Brýle ve třech letech ANO či NE?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
cancerka
Ukecaná baba ;) 1978 příspěvků 27.01.11 16:33
brýle ve třech letech ANO či NE?

Ahoj,
dnes jsem byla na oční kontrole se starší dcerkou (3r) a zjistili ji,že má 0,5-1 dioptrii na obou očích.
No jsem z toho dost rozhozená, protože bych to očekávala později.
Jsem na vážkách, zda má význam dávat tak malému dítěti brýle a jestli to zraku spíše neublíží např. protože si oko zvykne, že se nemusí dál vyvíjet, protože vidí správně.
Od dr. aby člověk nějaké info vůbec lámal…to jsem fakt šlápla vedle, příště půjdu jinam protože sestra i dr. děs běs určitě ne pro děti a já, která jsem na očním se sebou nikdy nebyla, jsem ani nevěděla co se ptát. (Pro Olomoucké to byla ve SPEA Pazderová.)

Prosím Vás o názor či zkušenosti, jak to vidíte vy? Brýle nedávat a počkat až do první třídy,kdy to bude mít význam pro čtení? Či je nasadit hned? Pokud brýle nedám, můžu tím něco zanedbat?

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
Uživatel je onlinejizvíková
Extra třída :D 12685 příspěvků 27.01.11 16:43

bryle bych dala
akorat me zarazi ta hodnota, musi to byt presne a ne pul az jedna 8-o

cancerka
Ukecaná baba ;) 1978 příspěvků 27.01.11 16:48

no právě a to mi řekla až když jsem se ptala, kolik tam teda je…no jsem z toho zmatená

momi33
Nadpozemská drbna 25323 příspěvků 27.01.11 16:54

Ahoj,já bych taky brýle dala,čím dřív,tím je větší šance na vyléčení.

RenkaH
Ukecaná baba ;) 2322 příspěvků 27.01.11 16:56

Ahoj, no ono hlavně záleží, jestli to jsou dioptrie plusové nebo mínusové. Pokud se jedná o krátkozrakost, jsou to dioptrie minusové, a „nenošením“ brýlí se zas tak nic nepokazí. Dceři ve třech letech taky zjistili -1dioptrii a brýle jsem jí nechala napsat až teď, v pěti letech.
U plusových dioptrií to je ale jinak, koriguje se s nima třeba tupozrakost a tam je naopak potřeba brýle nosit.
Každopádně mě taky zaráží informace půl až jedna dioptrie 8-o :roll:

Mišela1
Závislačka 3115 příspěvků 27.01.11 16:57

No cancerko neporadím jestli teď brýle dát nebo ne, to fakt nevím, ale já bych asi šla ještě k jinému očnímu. Ta hodnota musí být přesně jak vám pak vyberou skla v optice? A dala vám recept tam to přece musí být napsaný.
Já jsem tedy nosila brýle od mala ale teď je to určitě zas všechno jinak:-).

andela
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.01.11 16:58

jestli to nemyslela na jedno oko 0,5 na druhé 1??

Jinak já začla s brýlemi na hodnotách 0,5 jedno a 0,75 druhé, dnes mám 0,75 a 1.
brýle doma nenosím, akurát když chci koukat na film s titulky a to je hoodně málo :D. Ven je nosím do města, hlavně do auta, a to ještě jsem schopná vypadnout bez nich :nevim: . Holčičce bych brýle dala, ono se sice oči mají namáhat (to řekla dr i mě že je lepší mít o trochu slabší brýle) ale bez nich je to po celém dni dost nepříjemný když čék musí pořád zaostřovat, a teď s 1 o to víc, to zaostřuju i doma na 3 metry :roll: (ale brejle ne a ne si nasadit :D). A holčičce se to možná spravit může, nebo alespoň zlepšit.
ještě musm dodat že mám brýle na dálku … jak je to se slepotou na blízko nevím :).

Mahora
Zasloužilá kecalka 693 příspěvků 27.01.11 17:10

Být tebou, tak zajdu k jinému očnímu, který má třeba větší dětskou klientelu.

Protože to, co tady píšeš, je otázka pro očního lékaře a ne pro nás. Má dcera má a nosí brýle od tří let, má druhá dcera asi od čtyř.

Zdá se mi však logické, aby brýle nosil, pokud je potřebuje. Není to tak, že když brýle nosit nebude, oči se budou dál vyvíjet ke zlepšení… Spíše naopak.

magratka
Zasloužilá kecalka 895 příspěvků 27.01.11 17:11

Pokud by měla slabší jedno očíčko, tak bych brýle dala, hrozí, že začne používat jen to lepší oko. Pokud má na obou očích stejně a tak málo jak píšeš, tak bych brýle zatím nedávala. Já mám právě jedno oko horší(3,5 a 1,5 dioptrie cylindr) a protože jsem jako malá brýle flákala, tak to jedno oko neumí mozek optimálně používat. Nicměně funguji bez brýlí, protože je nesnesu za ušima, jak se tam dotýkají, tak mne rozbolí hlava.
Ale určitě by to měl posoudit lékař. Já to píšu proto, že je potřeba dát pozor na to, aby to jedno oko nebylo horší.

Aghata
Ukecaná baba ;) 1101 příspěvků 27.01.11 17:14
RenkaH píše:
Ahoj, no ono hlavně záleží, jestli to jsou dioptrie plusové nebo mínusové. Pokud se jedná o krátkozrakost, jsou to dioptrie minusové, a „nenošením“ brýlí se zas tak nic nepokazí. Dceři ve třech letech taky zjistili -1dioptrii a brýle jsem jí nechala napsat až teď, v pěti letech.
U plusových dioptrií to je ale jinak, koriguje se s nima třeba tupozrakost a tam je naopak potřeba brýle nosit.
Každopádně mě taky zaráží informace půl až jedna dioptrie 8-o :roll:

„plusové“ dioptrie jsou u malých dětí v pořádku, oko se vyvíjí a postupně se dostává do „normální“ velikosti, kdy při správném vidění nejsou ani mínusové, ani plusové dioptrie. tupozrakost je něco trochu jiného. u tříletého dítěte ještě nějaké zbytkové plusové dioptrie jsou, myslím, že zrovna 0,5-1 by se vešlo do té hodnoty.

Každopádně, pokud lékař není schopen poskytnout informace tak, aby rodiče, věděl, o co se vůbec jedná, je více než vhodné navštívit jiného lékaře. Ne každý MUDr. je dobrý lékař, u očních pro děti to platí obzvlášť, slyšela jsem už hodně příhod, kdy v jedné ambulanci u malého dítěte něco naměřili, v druhé řekli, že oči jsou úplně v pořádku … nebo naopak. Cancerko, na tvém místě bych ještě pohledala, v Olomouci určitě bude ve FN dětský oční lékař.

jarňátko
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.01.11 17:15
RenkaH píše:
Ahoj, no ono hlavně záleží, jestli to jsou dioptrie plusové nebo mínusové. Pokud se jedná o krátkozrakost, jsou to dioptrie minusové, a „nenošením“ brýlí se zas tak nic nepokazí.

no tak tohle je teda kec, protože brýle by se měly nosit hned co se na to přijde. já taky začínala na jedné dioptrii a protože se mi brýle nelíbily a styděla jsem se za ně, tak jsem je nenosila… a jak to dopadlo? oči se mi postupně rapidně zhoršily a skončila jsem na 5,5 dioptriích. před pár lety to sice vyřešila operace očí, ale když by si dnes měla vybrat, tak ty brýle nosím hned od prvního dne. za tu slepotu to opravdu nestojí

ps. znám několik lidí, co též měli špatné oči a brýle poctivě nosili. a jak to dopadlo? za pár let se jim oči zkorigovaly a dnes jsou bez brýlí. navíc zamysli si - proč myslím, že doktoři nosí brýle a ne čočky? protože čočky škodí…brýle ti oční vadu vyléčit můžou (ne vždy, ale možné to je), kdežto čočky nikoliv

Raduš.ka44
Kelišová 7193 příspěvků 27.01.11 17:30
jarňátko píše:
RenkaH píše:
Ahoj, no ono hlavně záleží, jestli to jsou dioptrie plusové nebo mínusové. Pokud se jedná o krátkozrakost, jsou to dioptrie minusové, a „nenošením“ brýlí se zas tak nic nepokazí.

no tak tohle je teda kec, protože brýle by se měly nosit hned co se na to přijde. já taky začínala na jedné dioptrii a protože se mi brýle nelíbily a styděla jsem se za ně, tak jsem je nenosila… a jak to dopadlo? oči se mi postupně rapidně zhoršily a skončila jsem na 5,5 dioptriích. před pár lety to sice vyřešila operace očí, ale když by si dnes měla vybrat, tak ty brýle nosím hned od prvního dne. za tu slepotu to opravdu nestojí

ps. znám několik lidí, co též měli špatné oči a brýle poctivě nosili. a jak to dopadlo? za pár let se jim oči zkorigovaly a dnes jsou bez brýlí. navíc zamysli si - proč myslím, že doktoři nosí brýle a ne čočky? protože čočky škodí…brýle ti oční vadu vyléčit můžou (ne vždy, ale možné to je), kdežto čočky nikoliv

Mně moje oční lékařka řekla, že brýle na dálku by se pořád měly nosit od dvou dioptrií, do dvou že stačí jen podle potřeby. Že to, jestli je budu, nebo nebudu nosit, nemá vliv na to, zda se oči zhorší. Mě se horší, i když brýle nosím pořád, stejně tak kamarádce, která začínala taky na jedné dioptrii a brýle nosila od začátku pořád, se oči zhoršily.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63713 příspěvků 3 inzeráty 27.01.11 17:39

jarňátko Tak to s tím, že brýle mohou oční vyléčit a čočky škodí je malinko nesmysl - oboje koriguje vidění v principu úplně stejně. Rozdíl je pouze v tom, že u čoček je horší propustnost kyslíku, ale s dnešními čočkami je to detail.
Nehledě na to, z čeho usuzuješ, že doktoři nosí brýle a ne čočky? 8-o Pochybuji že u doktorů bude nějaká statistická odchylka v tom kolik jich nosí čočky, kolik brýle a kolik dobře vidí…

RenkaH
Ukecaná baba ;) 2322 příspěvků 27.01.11 17:43
Raduš.ka44 píše:
jarňátko píše:
RenkaH píše:

Mně moje oční lékařka řekla, že brýle na dálku by se pořád měly nosit od dvou dioptrií, do dvou že stačí jen podle potřeby. Že to, jestli je budu, nebo nebudu nosit, nemá vliv na to, zda se oči zhorší. Mě se horší, i když brýle nosím pořád, stejně tak kamarádce, která začínala taky na jedné dioptrii a brýle nosila od začátku pořád, se oči zhoršily.

Přesně tak, u krátkozrakosti rozhodně neplatí, že by se musely brýle nosit hned. Nám taky dr řekla, že zatím nosit podle potřeby, hlavně na TV, na ulici né. Dcera má jeden a jeden a půl dioptrie. Ve třech letech měla dioptrii jednu a dr ještě brýle nenapsala. Krátkozrakost se bohužel s věkem zhoršuje a nošení brýlí na to vliv nemá. Zlepšení je pak až ve vyšším věku, myslím třeba kolem 50.

nataluska
Kelišová 7123 příspěvků 27.01.11 17:55

Tak u nás to bylo to samé.Dcerka ve třech letech nepřečetla poslední dva řádky.Za půl roku na kontrole opět ne,takže jsme šli na dětské oční.Dcerce jsme po tři dny rozkapávali oči a pak šli na kontrolu.Paní doktorka zjistila,že má dcerka astigmatismus,špat­nou rohovku,takže nasadila brýle na dálku.Od té doby to jsou skoro dva měsíce a dcerka si o ně každé ráno sama řekne a povídala mě,že s brejličkama vidílépe.Máme 1 a 1,5 dioptrie.Takže já bych zašla na jiné oční.

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Foto s Cainem, klapka! Karel Roden se objeví v Janu Žižkovi, zahraje si krále Václava IV.

Na place, kde Petr Jákl natáčí velkofilm světových parametrů Jan Žižka, se to... číst dále >

Zapomeňte na Evropu, doma buďte, vzkázal muslimům egyptský prezident

Egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí (64) zaskočil všechny muslimy, kteří... číst dále >

Články z Ona Dnes

Čokoládové lanýže a další vánoční cukroví, které zvládnete bez trouby

V hnětení těsta a vykrajování hvězdiček a srdíček nenacházíte potěšení, ale... číst dále >

Pracny, košíčky a další skvělé cukroví, které pečeme v redakci

Také letos vám přinášíme osvědčené recepty na vánoční cukroví, které se peče... číst dále >