Budu mít při výpovědi dohodou nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

emari
Ukecaná baba ;) 1037 příspěvků 01.03.17 09:42
Budu mít při výpovědi dohodou nárok na podporu v nezaměstnanosti

Dobrý den, prosím o radu. Končí mi RD, měla jsem smlouvu na dobu neurčitou, ale z vícero důvodů si neumím představit, že bych se vrátila na plný úvazek. (Pro děti budu mít školku až od září, navíc syn je vážně nemocný, časté hospitalizace). Požádala jsem o zkrácený úvazek, ale pochybuji, že mi vyjdou vstříc. Jak dál? U zaměstnavatele proběhla velká organizační změna, moje místo zaniklo. Zaměstnavatel se zatím nevyjádřil, ale chci být připravená. Mám preferovat výpověď z organizačních důvodů (to bych tam musela dva měsíce pracovat?) Nebo podepsat dohodu o rozvázání p. poměru k datu, kdy bych se měla vrátit do práce? Co by taková dohoda měla obsahovat, abych měla nárok na event. podporu v nezaměstnanosti, než se mi podaří najít zkrácený úvazek? Mám nárok při dohodě na odstupné? Jaká formulace tam musí být? Prosím zkušenější o rady, já jsem v téhle situaci poprvé… Děkuji.

Přečtěte si článek: Podpora v nezaměstnanosti 2018: Přehledně a jasně

Reakce:

Moniňoň
Závislačka 4489 příspěvků 01.03.17 10:10

To by me taky zajímalo. Taky mam na neurčito smlouvu, jsem na rodicaku a nevim, zda se budu mit kam vratit, protoze se firma hoooodne zmenšila

eumedon
Extra třída :D 13617 příspěvků 01.03.17 10:33
@emari píše:
Mám preferovat výpověď z organizačních důvodů (to bych tam musela dva měsíce pracovat?)

Výpověď z organizačních důvodů by vám dal zaměstnavatel (poněvadž vy nic neorganizujete) a pak by bylo jedno, jestli ji budete preferovat.

Pokud by pro vás bylo přijatelné, že tam budete 2 měsíce pracovat, tak si můžete počkat, zda vám zaměstnavatel dá výpověď z organizačních důvodů. Pokud by takové riziko bylo pro vás nepřijatelné, musíte včas dát výpověď vy anebo se dohodnout.

@emari píše:
Nebo podepsat dohodu o rozvázání p. poměru k datu, kdy bych se měla vrátit do práce?

Dohoda je souhlasné vyjádření vůle obou smluvních stran, takže k dohodě by nestačilo, že byste ji podepsala vy. Dohodu byste měli, kdyby ji podepsal taky zaměstnavatel.

@emari píše:
Mám nárok při dohodě na odstupné?

Při dohodě máte nárok na odstupné v případě, že důvod k ukončení PP je na straně zaměstnavatele (organizační důvody, rušení podniku nebo provozovny).

Pokud jsou důvody na vaší straně a nechcete nebo nemůžete nastupovat, tak musíte dát výpověď vy, a to tak, aby výpovědní doba skončila před datem nástupu.

Například, když doručíte výpověď kdykoliv v březnu, tak výpovědní doba poběží v dubnu a v květnu a od června budete volná.

Při výpovědi ze své strany a při dohodě budete mít nekrácenou podporu tehdy, když vás k tomuto kroku vedly vážné důvody. Nemožnost skloubit PP se zaměstnáním je vážným důvodem.

Btw: „Výpověď dohodou“ je nesmysl.

emari
Ukecaná baba ;) 1037 příspěvků 01.03.17 13:18

@eumedon Děkuji. Je mi jasné, že tahám za kratší konec provazu a musím počkat na vyjádření zaměstnavatele. Než se vyjádří, jsou otevřené různé možnosti, v rámci kterých mohu některou „preferovat“, ne? ;) Jinak ohledně výpovědi, resp. nutnosti 2 měsíce pracovat - věc se má tak, že hned v týdnu po návratu do zaměstnání má syn plánovanou hospitalizaci, kam bych jej jako malé dítě doprovázela (na nemocenské? opět netuším), tzn. reálně by moje dva měsíce mohly také proběhnout kombinací nemocenské / dovolené / práce. I když se to z dotazu nezdá, já bych ráda pracovala, pokud by mi zaměstnavatel vyšel vstříc se zkráceným úvazkem.

eumedon
Extra třída :D 13617 příspěvků 01.03.17 13:45
@emari píše:
@eumedon Než se vyjádří, jsou otevřené různé možnosti, v rámci kterých mohu některou „preferovat“, ne? ;)

Jitěže preferovat můžete i to, o čem vůbec nerozhodujete. Například výhru ve Sportce, to, že vám do klína přistane dědictví pohádkově bohatého zůstavitele, o němž jste dosud nevěděla, nebo že vám zaměstnavatel sám dá výpověď z důvodu organizačních změn, zaplatí 2 měsíce sezení doma + odstupné, ačkoliv ví, že vy taky potřebujete ukončit PP.

Preferovat můžete i to, že vám štěstí samo spadne do klína.

Odpovídal jsem na otázku, která zněla: „Co dál?“. Otázka zněla, zda výpověď z organizačních změn preferovat máte, ne, jestli čekání, až si na vás sedne štěstí, preferovat můžete. To samozřejmě můžete, a čekání na štěstí bude vaším rozhodnutím.

Sofi87
Kecalka 205 příspěvků 01.03.17 16:45

Já bych se raději zeptala na sociálce, tam Vám určitě na vše odpoví.. Také jsem se tam byla zeptat na nárok na podporu + mateřskou, řešila jsem s nimi nesrovnalosti s bývalými zaměstnavateli… Hledala jsem tenkrát a ptala se všude na internetu, ale nejlepší odpovědi jsem dostala právě tam ;)

emari
Ukecaná baba ;) 1037 příspěvků 01.03.17 16:59

@eumedon Musela jsem na RD fakt zhloupnout, že mi připadá nesouměřitelné porovnávat pravděpodobnost výhry v Sazce s pravděpodobností, že zaměstnavatel, u kterého reálně proběhla organizační změna a zatím se nevyjádřil, ukončí prac. poměr výpovědí s tím, že ji pořeším, jak jsem psala (čili žádné „sezení doma a čekání na štěstí“). Každopádně děkuji za pohled, jistě vychází z dnešní praxe víc než moje představa.

eumedon
Extra třída :D 13617 příspěvků 01.03.17 17:58

@emari To, zda vám zaměstnavatel dá výpověď z důvodu organizačních změn, je stejně málo ve vašich rukou, jako výhra ve sportce nebo dědictví od dosud neznámého bohatého zůstavitele.

Navíc zaměstnavatel nemá důvod vám dávat výpověď a platit odstupné, pokud ví, že nemůžete nastoupit.

I v případě vyjednávání o dohodě je vyjednávací pozice obou stran taková, jaká je jejich nejlepší alternativa k projednávané dohodě ( BATNA ).

Takže doporučuji se vám, abyste byla připravena na variantu, že výpověď od zaměstnavatele nedostanete (ostatně - dát vám ji může až po skončení rodičovské dovolené, tedy až po tom, co nastoupíte, jelikož během RD jste v ochranné lhůtě, kdy by byla výpověď ze strany zaměstnavatele z důvodu organizačních změn neplatná).

A i v případě vyjednávání o ukončení pracovního poměru musíte být připravena na variantu, že odmítne v dohodě uvést své organizační změny jako důvod. Může vám totiž říct, že pro vás má jinou pozici s druhem práce podle pracovní smlouvy.

Můj osobní dojem z toho, oč se pokoušíte vystihuje asi nejlíp úsloví „honit příliš mnoho zajíců najednou“.

eumedon
Extra třída :D 13617 příspěvků 02.03.17 12:19

@emari Stejná situace: https://www.emimino.cz/…o-up-282963/?…

Záleží na zaměstnavateli, jestli bude tak slušný, samozřejmě.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Exkluzivně: Slavný herec Bill Nighy je v Praze! Co zde rocker z Lásky nebeské dělá?

Herec Bill Nighy (68), který se proslavil mimo jiné rolí svérázného rockera... číst dále >

Rozhovor s českým Freddiem Mercurym: Na začátku mi nadávali do teploušů

Freddie Mercury žije! A je to Čech! Známý norský klub takto vychvaloval... číst dále >

Články z Ona Dnes

O holky se postarám, slíbil Mirek snoubence, která zemřela v den svatby

Simona zemřela pár hodin před vlastní svatbou a zoufalému snoubenci zůstaly... číst dále >

O 10 let mladší: když se manželství unaví, je třeba radikální změna

Manželé Dana a Vladimír vychovávají kromě svých vlastních dětí i vnuka Míšu,... číst dále >