Brigáda v době vycházek na neschopence

Anonymní
30.5.21 12:29

Brigáda v době vycházek na neschopence

Dobrý den.. Bude to možná trochu delší a asi s plno chybama.. Předem se omlouvám.

Předem radši vysvětlím důvod dotazu..
Mám menší problém v práci.. U předchozího těhotenství jsem byla v práci do 8 měsíce. Neměla jsem žádné potíže nic.. A to jsem dělávala v průměru 6 dnů v tydnu po 12 hodinách.
Pak jsem byla na rodičáku a mezitím se restaurace zavřela. Našla jsem si tedy jinou, vše bylo super. po 3letech jsem znovu otěhotněla. Řekla jsem to šéfovi a ten mi teď dělá naschvály… Nechává mě práci klidně i 16 hodin, bez nároku na pauzu (což v gastru často bývá, že pauzu máte jen podle toho jak chodí lidi..) A mě by to ani tak nevadilo.. Jsem zvyklá pracovat dlouho do noci.. Ale už to nezvládám být v práci do 1-2 do rána a pak hned vstávat v 7 do skolky s malým a zase spěchat abych v 9 byla zpátky v práci. v 6 jsem vyřízená a musím do sebe cpát kafe abych vydržela ) a schválně mě dává úkoly kdy se musím tahat s tezkyma vecma. Např. Sudy s pivama.
Na směně mám 2 další kluky a nechá to naschvál dělat mě.
Např. : „Aneto dojelo zboží běž a vyskládej to do kuchyně.“
Snažím se chodit třeba s min vecma než je zvyklý (místo 2 pytlů brambor, tahám jeden) a už hned kecy „doprdele seš těhotná… Ne nemocná. Dělej nebo tě taky můžu vyhodit.“
To stejné když dojede pivo a nealko.
Tahám to jen já.
A on se pak vždy jen směje a řekne :" jee ja zapomněl, ty by ses s tím vlastně tahat neměla co? Hahahah"
Když skončí meníčka (kterých denně děláme kolem 300-400) a mám na zahrádce třeba jen 2 stoly, nachvilku si sednu abych si odpočinula. Protože jen přes obědy mám v nohách xx kilometrů, a on hned přijde s tím jakto že si dovoluji si sedat když mám plnou zahrádku. Přitom zahrádku máme cca pro 150 lidí a nedovolím si sednout pokud jich tam je víc jak 5. Hlavně na place nejsem sama, a o zákazníky se má vždy kdo postarat.
Vždy jsme byli zvyklí dávat si před náročnou směnou, kdy nás čekalo plno rezervací, jednoho panáka.
Teď je to dennodenně, a šéfa absolutně nezajímá, že pít nechci a ani nemůžu. Přijde do práce, rozlije všem panáky, včetně mě a tlačí na mě abych to vypila. Pro představu.. 10-15 min do mě hučí abych to kopla a když už na něj zvýším hlas, že to prostě pít nebudu začne se zase jak kretén smát, že si jen dělá srandu a ať uklidním svoje těhotenský hormony, jinak to dopadne špatně a já skončím bez práce. Nevím jestli je jen naštvaný, že on žádnou rodinu nemá a je sám a dává mi to takhle sežrat, nebo je to tím, že teď je prostě v háji, protože už tak nám chybí dost lidí, kteří se teď po kovidu shánějí špatně a je naštvaný, že přijde o dalšího člověka.
A už jsem z toho zoufalá… Výpověď teď dávat nechci, protože už mě ve 3 měsíci jen tak někde na hpp nevezmou, ale zároveň pracovat chci…jen ne v takových podmínkách…
Moje otázka zní, dá se jít na neschopenku a v době vycházek si někde přivydělávat?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
6365
30.5.21 12:36

Neschopenka by mela byt primarne indikovana ze zdravotnich duvodu, to, ze se tak nedeje je vec jina a neresim.
Pracovni podminky tehotnych jsou pomerne presne definovany, vaha prenasenych bremen, celkovy pocet zvednutych kg za smenu apod.
A pokud chces v dobe PN na brigadu, tak oficialne ne, jsi prece v rezimu praceneschopna, a navic pri PN je omezena moznost volneho pohybu, jsou stanoveny vychazky a muze prijit kontrola, v prvnich dvou tydnech primo od zamestnavatele, nasledne ze socialky. Toto je treba vsechno zvazit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21497
30.5.21 12:44

Hele on te těhotnou vyhodit nesmí a ani ti nesmí dávat dlouhé směny, ještě do noci, nutit te tahat těžká bremena atd. Pohroz mu kontrolou, jestli te bude nutit dělat věci, co těhotná dělat nesmí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20756
30.5.21 12:45

Na tvým místě bych si spíš nastudovala co všechno těhotná smí a nesmí vykonávat a s tím bych nadřízenýho seznámila. Neuděla bych ani o píď víc i kdyby třeba stepoval na stropě. Vyhodit tě nemůže ani omylem. Na neschopence si fakt nemůžeš přivydělávat, jak tě taková hloupost vůbec napadla? Těhotný v práci chrání zákon, práci jim upravuje a není důvod bez zdravotní indikace chodit na neschopenku jen proto, že máš šéfa debila a neumíš si dupnout…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
30.5.21 12:52

@Janli https://zpravy.aktualne.cz/…icle:636177/

Ano to už jsem si nastudovala a říkala šéfovi… Řekl akorát, že mu nikdo tohle nedokáže. A ať si zkusím poslat kontrolu, že u něj je vše v pořádku.. 🤷‍♀️

Právě proto jsem si myslela, že to možné je

• Citovat
  • Nahlásit
3445
30.5.21 12:53

V době vycházek si můžeš přivydělávat, jen nesmíš vykonávat stejnou činnost jako v zaměstnání.
Musíš dodržovat léčebný režim, který nesmí narušovat léčbu. V tvém případě to znamená, že nemůžeš jít zase někam tahat sudy.

Pokud splníš tyto dvě zásadní podmínky není žádný problém, je to práce ve tvém volném čase, který ti nemůže nikdo kontrolovat a organizovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20756
30.5.21 12:55
@Anonymní píše:
@Janli https://zpravy.aktualne.cz/…icle:636177/

Ano to už jsem si nastudovala a říkala šéfovi… Řekl akorát, že mu nikdo tohle nedokáže. A ať si zkusím poslat kontrolu, že u něj je vše v pořádku.. 🤷‍♀️

Právě proto jsem si myslela, že to možné je

Ty se necháš takhle vydírat? Prostě mu řekni, že budeš dělat jen to, co můžeš a jak se zařídí on je jeho boj. Proč se ho bojíš? Proč děláš věci, který nemusíš. Jsi zaměstnanec, ne otrok. Pošle tě nosit sudy s pivem? Tak mu řekneš, ať si je odnosí sám. Stejně tak ti nemůže nařídit přesčasy. Bojuj trochu za sebe, vyhodit tě nemůže.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3445
30.5.21 12:58

@Jogrr v době vycházek kontrola fakt nechodí

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21539
30.5.21 13:01

To není šéf, ale hovado. A ty jsi nesvéprávná, že jdeš těhotná tahat sudy s pivem? 8o A tvoje kolegy nefackuje hanba, že nechají těhotnou vláčet těžké věci? Poslala bych šéfa do háje a nic víc než smím podle zákoníku práce nenosila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21539
30.5.21 13:02

Těhotné ženy nesmějí ručně zvedat a přenášet břemena těžší než 7,5 kilogramu a maximální celková hmotnost jimi zvedaných a přenášených břemen za směnu nesmí přesáhnout 2500 kilogramů. Břemena lze zvedat po dobu 10 minut a pak musí být zařazena přestávka nejméně po dobu 15 minut. Maximální vzdálenost ručně přenášených břemen o váze 7,5 kilogramu nesmí činit více než 10 metrů, o váze 5 kilogramů více než l5 metrů a o váze 2,5 kilogramu více než 20 metrů. Vzhledem k tomu, že ve svém dopisu hovoříte o zvedání a přenášení přepravek, které obvykle váží naplněné l3-l5 kilogramů, máme dojem, že zaměstnavatel skutečně porušuje platné předpisy. Proto ho požádejte, aby vám předložil k nahlédnutí vyhlášku č. 26l/l997 Sb. T ím si zároveň ověříte, zda je vůbec seznámen s platnými předpisy a zda si uvědomuje, že je porušuje. Pak ho požádejte, aby vás přeložil na takové práce, při nichž nebudete zvedat a přenášet těžké předměty. Prohlásí-li, že takové práce pro vás nemá, pak vznikne překážka v práci na jeho straně a bude povinen proplácet vám náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku. Podle zákoníku práce paragrafu 150 nesmějí být ženy zaměstnávány pracemi, které jsou pro ně fyzicky nepřiměřené nebo škodí jejich organismu, zejména pak těmi, které ohrožují jejich mateřské poslání.
Zdroj: https://www.idnes.cz/…1999M228Z01A

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20756
30.5.21 13:03
@DanielaD píše:

A co by podle tebe mohla těhotná s klidovým režimem dělat? Leda tak štrikovat svetry… neschopenka je buď na silný nevolnosti nebo na hrozící potrat. S tím je jakákoliv práce porušení léčebnýho režimu…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8997
30.5.21 13:05
@DanielaD píše:

Mě přišla a divili se že sem doma když čekali asi 5 min než jsem se dobelhala o berlích.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1647
30.5.21 13:07

Jo, vyhodit te nemuze, ale kdyz si dupnes, tak je dist mozny, ze te bude sikanovat o to vic :roll:…ja, byt na tvym miste, bych si neschopenku dat nechala, to zalezi samozrejme na doktorivi, jak se k tomu postavi. Nekteri davaji na pozadani, nekteri nedaji, ani kdyz mas nejaky zdravotni obtize…pokud by ti doktor vstric vysel, tak bych na neschopenku ska. Takovy nervy, konflikty a mobbing fakt v tehotenstvi nepotrebujes. Takze prava samozrejme mas, ake he otazka, jak psychicky odolna jsi si tato pravo branit. Ja bych na to nervy nemela…druha strana je to, jak moc resis penize. Pokud bez toho platu nevyzihes, tak ja osobne bych si nasla neco jineho a dalavypoved :nevim:…takove silene pracovni klima bych nesnesla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1348
30.5.21 13:13

Nastuduj si co smi a nesmi a vmet mu to do ksichtu, pripadne, ze na nej posles kontrolu. Musis se za sebe umet postavit a byt asertivni, i to jak pises, pusobi to hrozne jako mouchy snezte si me a nekteri to citi a vic si dovoluji…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
148
30.5.21 13:23

Já jsem měla zaměstnání na HPP a OSVČ jako vedlejší činnost, neschopenku jsem měla na HPP a OSVČ jsem mohla vykonávat v době vycházek, tzn nesměla jsem narušit léčebný režim a zároveň dělat něco, co mám od doktora zakázané

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat