Zkušenosti s bondingem v pražských nemocnicích

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
anelka23
Nováček 10 příspěvků 23.05.18 00:30
Bonding - zkušenosti Praha

Jakou máte zkušenost s bondingem v pražských porodnicích? Já rodila 2017 v motole, kde píšou, že bonding dělají. Reálně to vypadalo tak, že mi dítko dali na břicho hned po porodu jen v takový tý netkaný textilii, za chvíli mi ho vzali, zabalili do deky a zase mi ho dali, za chvíli zase vzali, oblikli plínu, čepici, ponožky a dali ho na vyhřívané lůžko, kde jsme se na něj mohli asi hodinu zbožně koukat. Zajímalo by mě, jakou máte zkušenost z motola, pokud jste třeba měli porodní plán a tam vyloženě napsán bonding tělo na tělo? Nechali vás tak, nebo byly řeči? Nebo vás nechali automaticky a já jen neměla štěstí na personál? Případně jakou máte zkušenost z jiných porodnic v Praze? Starších diskusí tu moc není a aktuálních vůbec, zajímalo by mě, jak se tohle vyvíjí. Díky :-)

Reakce:
Erinye
Kecalka 333 příspěvků 23.05.18 06:39

Já rodila minulý rok na Vinohradech s po porodu, mi ho vzali asi na minutu dětští lékaři, změřili, dali do čerené dečky a hned mi ho vratili. Byla jsem s nim dve hodiny na sale, pak se detska zeptala, jestli si ho muze vzit na hygienu a jestli se chci prospat. Ja nechtela, tak ho jen umyli a za dvacet minut mi ho dovezli rovnou na pokoj. Za me ideálka :)

Tichošlápek
Neúnavná pisatelka 15550 příspěvků 23.05.18 06:55

V krci mi dali syna hned nahateho, jen přes nás hodili plenu. Ale po pěti minutach mi ho museli vzít kvůli komplikacím u mne - ale nechali ho celou dobu vedle mne v postýlce a držela jsem mu rucicku. Spolubydlící na pokoji měla miminko na sobě cele ty dvě hodiny po porodu než ji prevazeli na pokoj.edit - porodní plán jsem neměla, dělali to tak automaticky

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.05.18 07:30

Tak já taky Motol, bohužel kleště a bohudík bez následků (konec roku 2016), ihned ke mě, po chvilce k lékařce, kde ho zkontrolovali a oblékli, pak mi ho dali na chvilku, ale kvůli problémům s dýcháním šel do inkubátoru (špatný apgar) na celou noc, manžel šel za ním. Kvůli komplikacím jsem byla úplně ko a nedokázala bych se o něho postarat, sice mě to mrzí, ale čas už nevrátím. Myslela jsem si, že mi ho nedají vůbec

warita
Extra třída :D 11746 příspěvků 23.05.18 08:06
@anelka23 píše:
Jakou máte zkušenost s bondingem v pražských porodnicích? Já rodila 2017 v motole, kde píšou, že bonding dělají. Reálně to vypadalo tak, že mi dítko dali na břicho hned po porodu jen v takový tý netkaný textilii, za chvíli mi ho vzali, zabalili do deky a zase mi ho dali, za chvíli zase vzali, oblikli plínu, čepici, ponožky a dali ho na vyhřívané lůžko, kde jsme se na něj mohli asi hodinu zbožně koukat. Zajímalo by mě, jakou máte zkušenost z motola, pokud jste třeba měli porodní plán a tam vyloženě napsán bonding tělo na tělo? Nechali vás tak, nebo byly řeči? Nebo vás nechali automaticky a já jen neměla štěstí na personál? Případně jakou máte zkušenost z jiných porodnic v Praze? Starších diskusí tu moc není a aktuálních vůbec, zajímalo by mě, jak se tohle vyvíjí. Díky :-)

a co na tom vidis presne? k cemu to ma byt dobry?

anelka23
Nováček 10 příspěvků 23.05.18 09:03

Tak výzkumů, k čemu všemu je to dobrý, už je dneska dost. I WHO to doporučuje jako standardní postup. Například lépe nabíhá laktace, dítě má možnost se samo a přirozeně přisát, atd. Pokud vás to opravdu zajímá a jenom nerýpete (to nemyslím nějak zle), doporučuji sledovat online nějakou porodní asistentku či lékařku, které se tomu věnují. Často o tom píšou a dávají odkazy na studie, pokud by vás to zajímalo.

Ja jsem si právě porodní plán nesepsala, protože věci, které mi přišly důležité, motol uváděl jako standardní postup u nich v nemocnici - rooming in, bonding, přisatí miminka hned na sále, bez preventivního nástřihu atd. A říkala jsem si, že kdyby se mi něco nelíbilo, že se domluvíme. Mno, to jsem trochu neodhadla :-) Prvorodička :-) A ono něco jinýho je to na papíře a pak v realitě. Že přisátí miminka na sále znamená, že ho zabalí do deky, čapnou ho za zátylek a třikrát mu narvou hlavičku na bradavku, to prostě zjistite až tam, to vás nenapadne. Přijde mi to jako zbytečná škoda. S porodem jsem byla spokojená, zázitek byl fajn, tak mě mrzí tyhle zbytečný retroprocedury. Pokud je nějaký problém, je jasný, že se dítko odnáší a postup je jiný. Ale u nás nebyl důvod, dítko v pořádku, já taky, apgar 10-10-10, červencové teploty, tak kdyby se radši vykašlali na vyhřívaný lůžko a manuální rvaní na bradavku. Vzdyť by si tím i ušetřili práci. Mimo Prahu už je to celkem běžný, nevím, proč pořád tak odoláváme pokroku.

warita
Extra třída :D 11746 příspěvků 23.05.18 09:14

@anelka23 vyslovene rypat jsem nechtela, jenom ja osobne bych preferovala, aby miminko nejdrive trochu ocistili, zavinuly do nejake deky a neplacly ho na mne spinave od krve a slizu, stejne tak bych si na sala neprala byt naha, takze asi tak…

Dale si myslim, ze laktace nabehne uplne stejne, protoze laktace nenabiha 5min po porodu, ale vetsinou az nejaky ten treti den a spousti ji caste prikladani, takze si nemyslim, ze prvnich par minut po porodu dela takovy rozdil. Ale dejme tomu, ze treba jo, nemam nastudovane zadne studie. Ja nekojila, tak zrovna tohle me az tak nezajimalo.

Erinye
Kecalka 333 příspěvků 23.05.18 09:22

Tak ja zas nevidim nic blbyho na tom, ze ho daji do cervene decky, nikdo mi ho na bradavku nerval, naopak jsem zadala o pomoc jak na to :D Mne zas prijde, ze se na Prahu furt stezuje… Jako byt minutu bez ditete, aby ho zkontrolovali, ze je v poradku mi prijde vice nez vhodne. Vinohrady byly fakt super, za mesic tam rodim znovu :-)

Anys29
Ukecaná baba ;) 1862 příspěvků 2 inzeráty 23.05.18 09:47

@Tichošlápek Prosím a kdy jsi rodila? Já mám termín za tři týdny a s tímhle tak nějak počítám, ze to takhle bude, doufám, že to je aktuální. Myslíš, že je lepší mít porodní plán? Aby se ho vůbec někdo držel.

@anelka23 2011 jsem rodila v Motole. Bylo to bez komplikací, ale dceru dali po porodu manželovi, odešel s ní na vyšetření a po pár minutách už zavinutou v plene mi ji dali přisát. Taky ji rvali pusinko na prso, chudere. Ani se nepřisala. Ale kojila jsem ji 15 úspěšně měsíců.

Tichošlápek
Neúnavná pisatelka 15550 příspěvků 23.05.18 12:07

@Anys29 v 07/2016. Podle mne je porodní plán zbytečnost - nebyl problém říct sestře nebo pa co a jak ;)

Váš příspěvek
Reklama