Bojovat za právo na zaměstnání nebo ustoupit?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
kracmeratko
Kecalka 411 příspěvků 23.04.09 23:08
Bojovat za právo na zaměstnání nebo ustoupit?

Ahoj holky, mám takové dilema, před MD jsem učila, teď se mám vracet do práce v době letních prázdnin. Malý má hlídání zajištěné babičkou, takže pohoda, já se do práce těším. Když jsem se byla domluvit na okolnostech nástupu, bylo mi řečeno, že mi škola nemůže nabídnout celý úvazek, ale ředitelka mi nabízí 3/4 úvazku, což by pro mě znamenalo menší peníze než na MD (měla jsem 2-letou) a během prázdnin si mám vzít neplacené volno, což by znamenalo příjmy 0 a ještě samoplátce sociálního a zdravotního pojištění. Podle zákoníku práce mě musí vzít na plný úvazek a nařídit neplacené volno mi nemůže, ale mám strach z hádky, protože se to samozřejmě odrazí na atmosféře. Ještě musím dodat, že škola bojuje s nekvalifikovanými učiteli (9 učitelů, 4 plně kvalifikovaní, já mám 5 měsíců do ukončení VŠ). Byla bych ráda za Vaše názory, zda bojovat za svá práva a prostě to nějak ustát, nebo zda byste raději ustoupili a přijali podmínky, i když by byly nevyhovující.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Lesina
Echt Kelišová 9865 příspěvků 23.04.09 23:13

Musí tě přijmout a pokud ti chce zkrátit úvazek, musíš s tím souhlasit. Pokud studuješ, jsi brána jako aprobovaná.

Pokud přijmeš její podmínky, jsi blázen.

L.

Nataša
Extra třída :D 10482 příspěvků 23.04.09 23:32

Vím, že je to těžké, ale neustupuj!!!!!! máš právo na to, vrátit se na své původní místo! a to v okamžiku, kdy má syn 2 roky!
myslím, že na tebe mohou jen zkoušet, jestli to třeba nepřijmeš 8O
držíme palce!!

hkac
Neúnavná pisatelka 15672 příspěvků 24.04.09 07:46

Já bych asi taky neustoupila. Jsem taky učitelka, ale byla jsem v trochu jiné situaci. Jednak jsem měla tříletý rodičák, který by mi končil příští týden, ale hlavně jsem před MD učila na škole, kde vztahy, a zvlášť s ředitelkou, nebyly tak úplně příjemné, takže mi nedělalo problém si za svým stát. A taky jsem už dobu věděla, že pro mě místo nebude vůbec, což mi teda ani moc nevadilo, protože jsem se mezitím odstěhovala na druhý konec Prahy a pod tuhle ředitelku bych se vracet nechtěla. Bylo to v říjnu a já nechtěla čekat do května, protože by nebylo tak jednoduché sehnat místo uprostřed školního roku. Tak jsem sháněla jiné místo (já naopak chtěla jen část úvazku, protože hlídání nemám, Anežka je v jeslích a já jsem chtěla alespoň jeden den v pracovním týdnu být s ní) a za ředitelkou jsem šla s tím, že chci nastoupit hned, ale že už místo mám, takže jsem dostala odstupné (netrvala jsem na tom nechat se na ty dva měsíce zaměstnat nebo rovnou pět platů, takže trochu vstříc jsem jim vyšla) a šla jsem. A teď jsem moc spokojená, mám taky cca 3/4 úvazku a plat skoro stejný jako tam po 6 letech s plným úvazkem a třídnictvím.

doriang
Kelišová 5579 příspěvků 24.04.09 09:38

Rozhodne neustupuj, podle me je jeji povinnost prijmout te zpatky za nezmenenych podminek a navic mas prednost pred nekvalifikovanymi uciteli.
Aspon takhle nam to vzdycky vykladali ve skole (mam pajdak).

Anonymni
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.04.09 22:35

Podle zákoníku práce máš sice nárok na celý úvazek, ale realita může bohužel být trochu jiná… Nezměnila se třeba situace u vás ve škole - např. neklesl počet dětí? Pak by ředitelka třeba skutečně více než 3/4 úvazku neměla a není to její vina… Byla jsem v podobné situaci, taky jsem učitelka, ale mně snížený uvazek pro začátek nevadil. Jsme malá škola a snížené úvazky třeba na 0,9 nás má víc. A vedení je třeba kolegyním snížilo a neměly na výběr - podalo se to stylem „buď ráda, že máš práci a podepiš, nebo počítej s problémy…“. Ohánět se zákoníkem práce nemělo cenu.

Pokud víš, že popřípadě najdeš práci jinde, zkus bojovat… V opačném případě bych se snažila nějak rozumně dohodnout - kompromis, třeba že půjdeš na 3/4 úvazku, ale chceš zaměstnat i na dobu prázdnin.

Jinak po dobu neplaceného volna by za tebe měl zdravotní pojištění platit stát - myslím, že to platí za matky do sedmi let věku dítěte. Sociální myslím řešit nemusíš, to za tebe stát neplatil ani při pobírání RP.

Bára

kracmeratko
Kecalka 411 příspěvků 25.04.09 15:12

Děkuji všem za Vaše názory. Akorát jste mi potvrdili to, co mi již delší dobu letí hlavou. Upřímně se mi nechce ustupovat již z toho důvodu, že peníze, které jsem já investovala do kvalifikace, ostatní kolegové mohli použít pro radost a čas tatktéž.
Báro, je pravda, že jsme opravdu malá škola (80 žáků), učila jsem v Přípravné třídě, která zůstala zachována, akorát po nástupu na MD ji převzala dcera naší zástupkyně ředitelky (také nekvalifikovaná), takže si spíše myslím, že chtějí zachovat místo pro tuto dívčinu a mně nabízejí hodiny, které jim zbyly :( . Nechci aby to vypadalo, že mám něco proti učitelům nekvalifikovaným, je fakt, že kolikrát mají lepší výsledky než učitelé se vzděláním, ale je to jedna z podmínek pro vykonávání této práce a pokud nezačnou studovat, musí počítat, že jednou budou muset uvolnit místo kvalifikovaným. Samozřejmě se chci vrátit v době, kdy malému budou 2 roky, protože bez příjmu prostě zůstat nemůžu. Je samozřejmě „blbý“, že je to v době prázdnin, ale vedení s tím muselo počítat, nakonec mi můžou dát práci jinou nebo mě nechat oficiálně doma, ale s platem. Co kdybych se vracela v květnu nebo červnu? Ve školství je každý měsic špatný, pokud to není září nebo leden, únor. Chápu ředitelku, že je to nepříjemná komplikace, ale rozhodně o ní již delší dobu ví, tak se přeci musí zařídit, na jiných školách je to takhle běžné a normální, stačí trocha ochoty a vyřešit to půjde k oboustranné spokojenosti.
Dalším faktem je, že pokud si budu stát za svým, nebude nástup do práce jednoduchý, protože na naší škole se jedná stylem „čí chleba jíš, toho píseň zpívej“. Kolikrát jsme slyšeli, že pokud se nám něco nelíbí, tak máme jít, že máme být rádi, že máme práci a tak. Další možnost však je ta, že dostanu rovnou padáka pro nadbytečnost :? .
Omlouvám se, že jsem se tak rozepsala, ale jeden čas se mi o naší paní ředitelce zdálo 8O a kdo poradí líp než vy, které máte zkušenost nebo jen svůj názor na věc 8)

Anonymni
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.04.09 18:44

Kracmeratko,

tak to ti situaci ani trochu nezávidím a po vlastních zkušenostech si dokážu představit, jak se asi teď cítíš. Hlášku „když se vám něco nelíbí, běžte jinam, zájemců o práci máme hodně“ také dost často slýcháváme na poradách. :-(

Co možnost najít práci na jiné škole? Nebylo by to reálné? Pokud ne, přeji hodně štěstí, ať se situace vyřeší pro tebe co nejlépe. Pokud ale má paní ředitelka jiné plány, asi jen nerada bude měnit názor…

Bára

kracmeratko
Kecalka 411 příspěvků 26.04.09 12:18

Ahoj Báro, tak asi víš, jak dobrý mám pocit z návratu do práce. Bohužel změnít zaměstnání opravdu reálné není. Mám kvallifikaci jenom na Základní školu praktickou a speciální, takže na normální ZŠky kvalifikaci nemám, volná místa nejsou ani v okolí a i tak bych musela dojíždět (to by ani tak nevadilo, ale práce v oboru není). Díky za podporu. V půli května se mám jít dohodnout, psychicky se připravuji, ale opravdu neustoupím. Nebude to příjemné ani milé, předpokládám, že padnou nějaké výhružky a tak, ale, když mám pracovat s těmi „nezvladatelnými“ dětmi, tak tohle prostě ustát musím :wink:
Jinak koukám, že pracuješ v podobné atmosféře, tuhle větu také znám. A byla nám opakována dost často.

ivulka
Ukecaná baba ;) 1077 příspěvků 26.04.09 13:56

neustupuj, jdi si za svým, kdyby jsi byla nekvalifikovaná, ostatní by se zachovali stejně i případně na tvůj úkor, musíš mít příjem, živit dítě, situace se myslím časem uklidní, at si ředitelka dá na jiný úvazek někoho jiného

ivulka

Anonymni
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.04.09 18:01
ivulka píše:
neustupuj, jdi si za svým, kdyby jsi byla nekvalifikovaná, ostatní by se zachovali stejně i případně na tvůj úkor, musíš mít příjem, živit dítě, situace se myslím časem uklidní, at si ředitelka dá na jiný úvazek někoho jinéhoivulka

Sorry, Ivulko, ale ne vždy je bojování v zaměstnání ta nejlepší cesta… Někdy je to ta nejrychlejší cesta, jak si zadělat na pořádné nervy… Možná jen já mám na to smůlu, nebo ty jsi nezkušená/naivní, nevím, možná jsem si tvoji odpověď jen špatně vyložila a ty si pod bojováním představuješ něco jiného než já… Každopádně mám kolem sebe několik příkladů, kdy se boj zaměstnance za svá práva změnil ze strany nadřízeného v parádní bossing a dotyčný zaměstnanec pak raději sám odešel jinam. A já třeba jako matka od malého dítěte si vážím klidných vztahů v zaměstnání a raději něco zkousnu, než abych chodila z a do práce vystresovaná a klepala se hrůzou, co mě tam zase čeká a na čem mě šéf nachytá… A pokud je Kracmeratko v situaci, že jinou práci nesežene, tak je to dost risk.

Neznám přesně situaci Kracmeratka, ale zkusila bych to nejdříve rozumně domluvit - argumentovat kvalifikací, brzkým návratem do práce, zásluhami a aktivitami před mateřskou a při mateřské… Prostě ukázat, že jsem dobrá a obsazením místa mojí osobou si vedení jednoznačně pomůže. Ale to už možná zkoušela a nepomohlo to. Až pak bych vytahovala na vedení zákony, popřípadě nějakou konzultaci s právníkem (fungují např. i při Úřadech práce).

Právo je jednoznačně na straně Kracmeratka, ale kdo si podobnou situací neprošel, netuší, v co se to může ze strany vedení zvrhnout. V lednu jsem tady zakládala diskusi, jak a kdy podat jako učitelka výpověď, určitě tu ještě někde bude. Kdybych měla jen kladné zkušenosti s vedením, asi bych neměla strach a obavy to udělat podat výpověď z důvodu změny zaměstnání, na tom přeci taky není nic nezákonného. ;-)

Kracmeratko, hodně štěstí a napiš, jak jsi dopadla! Atmosféra u nás na škole je jak kdy, ale spíše převládá to, co jsem popisovala a při dnešní situaci na trhu práce to zrovna nepřidá a jistý strach je. Paradoxně až po oznámení, že odcházím, jsem si vyslechla i slova chvály a přemlouvání, ať zůstanu. Předtím jsem několik let poslouchala, ať jsem se svojí trochu exotickou aprobací ráda, že vůbec v našem okrese někde učím. :-) Od září budu jinde, tak uvidíme, zda si polepším, či pohorším.

Bára

kracmeratko
Kecalka 411 příspěvků 26.04.09 20:02

Chtěla bych všem poděkovat za rozjetou debatu :) . Každá z Vás má pravdu. Ustoupit znamená vzDát se, letos 3/4 úvazek, příští rok 1/2 úvazek. Podle mého názoru, pokud ustoupím dnes, budou počítat s tím, že ustoupím i zítra, protože si nedokážu obhájit svou cenu. To jsou krásná fakta teoretická. Praxe může vypadat úplně jinak. Hospitace, kontroly, „koberečky“ tak, s tím ale musím počítat. Jeden můj kamarád mi řekl, že to musím brát jako další level (počítačový maniak) a že nic netrvá věčně a i počáteční negativní reakce se časem uklidní, protože je to prostě přestane bavit.
Každopádně. Mám malé dítě, manžel pracuje, ale máme úvěr na bydlení, malý má špatné kyčle, takže za botičky dáme majlant, potřebovali bychom nutně nové auto, splácíme několik úvěrů a na to vše jsou potřeba peníze. Proto jsem byla na 2 leté mateřské. Takže kdybych vzala 3/4 úvazek, byli bychom na tom jako rodina mnohem hůř. Zatím si žijeme slušně, když je něco potřeba, není problém to koupit nebo na větší částky našetřit, ale jinak bychom se museli opravdu omezovat a nejenom my, ale taky malej. A to nepočítám další výdaje než dokončím studia, protože cesty, skripta, diplomka a další taky nejsou zdarma.
Takže ať nad tím přemýšlím jakkoli, myslím, že moc na výběr stejně nemám. Nechci měnit životní standard jen proto, že nemám správné „příjmení“ (mmch. učí u nás i neteř paní ředitelky se střední stavební školou). Jak to pak ale ustojím je otázka jiná........ Mnohem složitější a horší, protože chodit do práce s nechutí není nejlepší ......... Žít ve stresu a přenášet ho domů ........... Do noci přepracovávat přípravy či třídnice........ I to všechno se mi může stát.

Každopádně všem děkuji za PODPORU I NÁZORY :P

ivulka
Ukecaná baba ;) 1077 příspěvků 26.04.09 20:29

anonyme Báro:

nezkušená nejsem , prošla jsem 3 práce, v první jsem si stála za svým, v šikanu se to nezměnilo, snahy ale byly, ale v té době jsem neměla dítě, ale věděla jsem, proč by měl dostat přednost přede mnou chlap, který má sice titul ing, ale jinak neumí vůbec nic a chtěla 3× větší plat - nakonec firmu zrušili a přestěhovali na druhý konec republiky - odmítla jsem se přestěhovat

v druhé práci jsem se měla dobře, ale věděla jsem, že mám na víc a hledala si nové místo
zde jsem si nadikotvala podmínky a znala svou cenu, pokud mě budou chtít přijmout, tak jen za podmínke, které budu chtít já - žádné nesplnitelné, výše platu normální, prac. smlouva na dobu neurčitou, zodpovídat se pouze řediteli - bez rpoblémů splnili a když se mi snažili dát po asi 2 letech další práci na víc - tak jsem řekla, že ne, že už to nezvládnu, měli ty snahy, že v tom případě mě nahradí, ale nakonec jsem jim dokázala, že za ty prachy, které by dali mě, by v normální firmě na tom dělali 4 lidi a stálo je to 4 x více peněz - takže to zůstalo tak a hotovo
každý má znát svou cenu a práci si vybojovat - vždy je zde možnost odejít - ale takto se může dotyčný rozhodnout vždy, když to udělá dopředu, bude si to vyčítat, nenajde práci a bude více neštastný, než aby zkusil ten boj vyhrát

tot je vše můj názor, můj pohled - nikomu jej nevnucuji

Ivulka

LinkaK
Ukecaná baba ;) 1138 příspěvků 26.04.09 20:56

kráčmerátko, nástup do páce v průběhu prázdnin ti nebrání čerpat dovolenou. Je pro to opora v zákoníku práce. Tedy předčerpáš dovolenou, následně pak odpracuješ dobu, za kterou se dává. Není s tím problém. Takže na žádné neplacené volno nepřistupuj.

Co se týče zaměstnání, oznam písemně ředitelství školy že k určitému datu se vracíš do práce. Tí se z toho stane vysoce oficiální věc a pí řed bude muset být velmi opatrná. Navíc s tebou měla počítat, vždyt jsi přece písemně musela zažídat o volno na rodičovskou dovolenou.

Hodně bych zkusila jednat písemně a zjistit si taky podporu odborů, či odborového právníka.

kracmeratko
Kecalka 411 příspěvků 26.04.09 21:35

Písemná forma je super nápad, mám to udělat hned, nebo až po květnové návštěvě školy, kdy bychom se měli dohodnout, popř. mám to oznámení o návrácení do práce vzít sebou. Jinak opět díky.
Ivulko, máš pravdu, každý musí znát svou cenu. Okolí s tebou jedná tak, jak ty sama mu to dovolíš.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nová kuchyň potěší celou rodinu

Rčení „láska prochází žaludkem“ platí i pro spokojený rodinný život. K tomu,... číst dále >

Velká fotosoutěž: Fisher-Price je u konce. Kdo se může těšit na výhru?

Milé maminky, od 24. 9. 2018 do 9. 12. 2018 jste mohly přidávat fotografie... číst dále >

Články z Expres.cz

Pryč s šedým a upršeným hnusem! Chci slunce a hranolky, kňourá Kopřivová

Podnikatelka a travellerka Veronika Kopřivová (27) trpí jako zvíře, chuděra.... číst dále >

Taxikář si myslí, že vezl vrahy pumpařky Jany. Vytáhli na něj pistoli!

Nemilosrdná poprava usměvavé pumpařky Jany děsí nejen celé Mělnicko, policie... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pět chyb, kterými si přiděláváme zbytečné vrásky

Nejsme kouzelníci, abychom zastavili čas. A tak se vrásky dříve či později... číst dále >

Příběh Miloše: Exmanželka žárlí na mou přítelkyni, chce se vrátit

Ženil jsem se z lásky a věřil, že na celý život. A pár let to tak i vypadalo.... číst dále >