Bratr obsadil bez dohody náš společný družstevní byt

2
2.12.19 14:18

Bratr obsadil bez dohody náš společný družstevní byt

Ahoj všem! Zdědili jsme s bratrem družstevní byt napůl (oba jsme členy družstva, podle nového občanského zákoníku to již narozdíl od dob dřívějších lze). Bratr tam měl vždy trvalé bydliště (já ne), i když bydlel ve skutečnosti v nájemním bytě jinde. Asi pět let před smrtí tatínka se k němu bratr nastěhoval - pod záminkou že se o něj bude starat. Bohužel bratr neměl s tatínkem nikdy dobré vztahy a byl dost nespolehlivý, takže fakticky - když bylo něco potřeba - tak jsem se o tatínka starala já (odvoz k doktorům, vyzvedávání léků z lékáren). Navíc - a to jsem bratrovi hodně zazlívala - tatínkovi vůbec nic nepřispíval na bydlení. Prostě u tatínka bydlel ve svém starém dětském pokoji, využíval všechny služby - ty ale platil pouze tatínek. Když jsem se na to tatínka kdysi ptala, tak mě řekl že mu to nevadí - že by byl ale rád, kdyby mu bratr občas alespoň pomohl uklidit. Nakonec bratr ale nedělal ani to - vždy když jsem k nim přišla, tak to tam bylo cítit nevábně a mě to nedalo a třeba jsem jim alespoň vytřela. Jinak byl tatínek soběstačný, nakupoval si sám. S tatínkem jsme si moc rozuměli a ráda jsem ho chodila navštěvovat (když jsem přišla, tak bratr „náhodou“ vždy zrovna odešel). S bratrem jsme bohužel nikdy moc dobré vztahy neměli, spíše takové „nijaké“. Když tatínek zemřel, proběhlo dědické řízení s tím, že jsme zdědili družstevní byt napůl (maminku jsme už neměli). A teď v čem je problém, se kterým si nevím rady: Aniž jsme se na tom dohodli, bratr zůstal v bytě bydlet a přestal se mnou komunikovat. Protože mám dvě dcery - jedna čeká rodinu - tak bych ráda polovinu hodnoty bytu nebo polovinu hodnoty nájmu použila pro bydlení pro dceru. Bratr ovšem odmítá jakékoli mé návrhy - byt prodat a peníze si rozdělit nebo abych ho vyplatila já (máme na to předjednaný úvěr) nebo aby jeden druhému platil za užívání druhé poloviny bytu. Říká, že tam chce bydlet on, že tam bydlel vždycky a ať ho nevyháním a že se se mnou vyrovná - ale ve skutečnosti pro to vůbec nic nedělá. Navíc se mnou úplně přestal komunikovat - nebere mě mobil, neodpovídá na emaily. Když zkusím do bytu přijít promluvit si osobně - tak pokud je doma, tak vždy hned odchází že zrovna něco má. Bratr je sám, trochu zvláštní existence, má finanční problémy, takže je pro něj nejlevnější prostě nic neřešit. Nevíte někdo prosím co s tím? Jsem už opravdu zoufalá - budu vděčná za jakoukoli radu či nápad.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
20773
2.12.19 14:26

Musíš podat žalobu k soudu na vypořádání společného majetku. Jinak ho k ničemu nedonutíš. Nejlepší je nejdříve zkusit mediátora, aby jsi prokázala snahu o dohodu a smírné řešení, teprve potom soudní stání. Najdi si právníka, který se o všechno postará, věř mi, že to budou dobře investovaný peníze.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2932
2.12.19 14:29

K pravnikovi, poslat doporuceny dopis, pak resit u soudu a radsi rychle, nez se zadluzi blbec a jeste tam skoci exekuce. Sice pravnik neco bude stat, ale hne se to. Kdyz te takhle ignoruje tak se nikam nedostanete ani za rok.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6111
2.12.19 14:31

Nechala bych poslat dopis od právníka s tím, co může následovat, když nedojde na dohodu.

Je v pořádku nárokovat půlku ceny z bytu nebo polovinu tržního najémného. Proč nebo pro koho to chceš použít, není vůbec podstatné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2
2.12.19 14:40

Moc děkuju, tušila jsem že to budu muset dát k soudu.
O mediátorovi jsem nikdy neslyšela, zkusím vygůglit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1433
2.12.19 19:21

@janakrpol Ja bych se obavala, aby ta jeho pulka nesla do exekuce. Udelala bych to, co nejdriv. Chce to pravnika.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat