Brigáda a sociální dávky

26
13.3.16 13:56

Brigáda a sociální dávky

Můj bratr je už asi rok bez práce. Je to poměrně dlouhá doba, všichni mu říkáme, že by měl vzít i to, co mu nesedí, hlavně ať maká, ale on je zkrátka paličák a nikdo s ním nehne. Argumentuje tím, že radši bude doma a dostávat dvanáctku od státu, než aby za ten samý peníz dřel od rána do večera. Myslím, že není první ani poslední, kdo se na to kouká takhle. Našel práci načerno, takže placení výdajů zvládají bez problému.
Jeho dcera(má neteř) právě oslavila 18. Je šikovná, ráda by si našla nějakou brigádu už teď v době studia, než potom vyjít ze školy s prázdným životopisem. Nevíme ale jak by se na to koukalo…? Bratr dostává příspěvek na bydlení atd, jelikož na úřadech uvádí, že je jejich rodina bez jakýchkoliv příjmů.
Nedošlo by k tomu, že by se ta částka, kterou si ona vydělá, odečetla z toho, co jim jinak každý měsíc přichází? Pokud by se k tomu sociálka postavila takhle, rozuměla bych tomu, ale upřímně by mi bylo neteře líto…

Příspěvek upraven 13.03.16 v 14:11

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

28884
13.3.16 14:05

V případě, že si najde neteř brigádu, nebo cokoli oficielně, příjmy doložit bude muset tátovi do přiznání na příspěvek. Jinak oni na úřadech nejsou blbí. I když by to zatajil, dá se to dohledat a on by musel zpětně příspěvky na bydlení vracet. V době počítačů se najde cokoli.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26
13.3.16 14:08

To mně bylo jasný. Holce tedy nezbývá taky nic jinýho, než si najít práci bokem, pokud chce nějaký ten peníz sama pro sebe. Achjo, to jsou ale vyhlídky. Už aby si brácha sebral a našel si něco normálního.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
58857
13.3.16 14:14
@adlem píše:
To mně bylo jasný. Holce tedy nezbývá taky nic jinýho, než si najít práci bokem, pokud chce nějaký ten peníz sama pro sebe. Achjo, to jsou ale vyhlídky. Už aby si brácha sebral a našel si něco normálního.

takhle vychovávají další socku.. místo, aby se holka naučila si normálně vydělávat, tak jí naučí, že má podvádět :poblion: :poblion:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1946
13.3.16 14:29

@adlem Nehodnotim moralne, ale prakticky:pokud bude dcera dostavat penize na ucet, meli by to uradum sdelit, pokud bude pracovat bez smlouvy a dostavat hotove,prip.bude mit ve smlouve nejakou symbolickou castku, uradum do toho nic neni.Urad take nemuze postihovat pokud osoba v hmot. nouzi obdrzi pujcku, dar, prip. docasne ma v drzeni fnance jine osoby. Moralni hledisko nehodnotim.Ahoj

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26
13.3.16 14:33

@martina.se Tak na toto jsem čekala. :D Posledních pár měsíců se brácha chová jako vůl a jako vzor pro holku nebo jeho syna nic moc, o tom žádná. Neříkám, že je toto jednání správné, ani že ho schvaluju. Jen se holce nebudu divit, pokud s nějakou bokovkou příjde. :nevim: Já si v 18, vlastně ještě dřív, taky chtěla vydělat, mít něco svého, u mě to ale naštěstí šlo bez podrazů.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
58857
13.3.16 14:36
@adlem píše:
@martina.se Tak na toto jsem čekala. :D Posledních pár měsíců se brácha chová jako vůl a jako vzor pro holku nebo jeho syna nic moc, o tom žádná. Neříkám, že je toto jednání správné, ani že ho schvaluju. Jen se holce nebudu divit, pokud s nějakou bokovkou příjde. :nevim: Já si v 18, vlastně ještě dřív, taky chtěla vydělat, mít něco svého, u mě to ale naštěstí šlo bez podrazů.

jako má ten příklad doma, takže se naučí akorát podvádět.. hele, já chodila na brigády od 15ti, ale vždy ofiko (naši nebrali nic), takže pohoda :nevim: naučila jsem se vydělat, půlku prázdnin jsem makala, půlku utrácela :lol: a nemusela jsem řešit, co kde doložit atd.. tadyto rozhodně pro holku není dobrý příklad :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29597
13.3.16 15:22
@maskovak píše:
@adlem Nehodnotim moralne, ale prakticky:pokud bude dcera dostavat penize na ucet, meli by to uradum sdelit, pokud bude pracovat bez smlouvy a dostavat hotove,prip.bude mit ve smlouve nejakou symbolickou castku, uradum do toho nic neni.Urad take nemuze postihovat pokud osoba v hmot. nouzi obdrzi pujcku, dar, prip. docasne ma v drzeni fnance jine osoby. Moralni hledisko nehodnotim.Ahoj

Pokud jde skutečně o hmotnou nouzi,tam lustrují účet od A do Z a mohou chtít vysvětlení každé příchozí položky, takže se počítá i půjčka, dar, výplata peněz z nějaké pojistky nebo spoření, prostě cokoliv. Když jim není něco na účtu jasné, mohou po Tobě chtít vysvětlení, vypíšeš čestné prohlášení a pokud jsou to peníze třeba od rodičů, počítá se to jako příjem. Teď zrovna o tom psala jiná maminka v nějaké diskuzi.
Pokud jde o dávky státní sociální podpory,tam se celý účet nelustruje(jen platby vztahující se k posouzení nároku na dávku, vše ostatní si můžeš začernit, teď už si to ani nekopírují).Tam jim do ostatních příchozích plateb nic není.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19456
13.3.16 15:26

@Jana206 ale přijít na to můžou, pokud se z té brigády platí daně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29597
13.3.16 15:29

Teď k dotazu, příjem z brigády by se měl dokládat, ale většina rodičů více dětí, kteří pobírají jen dávky státní sociální podpory to nedokládá. Pokud nepřijde udání, většinou se na to nepřijde. Počítačová síť není všemocná, není to o tom, že někam kliknou a vidí. Mají možnost si ověřit maximálně dávky důchodového pojištění, ale třeba z finančním úřadem přímo spojeni nejsou.
Tím neříkám, že souhlasím s životem, který vede brácha zakladatelky.Ale dovedu pochopit rodinu s více studujícími dětmi, kteří tak tak dosáhnou na přídavky(oba rodiče pracují),nechtějí dokládat brigády starších dětí, protože by o přídavky přišli a z peněz těch dětí neuvidí ani korunu.

Na hmotné nouzi bych doložila všechno, protože tam je velká šance, že se na to přijde - klienty si prověřují velmi důkladně. A postih je potom víc než reálný, nejen vrácení dávky, ale taky sankce za neoprávněné pobírání.

Obecně vzato, pokud brácha pobírá jen SSP a holčina půjde na brigádu nárazově(třeba jen o prázdninách),když to riskne a nikdo je neudá, není moc velká šance, že se to provalí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29597
13.3.16 15:31
@vokishka píše:
@Jana206 ale přijít na to můžou, pokud se z té brigády platí daně.

Ano, můžou, ale rozhodně to nefunguje tak, že by si ověřovali každou brigádu studenta v každé rodině. Není to tak, že v počítači něco úřednice rozklikne a vidí. Většinou se na to přijde jen v případě, když se jim něco nezdá a začnou do toho „šťourat“ nebo na udání. Pokud holčina bude pracovat jen o prázdninách, v případě SSP je větší šance, že na to nepřijdou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2928
13.3.16 16:57

No dobře ale zas je jí 18 takže už je samostatný zodpovědný člověk tak si říkám co je úřadům do toho že si dospěla dcera vydělá peníze, proč by měli přihlížet na to aby to tátovi strhli z příspěvků..je fakt že je to asi stejná domácnost takže by musela mít trvalé bydliště jinde, ale je to zvláštní

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2928
13.3.16 17:01

Přesně, holka si vydělává na svůj život, snaží se něco si naštřit a ulevit popř rodičům když už táta bere ten příspěvek..a toho tátu chápu pokud ted dostává stejný přípěvěk jako by si jinde vydělal někde na lince tak ho chápu že by takovou práci nebral, takhle si třeba udělá ve volném čase nějaký melouch..však si na ten vyšší příspěvek taky musel dá se říct vydělat, ne? dyŤ se to vypočítává z předchozího platu,,,a až po delší době bude dostávat jen nějaké to minimum..a to už by tu práci na lince třebas vzal

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19456
13.3.16 17:10

Tak my díky tomu, že si dcera přivydělává, nedosáhneme na dětské přídavky. Přitom peněz fakt není moc. Takže jsme potrestaní za to, že dítě vedeme k zodpovědnosti.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
825
13.3.16 18:39

My občas pobíráme příspěvek na bydlení, tak jsem se ptala na úřadě, jak to je, když dcera bude o letních prázninách na brigádě a úřednicí mi bylo řečeno, že letní prázdninová brigáda u vyživovaných osob se do příjmů rodiny nezapočítává. Ostatní brigády během školního roku ano.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama