Body za vysvědčení při přijímacích zkouškách na víceletá gymnázia

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Kaliopa
Závislačka 3483 příspěvků 26.03.19 09:27
Body za vysvědčení při přijímacích zkouškách na víceletá gymnázia

Ahoj, dívám se, že řada víceletých gymnázií dává za jedničky na vysvedčení při přijímacích zkouškách body. Každá škola to má navíc jinak, některá jim přikládá větší význam, jiná menší. Myslíte, že je možné dostat se dnes na víceleté gymnázium, pokud by dítě nemělo samé jedničky? Přijde mi, že dnes má ty samé jedničky ve 4. a 5. třídě hodně dětí, skoro všechny a ani nemusí být nějak nadané nebo studijně zaměřené. Má potom šanci dítě, které samé jedničky nemá, pokud si vede v přijímacích zkouškách dobře nebo je to už marné, protože uchazečů je tolik, že ho předběhnou děti se samými jedničkami díky těm bodům?

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
Reakce:
welovefashion
Zasloužilá kecalka 774 příspěvků 89 inzerátů 26.03.19 09:37

@Kaliopa pokud je dítě chytré, tak ano, může, i když já se třeba zrovna na 6leté právě kvůli dvěma 2 nedostala, testy jsem měla stejně jako holka co měla samé a ta se tam dostala :), vybrala bych gympl kde ty známky nejsou tolik důležité a kde třeba otevírají více tříd, i to tu šanci zvýší…

sagina
Echt Kelišová 7880 příspěvků 26.03.19 09:39

@Kaliopa před lety se moje holka na 8G nedostala, protože měla dvojku z angličtiny. kdyby se hodnotily jenom přijímací testy, tak by problém nebyl, ale takhle ji předběhlo dost dětí, které sice napsaly testy hůř, ale zase měly samé jedničky. ale to bylo ještě v dobách, kdy si každá škola mohla dělat přijímačky dělat podle svého a přijde mi, že tehdy známky ze školy měly větší váhu, než dnes (dnes mohou tvořit maximálně 40% hodnocení, protože minimálně 60% musí být za testy). nevím, jestli by se tehdy holka dostala na odvolání, protože ona na ten gympl vlastně ani nechtěla, chtěla tam její spolužačka, která skončila daleko za ní, takže odvolání jsem fakt neřešila. na druhou stranu pokud se jedná o opravdu chytré děti, tak ty i v testech dokážou nahnat hodně bodů. kolegyni se na 8G dostala holka ze 4. třídy a vlastně jenom za body za testy, protože za známky z páté třídy měla nula bodů (logicky, protože ji zatím neabsolvovala).

Kaliopa
Závislačka 3483 příspěvků 26.03.19 09:48
@sagina píše:
@Kaliopa před lety se moje holka na 8G nedostala, protože měla dvojku z angličtiny. kdyby se hodnotily jenom přijímací testy, tak by problém nebyl, ale takhle ji předběhlo dost dětí, které sice napsaly testy hůř, ale zase měly samé jedničky. ale to bylo ještě v dobách, kdy si každá škola mohla dělat přijímačky dělat podle svého a přijde mi, že tehdy známky ze školy měly větší váhu, než dnes (dnes mohou tvořit maximálně 40% hodnocení, protože minimálně 60% musí být za testy). nevím, jestli by se tehdy holka dostala na odvolání, protože ona na ten gympl vlastně ani nechtěla, chtěla tam její spolužačka, která skončila daleko za ní, takže odvolání jsem fakt neřešila. na druhou stranu pokud se jedná o opravdu chytré děti, tak ty i v testech dokážou nahnat hodně bodů. kolegyni se na 8G dostala holka ze 4. třídy a vlastně jenom za body za testy, protože za známky z páté třídy měla nula bodů (logicky, protože ji zatím neabsolvovala).

Ty testy jsou tak těžké, hlavně matematika, že myslím, že na 90-100% je udělá málokdo a že pokud někdo bude mít samé jedničky a testy na 60%, tak ty děti s výsledky 80-100% nepředběhne. Jenže je otázka, kolik bude těch dětí, které ty testy kolem těch 80 % a více udělají.

Šáruší
Ukecaná baba ;) 1321 příspěvků 26.03.19 09:54

To záleží na konkrétním gymnáziu. Na tom, jak ten bodový systém má nastaven, u nás třeba tak, že za průměr byl dán počet bodů a se zvyšujícím se průměrem se snižoval počet bodů. Pak byl ještě ten počet bodů za vysvědčení brán pouze 30% a testy 70%. Takže nějaká dvojka na vysvědčení fakt úplně moc nehrála roli. Rozhodující byl počet bodů z testů. A co hrálo velkkou roli celkem byly body na víc za první místa v krajských kolech vědomostních olympiád. A pak záleží, na jaké gymnázium se hlásí, jak moc velký je tam převis dětí. U nás 500dětí zhruba, brali 60. Takže to tam bylo našláplé. Nicméně, stále platí, že dělají dvoje přijímačky na dvě gymnázia a bere se na obě ten lepší výsledek. Takže drtivá většina dětí ( některé to dítě nepochopitelně ne, ale to spíš byla chyba rodičů, že vůbec nepochopili systém přijímaček) dělala přijímačka na dva gymply v okolí. U nás jeden prestižní, druhý takový méně prestižní. No a pak si ti, co uspěli na prvních 60 místech vybírali vlastně, kam půjdou, na které to gymnázium. Protože zase ta postupová místa na obou gymnáziích byla plus minus stejná. A pak tedy ale na obou gymplech dohoromady zůstalo 60 volných míst, protože se dostalo 60 dětí na oba a jaždé to dítě vybralo eden. Ta zbylá místa se pak rozdělovala pro děti na odvolání ( takže v případě neúspěchu je potřeba podat odvolání). Hodně míst zbylo na tom méně prestižním ( nicméně taky fajn gympl), tam se dostalo poslední dítě ze 132. postupového místa. A to už fat byly testy napsané někde lehce přes 30 bodů matika i čeština, bez samých jedniček a bez bodů za olympiády. Takže šance je vždycky. A nejvíc záleží na tom, jak napíše testy.

sagina
Echt Kelišová 7880 příspěvků 26.03.19 09:57

@Kaliopa ta holčina je velmi chytrá a dostala se. i bez bodů za známky z pětky, testy pro ni nebyly problém. že většina dětí bude spíš něco jako moje dcera - tedy chytrá, mírně nad průměrem a gympl je pro ni nejvhodnější volba (tvrdila jí v devítce psycholožka z PPP, kam si zašla na kariérní poradenství), ale nikoli geniální, to už je věc druhá.

jinak mně se centrální přijímačky nelíbí, pokud chceš slyšet tohle, jsem přesvědčená, že by si každá škola měla vybírat podle svého zájmu. nemám problém s centrálním testováním při výstupu (i když tedy současná podoba maturit se mi taky nelíbí).

Anik
Ukecaná baba ;) 1746 příspěvků 26.03.19 10:11

Dcera vloni zkoušela příjímačky na šestileté, na výzo měla z šestky samé jedničky, v pololetí sedmičky jednu dvojku. Ta jedna dvojka jí udělala snad jenom čtvrtbod, na celkové hodnocení to nemělo moc vliv, celkově dopadla líp než její spolužačky jedničkářky, ale nedostala se teda......na šestileté obecně je těžké se dostat, je jich strašně málo, a dětí hodně,,,,,,aspoň tady v Brně,,,,,, záleží hlavně na napsání testů. Dcera byla 50. z 300, ovšem otvírala se pouze jedna třída, takže 30, odvolání jsme nezkoušely.
Teď je v osmičce, za rok zkusí zase gympl, je pravda, že ji honím, ať má samé, teď v pololetí se jí to povedlo, snad to zvládne i dál, ale opravdu si myslím, že jedna dvojka cestu na gympl nezavírá, že pořád záleží hlavně na testech.

Jeremi
Kecalka 398 příspěvků 26.03.19 10:14
@Kaliopa píše:
Ahoj, dívám se, že řada víceletých gymnázií dává za jedničky na vysvedčení při přijímacích zkouškách body. Každá škola to má navíc jinak, některá jim přikládá větší význam, jiná menší. Myslíte, že je možné dostat se dnes na víceleté gymnázium, pokud by dítě nemělo samé jedničky? Přijde mi, že dnes má ty samé jedničky ve 4. a 5. třídě hodně dětí, skoro všechny a ani nemusí být nějak nadané nebo studijně zaměřené. Má potom šanci dítě, které samé jedničky nemá, pokud si vede v přijímacích zkouškách dobře nebo je to už marné, protože uchazečů je tolik, že ho předběhnou děti se samými jedničkami díky těm bodům?

Školy mají povinnost předchozí studijní výsledky zohlednit, ale mají celkem velkou svobodu v tom, jak moc velkou váhu těm vysvědčením dají. Např. gympl, kam chodí teď do primy moje dcera, dává max. 5 (slovy PĚT) bodů za samé jedničky. Pak to klesá a od průměru 1,45 (což je teda ještě pořád vyznamenání!) je to čistá nula. V porovnání s až sto body, které lze získat za test z matiky a češtiny (resp. 50 za každý předmět), je to plivnutí v moři, takže celkem logicky děti, které jsou u zkoušek fakt dobré, uspějí a jedničkáři je jen tak nepředběhnou (pokud teda nedosáhnou výborného výsledku taky, pochopitelně).
Je to teda Praha a pražská situace je dost specifická. Kdo chce uspět, tak to na těch 80% prostě napsat musí.

vokishka
Extra třída :D 14000 příspěvků 26.03.19 17:39

@Jeremi Je to škola od školy, u nás je za samé jedničky 15 bodů, za jednu dvojku 10, za dvě 5 a pak nula. To už je docela rozdíl v bodech.

Jeremi
Kecalka 398 příspěvků 26.03.19 20:35
@vokishka píše:
@Jeremi Je to škola od školy, u nás je za samé jedničky 15 bodů, za jednu dvojku 10, za dvě 5 a pak nula. To už je docela rozdíl v bodech.

Jak říkám - školy mají velkou svobodu v tom, jak velkou váhu budou vysvědčením přikládat. Jsem se ze zvědavosti podívala na stránky několika gymplů a jsou v tom obrovské rozdíly. U nás to bylo těch max. 5 oproti až 50+50 za testy, ale jsou školy, kde je to třeba 30/50/50 nebo 50/50/50. Nejvíc jsem našla 56/50/50. Tam potom obavy, co zmiňuje Kaliopa, chápu.

vokishka
Extra třída :D 14000 příspěvků 26.03.19 20:37

@Jeremi známá to loni zjišťovala a dostaly se jen děcka se samýma jedničkama.

Jeremi
Kecalka 398 příspěvků 27.03.19 10:39
@vokishka píše:
@Jeremi známá to loni zjišťovala a dostaly se jen děcka se samýma jedničkama.

A kde? Já teda bezpečně vím o několika dětech, které se dostaly, i když samé jedničky neměly.

vokishka
Extra třída :D 14000 příspěvků 27.03.19 15:48
@Jeremi píše:
A kde? Já teda bezpečně vím o několika dětech, které se dostaly, i když samé jedničky neměly.

Na výsledkové listině. Jsou tam rozepsané u každého body, zvlášť za známky,matiku a češtinu. U nás je velký převis,tak to hraje roli.

Jeremi
Kecalka 398 příspěvků 27.03.19 17:59
@vokishka píše:
Na výsledkové listině. Jsou tam rozepsané u každého body, zvlášť za známky,matiku a češtinu. U nás je velký převis,tak to hraje roli.

Velký převis je u vás co? Na gymplech, kam dělala vloni přijímačky dcera, to v obou případech bylo zhruba 450 uchazečů na 60 míst. Na jednom z těch gymplů počítali body i za vysvědčení z konce čtvrté třídy, kdy zrovna měla jednu dvojku. Tam přepočítávali body z testů ještě koeficientem 2, takže to celkově bylo za vysvědčení 10 (5 za čtvrtou a 5 za pátou třídu), 100 za češtinu, 100 za matematiku. To už pak nehraje takovou roli, jestli má dítě bodů devět nebo deset.
Na druhou stranu je pravda, že většina těch dětí, co se na gympl hlásej, ty samé jedničky prostě stejně má, protože jsou chytré a snažej se.

vokishka
Extra třída :D 14000 příspěvků 27.03.19 18:11

@Jeremi menší převis. Já nevím, proč to tak vyšlo. Prostě si to kontrolovala, protože se jich to letos týká, tak to zjistila. Možná to byla náhoda.

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
Váš příspěvek
Reklama