Borelióza nebo alergie?

Anonymní
17.9.21 10:15

Borelióza nebo alergie?

Ahoj, před dvěma dny mě štípnul komár. Včera jsem místo měla nateklé a celé začervenalé, dnes už místo ze středu bledne a začíná se červeně ohraničovat. Pupínků od komára mám z toho večera venku asi 5, ale jen tento vypadá takto. Jsem v 8 měsíci těhotenství a nevím, jestli to přisuzovat nějaké alergické reakci, nebo by to mohla být borelióza :nevim: Máte někdo prosím podobnou zkušenost?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4416
17.9.21 11:04

Flek od boreliózy se tvoří po delší době, než po 2 dnech, a komár není biologický přenašeč boreliózy. Myslím, že je nepravděpodobné, že by to byla borelióza.
Je tu čistě hypotetická možnost, že jsi měla klíště dřív a flek se teď vytvořil kolem toho komářího bodnutí, protože tam nějak nestandardně zareagovala imunita. Ale myslím si, že to také není pravděpodobné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6104
17.9.21 11:05

@klamonožka dcera měla boreliozu po štípnutí komáru.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2857
17.9.21 11:11

Je to možné a může/nemusí to souviset přímo s tím komárem. Namazala bych fenistil gelem, vzala něco na alergii a počkala přes víkend jak se to bude vyvíjet. V pondělí bych šla k doktorce pokud to poroste nebo se objeví jiný jinde na těle.
I v případě, že zmizí, tak bych doktorce ukázala fotku a chtěla náběry na boreliozu (ale to až třeba za týden dva, z krve se nedá borelioza zjistit hned). 70% borelioz je bez fleku nebo flek zmizí bez povšimnutí a přejdou pak do druhé fáze.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
202
17.9.21 11:15

Podle fotky mi to příjde jako normální štípanec od komára, ale jestli se místo opravdu ohraničuje dle Vašeho popisu, může být borelioza. To Vám potvrdí jen na kožním a podle odběrů. Mi osobně se borelka objevila po půl roce od přisátí klíštěte (a to na mě bylo chvíli a skvrna byla na úplně jiném místě, teda nebyla ani ohraničená, byl to postupně se rozšiřující flek jak vrata, myslela jsem, že to je jen nějaká alergie)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4416
17.9.21 11:21
@Veru1987 píše:
@klamonožka dcera měla boreliozu po štípnutí komáru.

Jo, on ten přenos komárem je možný tak, že komár saje na zvířeti nakaženém boreliózou a pak to „plivne“ do člověka, když na něm saje potom. Ale ta borelióza v něm nepřetrvává delší dobu, takže je daleko nižší šance, že se člověk nakazí od komára, než od klíštěte.

Každopádně daleko nižší, než se říká - jednak může nastat ta situace, co jsem psala výše, ale hlavně v dost případech člověk neví, že klíště měl, protože klíštěcí vývojová stadia sajou jenom krátce a pak se pustí a přemění v další stadium, takže si řada lidí řekne „Ale vždyť já jsem žádné klíště neměl, ale někde tam jsem byl poštípaný od komára, takže je to tím“.

Nicméně 2 dny od nakažení je na flek fakt brzy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat