Budeme pronajímat a nevíme jak začít

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
9.11.21 22:22

Budeme pronajímat a nevíme jak začít

Prosím anonym, osobní údaje, jinak smazat

ahoj, máme byt na pronájem, který snad do konce měsíce bude zrekonstuován a tudíž se bude moct pronajímat. Nevíme ale jak začít.

1. Všude čtu, že je lepší mít smlouvu od právníka..bude po nás chtít nějaké body (co jsem si napsala z různých diskuzí - návštěvy jak často a za jakých podmínek, pojištění domácnosti, úpravy domu, vymalování po skončení nájmu, vyšší kauce o 1 nájem v případě zvířete, případné zvýšení nájemného, řešení přeplatků, max počet osob atd.) nebo rovnou ví co tam dát a nemusím to tady sepisovat a hledat? (vzory na internetu mi přijdou nedostatečné)

2. Případně realitka by to ve svých smlouvách vše měla? (Rozhodujeme se jestli to nechat na realitce - i vše právní a mít to bez starostí nebo tím „ztrácet“ čas. Ten nás momentálně drobet tlačí a nejsem si jistá jestli vše ošéfujeme správně).

3. Elektřina a plyn na nás nebo nájemníka? Čtu různé názory ohledně případného odpojení při neplacení, až po to, že to budeme mít spíš pod kontrolou, když to bude platit nám.

4. Je lepší si smlouvu u právníka (pokud tedy) zařídit už teď nebo až po té co najdeme nájemníka?

díky moc za případné postřehy a rady :kytka: :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
378
9.11.21 22:53

Kdybych měla pronajímat byt, tak si nechám udělat smlouvu u právníka a nenechávám to na realitní kanceláři.
Elektřinu a plyn bych nechala na nájemci - je sice fajn, že to budete mít pod kontrolou, ale přestane vám platit a vy co? musíte platit dál - nelze ho nechat odpojit, je to proti zákonům. Takže to opravdu nechat na ně, ať si dluhy jsou za daným člověkem.
Taky bych vyžadovala po nájemcích nějaký doklad o vyšší příjmu z práce, popř. zda jsou nějaké exekuce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
18723
9.11.21 23:36

Srsly?

opravdu se ptáš na emiminu?

Hele ne, žádnýáho právníka, vykašli se na to, jsou to jen zloději.

A vůbec, jste přece lidi, smlouvy jsou pro úředníky, to je omezování svobody, vy přece nejste ovce.

A rozhodně to řešte jen hovotostí, nic na účtu - zálohy, to neplaťte vůbce, jsou to šmejdi, to nějak dopadne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
334
9.11.21 23:43

Smlouvu raději od právníka a dopředu. Ví, co tam může/nemůže být. Určitě je fajn mu předhodit body, které tam chcete mít. Rovnou s ním probrat, jak lze případně co vymáhat. Dnes je lepší být připraven.
Pokud nemáte čas, je asi realitka možnost, nicméně nějaký čas to zabere i přesto. Lepší, pokud byste měli nějaké reference na nějakou spolehlivou osobu. Není makléř jako makléř.
S energiemi bych to řešila také přepisem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
319
9.11.21 23:43

Tak najemni smlouvy jsou vsechny vesmes stejny. Ale samozrejme pravnik muze, vzdyt to je pakatel za navrh smlouvy oproti tomu, co mozna nastane se starostmi o pronajaty byt.
Ono prakticky nemas moc práv a s nejakyma echt podminkama jako jsou caste navstevy, pojisteni domacnosti atd… tak asi ani najemnika nesezenes neb je nesmis nutit. Zvirata zakazat nemuzes. Zvyseni najemneho je osetřené taky zakonem, to samé kauce, pocet osob si taky diktovat vlastne nelze. Zkratka si najmi pravika at ti to sepise a peclive vyber.

Jen teda zálohy at maji na sebe. Preji dobry vyber.

Pres realitku bych to nedelala, udat byt se dá i tak a málo kdo chce platit provizi. Byt ti muze stat dost dlouho.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
425
9.11.21 23:47

Doporučuji pročíst tento článek, je tam spoustu užitečných rad: https://www.majitelbytu.cz/…ADka-do-bytu

Jinak smlouvu určitě od právníka, on ví co tam dát a dopředu, pak jen doplníte nacionále nájemníka.

My si energie necháváme napsané na sebe, ne na nájemníky.

S realitkami mám jen špatnou zkušenost, takže si vše řešíme sami.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
319
9.11.21 23:52

@zelfka Energie na sebe - se zeptam a to jim napr. urcujete zalohy? A kdyz budou mit nedoplatek, umoznujete jim splatkovy kalendar napriklad?
A nebojite se, kdyby nastal nejaky problem s placenim? Treba u novych najemniku.
Me to prijde dost riskantní. 8o a taky neosobní.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
425
10.11.21 00:03

@Dandie22 na výši záloh se domluvíme, posílají společně s nájmem a jednou za rok pak děláme podrobné vyúčtování. Zatím byl vždy přeplatek, takže vracíme my. Já mám raději jistotu, když vím, že se vše platí jak má a kdyby vznikl nějaký problém s neplacením, tak aspoň člověk hned ví, že se něco děje.

Za mě je stěžejní hlavně neuspěchat výběr nájemníka….

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
319
10.11.21 00:15

@zelfka tak to já chapu, ovsem co s tim nadelate kdyz smlouva trvá? Budete muset hradit za ne, nez bude platná výpověď, kdezto v druhem pripade jde vyuctovani s nimi - i na jinou adresu. Ono se preci udavaji i informace, ze je byt nájemní a kontakty na majitele. To spolecnost pri problemu musí informovat, ne?
Neberte to zle, jen me to zajima. Internet se take zrizuje jako služba na adresu a osobu.
Dovedu si i predstavit slusne lidi, kteri vse hradí, ale např. na celkový nedoplatek mít nebudou a tak zvolí splátkový kalendar, třeba i z financne vyhodnejsiho hlediska. A taky si dovedu predstavit, ze zadat o neco takoveho pronajimatele je neosobní až potupné :nevim:

Samozrejme vas byt a vase pravidla, tohle je ciste muj nazor a diskuze.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
425
10.11.21 00:41

@Dandie22 ano, než by se odstěhovali, platili bychom za ně. Ty zálohy nejsou moc vysoké, spíš by bolel ten neplacený nájem. Nicméně to bychom vše následně vymáhali pomocí třetí strany. Větší část by taky pokryla kauce.

S tím nedoplatkem, tam by se vše řešilo po domluvě. Máme vše primárně závisle na elektřině, ceny fixované a spotřebu občas kontroluji, takže nějaké velké překvapení by být nemělo.

Pokud by chtěl nájemník přepsat energie na sebe, tak bychom mu nebránili. Zatím to tak ale vždy vyhovovalo obou stranám.

Příspěvek upraven 10.11.21 v 00:48

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4034
10.11.21 00:48
@Ou píše:
Srsly?
opravdu se ptáš na emiminu?
Hele ne, žádnýáho právníka, vykašli se na to, jsou to jen zloději.
A vůbec, jste přece lidi, smlouvy jsou pro úředníky, to je omezování svobody, vy přece nejste ovce.
A rozhodně to řešte jen hovotostí, nic na účtu - zálohy, to neplaťte vůbce, jsou to šmejdi, to nějak dopadne.

Dneska večer zas proběhla lahev, že jo?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.11.21 16:40

@me-ow u právníka chceme určitě, ale nevím právě jestli tam jít s požadavky co chceme nebo to tak nějak chtějí všichni stejně a už nemusím řešit drobnosti, jako abych vyloženě právníkovi psala, že chceme, aby byl pak byt v původním stavu atd, ale že už to tam bude automaticky.

Opravdu s tím přepisem na něj My to tak chtěli, ale pak jsem četla článek, že když on neplatí (a je nájemník), tak to můžou odstřihnout 8o 8o no zaměřím se na to více..

ano ano, to chceme.. exekuce, pak, že pracuje a určitě kontakt na bývalého pronajímatele - hlavně, když mají zvířata. Tohle je základ a nejede přes to vlak.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
10.11.21 16:41

@Ou nauč se číst :*

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
10.11.21 16:44

@AndulkaMa děkuji. Právníka chceme určitě, ale nebyla jsem si právě jistá jestli si mám vypisovat ty body nebo to tam píše automaticky. Abych tím neztrácela čas a on mi pak neřekl, že to je základ a píše to všem :mrgreen:

no bohužel celkem spěcháme, reko se prodloužila a chceme už od prosince pronajímat. Původně to mělo být od září :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ale tady to jde rychle. spíš nemáme čas na prohlídky a lustrování nájemníků. Ale tak snad to nějak zvládneme :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
10.11.21 16:47

@Dandie22 moc děkuju. Ano nad tím jsme také uvažovali. Budeme se snažit vybrat poctivě a při nejhorším máme v rodině hodně chlapů, celkem i známosti a pomůžeme jim rádi se stěhováním :mrgreen: a přitom jsme neškodní..když bude vše ok, ať si tam mají třeba slona. Snad to bude dobré. Je to tu maloměsto, každý zná každého, tak snad to za ostudu nikomu stát nebude. A zas dobrý, že se tím vylifrují ti špatní, protože tady zná fakt každý každého :D

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat