Borelioza - je důležité aby bylo klíště déle přisáté?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Teruška85
Zasloužilá kecalka 962 příspěvků 19.08.19 22:15
Borelioza-je důležité aby bylo klíště déle přisáté?

Je pravda, že k přenosu boreliozy musí být klíště přisáté alespoň 12 hodin? Názory se různí. Je také směrodatné pro přenos velikost klíštěte a to zda jde snadno vyndat či nikoliv nebo to jsou pouze liché dohady? Dnes jsme vytahovali klíště které tam pravděpodobně nemohlo být déle než dvě hodiny(byli jsme předtím v lese) a vůbec se nechtělo pustit a bylo už docela větší na to že nemohlo dlouho sát. Děkuji za vaše reakce

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Zumpa
Ukecaná baba ;) 1438 příspěvků 19.08.19 22:17

Ne, borelióza se přenáší okamžitě.

dg80
Kecalka 128 příspěvků 48 inzerátů 19.08.19 22:19

Podle nejake posledni studie jsem cetla, ze k nakaze borelie by melo dochazet az po 24 hodinach po prisati. Jinak klistat je spousta druhu, ruzne velikosti i barvy

Martassek
Kecalka 436 příspěvků 19.08.19 22:19

Borelióza se přenese okamžitě. Ale pro rozvinutí nemoci musí být klíště přisáto minimálně 24h. Teď o tom někde psali, že borelie se musí nějakým způsobem přizpůsobit hostiteli a nestihne to dříve, než právě za 24 hodin.

Teruška85
Zasloužilá kecalka 962 příspěvků 19.08.19 22:20

@Zumpa mohu se zeptat, zda máte osobní zkušenost s okamžitým přenosem? děkuji

zuzkaholl
Zasloužilá kecalka 743 příspěvků 19.08.19 22:23

Pozor, boreliozu přenášejí i komáři. Je čí dál více případů. I moje neteř v letě prodělala boreliozu od komára

barabrambora
Zasloužilá kecalka 626 příspěvků 1 inzerát 19.08.19 22:31

@Teruška85 syn měl taky boreliózu. Večer jsme byli v lese, druhý den dopoledne jsem mu našla 2 klíšťata. Jedno na krku a druhé na boku. Hned jsem vytáhla. Nevím, jak dlouho mohli být přisátí, ale za měsíc začal být unavený, měl jednodenní horečky, byl bledý, bolely ho klouby. Flek neměl. Z krve mu borelka vyšla. Dostal ATB na 3 týdny. Jedna příbuzná ji taky měla, ale taky asi od komára, klíště neměla.

Gorlami
Závislačka 3344 příspěvků 1 inzerát 19.08.19 22:31

Tak já mám info od lékaře specializujiciho se na léčení boreliozy a ten říkal, ze klíště opravdu musí být přisato několik hodin (nevím teda, zda říkal přesně kolik), aby k přenosu došlo. Čím delší doba prisati, tím větší riziko. A taktéž říkal, ze přenos borelie na člověka komarem je blbost :think: :oops:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.08.19 22:32

Situace z letošního léta - malé klíště přisáté max hodinu. Ven šlo normálně, hned desinfekce jodem. Diagnóza borelióza. :nevim:

Takže o tom, že na přenos nemoci musí být klíště přísáté x hodin, si myslím své..

barabrambora
Zasloužilá kecalka 626 příspěvků 1 inzerát 19.08.19 22:33

@Teruška85 jo a byly to takové ty malinké, co skoro nejdou vidět.

Janli
Extra třída :D 10186 příspěvků 19.08.19 22:34

Podle poslední studie českých vědců bylo vyloučeno, že by se borelie nacházely ve slinách klíštěte. Jsou v jeho střevech a trvá cca 24hodin než se po přisátí začnou uvolňovat do krve hostitele. Ale jak už tu bylo řečeno, boreliózu přenáší i komáři, lze ji dostat z nepasterizovaného mléka nakažené krávy a dokonce ji přenáší i slunéčka sedmitečná.
@Zumpa vzdělávej se, máš mezery ;)

Renca8
Ukecaná baba ;) 1605 příspěvků 19.08.19 22:39

Borelioza z tela klistete se prenese ihned. Borelie ma tu vlastnost ze dokaze menit svoje vlastnosti a dobre se skryt pred nasim imunitnim systemem a tak v tele prezit…nez se v tele skryje trva to tech 24hodin a pak uz ji nas imunitni system neodhali

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.08.19 22:40
@Gorlami píše:
Tak já mám info od lékaře specializujiciho se na léčení boreliozy a ten říkal, ze klíště opravdu musí být přisato několik hodin (nevím teda, zda říkal přesně kolik), aby k přenosu došlo. Čím delší doba prisati, tím větší riziko. A taktéž říkal, ze přenos borelie na člověka komarem je blbost :think: :oops:

Já měla boreliózu od vosy, kamarád od komára. Prosím anonym, info o zdraví.

Teruška85
Zasloužilá kecalka 962 příspěvků 19.08.19 22:41

@Renca8 takže až po 24 hodinách dojde k nákaze?

Josef44
Kecalka 309 příspěvků 19.08.19 22:43

Riziko roste s dobou přisátí klíštěte, sledujte alespoň týden místo přisátí klíštěte a pokud se objeví skvrna pak k lékaři pro antibiotika. Já mívám hodně klíšťat, boreliózu jsem prodělal pokud se to chytne včas není to problém. Jen pak musíte chodit do stejného lesa a doufat že další klíště bude mít stejný typ boreliózy proti které už máte protilátky…
:D

Příspěvek upraven 19.08.19 v 22:44

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama