zkusit tuto poradnu:
http://ona.idnes.cz/…/poradna.asp?…
A existuje spousta knížek na toto téma. ZKus třeba nakladatelství Portál.

Já si troufnu říct, že jsem zkusila hodně způsobů. Když to dělá ségře doma, potrestala bych zavřením někam, tak provede něco té místnosti. Od počůrání, po rozbití něčeho nebo dělání něčeho, co nesmí a ví to. Ale tak tahle diskuze není o nás :wink: .

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
48557
20.9.10 20:01

Já teda stejnou situaci neprožila,ale pokaždé když by někomu něco provedl tak by se šlo prostě domu.To je jedinej trest co si myslim dokáže pochopit

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17050
20.9.10 20:12

Jj, jít domů u nás taky zabírá, třeba když háže písek a ví, že nesmí. Tak hodí, upozorním, hodí znovu a jde se. Ale doma je to pak horší s tím sourozencem…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1938
20.9.10 20:17

Neni to tak dlouho, co jsem resila neco podobnyho. Ale u nas to nebylo od mala, to byl spis ten ublizovanej, strkaci a bouchaci obdobi prislo pozdeji. Taky mi tu holky radily odejit pryc. U nas by to ale nemelo zadny efekt. Jemu by to bylo uplne jedno, ze jdeme pryc z kavarny, ze cviceni.. Kdyz jsem rekla jdeme pryc, tak se zvedl a venku vesele behal.. U nas to tak nejak prestalo samo. Bohuzel neporadim, ale chapu :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15495
20.9.10 20:44

S tím odchodem domů to ale není tak jednoduché… problém je v tom, že maminka s jedním dítkem to může udělat bez výčitek. Maminka se dvěma dětmi musí řešit situaci, že to druhé nic neprovedlo… a nemůže neustále pykat za to druhé tím, že sotva dojde na hřiště nebo kamkoli, odchází se domů.

To jen tak poznámka na okraj. :wink:

Já bych se v tomhle případě asi poradila s dětským psychologem, za to nic nedáš a budeš mít dobrý pocit, žes opravdu udělala maximum.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1008
20.9.10 20:46

Taky máme raubíře, čekám, co kdo ještě poradí, páč zatím žádná z rad u nás neprošla…On je chudák po mě, nevychovatelnej, máma říká, že jsem se nakonec vychovala sama, ale že v pubertě se mám na co těšit… 8-o Snad aspoń Filípek bude kliďas po tatínkovi… :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2964
20.9.10 20:47

Ahoj,

díky za názory. Bohužel vše, co radíte, jsem vyzkoušela a stejně jako u Alenky a Lakynky - buď je mu to úplně fuk (když řeknu, že jdeme, sebere se, jde a lumpačí cestou zpátky), nebo něco provede v separaci. Jsem poměrně důsledná, takže vím, o čem mluvím. Navíc nejsem zastánce separace - ta může psychiku dítěte poškodit víc než všechny výprasky. Říct, že je to výchovou, je hodně snadné, když má člověk jen jedno dítě a to navíc bez podobných problémů. Kdybych tuhle diskusi četla a měla jen to první, klidné a pohodové robátko, na které stačí jen houknout a stojí v lajně, asi bych reagovala podobně. Takže se tomu názoru od vás jednodětných nedivím. Proto jsem se taky ptala na radu hlavně těch, kteří s tím mají zkušenost…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1008
20.9.10 20:50

Bohunko - opět s tebou musím souhlasit, takovéhle řešení lze aplikovat na jedno dítě, když máš na tom hřišti dvě, akorát způsobíš, že to klidnější bude to zlobvější nesnášet, bodejď, že… :think:

Můj malej není vyloženě ničící četa, už ani nekouše… :lol: , ale občas se mu nějaký ten úlet povede, spíš se začal hrozně předvádět…A s kamrádky malým jsou jak uragán - oba stejní, venku se vyloženě hecují, kdo mámu víc rozčílí (nebo aspoň to tak vypadá), když jdemsami, tak v poho, jak má Matěje, tak venku jen křičím…Většinou si s kámoškou stejně nic neřeknem, což mě mrzí, oona má navíc čerstvouška Lukáška a teda vůbec si neumím představit až budem mít každá ty svý dva kluky a budem chctít dát třeba kávu…to prostě neprojde… :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3284
20.9.10 20:50

marjánko, bohužel netuším jak na něj :(, jen pozor na to, jak tu psaly holky, že když bude zlobit, říct, že odejdete … může být, ale aby to nebyl trest spíš pro staršího Kubíka .. holky, které jste to radily … tohle se dá přece dobře řešit, pokud je jen jedno dítě, ale když jsou dvě ..
příklad: jedno si hezky hraje na hřišti a druhé něco provede a nepřestane ani po upozornění, že se půjde domů, tak po dalším porušení sbalíte věci a chcete odejít, trestáte i druhé dítě (vím z velmi blízké zkušennosti .. tam to teda vygradovalo tak, že mladší nakonec dělal co neměl hlavně tehdy, když to byla aktivita spíš pro staršího a tím ho vlastně trestal dvakrát :evil: ) .. přešlo to víceméně samo, ale až po velmi dlouhé době a zřejmě byla chyba v rodině … tedy v přístupu otce, který protěžoval staršího …

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3284
20.9.10 20:51

ha, koukám, že než jsem to napsala, píše to i bohunka :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17050
20.9.10 21:22

No,to je taky to. trestání vlastně toho nevinného. Nám se to už dlouho nestalo, že bychom museli domů. Když ano, tak byla Veru ještě mimi a nevadilo to. Ale máme spíš problém jak doma, nebo na návštěvě nebo v obchodě, kdy jít domů, je někdy vysvobození. Pro něj.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama