BRCA vyšetření: jít nebo raději ne?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
21.1.22 09:45

BRCA vyšetření: jít nebo raději ne?

Ahoj.
Po víkendu mám jít na genetické vyšetření mutací v genech BRCA1/BRCA. Poslala mě tam gynekoložka kvůli rodinné zátěži (babička přišla o prsa kvůli rakovině kolem 40. roku a děda z druhé strany zemřel na rakovinu v 43 letech). Moje mamka mi řekla, že jsem odvážná, že proč se do toho pouštím.
Je mi 40. Nemám za sebou žádné IVF. Těhotná jsem byla dvakrát, jednou porodila…
Je zbytečný na to vyšetření chodit a přidělat si s tím eventuálně jen starosti a strach? :think: Tak to vidí moje máma… Doposud, než mi tohle řekla, jsem to brala jako výhodu: možnost se nechat prověřit. Ale začínám teď pochybovat.
Co si o tom myslíte vy?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
36
21.1.22 10:05

Myslím si, že bys to měla brát stejně, jako před tím. Sice hrozí, že výsledek tě nepotěší, ale alespoň budeš vědět, a budeš motivována k prevenci. To že gen nosíš nemusí nutně znamenat, že u tebe onemocnění propukne. Já bych takhle důležitou diagnózu nenechávala nikdy náhodě. Přeci jen, většina lidí, pokud není s tímto rizikem seznámena, většinou na prevenci nijak nedbají. Za mě, tím nic nezkazíš, naopak si můžeš pomoct. Ve finále, i když na to nepůjdeš pořád budeš mít v hlavě „Co když to jednou přijde?“. Každopádně držím palce, ať všechno dopadne dobře a jsi zdravá, ať se rozhodneš jakkoli ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30135
21.1.22 10:06

Jednoznačně ano.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
21.1.22 10:10

Rozhodně jít. Přinese ti to jenom výhody v podobě častějších kontrol. A případně uklidnění, že BRCU nemáš. Mluvím z vlastní zkušenosti. Bohužel u mě BRCA1 prokázána až když jsem onemocněla ve 35 letech. :,( Ničeho se neboj, je to jen krevní test.

• Citovat
  • Nahlásit
1166
21.1.22 10:14

Tak ne, maminky nemaji vzdycky pravdu. Bože, bože. Hlavne by tam mela chtit jit tvoje matka (pokud jsem spravne pochopila, ze jeji matka byla na te operaci). Běž, a bud rada za tu prilezitost. Bud zjisti, ze to mas a budou te 1× rocne kontrolovat, nebo zjisti ze ne. Aspon budes vedet. Sedet, cekat a doufam, ze me to nepotká ale muzes samozřejmě taky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2412
21.1.22 10:20

Tvoje natka ma hodne selské uvazovani. Mit brcu je tak zavazny hendikep, ze pri podezreni nejit na vysetreni, je vcelku hazard. Tam he pravdepodobnost vzniku CA pres 80%, takze vcelku jistota.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
363
21.1.22 10:32

Jednoznačně na vyšetření jdi!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
21.1.22 10:33

Kamarádka, má to v rodině - část členů má gen náchylný k rakovine. Tebe to potkat nemusí. Ale kamarádka chodí na časté prohlídky, je hlídaná. Je jí tedy skoro o třicet let víc, ale nedávno měla velký stres a změnil se jí život a v té době ji našli nádor. Hned ji vzali na operaci a chodí na kontroly.

• Citovat
  • Nahlásit
21.1.22 10:57

Bože, co Ti to ta máma vypráví?

Samozřejmě běž na vyšetření. Ta gynekoložka Tě tam neposlala pro legraci.

Když to budeš vědět:
1. Máš gen - budou Tě hlídat a na případný problém se přijde včas - rozuměj léčitelně

2. Nemáš gen - budeš klidná

Držím palce🙋‍♀️

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2663
21.1.22 11:02

Vlastně bys měla při tom všem výhodu, protože u spousty lidí se nic nehlídá a na rakovinu se přichází pozdě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30911
21.1.22 11:02

Já jsem byla na vyšetření a naštěstí negativní.
Na vyšetření běž.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3982
21.1.22 11:04
@Anonymní píše:
Ahoj.
Po víkendu mám jít na genetické vyšetření mutací v genech BRCA1/BRCA. Poslala mě tam gynekoložka kvůli rodinné zátěži (babička přišla o prsa kvůli rakovině kolem 40. roku a děda z druhé strany zemřel na rakovinu v 43 letech). Moje mamka mi řekla, že jsem odvážná, že proč se do toho pouštím.
Je mi 40. Nemám za sebou žádné IVF. Těhotná jsem byla dvakrát, jednou porodila…
Je zbytečný na to vyšetření chodit a přidělat si s tím eventuálně jen starosti a strach? :think: Tak to vidí moje máma… Doposud, než mi tohle řekla, jsem to brala jako výhodu: možnost se nechat prověřit. Ale začínám teď pochybovat.
Co si o tom myslíte vy?

Vůbec nechápu to „raději ne“ 8o
To jako, že když to nebudeš vědět, tak tě to neohrozí?… Pštrosí politika…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4641
21.1.22 11:13

Já jsem šla. Gen nemám ;)
Nebuď hloupá a běž :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
38153
21.1.22 12:05

Narozdíl od testu na hungtingtona se na BRCA dá nějak smysluplně zareagovat. Jdi na test.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
21.1.22 14:22

Nechápu co řešíš. Já mám daleko horší rodinnou anamnézu a gynekolog mi řekl, že genetika je zbytečná. Matka mi umřela v jejich 46 na rakovinu vaječníku, babička měla kolem 50 rakovinu prsu, vzali ji obě, sestra měla rakovinu děložního čípku. Gynekolog nevidí pro genetiku u mě důvod. Takže buď ráda, že ten tvůj je normální a posílá tě. Jestli jít nechceš, tak se s tebou ráda spojím a půjdu místo Tebe.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat