Brácha chce náhle opravit mámin domek - proč?

Anonymní
3.8.13 10:47

Brácha chce náhle opravit mámin domek-proč?

Ahoj, je trapné psát takto rodinné nehezké věci, ale mám z toho hlavu jak meloun, tak prosím o radu :-). Maminka je zdravotně handicapovaná, bude jí 70 roků. Má jen mne a bratra. Já jsem samoživitelka, ovdovělá, bratr je právník, pracuje v centru hlavního města, finančně je plně zabezpečený. Matka ho z vdovského důvodu živila do jeho 29 let na VŠ, protože studoval velmi dlouho a údajně, jak sám řekl, by nezvládl souběžně studovat a pracovat. Maminka má dnes důchod 7 400. Samozřejmě to nepokrývá její potřeby, už jen léky, zdr. pomůcky atd. Nájem někde v bytě není schopna platit, proto jsem jí před 6 nebo 7 lety musela vzít k sobě a vytvořit jí u nás oddělený malý byteček, má vlastní koupelnu, wc, zahradu, kuchyni. Bratr odmítá jakkoliv na potřeby matky přispívat, diskuse trvá 5 let a je bez výsledku. Komentovat to nebudu, ale mám dotaz - prý mu podle zákona může nařídit pravidelnou finanční výpomoc matce soud, obrátit se podle zákona na soud mohu i já jako sourozenec. Máte s tím zkušenost? Zkusil někdo?
Dále otázka. Mamka nemá žádný majetek. Celý život dřela, starala se z malého vdovského důchodu o děti (táta umřel, když jsme byli malí).Když se stěhovala ke mně, neměla ani nábytek, vše bylo staré, plesnivé, nepoužitelné, nakoupila jsem jí nábytek, oblečení, bydlí u mne 6 let, kupují jí vše, drogerii, prádlo, oblečení, knihy, jídlo, potřeby pro jejího psa, který je její jedinou radostí, bohužel je nemocný, takže platím dietní krmení )pes má 50 kg).Jediné co máma má, je půlka její stařičkého domku po babičce a dědovi-jsou to spíš tedy trosky domu. Patří jínpůlka, půlka jejímu bezdětnému bratrovi, který tam dodnes nějak bydlí a živoří, je bez práce, na soc. dávkách (i tomu vozím jídlo atd.,jsem hodný blbec).Můj bratr se o toto nikdy nezajímal. Náhle začal projevovat zájem, že v domku nechá opravit stěny, že komplet vymění okna atd.Je mi to krajně podezřelé. Vznikl by mu touto investicí nárok na zdědědí domku nebo byl by touhle investicí )kterou by pak v dědickém řízení písemně doložil)nějak zvýhodněný v dědickém řízení? Nevěřím, že něco v životě dělá nezištně :-).Zeptala bych se tu v právní poradně, ale nepřijímá nové dotazy. Dík moc za rady a tipy! :* :* :* :* :srdce: Gabriela

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

23860
3.8.13 10:51

Myslím, že ne, pouze kdyby nějakým způsobem ukecal mamku nebo strýce, aby na něj „na oplátku“ převedli svůj podíl na nemovitosti s tím, že tam strýce nechá dožít. To bys byla nahraná, proti vůl majitelů neuděláš nic.
Asi takhle - když u tebe mamka žije a jediná se o ni staráš, ukecej ty ji, ať na tebe půl domku převede a budeš mít pokoj, se uvidí, jestli bude bratr dál chtít investovat. :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15549
3.8.13 10:54

@Gina108 no jistě a bratra mamky může ukecat taky. Však mu vozí obědy. Bráchovi nic neříct, jen ať to tam dá dokupy, když je to takový mazaný chlapeček :pankac:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10048
3.8.13 10:55

Já bych měla strach že ukecá strýce, ten mu darovací smlouvou převede půlku domu a má celkem vyhráno…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22874
3.8.13 11:00

Tak tak, pokud je to „vychcánek“ a nedělá to z čisté lásky ( což asi ne, jinak by už dřív nějak podporoval nemocnou maminku), tak bych řekla, že se snaží „uplatit“ strejdu a potažmo i mámu, aby mu baráček přepsali darovací smlouvou a tím pádem tě obešli :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Krakatice88
3.8.13 11:04

S prvním dotazem neporadím, v tomhle se neorientuju, ale co se druhého týče, myslím, že nijak zvýhodněný by neměl být jen tím, že něco opraví a zaplatí… Spíš bych se bála, že když je právník a umí v tom chodit, že si to ošetří tak, aby mu dům přepsali :think: Je to pěknej haj-lík podle toho, co píšeš. Když se nechal živit do 30 matkou, kterou pak nechá na pospas a ať se o ni staráš ty. To je hnus.

• Nahlásit
  • Citovat
2964
3.8.13 11:27

A co si na rovinu s bratrem popovídat, proč to dělá, když tam maminka stejně nebydlí?

Pokud na něj dům nikdo nepřevede (maminka/strýc) za svého života, podléhá dědickému řízení a do toho máte stejné startovací podmínky bez ohledu na to, kdo investoval do jeho opravy nebo se staral o maminku.

Moje babička měla se svým bratrem, se kterým leta nemluvila, ideální polovinou zahradu. Její bratr tam v životě nepáchl, nestaral se. Když ale zemřel, nepomohly argumenty, že ho tam nikdo nikdy neviděl a že to tam ani nezná. Podle zákona prostě svoji polovinu odkázal úplně cizím lidem, kteří chtěli vyplatit. Protože jsme na to neměli, nakonec se zahrada musela prodat a půl dostala babička a půl ti cizí lidé :nevim:

Takže se ujisti, že mu ani maminka ani strýc nic nepřevedli/nepřevedou. A pak už si s tím hlavu dělat nemusíš. V dědickém řízení máte z pozůstalosti oba polovinu.

A hlavně se ho zeptej, proč to dělá. Mě by to teda fakt zajímalo :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20386
3.8.13 11:39
@Anonymní píše:
Ahoj, je trapné psát takto rodinné nehezké věci, ale mám z toho hlavu jak meloun, tak prosím o radu :-). Maminka je zdravotně handicapovaná, bude jí 70 roků. Má jen mne a bratra. Já jsem samoživitelka, ovdovělá, bratr je právník, pracuje v centru hlavního města, finančně je plně zabezpečený. Matka ho z vdovského důvodu živila do jeho 29 let na VŠ, protože studoval velmi dlouho a údajně, jak sám řekl, by nezvládl souběžně studovat a pracovat. Maminka má dnes důchod 7 400. Samozřejmě to nepokrývá její potřeby, už jen léky, zdr. pomůcky atd. Nájem někde v bytě není schopna platit, proto jsem jí před 6 nebo 7 lety musela vzít k sobě a vytvořit jí u nás oddělený malý byteček, má vlastní koupelnu, wc, zahradu, kuchyni. Bratr odmítá jakkoliv na potřeby matky přispívat, diskuse trvá 5 let a je bez výsledku. Komentovat to nebudu, ale mám dotaz - prý mu podle zákona může nařídit pravidelnou finanční výpomoc matce soud, obrátit se podle zákona na soud mohu i já jako sourozenec. Máte s tím zkušenost? Zkusil někdo?
Dále otázka. Mamka nemá žádný majetek. Celý život dřela, starala se z malého vdovského důchodu o děti (táta umřel, když jsme byli malí).Když se stěhovala ke mně, neměla ani nábytek, vše bylo staré, plesnivé, nepoužitelné, nakoupila jsem jí nábytek, oblečení, bydlí u mne 6 let, kupují jí vše, drogerii, prádlo, oblečení, knihy, jídlo, potřeby pro jejího psa, který je její jedinou radostí, bohužel je nemocný, takže platím dietní krmení )pes má 50 kg).Jediné co máma má, je půlka její stařičkého domku po babičce a dědovi-jsou to spíš tedy trosky domu. Patří jínpůlka, půlka jejímu bezdětnému bratrovi, který tam dodnes nějak bydlí a živoří, je bez práce, na soc. dávkách (i tomu vozím jídlo atd.,jsem hodný blbec).Můj bratr se o toto nikdy nezajímal. Náhle začal projevovat zájem, že v domku nechá opravit stěny, že komplet vymění okna atd.Je mi to krajně podezřelé. Vznikl by mu touto investicí nárok na zdědědí domku nebo byl by touhle investicí )kterou by pak v dědickém řízení písemně doložil)nějak zvýhodněný v dědickém řízení? Nevěřím, že něco v životě dělá nezištně :-).Zeptala bych se tu v právní poradně, ale nepřijímá nové dotazy. Dík moc za rady a tipy! :* :* :* :* :srdce: Gabriela

ano, ze zakona ma i on vyzivovaci povinnost k rodicum (rodici), kdyz ten se nemuze o sebe postarat at uz ze zdravotnich nebo financnich duvodu. Ta povinnost tu je.

Kdyby to Tvoje mamka dala k soudu (nejsem si jista, jestli muzes ty, ale pro jistotu bych se podivala na internet nebo napsala dotaz do pravni poradny), tak by mohla ziskat adekvatni castku podle prijmu syna. (ty muzes prokazat, ze se o ni staras)… ;)

Co se tyka domu, tak bych opravdu zjistila, jestli stryce nemanipuluje a nechce od nej tu jeho polovinu „odkoupit“. Pokud je stryc bez prace, tak se mu urcite kazda koruna hodi a jestli ho bratr taky neuplaci penezi.

Drzim palce, tohle je hrozne reseni, znam to… Ver mi, ze by ani nebylo idealni, abyste ten domek meli napul.. Vede to jenom k zlosti… :(

No, drzim palce, at se to vyresi k vseobecne spokojenosti… :hug: :hug: :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4666
3.8.13 11:44

Snaží se zlanařit strýce aby na něj na oplátku majetek převedl…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
3.8.13 12:33

Vím, že to sem nepatří, ale za zeptání nic nedám.. Není Tvůj bratr volný? Nehledá partnerku? :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
1998
3.8.13 12:45
@Anonymní píše:
Vím, že to sem nepatří, ale za zeptání nic nedám.. Není Tvůj bratr volný? Nehledá partnerku? :lol:
:P :P
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
barbramor
3.8.13 12:59

Nečetla jsem celou diskuzi, tak nevím, jestli nebudu opakovat něco, co už ostatní napsaly - ale - vyživovací povinnost určitě mají i zaopatřené děti vůči svým rodičům, je to myslím v zákoně o Rodině. Bohužel s detaily neporadím. Napadá mě ale ještě jedna věc - pokud se staráš o maminku, která se v jakékoliv míře nezvládne postarat sama o sebe, zkoušela jsi žádat o příspěvek na péči? Tedy, ten příspěvek bude pobírat tvoje maminka - bude tedy ona jako žadatelka - a prostředky využije k tomu, že ti zaplatí za tvou péči - hodně zjednodušeně napsáno, ale snad jasně. Žádost se dá určitě stáhnout na netu, nechá se také vyplnit u ošetřující lékařky maminky a pošle se na sociálku. Poté by měla přijít na sociální šetření sociální pracovnice - a u toho šetření můžeš být i ty - máš na to právo… Jinak co se týče druhého dotazu, můj názor je, že tím, že by tvůj bratr do domu investoval, nevzniká mu tím absolutně žádný nárok na dědictví - oba jste neopomenutelní dědicové dle zákona - budete tedy po mamince dědit tu polovinu domku - pokud tedy tvůj bratr neodkoupí od strýce tu jeho půlku…
Takže tak - třeba už příspěvek na péči máš - jen mě napadlo, že kdyby ne, mohlo by vám to alespoň trochu vylepšit rozpočet - na nezbytné věci (i když ano, dle zákona není příspěvek určen na koupi věcí, ale na službu, ale víme, jak to v praxi chodí…)

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
3.8.13 14:56

Dík všem :-)s bráchou jsem samozřejmě mluvila, tedy 6 let jsem se snažila domluvit -on má vychytralou strategii, prostě mlčí, neodpoví a odejde nebo odjede, na sms neraguje, ani na maily:-) což je geniální strategie. mámu navštěvuje jen na můj nátlak - prostě jsem mu na rovinu řekla, že řeknu v práci jeho šéfům a kolegům co je za svini :-) - v práci si hraje na hodného, na pečlivého pracovníka, milujícího syna a tak - má takovou důvěryhodnou vizáž :-)-na právníka jako dělanou :-). takový byl i jako dítě, nenápadný, málo mluvil a vždy se měl dobře, vše mu prošlo. nestěžuji si, kostatuji to.co se mámy týká, občas jí něco koupí-tuhle jí koupil zmrzlinu a tuhle jí přivezl z Ikey smeták :-)ahoj a přeji vám lepší bratry :-)

• Nahlásit
  • Citovat
3.8.13 17:48
@Anonymní píše:
Dík všem :-)s bráchou jsem samozřejmě mluvila, tedy 6 let jsem se snažila domluvit -on má vychytralou strategii, prostě mlčí, neodpoví a odejde nebo odjede, na sms neraguje, ani na maily:-) což je geniální strategie. mámu navštěvuje jen na můj nátlak - prostě jsem mu na rovinu řekla, že řeknu v práci jeho šéfům a kolegům co je za svini :-) - v práci si hraje na hodného, na pečlivého pracovníka, milujícího syna a tak - má takovou důvěryhodnou vizáž :-)-na právníka jako dělanou :-). takový byl i jako dítě, nenápadný, málo mluvil a vždy se měl dobře, vše mu prošlo. nestěžuji si, kostatuji to.co se mámy týká, občas jí něco koupí-tuhle jí koupil zmrzlinu a tuhle jí přivezl z Ikey smeták :-)ahoj a přeji vám lepší bratry :-)

Napadá mě jedna věc, pokud je bratr bezdětný, nemá rodičů a jen sestru - tvoji mamku, tak jeho půku zdědí mamka a později vy dva. Pokud ale nějakým způsobem udolá bratra, aby na něj dům převedl, tak v dědění po vaší mamce zdědíte oba po půlce té půlk y a v tom okamžiku se on stane 3/4 vlastníkem. Pokud tam bude investovat a má nějaké pokoutné úmysly (což evidedentně má, jinak by neinvestoval do cizího majetku), tak by se nemělo stát nic jinýho, než že tě po dědění vyplatí (tvoji 1/4). Měla by jsi si ale pro jistotu udělat odhad nemovitosti, protože on bude evidentně „mávat“ zhodnocením tohoto majetku a event. tuto inevstici započítávat do hodnoty podílu. Snad se mu ještě nakonec nepodaří za tvými zády získat i tu druhou půlku od mamky za jejího života, mohl by ji obludit, že potřebuje něco podepsat a ověřit podpis a jsi v háji, dávej si na to pozor.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4830
4.8.13 19:55

Tyjo, tohle je každopádně nechutný. Ale z praxe. Tvoje maminka může bratra zažalovat o výživné. Myslím, že ona musí být žalující strana, asi to nemůžeš být ty. Ale samozřejmě můžeš všechno zařídit a sepsat, ona jenom podepíše.
Soudy o výživném na děti jsou bez poplatků, ale nevím, jestli to platí i o výživném na rodiče, to by sis musela ověřit.
Co se domu týče, tak souhlasím s řečeným výše a myslím, že bratr šije nějakou levárnu. Bohužel s tím asi nic nenaděláš, jediná šance je, že bys přesvědčila maminku, ať ti svou půlku daruje, tak byste na tom byli stejně, kdyby on přesvědčil strýce. Na dědictví jeho investice nebude mít vliv, možná by tím mohl argumentovat kdyby došlo na ocenění domu a vyplacení jednoho z vás.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama